Sunday, 20 December 2015

ÕPETAJATE KINGITUSTEST JA MUUST

Mulle jäi eile erinevaid blogisid ja muid interneti lehekülgi lugedes silma kui palju stressi ja konflikte Eestis toimub seoses jõulupidude korraldamisega ja lasteaia või kooliõpetajate ja laste kingipakkide valmistamisega. 

Hingasin kergentatult kõiki neid jutte lugedes, sest õnneks kõige muu jõulustressi juures ei ole ma vähemalt kunagi pidanud närve kulutama või pead murdma õpetajate või õpilaste kingituste pärast.
Mõtlesin siis, et kirjutan natuke kuidas meil siin kooliga sama asi toimub. 

Näiteks jõulud koolis (ma jätan lasteaia tahtlikult välja, sest Eesti taolist lasteaeda siin ei ole, kuna lapsed lähevad juba 4 aastaselt kooli ja noh mis ma sellest ühest või kahest aastast lasteaias ikka eraldi välja tooma hakkan).
Igal klassil on kooliaasta jooksul 2 lapsevanemat kes on end vabatahtlikult klassiesindajateks kuulutanud (juhul kui kellegil midagi selle vastu ei ole ja tavaliselt on kõik teised vanemad ainult rahul, et keegi selle töö enda peale on võtnud). Klassiesindajate tööks on kõikidele lapsevanematele emaili teel edastada tähtsamaid klassiga seotud uudiseid, meeldetuletusi, abipalveid (kui mingi sündmuse jaoks on näiteks vaja vabatahtlike appi) ja nemad on need inimesed kes hoolitsevad õpetajate kingituste eest. 

Õpetaja (mõnikord kaks õpetajat klassi kohta) ja abiõpetaja (mõnikord 2 abiõpetajat klassi kohta) saavad kingitusi jõulude ja kooliaasta lõpus. Õpetajad ei saa ei lilli ega muid kingitusi esimesel koolipäeval, emadepäeval, naistepäeval ega ka õpetaja sünnipäeval. Võimalik, et lapsed laulavad õpetajale ise klassis palju õnne sünnipäevaks, aga seda vaid juhul kui see peaks kuskil teatavaks tulema et õpetajal on sünnipäev, või kui õpetaja ise ütleb. Lapsevanematele eraldi õpetajate sünnipäevi ei avalikustata.

Iga kooliaasta algul koguvad klassiesindajad vanematelt £20 lapse pealt. Loomulikult kellel tõesti seda raha maksta ei ole need maksma ei pea. Kes on või ei ole maksnud seda teavad vaid klassiesindajad ja mitte maksmist suure kella külge ei panda. Näiteks minul ei ole õrna aimugi kui palju vanemaid Greta klassist on jätnud maksmata. 
Selle raha eest organiseeritakse kogu kooliaasta jooksul jõulude ja kooliaasta lõpu kingitused õpetajatele ja abiõpetajatele, jõuluoksjoni korvikeste sisu (juhul kui vanemad ei ole eelnevalt küllaldaselt annetanud asju korvi sisu jaoks. Jutt käib siis nendest suurtest korvidest mida jõululaada ajal oksjoni pannakse) ning midagi söödavat paari klassi laste pidude tarvis.

Näiteks on Greta klassil sel aastal kaks õpetajat, kes vahetusega töötavad ja üks abiõpetaja, ehk siis kokku kolm inimest. Kuigi igapäevaselt käib klassis aitamas ka palju igasugu teisi abiõpetajaid siis need kolm õpetajat kuuluvad vaid Greta klassile. 
Tavaliselt on kingitusteks kinkekaardid ja klassipoolt suur tänu- või jõulukaart kuhu on iga lapse lapsevanemad midagi sisse kirjutanud. Õpetajate käest küsitakse eelnevalt mis poe kinkekaardi nad sooviksid. Ma täpset summat praegu ei mäleta, aga selle summa otsustavad klassiesindajad ise vastavalt sellele palju kukrus raha on. Keskmiselt tuleb kinkekaardi summaks minu mäletamist mööda kuskil £100.

Jõulukinke lapsed koolist ei saa. Lastel toimub koolis kontserd lastevanematele (sel aastal lausa 3), assembly ajal (assembly on selline koolis enne tunde toimuv koosviibimine kus siis räägitakse millestki tähtsast või erinevad klassis esinevad mingi õpitud kavaga või  mida iganes. Lapsevanemad tavaliselt sellest üritusest osa ei saa, väljaarvatud kui üks assembly tehakse spetsiaalselt lastevanematele) esineb näiteks jõululauludega kooli koor, ühel reedel on neil koolis spetsiaalne jõulusööming ning mõne koolipäeva lõpus toimub klassis väikene pidu. See pidu kujutab endast tavaliselt lihtsalt väikest söömingut ja mänge ja lapsed võivad end ümber riietada kodust kaasa võetud peoriietesse. Lapsevanemad nendest üritustest osa ei võta. Mina näiteks unustasin Gretale sel aastal klassipeole peoriided kaasa panna, aga ta isegi ei maininud mulle sellest midagi koolipäeva lõpus, ehk siis nendel peoriietel kogu sündmuse juures on väga väike osa. 

Klassipeole palutakse tavaliselt vanematel midagi toidupoolist kaasa panna, aga mitte alati. Paar päeva enne pidu pannakse välja klassi ukse kõrvale (lapsed saab koolist kätte õuest-iga klassi üks klassiuks avaneb õue) nimekiri mida vaja oleks ja siis vanemad saavad ise valida mida nad soovivad tuua, kirjutades oma nime vastava asja taha. See kõik on vabatahtlik ja kõik vanemad sellest osa võtma ei pea ning keegi nende peale pahasti pärast ei vaata. 

Küll aga annavad lapsed ise üheteisele jõulude ajal jõulukaarde. Tavaliselt isegi kogu klassile. Neil on koolis kohe vastav postkast jõulude ajal väljas- üks igas klassis ja üks koridoris. Koridori postkasti pannakse need kaardid mis on mõeldud lastele väljaspoolt oma klassi ja klassi postkasti need mis mõeldud oma klassi lastele. Õpetaja (abiõpetaja või kes tahes täiskasvanu) siis võtab päevalõpu poole need kaardid sealt klassipostkastist välja ja paneb vastava lapse lugemisraamatu kotti (igal lapsel on oma kilest lukuga lugemiskotike kuhu käib sisse tema lugemisraamat ja lugemispäevik. See on ainuke asi mis igal lapsel peab IGA PÄEV koolis kaasas olema)
Reading folder

Lapsed saavad oma kaardid kätte ja teevad lahti alles siis kui nad koolist lahkunud on. Minu arvates väga hea süsteem. Sedasi ei pea keegi end halvasti või tõrjutuna tundma juhul kui ei saa jõulukaarde või sünnipäevakutseid. 

See küll ei ole kohustus, aga tavaliselt teeb klassiõpetaja lastele jõulude ajal ja kooliaasta lõpus mingi väikese kingituse, milleks on tavaliselt paar kommi ja mingi väikene vidin (näiteks mingi ilus pliiats ja kustukumm või midagi värviraamat või midagi muud selle laadset)

Tihti on ka nii, et osa lapsevanemaid näiteks annavad õpetajatele kooliaasta lõpus veel ka eraldi kingituse klassi pool antud kingitusele lisaks. Olen seda isegi teinud igal aastal ja teen ka selle kooli aasta lõpus, aga see ei ole kohustuslik ja õpetajad seda ei oota.

Nagu näha siis sedasi jääb ära igasugune stress ja intriigid õpetajate ja laste kingituste pärast jõulude ajal. Lastel lõbus ka ilma suure kommipakita või muidu kingituseta, õpetajad rahul oma kinkekaardiga ja lapsevanemad rahul, et ei pea kellegiga ei raha ega kingimõtte pärast kaklema (ja ma üldse ei pea oma jutuga nüüd siin silmas, et Eestis igas koolis mingi hirmus kaklus õpetajate kingituste pärast käib, vaid lihtsalt viimastel nädalatel on see teema paljudest kohtadest silma jäänud :)

Ma olen vist selles siin kuskil juba ka kirjutanud, et klassirahale lisaks palub kool vanemate käest iga veerandi kohta £15. See on samuti summa mida palutakse, aga mida ei pea maksma ja taas keegi ei saa teada kes on või ei ole seda summat maksnud.
See raha läheb koolis toimuvate väljasõitude ja muude ürituste tarvis. Reegel on, et kui mingi väljasõit või üritus toimub siis sellest võtavad osa kõik lapsed (ka need kelle vanematel muidugi ei oleks võib olla selle väljasõidu eest maksta). Maha ei jää keegi, väljaarvatud kui mingitel muudel põhjustel lapsevanem ise keeldub oma last üritustest osa võtmast. Mis üritused kooliaasta jooksul toimuma hakkavad sõltub sellest summast. Teatud üritusi on  juba sellised mis igal aastal toimuvad. Näiteks teatud vanuses lapsed sõidavad alati paariks ööks ühte farmi, 11 aastased nädalaks seiklusparki kus neile pakutakse igasugu ennast ületavaid väljakutseid. 
Siit mõned pildidKui ma ei eksi siis alati on ka toimunud reis Prantsusmaale keele praktikale. Need ja paljud teised üritused on siis need mille tarvis see raha kõigepealt läheb ja ülejäänud asjad sõltuvad vastavalt sellele palju raha on laekunud. Oma osa panustab loomulikult ka kooli ise omast fondist mis riigi poolt tuleb ja eks see raha ole nii ära jaotud, et iga vanusegrupi lapstele eraldi üritused toimuks. 

Õppetööga või õpetajaga seotud rahadega rohkem kooliaasta jooksul tegelema ei pea kui vaid kooliaasta algul.

Üldist jõulustressi õpetajate kinkide pärast muretsemine loomulikult ära ei võta, aga natuke leevendab küll ;)

Neli (viis) päeva veel ja ongi jõulud!!! Hurraa!!! 
PS. mul on isegi juba väikene jõulumeeleolu sisse pugenud ;)

3 comments:

 1. Meil ka pole mingit stressi. Lasteaias kogusime 4€ igalt perelt ja tegime kahele õpetajale ja ühele abiõpetajale Hiiumaised toidukorvikesed kohalike talunike toodangust (kitsejuust, suitsuvorst jms). Lõpukingi saavad nad siis kui lapsed lasteaia lõpetavad. Kingi ostame ka tavaliselt laekunud raha eest, et kellel maksmata selle käest pärast keegi enam midagi nõudma ei lähe.
  Koolis on alates 5.klassist juba loosipakid kus osalevad ka õpetajad nii et õpetajale keegi midagi eraldi ei tee. kingi väärtuseks on tavaliselt 3-5€.
  Laura koolis tehti üle kooli loos. Mitte ainult klassisisene.

  ReplyDelete
 2. Mul kaks lasteaialast ja kingiraha korjati + kingituste üle vaieldi ikka minu jaoks palju: kokku 15 kingitust lasteaia personalile (õpetajad, direktor jne), huvikooli õpetajatele ja treenerile. Kusjuures noorem laps veel huvikoolis ega trennis ei käi. Lapsed käivad samas lasteaias, seega liikumisõpetaja, muusikaõpetaja, direktor jne said meie perelt mitu kingitust, kuna mõlemas rühmas taheti neile kink teha. Lastele tuli kingid osta rühmade jõulupeo jaoks ja ühe huviringi jõulupeo jaoks. Kokku läks raha 65 eurot. Minu poolest võiks ka selle raha kuhugi rühmarahade sisse või huvikooli ringitasusse "ära peita".
  Teil on seal need asjad väga hästi korraldatud! Ma püüan ka lasteaias arutelu tekitada, et äkki saaks meilgi rühmarahadega, mida siis üks lapsevanem korjab, kõik need asjad korraldada. Muidu need lõputud meilid ja gallupid, mida kellelegi kinkida jne on tüütud.

  Prantsusmaa keeleõppereis, farmikülastus, seikluspark... on muidugi eriti lahedad asjad! Väga huvitav oli lugeda! Aitäh!

  A.

  ReplyDelete
 3. Oh jummel A, no just selliseid jutte ma lugesingi. 15 kingitust on ikka meeletu kogus teha, vaat et rohkem veel kui oma perele.

  Huvikooli õpetajate ja treeneritele teen ma siin heal juhul vaid väikese kommikarbi või võtan kodust pudeli veini kingiks, aga jõuludeks tavaliselt mitte. Jõulude ajaks on laps selle õpetaja või treeneriga vaid paar kuud koos olnud ja see on liiga lühike aeg, et hakata mingit kingitust tegema (teine asi võib olla kui laps sama treeneri või huviringi õpetajaga näiteks 3x nädalas koos on). Isegi kaarti ei hakka kirjutama, sest no mida see treener või ringijuht nende nii öelda võõraste laste kaarditega kodus pihta hakkab. Inglismaal on nagunii komme, et sugulased ja tuttavad saadavad jõuludeks suure portsu kaarde ja no sinna otsa siis veel mingi posu laste kaarde oleks täiesti mõtetu. Eks osa lapsi ikka annab kaarde ka, aga mina isiklikult näen et see on mõtetu.
  Õppeaasta lõpus alles teen väikese kingi ja tänan treenerit või ringijuhti kooliaastas tehtud töö eest.

  Aga direktorile küll mingit kingitust ei anta. Täitsa õudne mõelda, et mida see direktor siis kõigi nende laste poolt kingitud kingitustega peale hakkab. Kinkekaardid muidugi leiavad kasutust, aga paljud rühmad ju tahavad õpetajatele kinkida oma rühma laste piltidega nänni või midagi sellelaadset ja no mida need õpetajad või direktorid sellise nänniga pihta hakkavad. Sama lugu lilledega. Üks kimp või pott rühma või klassi poolt on nauditav, aga kui iga laps toob kimbu siis mida sellise lillehunnikuga pihta hakkata (mõnele muidugi meeldib). Kõigil polekodus nii palju vaasegi või ruumi kuhu selline hunnik lilli panna. Siin õnneks seda kommet ei ole. Klassi poolt antakse mõnikord aasta lõpus õpetajale kas orhideepott või mingi üks suurem kimp lilli, või üldse taim aeda istutamiseks (seda siis õpetaja soovil).

  Oeh, ja kui lapsi peaks veel rohkem kui kaks olema siis on see antavate kingituste hunnik ju veelgi suurem, pluss siis veel mõne klassi või rühma puhul kingiloosid või loosipakid jne!

  Loodan, et sul õnnestub see rühmarahade süsteem ka oma lasteaias-koolis sisse viia. Minu arvates on kõige parem kui õpetaja käest otse küsitakse, et mida ta kingiks soovib. Ta ju nagunii teab, et kingitus tehakse ja miks siis mitte teha midagi sellist millest õpetajal ka pärast kasu on ja mille üle ta tõsiselt rõõmu tunneks. Laste fotoalbum või lastepiltidega kalender see kindlasti ei ole :)

  Ilusaid jõule!

  ReplyDelete