Thursday, 31 December 2015

JÕULUKINKIDEST

Natuke ka Greta jõulukingitustest. 
Ma ei tea, ühelt poolt ütleb mulle väike hääl peas, et sellist postitust ei ole vaja, aga samas ma mõtlen, et mulle väga meeldiks (just enne jõule) lugeda kuskilt mida keegi on näiteks oma 5-8 aastasele tüdrukule või poisile jõuludeks või sünnipäevaks kinkinud ja siis sealt võib olla endale mingeid huvitavaid ideid saada. Ja just sel eesmärgil ma siiski otsustasin selle postituse kirjutada. Endal ja Gretal ka pärast hea meenutada. 

Greta kõigi aegade lemmikumad mänguasjad on olnud playmobil asjad. Playmobilil on meeletult suur valik erinevaid mängkomplekte, aga päris igat asja Greta playmobil sarjas endale ei soovi. Ta tavaliselt kas valid hoolega, või siis kindlalt juba teab ette mida tahab.

Kuna tal on meeletult suur kogus playmobil mängukomplekte juba olemas, siis ega tal ei olegi nende hulgast enam palju midagi järgi valida. Algul soovis ta jõuludeks saada ühte lasteaia komplekti, aga kui ma seda poes vaatamas käisin siis tõdesin, et seal on palju selliseid osasid mis Gretal juba olemas on ja seega palusin tal midagi muud valida.
Greta siis valis selle mänguplatsi komplekti, kus oli ka lapseootel ema figuur mida tal veel ei olnud. 


 Minul jäi poes silma selline konstruktor ja mõtlesin, et kuna Gretale meeldib väga ehitada, siis ta võiks ka midagi sellist proovida. Juhtus nii, et me käisime koos poes ja ta nägi, et ma midagi ostsin ning tahtis teada mis see on. Kuna ma ei tahtnud asja liiga salajaseks ajada ja koostööd jõuluvanaga paljastada, siis ütlesin, et ostsin talle jõulukingi mida ma näidata ei taha. Tänaseks ei ole tal veel olnud aega seda kokku panna, aga eile just ütles, et kindlasti tahab seda lähipäevadel teha.

Mul on tunne, et seda Little Live Pets Mouse House nägi ta kuskil telekast, sest muidu ta ei oleks osanud seda jõuludeks soovida. 

Kooliajal ei ole tal tavaliselt eriti aega telekat vaadata ja kui ka mõnel hommikul enne kooli minekut vaatab, siis sellist lastekanalit kus ei ole reklaame. Aga ju ta siis vaatas mõnel päeval ka kanalit kus neid hulle lastemänguasjade reklaame alati tuleb ja sealt ta vist selle idee saigi. Samas võimalik ka, et nägi mõnel päeval mänguasja poes käies, kuigi ta käib nii harva mänguasjade poes.

No igal juhul nüüd on meil see ringi jooksev hiireke ja ma ma pean nentima, et ma ise olen ka sellest üsna vaimustuses. Algul arvasin, et selline mõtetu patareidega mänguasi millega polegi eriti midagi mängida, aga mulle täitsa meeldib vaadata kuidas see hull hiir puuri ja puurist välja jookseb, ning käib vahepeal oma jooksurattas sibamas. Eks ta ole endiselt üsna mõtetu, aga vähemalt mitte nii mõtetud kui eelmisel, või üleelmisel aastal moes olnud elektroonilised libikad näiteks. Aga taas, eks selliste asjade mõtetus oleneb palju ka lastest endist. Mõne jaoks on mõtetu, aga mõne teise lapse jaoks jällegi asi millega ta väga pikalt mängib. Lastel on ju nii erinevad mängustiilid.

See ükssarviku kujuline kleeplindihoidja peale sattusin ma täiesti juhuslikult, Greta seda otseselt ise ei küsinud. Küll nägi Greta mingi aeg tagasi selle laadset vikerkaarekleeplinti ühe oma tuttava poisi juures  ja talle see hullult meeldis. Ma poleks spetsiaalselt seda mingil juhul otsima või ostma hakanud, aga juhtus nii, et ma üks päev kõndisin mööda poest mis oli lõpetamas oma tegevust ja kus kõik asjad olid suure allahindlusega. Ja nagu tellitud vaatas mulle seal ühe riiuli peal vasta see ükssarv. Tundus kahju teda sinna poodi jätta, seda enam, et Gretale ju meeldis see vikerkaarekleeplint ja kuna ta kirjutab meil siin iga päev mingeid raamatuid ja kirju seega teadsin et selline asi meil kodus kindlasti seisma ei jää. 
Greta kindel soov oli jõuludeks saada oma beebinukule riideid. 
Tegelikult oli tal nende kingituste valmisega üsna raske, sest tal ei olnud erilisi soove ja ta ei osanud otseselt midagi tahta. Seda enam, et enne üldse kui jõuluvana kirjani jõudis, pidi ta välja tulema mingite ideedega sugulaste kingituste tarvis (me alati anname sugulastele ja tuttavatele teada mida kinkida, et asjad pärast seisma ei jääks, sest teistel on ju ka raske teada millega Gretal meeldib mängida. Ainult väikesed lisa kingid ostavad nad ise).

Millegipärast on hakanud Greta viimasel ajal hästi palju oma beebinukuga mängima. Ma arvan, et tal ärkas see beebimäng ellu peale seda, kui ta sõbranna kodus beebinukkudega mängis. Igal juhul oli nüüd beebile riideid juurde vaja ja see oli number 1 asi jõuluvana nimekirjas.
Neid Baby Annabell nukke on nii uuemaid kui vanemaid mudeleid ja väga raske on aru saada mis mõõdus mingi nukk täpselt on. Greta beebi Annabell on ostetud kunagi ammu heategevuspoest, kui ta ise mingi 2 aastane oli ja mul pole õrna aimugi mis baby Annabelli gruppi ta täpselt kuulub. Need nukuriided on aga hirmus kallid ja neid ei ole eriti erinevas valikus saada. Ma enne üldse proovisin heategvuspoodidest midagi leida või ebayst, aga lõpuks tundus siiski asjalikum korralik komplekt osta, sest Greta oli seda internetis näinud ja soovis beebile ka lutti ja lutipudelit.

Kui ma poes neid riideid ostmas käisin, siis ma küll avasin ühe karbi ja mõõtsin neid riideid seal sees, aga pärast tuli ikka välja, et need ei ole ikka õiges mõõdus. Ma olin üsna pettunud, seda enam, et nad veel nii kallid olid. Õnneks siiski saab kasutada, aga näiteks kingadega, mis liiga suured on, ei ole nüüd midagi muud teha kui heategevuspoodi viia.

Ideaalne aga oli see koolivormi komplekt mille ma ebayst ostsin. Seal on üks tädi, kes teebki igasugu nukudele Inglise koolilaste koolivorme. Kahjuks tal küll ei olnud parasjagu Greta beebi suurusele sama värvi kapsunit, kui Greta koolivormis on, aga kleit, kingad ja peapael olid küll kui valatud. Greta oli super rahul, mina ka :)

Selle puidust vikerkaare ostsin ma tegelikult endale, aga pakile kirjutasin siiski Greta nime peale :) Tegelikult olin ma kindel, et ka Gretale meeldiks väga selline asi, sest talle väga, väga meeldib igasugu puidust klotsidega mängida.

Ma olen seda puidust Grimm's vikerkaart juba mitu aastat internetis imetlenud, aga pole raatsinud osta. Nüüd siis lõpuks otsustasin jõuludeks selle ostu teha. 
Neid vikerkaari on saada kolmes eri suuruses. Mina valisin keskmise, sest olin lugenud, et väike on üsna väike, aga kõige suurem oli jälle natuke liia suur ja üsna krõbeda hinnaga ning ma ei raatsinud selle peale 50 naela kulutada. 

See on tõesti üks SUPER mänguasi mis sobib igas vanuses lapsele mängimiseks. Nii lihtne disain, aga nii arendav . Seda vikerkaart saab kasutada nii mitel erineval viisil.
Näiteks praegu lamab mu ees laual selline kujund. Kõik osad on üheteise sees nii hästi kinni, et laualt tõstes on kogu kuju ühes tükis. Ma poleks ise selle peale tunudki, et selline asi nendest tükkidest kokku panna, aga näe Greta oskas.
Suurem vikerkaar näeb selline välja (kõik ülejäänud pildi on internetist võetud)

 Keegi on sellise kuju ehitanud (võimalik, et see karvaste jalgadega mees :)
 Ja vikerkaart saab ka maja või farmi ehitamiseks kasutada. 
Minu meelest on see vikerkaar üks ägedam asi üldse ja mul on hea meel, et jõuluvana selle meile tõi ;)

Juba mõnda aega enne jõule mainis Greta, et ta sooviks mingit Scooby-Doo Lego komplekti. Ma olin seda kuuldes üsna üllatunud, sest kuigi Gretal on paar Lego komplekti, siis Greta ei ole tegelikult üldse Legode järgi hull (või siis õigemini Lego komplektide järgi). Talle on alati duplod rohkem meeldinud ja mängib ka praegu vahel veel nendega. Tal on küll juba pikemat aega olnud üks suuremat sorti kast tavalisi lego klotse ja mehikesi  (ostsin kunagi heategevuspoest) ja nendega on ta küll korduvalt mänginud, aga pigem lihtsalt midagi omaloomingulist ehitanud ja sellega on asi piirdunud. Ta eelistab kohe kindlasti Playmobil asju Legole.

Samas on näha, et ta naudib juhiste järgi asju ehitada, aga Legode probleem Greta jaoks on see, et kõik need ehitised lähevad mängides nii kergesti katki, et nendega on väga raske mängida. 

Samas kui Greta seda Scooby-Doo lego asja mainis, siis mul oli natuke isegi hea meel, et ka tema nende vastu natuke rohkem huvi välja näitab. Ma ise valisin selle bussikese komplekti välja, sest mulle tundus, et seda saaks ta pärast palju rohkem oma mängudes kasutada, kui mõnda paati või lennukit.
Gretal ei võtnud kaua aega selle bussi kokkupanemine, aga nagu karta oli, siis kui ta mängima hakkas, hakkas pihta ka nutt ja hala, et jälle läks katki, või mingi osa kukkus küljest ära.
Ma olen kindel, et nende Lego Friend komplektidega, mis talle sugulased kinkisid, ta väga palju edaspidi mängima ei hakka, kuna nendega on veelgi raskem mängida. Peale selle on lego alused (klotisd) kõik sellised mügarikud kus mitte lego kujud hästi püsti ei seisa ja seega on raske legot mingite teiste mänguasjadega, või mänguga ühendada. Playmobil asjad on selle mõttes palju paremad. 
Aga eks näis, võib olla ajapikku ta maitse muutub, või talle tuleb suurem legohoog peale ja siis lähevad ka kõik need lego asjad rohkem peale. Ega lego ju ei aegu.

Tavaliselt ma proovin jõuludeks ka mõne mängu meile kõigile kinkida. Sel korral siis sai Pete puidust karbis oleva natuke vanahõngulise Monopoly mängu.


Kuigi see mäng on selline väga kapitalistliku stiiliga mäng- raha, ostmine, pangad, pangavõlad jne,  siis on selle mängu mängimine suurepärane matemaatikatund mis tahes alla 10 aastasele lapsele. Ma tegelikult just pidasingi kõige rohkem Gretat silmas, kui ma selle mängu Petele kingiks ostsin, kuigi Pete oli see kellele selle mängu puidustkarp hullult meeldis ja kes seda mängu endale soovis.

Matemaatikat on mängus eri tasandil. Kuna mängus on kaks täringut, siis esiteks saab juba täringuid veeretades harujutada kiiret kümne piires liitmist. Kinnisvara hinnad on kõik enamuses sadades naeltes seega hea võimalus saja piires arvutada, ning liites ja lahutades kasutades (mängu)raha. Greta suudab küll paberil liitmis ja lahutamisharjutusi teha, aga hoopis teine asi on kui pead arvutama rahaga kui palju peab kellegile tagasi andma või kuidas erinevaid summasid erineva suurusega paberirahast kokku panna. 
Nii, et väga hea ja samas põnev matemaatikatund :)

Teine kogupere lastemäng mille jõuluvana (mina) meile kõigile kinkis oli see ussikesemäng
(tegelikult ütles Amazon, et see mäng jõuab kohale alles kuskil jaanuari keskpaigas ja ma seega ei arvestanud sellega enam kui jõuluvana kingiga, aga ime kombel jõudis meieni siiski enne jõule?!?)

Ühed meie tuttavad blogisõbrad Itaaliast kinkisid meile üks aasta jõuludeks selle sama mängu uuema versiooni ja meile see mäng väga meeldis. See on selline mäng mida on ka täiskasvanutel mõnus mängida. 
Super Farmeri mängu kõrval siiski titekas mäng, aga meile sellegi poolest väga meeldib.


Huvitav on see, et kuigi see mäng mis me nüüd saime on vanem versioon juba olemas olevast mängust, siis minu arvates on tegu siiki kahe täiesti erineva mänguga. Ühine on vaid see ussi teema.

Mängul on olemas ka veel kolmas versioon mis näeb välja selline

Nii et need kellel veel ussimängu pole soovitan soojalt!


Tavaliselt kingin ma Gretale jõuludeks ühe uue raamatu. Selles mõttes, et ütlengi talle, et see on minult ja mitte jõuluvanalt. Meil on kombeks, et osa asju tuleb meilt ja osa jõuluvanalt. Kuna ma aga sel korral nagunii tegin jõulude ajal Gretaga raamatuadvendikalendrit, mille lõpus ta endale ühe uue (küll kasutatud) raamatu juba sai, siis mulle tundus, et selleks jõuluks on raamatute teema juba küllaldaselt ammendatud.

Selle asemel ostsin talle hoopis kleidi. Tegelikult ei olnud üldse plaanis mingit kleiti osta, sest tal on neid kleite ja seelikuid ka juba rohkem kui ta kanda jõuab, aga ikka läks vastupidiselt mu plaanidele. 

Nimelt nägin ma seda kleiti juba kaua aega tagasi Monsoon poe internetilehel. Vaatasin, et nii ilus kleit, selline folkloori hõnguline ja kuigi otseselt mitte just Eestilik, siis sellegi poolest natuke Skandinaavialik ja erilisem kui siinne  stiil. Kuna aga kleit maksis üsna palju, ja ma tavaliselt ei raatsi Greta kleitide peale hästi isegi 15 naela kulutada ja nii see siis ostmata jäi. Aitas ka see, et juhtus olema kuu lõpp ja mu taskuraha oli juba lõpukorral. Samas aga siiski tõmbasin endale internetist kleidi pildi mälestuseks.
Enne jõule juhtus aga nii, et ma sattusin linnas 'Monsooni' poest mööda minema ja mõtlesin, et lähen ja vaatan kas neil on seda kleiti üldse enam järgi või ei. Meil algavad ju allahindlused juba enne jõule ja ma olin kindel, et ega enne jõule enam midagi järgi ole. Aga näe oli küll ja täpselt sama ilus kui pildil ja mina kõrvuni armunud.

Tulingi kleidiga koju, vaatamata sellele, et see kleit oli poes veel täishinnaga. Tegelikult ma ei olnud 100% kindel, et kas see kleit üldse Gretale sobib, või ta seljas nii ilus välja näeb kui ma ettekujutasin. Algul ostsingi selle mõttega, et kui ei sobi, siis toon lihtsalt tagasi. 

Ja nii saigi Greta endale jälle ühe uue kleidi. Ma aga ei kahetse üldse, isegi seda, et nädal või kaks hiljem oli see kleit allahinnatud ja palju odavam. Samas internetis täielikult välja müüdud ja kes teab kas ma oleksingi seda kuskilt poest enam selle hinna eest õiges suuruses leidnud. Poleks ma sel päeval sinna poodi sattunud oleks me kleidist üldse ilma jäänud (mis muidugi poleks ka maailma lõpp olnud :)

Uue ratta sai ta ka, aga selle oleks ta ka ilma jõuludeta endale saanud. Pete lihtsalt tahtis nii enda kui Greta uue ratta jõuludeks ära pakkida. 

Pete vanemad kinkisid Gretale karaoke masina. Õigem oleks küll öelda, et meie ostsime, sest meil on nendega selline kokkulepe, et nemad kannavad raha üle ja meie ostame kingi. Ei ole vaja vanainimesi piinama hakata ja neid igale oma 11 lapselapsele ja veel sinna otsa kahele lapselapselapsele kingitusi jahtima saata. Nad küll tahtsid jõulupäeval meie juurde tulles Gretale veel mingi väikese asja kaasa tuua, aga ma palusin neil seda mitte teha. 

Õnn üldse oli, et ma ühes mänguasjadepoes seda karaoke masinat nägin ja et see oli just sobiva hinnaga, sest ma lihtsalt ei osanud Gretale enam mingeid kingitusi välja mõelda. 
Kuna Gretale meeldib sõna otsese mõttes hommikust õhtuni laulda (isegi siis kui ta sööb), siis see kingitus oli igati kümnesse.


Üsna mitmes blogis oli enne jõule juttu laste kingitustest ja odavatest Hiinas toodetud mänguasjadest.
Ma tean, et Gretal on mõne lapsega võrreldes väga palju mänguasju (ja mõnega võrreldes vähe). Kuna me elame kus me elame ja kuna siin on natuke teised reeglid ning meil on väga suur suguvõsa ning sõprusringkond, siis Greta tõesti saab minu arvates väga palju kingitusi nii jõuludeks kui ka sünnipäevadeks. Ma olen suutnud seda numbrit üsna palju alla tõmmata ja õnneks on paljud inimesed ilma solvumata aru saanud meie palvest lapsele mitte kingitusi teha. Mõned on selle palve peale aga haavatud olnud ja ma siis ei ole ka rohkem peale surunud, sest olen inimsuhteid tähtsamaks pidanud, kui mingit võitlus väikese kingituse pärast. 

Samas kui ma vaatan neid mänguasju mis Gretal on, siis ma julgen öelda, et kõik asjad on tema poolt hinnatud ja ta tõesti mängib ka nendega. Ta isegi tihti mäletab kes talle midagi sünnipäevaks on kinkinud ja tuletab mulle seda meelde. Tal on isegi praegu veel kasutuses enamus neid mänguasju mis ta oma 3ndaks sünnipäevaks sai. 

Teiste blogides oli palju juttu odavast Hiina kraamist, mis läheb kergelt katki ja mis kõigele lisaks võib ka veel laste tervisele ohtlik olla. Mul on selliste mänguasjade vastu samad tunded, aga kui ma mõtlen, siis meil ei ole eriti olnud selliseid mänguasju mis on kergesti katki läinud või mis oleks mingi väga odav Hiina kraam. 
Praegu mõeldes tulevad mulle ainult mõned puidust mänguasjad meelde mis on üsna ruttu mängides katki läinud, aga millega saab siiski  edasi mängida ja mida pole olnud vaja ära visata. Seega meil on pigem rohkem kogemusi puidust asjade kulumise ja katki minemisega kui plastmassist asjadega. 
Enamus plastmass asju on Gretal ka Duplod, legod ja suur hunnik Playmobil asju ning need on küll sellised mänguasjad mida on raske ära lõhkuda ka siis kui neid peksta. 

Samas ma ei ütleks, et me Gretale ostaks, või inimesed kingiks mingeid väga kalleid asju. Kindlasti on ka erinevus ehk selles, et paljud Eestis müüdavad mänguasjad on meil siin palju odavamad. Sellest sõltuvalt siis need pered kellel on Eestis väikesed sissetulekud, või palju lapsi, peavad tõesti pigem leppima siis odavama Hiina kraamiga, sest neil lihtsalt ei ole võimalust osta kvaliteetsemat kraami. Samas meil on siis võimalik ka kvaliteetseid mänguasju kohati võileiva hinnaga saada ja noh sellele lisaks veel ka heategevuspoed, kust meie oleme väga palju asju vaid kas siis pennide või paari naela eest soetanud. 

Pigem on iga pere mänguasjade ost eelkõige kinni isiklikest valikutest kui rahast. 

Otse Hiinast ei ole siin vist kellegil kombeks midagi tellida, nii nagu paljud Eestis elavad pered seda teevad (ma küll ei tea täpselt kui paljud, aga blogisid lugedes jääb mulje, et neid inimesi ikka leidub) samas aga on ka meil 99p poed kus seda kõige odavamat Hiina mänguasja kraami müügil on, aga samas mitte palju.

Nii, et minul isiklikult ei ole mänguasjadega seoses eriti mingeid süümepiinu, sest ma julgeks öelda, et meil on 99% ulatuse kõik mänguasjad ringlevad. Ma ei mäletaks, et ma oleks ühtegi mänguasja prügikasti visanud (võib olla kui ainult siis mingit imepisikest vidinat mida ei ole kannatanud ringlusse panna). Kõik mänguasjad millest Greta on välja kasvanud, või mis on seisma jäänud (näitek mõned klassikaaslaste poolt saadud asjad sünnipäevaks) oleme kellegile andnud, ära müünud, või siis heategevuspoodi viinud. Väga suur hunnik Greta mänguasju on üldse heategevuspoodidest või kasutatud asjade laatadelt ostetud (suurem osa beebimänguasju näiteks, aga ka paljud pehmed loomad ja lauamängud nii Gretale kui ma meile endile)

Ma ei julge muidugi kogu Inglismaa või iga pere eest rääkida, aga minu arvates on siin Inglismaal taaskasutus väga moes. Inimesed tarbivad kindlasti rohkem kui imetillukeses Eestis või mõnes teises riigis, aga samas väga paljud inimesed osatavad kasutatud asju ja annavad ka oma väikseks jäänud, või mitte vajalikud asjad ringlusse, millest on omakorda kasu, sest kõikide kasutatud asjade poodide tulud lähevad otse erinevatele heategevusorganisatsioonidele. 

Natuke kahju on ainult sellest, et Gretal sünnipäev on juba kaks kuud peale jõule. Nii raske on nii lühikese ajaga uute kingituste peale mõtlema hakata, aga ega sinna nagunii midagi teha ei saa :)

Näiteks just praegu on Gretal mingi selline mäng pooleli

15 comments:

 1. Ussimäng tundub piltide peal väga põnev, ehkki ma üldse ei süvenenud ja pointi seega ei tea.

  Ja puidust mänguasjadega on jah paraku nii, et paljud neist lähevad üsna kergelt katki.

  Mulle tundub, et meil on ka liiga palju mänguasju. Legodega mängitakse küll palju, aga neidki tundub olevat piisavalt. Lauamängud on ägedad. Samas neidki on meil terve hunnik ja mitmed seisavad. Eks ma aeg-ajalt jälle harvendan ja annan edasi.

  Täna sain just hunnikust mänguasjadest lahti, mul käis külas sõbranna, kes on lasteaiaõpetaja. Muidugi oleks võinud neid enda laste lasteaeda ka pakkuda, aga noh... Sõbranna töötab väikeses maalasteaias, neil on just rühma väikesed tulemas ja seega talle need just sobisid. Ja mina ei pidanud lillegi liigutama, asjad läksid ise mu juurest ära :)

  ReplyDelete
 2. Playmobil on nüüd ka Eestis korralikult müügile tulnud. Näiteks Lillebrorile sain sel aastal ühe koerakomplekti, mida ta juba suvest saadik igatses, aga hämmastaval kombel vaimustub Playmobilist veel ka kohe-üheteistkümnene Jõugu Juht. Peamiselt mängivad nad meil küll Legodega ja need on tõesti päris kallid, sellepärast ostame jõuluks tavaliselt - kui saame - neid "Hiina Legosid", mis ühilduvad Legodega ja üldiselt ei lähe ka kuigi kergesti katki. Puidust mänguasjadega pole meie poisid mitte kunagi mitte midagi teinud, ainult titaeas on puust autosid veeretatud. Mustlaslukke ja meisterdamiskomplekte ei jõua ka lõputult osta, pealegi on nende põnev-olemise aeg ikkagi piiratud. Lauamängud lähevad hetkel päris hästi.

  Meie lapsed said sel aastal vist keskeltläbi 5 kingitust nina peale, mille kohta üks mu sõbranna üsna irooniliselt ütles, et me oleme siis ikka jõukad. Nojah, tema kaks last saavad vanematelt kumbki kaks kingitust, pluss kõigilt onudelt-tädidelt ka midagi. Meie lastel onusid-tädisid pole.

  reet olen, endiselt sisse logimata.

  ReplyDelete
 3. Ma tegelikult ei imesta üldse, et peaaegu 11 aastane Palymobilidest vaimustusse sattub. Isegi paljud täiskasvanud satuvad tihti neist vaimustusse. Seda enam, et kuna enne Playmobili Eestis ei eksisteerinud siis tal pole olnud võimalust oma isu täis mängida nendega veel. Playmobilil on ju veel kõigele lisaks nii palju põnevaid komplekte poistele :) Kõik need rüütlid ja draakonid ja politsei ja tuletõrja jaamad koos kõige sinna kaasa kuuluvaga. Muideks mõnede komplektides tuleb isegi nendest tuletõrje voolikutest vett :) Ralliautod, prügiautod, kraanad jne. Gretal on ka palju poiste playmobile, sest talle meeldib nendega mängida. Kõik Playmobil mänguasjad on nii elulised, et ega seal polegi otseselt vahet kas poite või tüdrukute omad.
  Koerte ja loomaarsti komplektid on ka Greta suured lemmikud. Mulle meeldivad eriti need koerte jalutusrihmad mida saab koertele kaela ümber panna :)

  Poistele aga on vist jah vähem puidust mänguasju kui tüdrukutele .Näiteks kõik need puidust köögid ja toidud, kuigi nendega mängivad ka poisid väga hea meelega, kui veel mitte rohkemgi kui tüdrukud :) Need küll noorematele kui sinu lapsed, aga Greta ja ta sõbrad kasutavad pidevalt oma mängudes veel puidust sööke ja teisi köögitarbeid. Puidust garaaziga mängib ta ka meelsasti veel kui me ta aegajalt pööningult alla võtame ja ühe puidust rüütlikindluse ja autodega ka. Sellele lisaks on tal üsna palju Eestist ostetud puidust ise tehtud loomakesi, aga nendel tulevad jalad või sarved väga kiiresti küljest ära ja paljud neist on nüüd pool vigased.
  Veel on tal puidust imeilus telefon (selline vanamoodne) mis ka üsna ruttu katki läks, aga millega saab siiski mängida, röster, kaalud, kassaaparaat, nukumaja koos mööbliga ja muusikariistade kogu. Londoni kahekordsel puidust bussil tulid ka mingid osad pika peale küljest ära, aga seda ei ole eriti näha. Sellega on ta ka mitu, mitu aastat järjest mänginud, praegu kolimisega pöönigule jäänud, sest talle lihtsalt ei mahu kõik asjad korraga tuppa ära. Nii, et jah, kuigi puidust mänguasju kiidetakse väga siis meie kogemuste põhjal lähevad nad meil palju kiiremini katki kui plastmass. Värv kulub ka tihti pealt ära :(

  ReplyDelete
 4. Minule ka meeldib see postitus - just mida samavanusele lapsele kinkida :)

  Need ussimängud on meil (loomulikult :) ) kõik olemas ja mängime kõiki. Mina neid vana "uuendustena" pole kunagi mõelnudki, sest läbiv ühine teema on see uss, aga muu on kõik erinev. See kõige suurem ussi lauamäng on meie laste (ja tegelikult kogu pere) vaieldamatu lemmik. Kogupere mänge on meil veelgi, sest nii meie kui ka lapsed oleme suuuuuuuured fännid.

  ReplyDelete
 5. Reine, ma lugesin seda Amazonist,et see ussimäng mille teie meile saatsite üks aasta on uuem versioon sellest mängust milleme nüüd saime. Algul veel kahtlesin, et võib olla on siis mõlemad väga sarnased, aga kuna pildilt oli näha, et üks on ainult kaarditega siis tundus ikka et on erinevad :)

  Mulle aga tundub, et me mängime seda marju ja puuvilju söövate usside mängu kuidagi teisiti, sest Amazoni ja ka internetist vaadatud piltidel on see marja kaart pandud ussi ette ja sedasi ussi kasvatatud, aga meie mängime nii, et paneme kõik marja kaardid ussi pea taha ja siis hakkame neid täringuid veeretades ära sööma. Kui üks marja kaart on ära söödud siis keerame selle ringi ja see kelle uss kõige kiiremini valmis saab on võitja. Ma ei saagi nüüd aru mis värk on, sest minu teada me lugesime ju juhendeid ja mängisime selle järgi, aga kõikidel interneti piltidel on marja pildid ussi peade ette pandud?!?

  ReplyDelete
 6. Vaatasin sellest videost (kus on mängu looja) alates 1:00 minutist alates hakkab mäng https://boardgamegeek.com/video/25223/karolinchen/game-presentation-cliquenabendde-video-essen-2012
  ja põhimõtteliselt näitab, et marja kaarte ei panda kõiki varem ette ära vaid ühekaupa "süüakse" ära ning siis ärasöödud kaart läheb saba ja pea vahele - aga seda näed videost ka ;)

  ReplyDelete
 7. Oo suured tänud selle video ees. Asi kohe selge :)
  Me saame nüüd uut moodi mängida, kuigi ega ka sellel polnud midagi viga kuidas me enne mängisime :)

  ReplyDelete
 8. No häda teiega, nüüd ma kohe tahaks saada kõiki neid ussimänge :D Nüüd, kus sünnipäevadeni on igavik ja pole kohe mitte mingit põhjust hakata vahetult pärast jõule lambist mingeid mänge soetama :D Seda enam, et Eestist neid ei saa ja peaks hakkama kuskilt välismaalt otsima ja tellima.

  ReplyDelete
 9. Tikker, kui ma ei eksi siis Eestis on ka üks või isegi kaks internetilehte kus häid lauamänge müüakse ja tegelikult on üldse Eesti Apollo poe lauamängude valik juba 100 korda parem kui näiteks meil siin Inglismaal. Millegi pärast meil ei ole müügil poes eriti Saksa lastelauamänge, aga just Saksas tehakse hästi palju toredaid ja huvitavaid mänge. Keegi kuskil linkis ka ühte Soome internetipoe linki ja ma vaatasin, et seal oli ka huvitav mängude valik. Ma proovin üles leida kus ma neid linke nägin.

  Meie tellisime selle mängu küll Amazonist, aga see tuli samuti Saksamaalt. Siin poes neid ussimänge ei müüda :(

  ReplyDelete
 10. mina soovitaksin teile Loch Nessi lauamängu -see sobib nii üsna väikestele kui ka suurematele. Ning kui juba rohkem mõelda viitsib, siis Carcassonne (need pärisversioonid, sest neid saab kombineerida ja nii päris erinevaid mänge mängida). Agricola on ka tore aga see on Gretale veel liiga raske.

  ReplyDelete
 11. A, mul on tunne, et Sa oled varmgi siin seda Loch Nessi mängu soovitanud, aga eelmisel korral ma millegipärast ei leidnud internetist ühtegi selle nimelist mängu. Nüüd vaatasin uuesti ja leidsin Amazonist ülesse :) Uurin hiljem täpsemalt millise mänguga tegu, praegu ei ole aega, aga tänud taaskord soovitamise eest.
  Carcassonnest olen ka palju kuulnud, aga kuna see on vist selline mäng mille mängmine rohkem aega võtab ja ka natuke vanematele lastele siis me pole veel seda soetanud, aga kunagi kindlasti.

  ReplyDelete
 12. Meil on (ka) Carcassonne täitsa olemas ning juba kaks aastat mõlemad lapsed mängivad seda kaasa missest et on 8+ (lihtsalt lastega mängides kasutame tavalist "basic" versiooni ja loeme punkte teede, linnade ja kloostrite eest) Carcassonne on meie lastele nagu pusle , kus saab punkte :D
  Agricola on jah hoopis teine level - alates 12. eluaastast.

  ReplyDelete
 13. Ega ma usn küll, et Greta Carcassonnega hakkama saa (see kunagi teie poolt saadetud Kummituse mäng oli ju ka alates 8 aastastest, aga Greta mängis seda edukamalt kui Pete juba 4 aastaselt :) lihtsalt ussukese moodi mängude kõrval võtab Carcassonne mängimine rohkem aega ja kuna Greta on praegu veel noor siis tal on veel küllalt aega Carcassonnet või mõnda muud samalaadset mängu mängida. Ussukesi vist enam 10 aastane eriti ei kipu ema isaga mängima :) :)

  ReplyDelete
 14. See Playmobili mänguväljaku komplekt oli meie kollektsiooni esimene ja no see on olnud tõeline hitt (muidugi meil käivad seal mängimas hoopis loomad, sest Mustikas ei tunne nukkude ja inimfiguuride vastu üldse mingit huvi.
  Grimm's puidust mänguasjad on pikka aega olnud ka minu lemmikud, sest neil on valikus nii ägedaid asju. Kahju, et Eestis neid ei müüda. Olen sedasama vikerkaart pikemat aega nillinud ja mõelnud, kas osta või mitte. Hea teada, et see läheb ka suurematele lastele peale ;)

  ReplyDelete
 15. Ma ise vahel ka mõtlen, et huvitav kui kaua Greta veel sedasi mänguasjadega mängib. Arvuti ja arvutimängud kohe kindlasti esikohal ta elus ei ole. Vahel mängib iPadiga, aga pigem vaatab siis juba telekat kui iPadi. Arvuti juurde ta ei pääsekski, sest need on meie omad ja me oleme ise nene kükge liimitud :D
  Aga jah, see puidust vikerkaar on äge...juba lihtsalt endalegi käes hoidmiseks ja imetlemiseks :)

  ReplyDelete