Saturday, 13 February 2016

KOLLANE BUSS

Paar nädalat tagasi ilmus ajalehest (ka Postimehes) artikel sellest kuidas loogiakülesanne, millega testitakse laste loogilise mõtlemise oskusi ja mida enamus lapsi suudab kiiresti lahendada, paneb täiskasvanuid pead murdma.

Küsimus oli, et kui see pildil olev buss hakkab edasi liikuma siis mis suunas ta sõitma hakkab, kas paremale või vasakule?
Vaatasin siis seda pilti ja proovisin välja nuputada mis see vastus võiks olla. Pikalt ei kannatanud mõtleda, sest mida pikemalt ma mõtlesin seda suuremaks läks mu huvi ja uudishimu teada saada kuidas on võimalik, et lapsed sellise ülesandega ruttu hakkama saavad. 

Uurimuse tulemused näitasid et lausa 80% alla kümneaastastest lastest lahendasid ülesande kiiresti ja õigesti samal ajal kui täiskavanutele valmistas see ülesanne palju rohkem raskusi.

Vaatasin siis artiklisse lisatud video ära ja sain vastuse teada ning loomulikult tundus see mulle siis nii loogilisena, et ma imestasin kuidas ma ise selle peale ei tulnud. 
Testisin asja kohe ka Pete peal. Pete mõtles ja mõtles ning proovis loogilist vastust leida, aga lõpuks ei suutnud ka tema välja nuputada mis suunas see buss siis liikuma hakkab. Lisan ära, et ega ma ei lasknud tal pikalt mõelda, kõige rohkem ehk 5 minutit. 

Mõtlesin siis et 'come on', kas tõesti on võimalik, et lapsed siis suudavad ülesande kiirelt ja õigesti ära lahendada. Kutsusime kohe Greta kohale ning pistsime talle ülesande nina alla ja täiesti uskumatu, ta tõesti ütles meile pea kohe õige vastuse ja seletas ära ka põhjuse (sest kui ta põhjust ei oleks öelnud, siis oleks tal olnud 50-50 võimalus õige vastus olnud kogemata ära arvata).

Psühholoogidide sõnul saavad lapsed selle ülesande lahendamisega paremini hakkama sellepärast, et lastel ei ole kujutlusvõime ja visualiseerimine nii jäik kui täiskasvanutel. Alla 12-aastased lapsed on veel võimelised mõtlema 'väljaspool kasti' samas kui täiskasvanute mõttemustrid on juba kitsendatud ja tugevalt kinnistatud. 

Aga ma ikkagi ei suuda seda uskuda. 
Õnneks tänu selle testi tulemustele tean ma, et ma siiski ei ole üks loll lapsevanem kes seda ülesannet kohe õigesti ära ei suutnud lahendada, vaid et teisi minu (meie) suguseid on veel :)

Lisan siia nüüd video ka kus vastus on ära öeldud 
   

Neile kes inglise keelest aru ei saa teadmiseks, et kui sa elad Eestis siis hakkab buss liikuma vasakule poole ja kui UK-s siis paremale poole. Sõidu suuna saab teada bussiuste järgi, ehk siis uste ja bussijuhi istekoha järgi :) :)

8 comments:

 1. Siis, kui see pilt FB-s ringles, ma korra heitsin pilgu peale, aga ei osanud midagi arvata. Nüüd, kus ma sinu blogis uuesti nägin, siis mõtlesin uuesti - JA ARVASIN ÄRA! :D Küll on hea, et sa seletuse kirja ka panid, ma ei oleks viitsinud videot vaadata.

  Aga noh, üldises plaanis ma ennast küll mingiks suureks kastist välja mõtlejaks ei pea, kui just kogu see ökovärk kõrvale jätta :P

  ReplyDelete
 2. Tikker, lase lastel arvata ja vaata kas nemad arvavad ära rutem kui sina.
  MIna eriti mõtlemisega ei pingutanud, sest kord kui ma tean, et vastus on käeulatuses, siis ma enam ei viitsi pingutada ja vaatan vastuse kohe ära :)
  Meil oli vahe selles, et kui meie Petega ei leidnud 5 minuti jooksul vastust, siis Greta ütles vastuse alla 5 minutit mõtlemist. Kui me kauem oleks mõelnud siis ma usun, et oleksime ka vastuse leidnud.

  ReplyDelete
 3. Ma näen lapsi alles homme, kui siis veel meeles on...

  Aga ma ise arvasin seekord ära suht kohe, mõnekümned sekundid ehk mõtlesin :P

  ReplyDelete
 4. Järelikult oled alla 12 aastane :) :) :)

  ReplyDelete
 5. Ma loodan, et sa ei pahanda - minul on hoopis teine küsimus. Kirjutasid kunagi oma rohelisest mahlast, mida sa hommikuti enne sööki endale teed. Kas teed ikka veel? Kas oled oma mahlapressiga endiselt rahul ja mis marki see on? Ma nimelt mölgutan mötet ise mahlapressi ostmise teemal ja siis tuli meelde, et sina ka kunagi kirjutasid.

  ReplyDelete
 6. Üldse ei pahanda :) Väga tore, et tulid siia küsima :)

  Nii, meil on nii mahlapress kui ka blender. Mul käib see mahla tegemine hooti.Teen paar nädalat ja siis jälle ei tee, vastavalt sellel kuidas aega või tahtmist on. Kuna see roheline mahl ei ole eriti meeldiva maitsega siis ma eriti tihedalt seda juua ei tahagi.

  Ma kahjuks praegu ei oska öelda mis margi mahlapress meil on, sest see on üldse pööningul või kes teab kus. Peale kolimist ei ole ma seda kasutanud ja kuna me köök lammutatakse varsti nagunii ära siis ma pole üldse kõiki köögi asju meie praegusesse kööki välja pannud. Press ise on hea ja kergesti puhastatav, aga ma tegelikult ise eeldan vist ikka blenderit.
  Üheks põhjuseks on see, et kui sellega toormahla teha siis jääb alles ka kasutavate ainete kiudained mis on seedimisele väga hea ja mahl ise tuleb ka paksem ja on seega peaaegu hommikusöögi eest (või siis hommikusöögi eeloode :)

  Mahlapressiga tehtud mahl on aga puhas, ilma kiudaineteta. SAmuti kasulik ja tervislik, kuna siis liiguvad vitamiinid kiiremini organismi, aga samas taas ka kiudained on tervisele ja organismile väga vajalikud. Mina sain rohelisi mahlu tehes sedasi vajalikud vitamiiinid kiiremini kätte, aga näiteks porganidi ja õuna või peedi või mõne magusamat juurikat või puuvilja kasutades oli fruktoosi sisaldus mahlas nii kõrge, et andis minu veresuhkrule liiga suure laksu liiga kiiresti.

  Nii, et mina eelistan nüüd hoopis kõige tavalisemat blenderit. Ostsin selle umbes aasta tagasi odavpoest Lidl vist 7 või 8 naela eest ja olen väga rahul.
  Välja näeb selline
  http://www.lidl.de/de/silvercrest-smoothie-maker/p198828
  Mingit eriti intensiivset blenderdamist see vist üle ei elaks, aga minu kasutamise juures ideaalne. Nii, et mina soovitaksin sul mahlapressi asemel hoopis blenderi ostu kaalutleda. Neid on igasuguseid ja igas hinnaklassis ja nendega saab ka jääkuubikuid purustada mis smootidele mõnusa tekstuuri juurde lisab :)

  Loodan, et sain natukenegi abiks olla :)

  ReplyDelete
 7. Aitäh Sulle! Blender on meil olemas ja seda kasutame väga meeleldi ja üsna tihti. Aga porgand mulle blendris koos teiste juurikate vöi puuviljaga üldse ei maitse, küll aga mahlana. Samuti völus mind möte kurgi mahlast ja muust rohelisest... Suur aitäh Sulle!

  ReplyDelete
 8. Ma lasin oma neljasel arvata - ta pakkus vale variandi. Aga tal ka puudub bussidega suurem kogemus. Näinud vähe ja sõitnud loetud korrad. Ise ma seda teha ei saanud, sest olin varem seda ülesannet juba näinud (tookord vist ei arvanud ka ära) ja mees oli ka näinud.

  ReplyDelete