Wednesday, 17 February 2016

OTSUSED, OTSUSED, OTSUSED

Homme ja ülehomme peame minema kööke vaatama. Meil on vaid paar nädalat aega, et otsustada millist köögimööblit me endale uude kööki soovime, et siis ehitus- ja torumehed saaks teada kuhu midagi ehitada ning paigaldada. 
Köögi enda paigaldamiseni on tegelikult aga veel maa ja ilm aega.

Ma lausa kardan homset päeva. See saab nii raske töö olema otsustada kõike neid asju mis ühe köögiga kaasas käivad. Seda ma tean väga hästi, milline köök välja nägema peaks - selline country stiili ja mitte moderne. See osa seega on kerge, AGA mis värvi see köök olla võiks ja kas neil üldse oleks seda meile meeldivas stiilis kööki meile meeldivas värvis ma ei tea. 

Valget köögimööblit ei tahaks, see jääks liiga kliiniline. Kreemikat värvi oleks parem. Aga samas meeldivad mulle piltide pealt vaadatuna ka pastelsed rohelised, sinised ja hallikad toonid. Tumehalli köögimööblit siiski endale ei sooviks.

Ma vaatan sadade erinevate köökide pilte Pinterestist ja mida rohkem ma neid vaatan, seda vähem ma tean mida ma tahaks. Samas muidugi jumal tänatud et Pinterest üldse olemas on, sest ilma selleta oleks mu elu ikka kohe mitu korda raskem. 

Kui ma siin paar kuud tagasi oigasin, et ma ei tea mis värvi  seinad värvida, või millist tapeeti valida, siis köögimööbli valimise kõrval oli kogu see tramburai ikka täiesti käkitegu. 

Paar kuud tagasi käisime korraks kõige tavalisemas mööblipoes köögimööblitega tutvumas. Seal jäi meile silma üks köögimööbli mark. See tegumood meile täitsa meeldis ja seest poolt olid ka kapid küllaltki avarad ja funktsionaalsed. Värv meeldis ka, aga ma ei oska ette kujutada kuidas see värv meie kööki sobiks. Samat mööblit on ka valge ja kreemikana. 
Samas mulle täitsa meediks ka (vist) selline helehall mööbel
Ja roheline värv on mulle alati meeldinud, aga kui kappe on palju siis see võib taas jälle liiga tumebdana jääda. Tegelikult seda värvi kööki ei oleks meil nagunii võimalik saada, sest meie poolt välja valitud poodides ei ole see värv esindatud (vist). 
No ja siis nägin ma seda fotot ja sain idee, et võimalus on ju ka kahte värvi korraga kasutada. Parem oleks muidugi olnud kui ma poleks seda pilti näinud, sest nüüd on ju valikuid ja variante veelgi rohkem juures mille hulgast valida. 
Üks asi on mööblit valida, aga mööblile lisaks tuleb ju ka veel tööpinnad ja põrand välja valima. Kraanikaussidest, kraanidest ja kapiuste käepidemetest rääkimata. 

Ma olen alati kindel olnud, et juurdeehituse põrandad saavad meil olema puidust. Umbes sellised nagu all oleval pildil näha on (kujult saab meie tulevane köök olema UMBES selline nagu pildil, kuigi köögimööbli asetus tuleb teine)
 Selline paigutus meeldib mulle veel eriti
Siin ka hele puidust põrand ja köögi kuju meie tulevase köögi sarnane
Aga siis hakkasin ma vaatama neid pilte kus köökides on heledad plaadid maas ja märkasin, et need muudavad köögid palju suuremaks ja avatumaks.
Näiteks nagu sellel juba varem postitatud pildil
 ja siin
võis siis natuke pruunikamad plaadid
Seda kööki (maja) käisime me ka oma silmaga vaatamas. Nimelt on selle maja inimesed teinud peaaegu samasuguse juurdeehituse nagu meil plaanis on. Avastasin nad internetis   hetkel meie lähedal müügil ja rendil olevate majade nimekirjast. See maja asub meie kõrval tänavas, ehk siis kahe minuti jalutuskäigu kaugusel.

Kasutasime väikest valet et maja vaatama saada. Nimelt ültesime, et meie sõbrad Lõuna Aafrikast on kolimas tagasi Uk-sse ja nad palusid meil tulla seda maja vaatama, et kas see sobiks neile. Meil päriselt on ka sõbrad Lõuna Aafrikas ja nad päriselt plaanivad ka üks päev UK-sse tagasi kolida, aga mitte kohe nüüd :). Kui Pete agendile helistas ja oma jutu ära rääksi ütles agent, et tema on ka pärit Lõuna Aafrikast ja inimesed kes maja rendile annavad on samuti Lõuna Aafrikast!!! :) :)
Nende maja oli põrandaplaanina enam vähem sama kui meie oma ainult selle vahega, et kõik toad olid natuke väiksemad.
Meie maja hakkab ka UMBES selline välja nägema ainult et meil on kõik toad oma vahel avatud mis tähendab seda, et seina mis on suure pildiga punase sohva taga meie kodus ei eksisteeri (seina taga on elutuba) ja köögi ning pildil oleva söögilaua toa vaheline osa on täiesti avatud.
Siin pildil näeb hele põrand väga ilus väja. Mul on tunne, et kui see oleks heledast puidust siis see ei jätaks pooltki nii avatud ja ilusat muljet. Samas ma millegipärast ei salli plaate. Plaadid köögis või elutoas jätavad mulle alati vannitoa mulje ja tunde. Ja ega nende plaatidega see valik kuidagi kergem ei ole, sest siis peab veel valima, et kas plaadid tulevad sileda või konarlikuma kattega, või kas on pealt läikivad või tuhmad.

Oeh...

Ma pean selle neetud põranda asja ka kiiremas korras ära otsustama, sest kuigi mehed ei ole veel ehitama hakanud on siiski parem kui kõik asjad on ära otsustatud ja nad teavad alustades kohe täpselt mis, kus, millal!

No ja tööpindadele ei taha ma üldse mõeldagi. Kogu aeg olen puiduga arvestanud aga nüüd...

Ma parem lähen ära magama.
Teie aga saate seda teksti lugeda homme (ehk siis täna) hommikul.17 comments:

 1. Ikka puit. Päris puit, kui on õigesti töödeldud, kannatab ka sagedast pesemist ja kasimist. Puit on elus materjal. Plaadid on kah rohkem elus kui laminaat (see liimiga segatud puidujahu vms, millele on puidupildiga paber peale kleebitud, Eestis kasutatakse suhteliselt palju) või mingi kummine põrandakate, aga plaadid on tõesti plaadid. Hm, ja kui just marmor või mingi muu kivi ei ole, siis lähevad plaadid katki, kui neile mingi pott või asi peale kukub, puupõrand ei lähe.

  Muide, Sina tahad suuremat ja avatumat kööki, mina värvisin meie 18 m2 suuruse köögi mõne aasta eest terrakotapruuniks, et tunduks väiksem ja hubasem - aga keskmise pühapäevasöögi valmistamise käigus kõnnin ma endiselt 3 km maha, vahemaid ja minu ringisebimiskommet seinavärv ei muutnud.

  ReplyDelete
 2. Minule meeldib köögis paljajalu käia (vähemalt suvel) ja palja jala all on puit mõnusam. Aga UK-s vist käiakse välisjalanõudega igal pool? Muidu see heleda plaatpõrandaga pilt on ilus küll. Kannatab koeraküüsi, mänguautode ja rulluiskudega sõitmist :). Ja teise foto helehall puhvetkapp meeldib mulle väga.
  Meil on köögis laminaat ja ma vihkan seda, sest pese kuidas tahad, ikka jääb lapiline. Vesi maha minna ei tohi, aga koer joob köögis ja lödistab maha ning sealt põrand lainetab juba.

  ReplyDelete
 3. Odavat laminaati ei tule kindlasti, sest kuna me paneme põrandasoojustuse ja tegu on köögiga siis põranda materjal peab olema selline mis kannatab vett ka siis, kui näiteks nõudepesumasin hakkab lekkima ning mis temperatuuri muutustega ei muuda oma kuju.
  See on aga väga hea märkus, et plaadid võivad põrandal katki minna (kuigi meil ei ole seda kunagi köökides juhtunud, aga ega seda ju ette ei oska ennustada). Ma ise sellel üldse ei mõelnud nii et võib olla see oleks mõjuv põhjus siiski puupõranda juurde kindlaks jääda...aga taas see avaram väljanägemine ja ruumi 'kergus' on ahvatlev.

  ReplyDelete
 4. meil on köök ainus ruum, kus laminaat maas. enne oli kork (et sinise seina ja aprikoosivärvi mööbli juurde natuke särtsu anda) aga põrandakütte peale kork ei sobinud, nii et pidime parketi panema aga ei suutnud otsustada ja siis sai ajutiseks variandiks laminaat. plaati ma põhimõtteliselt ei tahtnud - nii on kõigist mahakukkunud asjadest killud järel ja lõpuks põrand ise ka praguline.
  laminaat pärast pesu lapiline ei jää, sest meil on ekstrakirju variant :D ja nõudepesumasina tilgutamised ja külmkapi lekkimised on ilusasti välja kannatanud. aga ideaalis paneks laudpõranda vms kööki.
  kui hakkaks 0st kööki tegema, siis võtaks suure kahepoolse külmiku, millel sügavkülma sahtlid all ning soojendusega sahtli nõudele (et serveerida söök või kohv soojadest nõudest)

  ReplyDelete
 5. Meil on Eesti kodus värvitud laudpõrand (helekollane, kuna tuba on üsna pime ja sai teda visuaalselt heledamaks just värvi abil). Kuna põrandavärv sai eriti öko valitud, siis on see kahjuks maha kulunud, aga iseenesest mulle värvitud laudpõrandad meeldivad. Jätab sellise muheda Bullerby mulje. Ja no lakitud või seebitatud laudpõrandad on ka väga ilusad.

  ReplyDelete
 6. Wow, ma pole sellisest külmikust kuulnudki kus nõudesoojendaja ka sees oleks!

  Pete rida on külmikud ja ahjud (meil tuleb neid kindlasti kaks) välja valida, sest tema on majas suurem kokk kui mina :) Samas ma just eile ütlesin talle, et ärgu ta kehepoolsest külmikust unistagu, sest see ei läheks kokku meie köögidisainiga (selleks ei oleks lihtsalt ruumi) ja see ei oleks meie peres funktsionaalne, sest seisaks siis kindlasti suurema osa ajast pooltühjana. Eriti külmiku osa. Aga eks näis mille ta lõpuks välja valib ja milleks meil üldse raha jätkub.

  ReplyDelete
 7. Unknown, oo jaaa, värvitud laudpõrand on tõesti ilus, või siis kas või lakitud nagu Greta toas, aga ma ei hakka sellisest unistama, sest seda nagunii ei saa.

  Kui aus olla siis kuna ma ei ole puit või laminaatpõrandate asjatundja on mul veel eriti raske leida inglise ja eesti keelseid vastseid selles vallas. Laminaat on laminaat ja päris puit ka päris puit, aga meil on seal vahepeal ka veel üks põrandate liik nagu REAL WOOD mis ei ole SOLID wood (mis siis on päris puit). Ma aga eeldan, et meie põrand peab just tulema sellest Real Wood grupist, sest Solid wood põrandad ei sobi põrandaküttega. Eks me kuule homme täpsemalt kui lähme ekspertide juured jutule :)
  https://www.howdens.com/flooring-collection/

  Tundub, et plaatide puhul oleks vähemalt kergem lihtsalt sobiv värvitoon ja pind ära valida ja kombes. Odavam ka, aga ma kohe ei tea... Peaksin vist jälle kinnisvara firmale helistama ja potentsiaalset ostajat mängima, et saaks teiste inimeste koju köögi põrandaid vaatama minna :)

  ReplyDelete
 8. Minul on köögis plaatpõrand. Juba 20 aastat ning ühtegi mõra, pragu vms ei ole. Lapsi on 3, lemmikloomi pole. Olen muidu väga rahul, aga on üks suur AGA. Meie kivipõranda all on vesipõrandaküte (mitte elektri nagu näiteks vannitubades tavaliselt) ning kui maja ei küta, siis on see ikka jube-jube külm. Vastikult külm. Õnneks me suvel elame maakodus ja seepärast pole veel plaate parketiga katnud, kuigi plaan on.

  Vot see on minu jaoks väga suur miinus, et ka suvel pead põrandakütet sees hoidma. Kogu selle 20 aasta jooksul on olnud vist 2x nii kuuma suve, millega on meie köögipõrand meeldivalt jahe olnud.

  Kütteperioodil on jällegi mõnus.

  ReplyDelete
 9. Meil on köögis plaatpõrand ja kui nüüd remontima hakkaks, paneksin puidu. Plaatidel endil pole viga midagi, terved kõik aga kui mõni nõu maha kukub siis on killud järel, puitpõrandal on vähemalt mingigi võimalus et tass vms jääb terveks.
  Värvide suhtes ma valiksin sellised mida tahad mitu aastat vaadata, millest ära ei tüdine nii et ikka sisetunde järgi ja selle järgi mis endale (ja perele) kõige rohkem meeldib, olenemata sellest mida müüja või Pinterest soovitab :)

  ReplyDelete
 10. Nii huvi pärast, miks teil külmik alati tühi on? Ostate ainult üheks päevaks ette?

  ReplyDelete
 11. Suured tänud viimastele kommenteerijatele. Väga kasulik info millega arvestada.

  Lõpuvalik tuleb kindlasti selline mis ikka meile endile kõige rohkem meeldib, aga lihtsalt kuna valik ja võimalused on nii suured siis ei tahaks valet otsust langetada, eriti kui tegu kallite asjagadega. Pinterest on selle poolest hea, et annab hea visuaalse ülevaate asjadest mida endal on raske visualiseerida.
  Päris kõike omi soove me kahjuks kindlasti rahuldada ei saa, sest selleks meil lihtsalt ei ole piisavalt raha. Kui plaatpõrand tuleb ikka mitu tuhat naela odavam kui puit, siis peame plaadi valima, aga kui vahe on väike, siis on hea teda mis ühe või teise valiku plussid ja miinused on et nende põhjal siis lõplik valik langetada.

  ReplyDelete
 12. Külmik ei ole meil tühi (väljaarvatud siis ehk nädalalõpus :), aga kui oleks selline suur kahepoolega külmik siis oleks pool tühi.
  Praegu rahuldab normaal suurusega külmik ilusti meie vajadused ära. Võib olla vaid siis kui külla on oodata külalisi, siis jääb korraks ruumist väheks, aga seda ei juhtu nii tihti, et sellepärast topelt suurusega külmik endale soetada :)

  Toitu ostame tavaliselt nädala jagu korraga, aga vahel ka päevade kaupa. Vastavalt siis sellele, kuidas parasjagu on aega olnud poes käia. Midagi rohelist on meil alati külmutuskapis olemas, juurde siis ostame jooksvalt kas liha või kala. Sügavkülmas hoiame samuti natuke liha ja kana, külmutatud herneid, Gretale vahel jäätist ja kogu lugu. Külmkapp ongi peamiselt juurikate ja salati koostiosade, muna, piima ja või hoidmiseks :)

  ReplyDelete
 13. Mulle köögis plaadid ei meeldi, sest nnde peal lähevad nõud alati katki, kui midagi maha kukub... :(

  ReplyDelete
 14. See Howdensi REAL wood tundub olevat naturaalspooniga parkett Eesti mõistes. Mis on minu silmis, kes ma olen väga naturaalse usku, täitsa ok (et kui valida TÄISPUIDUST laudpõrand vs spoonitud parkett, siis olenevalt olukorrast on nad võrdsed mu jaoks). Kui on plaanis panna põrandaküte, siis laudpõrand ei lase soojust nii hästi läbi ja kütmine on vähemefektiivsem. Sellisel juhul on spoonitud parkett parem. Laudpõrandale tekivad paratamatult laudade vahele praod, sest puit mängib (vastavalt niiskuse taseme muutusele kuivab ja paisub. Köögis tähendab see seda, et olenevalt prao suurusest, hakkab sinna puru kogunema. Parketil seda ei juhtu. Parkett aga ei kannata niiskust nii hästi. Samas kui juhtub õnnetus nt pesumasinaga ja on vaja põrand üles võtta, siis välja peab vahetama ainult kahjustatud tükid ja ülejäänud saab maha tagasi panna. Kui parkett on õlitatud, siis olenevalt sellest kui korralikult see tehtud on, kipub ta ka plekke sisse võtma. Ajapikku kulub õli maha ja seda on vaja värskendada. Samas need plekid saab vajadusel maha lihvida :) Kui väga õhuke spoon ei ole. Kui parkett lakkida, siis tekib spoonile "kile" ja see hoiab paremini vedelikke eemal. Aga palja jala all on õlitatud pind parem kui lakitud... Aga nii lakitud kui õlitatud pinnad on palja jala all iga kell mõnusamad kui laminaadid. Ma olen elanud lamineeritud parketiga korteris ja enam kunagi ei taha... Nii, laudpõrandast veel. Ma ei tea, mis teil seal tüüpiline lauamaterjal on, aga Eestis on mänd ja kuusk (softwood) ja need on sõna otseses mõttes pehmed. Emal on männipõrand ja kui tolmujmeja toru juhtub käest maha kukkuma, siis põrandal kohe täke sees.
  Kui nüüd mõelda naturaalspoon vs laminaat, siis esimesega on võimalik hiljem viimistlust muuta, laminaadiga ma ei kujuta seda ette.

  ReplyDelete
 15. Meil on väga sarnane maitse.
  Olen ka enda jaoks oma uue köögi ammu välja mõelnud, peab küll veel veidi ootama, aga ükskord ta tuleb nagunii ;)

  ReplyDelete
 16. see soojendusega sahtel on ikka külmikust eraldi :)

  vaat kui lahe põrand https://www.facebook.com/eritellimusmoobel/photos/pcb.1072107962839258/1072107886172599/?type=3&theater

  ReplyDelete
 17. A, jah me eile nägime ka juhuslikult seda soojenudsega 'sahtlit' köögipoes :)

  Täna käisime teises kohas kööki disainimas ja hinnapakkumist saamas ja see köök mille me arhitektiga enam vähem valmis disainisime oli just selline nagu sinu lingitud lehel. Ainult selle vahega, et meil ei kutsuta sellise välimusega kööke siin Skandinaavia köökideks vaid country style. Isegi värvi valisime lõpuks sama nagu nendel piltidel :)
  Kuna hinda me veel ei tea, siis ei ole otsus lõplik, aga stiil jääb kindlasti samaks.

  ReplyDelete