Tuesday, 29 December 2015

EESTI JÕULUD

Inglismaal sellist kommet ei ole, et kuusk alles 24 detsembril tuppa tuuakse. Ma arvan, et kindlasti leidub ka neid inimesi, või peresid kes kuuse alles 24 detsembril tuppa toovad, aga neid on siiski vähe. 

Mul endal pole kunagi sellist tunnet siin elades olnud, et õige jõulutunde tarvis peab kuuse hankima jõuluõhtul, kuigi mu lapsepõlves seda just nii tehti. Tavaliselt ostame me kuuse kas detsembri esimesel, või teisel nädalalõpul, et jõuluelevust pikalt ette kasvatada ja jõulutunnet kauem kui paar päeva nautida saaks. 

Ma tegelikult täitsa imestan, et kuidas küll mu vanemad suutsid ühel päeval (24 dets) nii palju asju korda saata ja seal hulgas veel päeva nautida. Ega ma ei teagi kas nad nautisid. Ma oleks küll omadega täitsa läbi kui ma ühel päeval peaksin kodu koristama, kokkama, kuuske jahtima minema (Ok seda vist enamuses teevad mehed, aga tihti minnakse ka perega koos metsa kuuse järele), kuuske ehtima, siis vahepeal veel kirikus käima (kuigi see ei ole kohustutslik ja kõik seda ei tee) kingitustega sahmerdama. Pärast siis veel laua ära koristama ja lapsed magama panema (olenevalt siis mis vanuses lapsed on). Ma tegelikult teen mõnel jõuluvälisel päeval ka nii palju, või veel rohkemgi, aga sellistel päevadel langen ma õhtul lihtsalt suure ohkega sohvale. Ma kahtlen, et mul sellise päeva lõpuks enam üldse mingit jõulutunnet järgi oleks.
Nii et müts maha mu vanemate ees kes meile (mulle ja mu vennale) iga aasta jõulud korraldasid ja kõigi teiste ees kes ühepäeva jõule korraldasid ja korraldavad!

Meie peres on traditsiooniks saanud, et kui me just Eestis ei ole, siis 24nda õhtul avame me Eestist ja teistelt sõpradelt saadud kingitused, et siis kõik ühe päeva peale ei langeks. 

Eelmistel Inglismaa jõulude ajal on meil ka jõuluvana käinud, kuigi vaid õues maja ümber tiiru tehes ja mitte kunagi tuppa tulles. Näiteks ükskord nägi meil see jõuluvana värk välja sellisena :)

Kuna meil õnnestus sel aastal IKEA-st palju piparkoogitainast saada siis olin ma Gretale lubanud , et jõuluõhtul (päeval siis mitte õhtul) küpsetame uuesti piparkooke. Gretal oli tegelikult täiesti segamini, et mis päeval täpselt mis toimuma hakkab ja millal mis kingid lahti saab teha. Kahes keeles rääkides läks asi üsna segamini, kuna ma proovisin meie kõigi kuuldes kahes keeles meie päevaplaane tutvustada. Kuna ma ütlesin, et 24 on meie Estonian Christmas Day, siis see läks tal Inglise Christmas Day-ga segamini ja üldse kogu see päevade ja tegemiste kavad olid tema jaoks kui pudru ja kapsad. Seda enam, et hetkel ei ole tal päevadest ja kuupäevadest enam mingit aimu, sest kuna on koolivaheaeg ja Pete ka ei tööta, siis iga päev on meie jaoks puhkepäev :) 
Õnneks peale mitut korda seletamist said asjad talle lõpuks ikka selgeks.
Greta tegi meie piparkoogi pere kasutades erineva suurusega piparkoogimeeste vorme. 
Piparkoogid kaunistasime alles järgmisel päeval, sest samal päeval ei jäänud glasuurimiseks enam aega üle. Piparkooke tuli meeletult suur hunniks. Pooled viisime järgmisel päeval Pete õe juurde. 
Sel aastal ei hakanud keegi jõuluvana mängima. Greta on juba küllalt suur ja taibukas, nii et ma ei tahtnud kogu jõuluvana usku kogematta ära rikkuma hakata. Ta teadis naugnii juba ette ära, et vanaema saadab ühe väikese paki (tegelikult üsna suure) ja ma leidsin et ei ole vaja hakata jõuluvana  kuidagi nende kingitustega siduma. Saatsin ta hoopis Petega koos korraks poodi ja samal ajal panin pakid kuuse alla (nende hulgas oli ka kingitus ühelt blogiperelt- SUURED TÄNUD teile Story Cube-ide eest mida me Inglise jõulupäeval Pete vanematega kohe mängisime :) Ja ka üks kingitus-mänguasi, mille tegelikult Pete ise endale ostis ja mille ma otsustasin koos Eesti kinkidega talle kätte anda).
Greta oli koju tulles kinke nähes väga rõõmus ja loomulikult asus kohe neid avama.


Pete oma kõige, kõige lemmikuma sokolaadiga siin ilmas - KarlFazeri popcorni omaga.

Sellised emotsioonid siis Suure Tõllu raamatu üle
Vanaemalt saadud kingitused olid sellised
Ma tegelikult andsin talle eelnevalt nimekirja ja raamatu ostsin mina (aga Gretale ma seda ei öelnud:). Greta jäi kingitustega väga rahule ja mina ka :)

Eriti meeldis mulle see 'Must ja Valge' mäng. Ma juhuslikult leidsin selle Apollo lehelt ja arvasin, et see võiks keeleõppe eesmärgil Greta jaoks väga kasulik olla ja mul oli õigus. 
Mängisime kohe samal õhtul ühe mängu maha ja järgmisel päeval Greta proovis mõningaid vastandeid ise eesti keeles meenutada. 
Ma algul ei pannud tähelegi, et kui mängukaardid tagurpidi keerata, siis nendest saab hobuse pildiga pusle kokku panna.
Ainuke negatiivne asi, ja kahjuks üsna suur, on selle mängu juures see, et kaardid on valmistatud väga õhukesest papist. Isegi minu jaoks oli kohati üsna suur katsumus kaarde põrandalt ilma kortsutamata ülesse tõsta, Gretast rääkimata. Me küll ühegile kaardile sel korral kortse sisse ei teinud, aga mul on väike hirm nende kaardide siledaks jäämise üle. Tõsiselt kahju, et need kaardid paksemast papist ei ole tehtud. 

Samast sarjast on ka sellised kaardid saadaval (Greta jaoks küll mitte sobilikud)Siit väike video Gretalt vanaemale :)


2 comments:

  1. Nii armas video :-)
    Muide mu noorem laps tuletas meelde, kuidas ta väikesena oli oma kanadalastest sõpradega vaielnud, et õiged jõulud on ikka 24ndal :-)

    ReplyDelete
  2. Kas ei ole liigutav kui juba palju suuremad lapsed enda lapsepõlve mälestusi mäletavad ja nendest räägivad? :)

    Greta on ka viimasel ajal mitu korda rääkinud mingeid oma paariaastaseid mälestusi millest mul polnud aimugi, et tal sellised asjad üldse meeles on. Või tunneb mingi koha ära ja räägib mis mälestused tal selle kohaga on. Kohati täitsa uskumatu.

    ReplyDelete