Friday, 11 December 2015

JÕULUHÕNGU OTSIMAS

Ma vaikselt proovin end jõululainele meelitada, aga see on sel aastal ikka hirmus raske töö. 

Alustuseks ostsin Petele lumememme ja jõuluvana kruusi (jõuluvana kruus jäi pildilt välja). Mul on üldse mingi kruuside ostmise haigus alati peal :) Pidevalt tassin koju uusi kruuse mille peale Pete alati naerab ja mind kiusab. Pärast muidugi on just tema see, kes neid kruuse kasutab ja aina kuulutab kuidas üks ning teine minu ostetud kruus ikka see tema kõige lemmikum kruus parasjagu on :)
Poes vaatavad riiulitelt lõbusa näoga jõuluvanad vastu. Või siis õigemini sellised Ameerika näoga jõuluvanad.
 Ma küll pole linnas kingituste jahil eriti käinud, sest enamus vajalike kingitusi tellime internetist, aga viimati kui käisin siis eksitasin ennast tahtlikult raamatupoodi ära. Midagi ei ostnud, lihtsalt mõnulesin.

Internetishoppamine on aga ikka ütlemata mugav asi  küll. Vajuta vaid nuppu ja pakkid on juba järgmisel päeval sul uks taga. Peale selle saab enamus asju Amazon-ist palju odavamalt kui poest. 
 Nagu päris :)
 Greta koolis valmistatud piparkook
Eelmisel nädalalõpul käisime kuuske ostmas. Esimene koht kuhu sisse astusime (selline väike farmipood) oli paksult nii kuuski kui ka imelist kuuselõhna täis, et ma tahtsin sealt kohe tagurpidi välja astuda. Nii hea kuuselõhn tähendab vaid seda, et seal müüdavad kuused kaotavad oma okkad toas paari nädalaga. Kuusemüüja küll püüdis vastupidist väita ja lubas kuuse hiljem välja vahetada kui ostetud kuusk peaks okkad maha laskma, aga kuna meile selline kuusk juba ühel aastal sattus, siis mul ei olnud vähematki tahtmist sel aastal samas seisus olla. Nagu mul ei oleks jõulude ajal midagi muud teha kui kuusele ehteid külge panna, neid sealt taas ära võtta ja uuesti tagasi panna. Seda enam, et vaevalt sel mehel oleks meile enam jõulude ajal või peale jõule uut kuuske välja pakkuda.

Mul oli küll raske nii Pete, kui ka Gretat, sealt farmist ära tirida, sest Pete lihtsalt ei mõtle kunagi sellistele asjadele ja ei oska asju ette näha, ning noh Greta on veel laps kes tahtis just sel õhtul kuusega koos koju naasta. Kuna poemees seisis truult me kõrval ja Pete oli temaga juba sõbraks saanud (nagu Petel ikka kombeks on ;) siis oli mul raske neid veenda ja neile pakutavate kuuskede negatiivseid pooli poemehe juuresolekul selgeks teha. Seda enam, et enamus kuuski oli võrkude sees ja et me sealt endale sobiva kuuse oleks leidnud, oleks poemees pidanud hakkama kuuski võrgust välja lõikama. No ja kuna mina ei lepi second best-iga siis oleks see kindlasti tähendanud seda, et mees oleks pidanud pooled oma kuused võrkudest välja lõikama.

Igaljuhul lõpuks meil siiski õnnestus sealt ilma kuuseta lahkuda, Greta küll pisarates ja Pete segaduses, aga vähemalt mina olin rahul...ha ha ha.
Järgmisel päeval läksime kohalikku aianduskeskusesse ja valisime sealt sobiva kuuse välja. Greta õnnelik, Pete õnnelik ja mina rahul. Kuusk näeb ilus välja, kuuse lõhna küll ei ole, aga kohe kui piparkoogid puule riputame saab tuba piparkoogilõhna iga päev täis olema.
Kuusk kuuseks, tegelikult õitsevad meil õues juba märtsikellukesed. Nii, et nüüd ongi nii, et tuppa tulles on meil jõulud ja talv, aga õue astudes kevad.

Kuuse kaunistamiseks pole meil sel nädalal üldse aega olnud ja kuna me läheme nädalalõpul nii laupäeval kui ka pühapäeval sõprade juurde 'jõule' tähistama, siis ma ei teagi millal me nii kaugele jõuame, et ka ehted pööningult alla ja kuusele selga saame.
Ainult selle võrra olen ma tubli olnud, et esimesel detsembril panin pakitud raamatud kamina ette valmis. Kirjutasin sellest ideest ja plaanist SIIN.

Kui Greta seda 'kingituste' hunnikut seal kamina ees koolist tulles nägi, siis kasvasid ta silmad automaatselt tõllaratasteks. Seletasin talle millega tegu ja kuigi ta algul tegi natuke pettunud näo, kuna ma ütlesin, et need raamatud ei ole uued, siis tegelikult meeldis talle see idee väga. Ma seletasin talle, et ega ma siis ei osta talle 24 uut raamatut ja ta sai sellest väga hästi aru. Ma ei hakanud mainima, et tegelikult on hunnikus ikkagi ka paar uut raamatut (uut siis selles mõttes, et ma ostsin need heategevus poest mingi 50p eest ja mitte kalli raha eest raamatupoest).

Ainuke väike häda nende raamatutega on see, et mõnel õhtul on nii raske leida seda aega, et enne magama minekut veel raamatut jõuaks lugeda. Näiteks siis kui tal on sõbrannad külas olnud ja kui külaliste koju minemine venib kella 19-ne peale (meil hakatakse tavaliselt sel ajal magama minema), või kui Greta tuleb ujumast peale 18 õhtul aga voodis peaks juba peale 19 olema. Kuna neil koolis on praegu nii tihe igasuguste esinemiste ja muude ürituste kava, siis on väga tähtis, et Greta õigel ajal voodi saaks ja ka magama jääks, sest muidu rikuks vähene uni ta päevad ära.

Aga sellele vaatamata meeldib meile kõigile see raamatu idee ja järgmisel aastal teeme kindlasti uuesti. 
Eelmisel laupäeval käisime esimesel jõulukontserdil kirikus. Greta parima sõbranna isa mängib orkestris oboed ja nemad kutsusidki meid sinna kontserdile. 
Kontserd oli hästi vahva, sest see oli tehtud spetsiaalselt lapsi silmas pidades. Eesmärk oli, et lapsed saaksid osa klassikalisest muusikast ja orkestri mängust. Inglitädi oli tegelikult laulja, aga kui orkester niisama lugusid mängis siis innustas ta lapsi muusika saatel liikuma vastavalt siis sellele kas muusika oli kiire, aeglane, hirmutav või rõõmus. Mõned laulud laulsid üldse lapsed ise orkestri saatel ja osa laule laulis kogu saali täis rahvast koos. 
Vot seal tundsin ma küll täieliku jõulutunnet, aga vaid nii kauaks kui me taas kirikust välja astusime. Parem siiski kui mitte midagi :)
Kolmapäeval käisime aga Greta koolis jõuluetendusel. See oli taas nii super etendus. Nende muusikaõpetaja on küll ime inimene. Ma ei tea kas ta ise kirjutab ka kõik etenduses olevad laulud või ei, aga tunnise etenduse paneb ta küll ise kokku ja õpetab veel rohkem kui sajale lapsele selgeks.

Sel aastal oli kokku kolm etendust ja seda sellepärast, et kõik vanemad saaksid mugavalt etendust vaadata, sest neil on väike saal ja tavaliselt on see siis etenduse ajal paksult rahvast täis ning kõigil ei ole võimalik etendust korralikult näha. Eelmisel aastal vist juba kaks etendust ja sel aastal otsustati kolme kasuks. Siis oli vanematel ka parem kolme päeva vahel valida. Ja tõesti nii mõnus oli etendust nautida kui saalis oli vaid umbes 60 vanemat korraga. 

Lapsed oli super tublid. Selle aasta etenduseks oli 'Lapsed üle maailma'. ja see rääkis kuidas lapsed erinevates maades jõule peavad. Maadeks olid Ameerika, Hiina, Iirimaa, Poola, Austraalia ja kui ma ei eksi siis Malawi. Greta oli üks Poola türukutest. 
Poolakad
Enamus (ma ei saa kõigi eest rääkida) vanematele meeldis sel aasta etendus just sellepärast, et tegu oli kristliku jõuluteemaga koos inglite ja beebi Jeesuse ning kõige sinna juurde kuuluvaga, aga samas ka midagi huvitavat erinevate maade jõulukommetest. Ma isiklikult ei suudaks aastast aastasse vaid Jeesuse sünniloo teemalisi etendusi vaadata, aga samas ka mitte midagi liiga poliitiliselt korrektset. See etendus jäi aga ilusti just sinna vahepeale. 

Iga maa lapsed siis tutvustasid oma maa jõulukombeid ja lauldi selle maa stiilis jõululaul ning noorema klassi lapsed tantsisid siis vastava maa stiilis tantse (etendusest võttis osa Y1 ja Y2 ehk siis Greta vanused ja aasta nooremad. Kokku kõik 5-7 aastased). Laule oli umbes 10 ringis ja kõik lapsed laulsid nii ilusti, et mul oli pidevalt kananahk peal ja pisar silmas. 
Poola laul oli selline korralik slaavi stiili laul, hiinakas hiina stiili, Austraalia oma selline Beach boy surfamise lugu :)

Iga maa lapsed ütlesid oma osa lõpus ka oma maa keeles 'Häid Jõule!' või midagi selle sarnast. Ameerika, Austraalia ja Iirimaa tekstist saime me kõik ilusti aru (Austaalia puhul kasutati Austraaliale omaseid väljendeid ja Ameerika puhul Ameerika aksenti nii palju kui lapsed seda teha suutsid), aga ülejäänud maade soovidest me muidugi päriselt aru ei saanud. 

Mul on nii kurb meel, et ma ei saa teiega siin mõnda laulu või osa sellest etendusest jagada, sest kuna Greta koolis käib paar lapsendatud last siis nende laste kaitseks ei tohi me kuskile Facebooki või mujale interneti pite või videosid koolis toimuvatest etendustest välja panna. 
Küll aga lasin ma Gretal pärast kodus mulle Poola keeles häid jõule soovida, et siis seda teiega siin jagada.
        
Täna on neil koolis jõulukampsuni päev ja neile pakutakse koolis jõululõunat mis kujutab korraliku jõulusöömingut koos kõikide kaunistuste, crackersitega ning  kalkunit ahjukartulite ja juurikate ning stuffinguga (ei teagi mis see eesti keeles täpselt oleks ja pole praegu aega otsima hakata).
Päeva lõpus on neil veel klassis väike jõulupidu kus taas süüakse pidurooga (ma ei tea miks küll need kaks sündmust ühele päevale paigutati). Peale kooli tuleb Gretale sõbranna külla ja siis tahtis Greta veel piparkooke oma sõbrannaga küpsetada ja SÜÜA...juhul kui neile veel üldse midagi sisse mahub. 

Eile nägin ma ühes toidupoes aga selliseid piklike viinamarju. Tegin pilti, sest polnud plaanis osta, kuigi neid oleks vist päris mugav sellisel kujul süüa.


4 comments:

 1. Need viinamarjad on väga maitsvad! Arusaamatu mis kiiks Sul kuuselõhnaga on, normaalne metsapuu ju lõhnab! Üksaasta tõime ikea 5 naelase puu, sellel kuuselõhna polnud, pigem haises odava petrooleumi järgi. Okaste ärakukkumine lõhnast küll ei olene.

  ReplyDelete
 2. Need lilled on märtsikellukesed ja stuffing on minu retseptides täidis, aga seda tehakse nii palju, et lisaks kalkuni kõhule jätkub seda igale poole mujale ka. Tegelikult vist peamiselt mujale jätkubki.

  ReplyDelete
 3. Kuusepuul ja nulul ongi see vahe, et üks lõhnab ja laseb okkad lahti, aga nulg ei lõhna, ega lase okkaid lahti. Ehk siis need non drop kuused mis meil siin müüakse ongi need millel ei ole kuuselõhna.
  Samas mõned aianduskeskused müüvad ikka ka tavalisi kuuski ja nende lõhn on siis juba kaugelt tunda. Mina seda enne ei teadnud, et nendel siin müüdavatel kuuskedel üldse mingi vahe on, aga keegi nüüd kirjutas sellest omas blogis ja siis ma avastasin, et meil siin sama lugu ju tegelikult. Seda enam, et meile üks aasta just sattus päris kuusk ja see hakkas okkaid kukutama peaaegu kohe kui tuppa tõstsime. Meil oli tõsine hirm kuidas me üldse uue aastani sellega välja venitame ja kaalusime isegi poodi tagasi viimist ja välja vahetamist, aga meil polnud selleks enam aega.

  Ikea kuused on meil alati väga head kuused olnud, aga siin meie lähedal oleva Ikea juures ei müüda neid 5 naelaseid kuuski, seega ma ei oska nende kohta midagi öelda. Sel aastla me aga ei viitsinud uuesti Ikeasse sõita, seda enam, et ma sain piparkoogi täina sealt juba varem kätte.

  No ja nüüd ongi meil kuusk juba nädala toas olnud ja tõesti ei ole üldse mitte mingit kuuse lõhna. Isegi mitte kõige väiksemat :) Aga kuusk näeb väga ilus välja ja me oleme rahul :)

  ReplyDelete
 4. No muidugi märtsikellukesed, ma ei tea miks ma maikellukesed kirjutasin, mõtlesin ikka märtsi omi :) Parandan ära.

  Ma ei hakanud eesti keeles väid täidis kirjutama, sest see tundus kuidagi mitte midagi ütlev ja ma mõtlesin, et võib olla on tegelikult eesti keeles ka mingi täpsem sõna stuffingu kohta. Meie ei pane seda täidist kunagi kalkuni sisse, sest see aeglustab linnu küpsemist. Me ostame poes kohe valmis täidise mille peab lihtsalt ahjus pannil ära küpsetama :) See on hästi hea, kuigi mina seda enam süüa ei saa.

  ReplyDelete