Thursday, 18 February 2016

PLAYMOBILI MAJANDUS

Mõni aeg tagasi mõtlesin ma kirjutada sellest kuidas meil Playmobilide majandamine on korraldatud. Teatavasti on Gretal meeletult suur kollektsioon Playmobil mänguasju millega ta pea iga päev mängib (hetkel küll natuke vähem, aga siiski väga tihti). Kuna Playmobil komplektid sisaldavad alati palju imepisikesi ja natuke suuremaid osasid, siis meie oleme enda jaoks leidnud hea süsteemi kuidas neid asju hoida nii, et nad ära ei kaoks aga samas oleks Gretale alati kättesaadavad. 

Kuna nende postituste kirjutamisega on nii nagu on, tihti lihtsalt ei ole aega kuigi teemasi millest kirjutada on mitmeid, siis jäi ka see playmobilide postitus kuhugi ajusoppi 'magama'. Osalt ka sellepärast, et arvasin, et ega see nagunii kedagi ei huvita. 

Juhtus aga nii, et mõned nädalad tagasi küsis üks tore lugeja minult just selle kohta kuidas me oma playmobil asju kodus hoiame ja mida me nende karpidega teeme. Ühesõnaga just seda millest ma olin plaaninud kirjutada ja mille tarbeks mul olid ka juba fotod olemas :)
Pilt sellest kuidas ma kogu Playmobil varandust sorteerisin ja Greta uude tuppa paigutasin
Kuidas meil siis see süsteem siin töötab.
Meie hoiame alles kõik playmobili komplektide karbid. Ma ei teagi miks, sest otseselt ei ole meil plaanis neid mänguasju müüa ja ma ei usu, et ma kunagi raatsikski nendest loobuda (ma ei tea kuidas Gretaga lood on :) ), aga kunagi ju ei tea ette mida tulevik endaga kaasa toob. Kuskil playmobil fänlehel või mingis muus kohas soovitati karpe alles hoida ja ma olen seda siis sellest ajast peale järginud. Ma ei usu, et see hinda just märkimisväärselt muudaks kui müües asjad originaal karbis on, aga kindlasti tuleks see kasuks. Kui tegu peaks olema mingi unikaalse komplektida siis kindlasti on karbi olemasolu väga tähtis.
Me oleme ebayst päris mitu komplekti ostnud ja kuna need on olnud originaal karbis, siis on mul olnud võimalik neid Gretale kas sünnipäevaks või jõuludeks kinkida. Greta küll võtab hea meelega vastu ka kasutatud asju ja kuna ta karbiga ei mängi siis ega tal vahet ei ole kas karp on olemas või mitte, aga jõuluvana poolt kingitud asjade puhul oleks natuke keerulisem näiteks karbi puudumist seletada :) 

Karpe hoiame me pööningul. Väiksemad karbid mahuvad hästi suuremate karpide sisse ja seega eriti ruumi need karbid ei võta. Hoiame neid plastmass konteinerite sees, et neid kaitsta niiskuse eest.

Playmobil mänguasjad käivad meil aga IKEA puidust kastide sees ja on ära jaotatud teemade järgi. Greta teab suurepäraselt mis asjad kuhu komplekti kuuluvad ja kuhu kasti seega käivad. Ma vahel täitsa imestan, et kuidas tal see õnnestub, sest neid pisikesi osasid on ju meeletult palju ja mina küll ei suudaks meeles pidada kuhu komplekti mingi pisike pudel, või kahvel, või süstal kuulub. Inimesi üldjuhul oskan liigitada, aga samas mitte kõiki.

Mina eriti tema mänguasjade koristamisega ei tegele, aga kui vahel aitan, siis pean tihti tema käest küsima kuhu kasti mingi asi käib, sest mul pole õrna aimugi. 

Printsesside, rüütlite ja haldjate teema asjad käivad kõik ühes sahtlis. Selles kõige suuremas. Printsessidega käib kaasas ka loss kohver, aga kuna see on suur siis seda hoiame eraldi. Lihtsalt kõik lossiteemalised väikesed asjad on sahtlis koos. 
Supermarketi omad ühes ja loomakliiniku, loomaaia, zoo ja taluloomade asjad teises kastis. 
Osadele nende asjadele kuuluvad kaasa ka sellised üsna suured mängualused mida on eraldi teises kohas. 

Nende IKEA kastide puhul on ka see hea asi, et neid kaste on erineva suurusega sahtlitega. Mõni komplekt või teema vajabki väiksemat sahtlit ja mõni taas suuremat.
Üks sahtel on selline pudi-padi ilma kindla liigita asjade sahtel. Seal on tavaliselt palju inimesi ja beebisid mis on tulnud üksikutest playmobil ekstra komplektidest või siis nendest üllatuspakkidest kus sa ette ei tea mis paki sees on. 
Pudi-padi sahtel ja jõuluteemaline sahtel
Koertele, kassidele ning nende omanikele ja koertega seotud asjade jaoks on eraldi sahtel. Seda sahtlik kasutab Greta VÄGA tihti :)
Kõik playmobil autod on hetkel Greta riidekapi alla üles rivistatud. Need on samuti VÄGA tihedalt kasutuses ja ka siis, kui otseselt playmobil asjadega ei mängita. Ühed Greta lemmikumad mänguasjad millega ta on mitu, mitu aastat järjest mänginud.
Komplektid mis sisaldavad suuremaid asju ja mis sahtlitesse ära ei mahuks hoiame me eraldi kinnikäivates plastikaat kottides. Kui Greta tahab näiteks kämpingu komplektiga mängida, siis võtab ta korvist välja kämpingu komplekti kotikese. Kui mõne teisega siis mõne teise. Tihti mängib ta mitme komplektida koos, aga kui mäng läbi saab siis peab ta kõik asjad kokku koristama vastavalt komplektidele kas siis eraldi kottidesse või sahtlitesse. Kuna meil on see süsteem algusest peale kasutusel olnud siis Greta teab täpselt kus midagi käib. 

Tegelikult võtsime me selle kottide süsteemi alles nüüd peale kolimist kasutusele. Enne olid asjad lihtsalt karpide sees meie magamistoas kapi otsas ja mina andsin neid komplekte üsk haaval Gretale vastavalt sellele millega ta parasjagu mängida soovis. Kõike korraga ta kätte ei saanud.
Kolme-neljaastasel oleks neid kõiki asju korraga ka raske koristada olnud seega andisme kätte vaid jao kaupa.

Sellise suured majad, loomaaia või kliinikute alused on hetkel kõik pööningul. Need võtame alla vastavalt Greta soovile. Kuna paljud nende komplektide väiksemad osad on eraldi sahtlites (näiteks Sveitsi mägimaja ja Sveitsi inimeste ning pisiasjade jaoks on Gretal eraldi sahtel) siis Greta teab ja mäletab hästi mis suurem asi millega koos käib ja mäletab seda vajadusel küsida. Samas käib Safaari asjade kohta ja zoo loomade kohta. Kui ta nende asjadega mängima hakkab siis ta tavaliselt küsib maja juurde, aga tihti segatakse mängus erinevate komplektide tegelased ja asjad ära ja siis ei hoolita sellest kas maja on ka mängus või ei. 
Minu üks lemmikumaid komplekte- perepalat sünnitusmajas :). Tegu aatate taguse komplektida mida enam poes ei müüda, aga mille ma leidsin ebayst. Kahjuks ei tulnud komplektida kaasa originaal karpi.
Mul tuli just meelde miks on veel kasulik neid originaal karpe alles hoida. Nimelt on iga karbi taga olemas pildid asjadest mis vastavasse komplekti kuuluvad. 
Muidugi tänapäeva see vist ei oma eriti tähtsust, sest interneti abiga on võimalik välja uurida mis osad kuhu komplekti kuuluvad, aga vanasti seda võimalust ju ei olnud.

Üks põhjus miks ma oma blogile eraldi Playmobil lehe tegin oligi sel põhjusel, et nimekirja pidada komplektidest mis meil olemas on ja et teada mis osad mis komplektidesse kuuluvad. Selle abil ma muideks nüüd kolides Greta playmobili asju sorteerisingi. Sealt on vahetevahel hea ja kiire vaadata kuhu mingi osa kuulub ilma, et ma peaks hakkama pööningult kaste alla tooma, või siis internetis surfama. 

Nii, et meil on see asi siis sedasi organiseeritud.

Praegu küll ootab Greta pikkisilmi oma sünnipäeva, et kingitud raha eest minna ostma, või kingiks saada Sylvanian family loomakesi ja nendega kaasas käivaid pisiasju. Arvata võib, et varsti peame siis vist ühe uue Ikea kastikese juurde hankima kus siis selle komplekti asju hoida.

PS: Muideks neid IKEA kaste saab ka kergesti ise värviga ja isiklikumaks muuta. Ma kunagi ammu olen seda teinud ja täitsa ilusti tuli välja. Hetkel aga eelistan neid kaste neutraalsel kujul, sest asjad sees on nagunii nii kirjud. Aga eks see olek igaühe maitse asi :)

9 comments:

 1. See postitus on iga organiseerimispede unistus... Nii mõnus oli lugeda :D

  Ja eriti hea, et see süsteem teil reaalselt toimib ka, st Greta ise hoiab korda.

  ReplyDelete
 2. Alice, aitäh! Sain nüüd mõtteainet, kuidas meie mänguasjamajanduse võiks korraldada. Ja nii mega armsaid komplekte on olemas :)
  Ma ise mõtlesin, et see blogileht, kus on olemasolevate komplektide nimekiri, on hea ka seepärast, et kui keegi soovib kinkida, siis saab vaadata, et topelt ei tuleks. Ilmselt tuleb meie blogile ka selline nurgake :)

  ReplyDelete
 3. Oo, need kapikesed on nii ägedad, endalegi peaks taolised muretsema ja selle legopostituse peale tuli mulle nii meeletu isu oma legod üles otsida ja vahelduseks kokku panna :P

  ReplyDelete
 4. Ha ha Kris V, tegu ei ole küll legodega, aga playmobil hullus mõnele on sama mis lego hullus teisele :) Mõlemad on kõrgelt hinnatud ja tunnustatud.

  ReplyDelete
 5. Aitàh!Aitàh!Aitàh! Ma just tàna hommikul toppisin kòik playmobili jupid kahte kotikesse, ja mòtlesin, et òhtul lasen lastel nad "oma" -karpidesse àra jaotada. Meil originaal-karpe pole, sest kòik 4 olid advendikalendrid, aga karbikaaned ja mànguasjade juhised hoidsin ilusti alles ;) Seega, saavad nùùd nad ise jagama hakata. Selle IKEA kapi kaen ka perrà...àkki sobib ka taoline lahendus meie koju. Aitààààh!

  ReplyDelete
 6. Ma muide ka ükspäev mõtlesin et kuidas teil see korraldatud on.
  Meil see ei toimiks, sest Martast pole kahjuks eriti oma asjade koristajat, eriti veel organiseeritult.
  Playmobile asju on meil ka täpselt üks väike karbitäis ja nüüd ta ostis oma raha eest ka ühe kohvrikese kus on riidepoe komplekt.
  Meil suurematel tüdrukutel on ka selline sahtlitega kapike, küll väiksem ja ostetud siit kohalikust ehituspoest. Nad ise ka tuunisid neid salvrätitehnikas.

  ReplyDelete
 7. Ma uuriks seda, et ega Sa peast tea selle kapi nime Ikeas? Ma tuhnisin täna nende veebis tükk aega, aga ei leidnud - samas just sellised lahendaks mu lastetoa mööbli mured. Seda enam, et Ikeasse minek ees järgmisel nädalal...

  ReplyDelete
 8. Glacier, need väikesed sahtlikesed leiad siit
  http://www.ikea.com/gb/en/catalog/products/40216357/#/40216357
  Üsna kallid, aga peavad hästi vastu. Mul on üks kapp juba üle 12 aasta kasutusel olnud :)

  Neid on kolmes erinevas mudelis. Mõõtude juures mõõte muutes saad näha millised need teised välja näevad. Need kapid on tegelikult üsna pisikesed, aga kuna Sa lähed ise IKEA-sse siis Sul on õnneks võimalus kohapeal neid oma silmaga näha ja otsustada kas ka kasulikud teie perele. Head IKEA reisi! :)

  ReplyDelete