Sunday, 29 November 2015

KOOLI JÕULULAAT 2015

Eile oli Greta koolis igaaastane jõululaat. Eelmisel aastal kosusin ma sel ajal väikesest operatsioonist ja kohal ei käinud, küll aga taas sel aastal (kuigi tundub, et pean varsti vist taas väikesele operatsioonile minema)
Laat algas kell 11 ja kestis kuni kella 2ni päeval. 
Esindatud olid enam vähem samad müügilauad kui eelnevatel aastatelgi. Enamus müügilaudu kujutasid endast loteriid, ehk siis sa ostsid näiteks 1 naela eest kolm piletit ja siis olenevalt mis numbriga piletid said kas võitsid või kaotasid. 
Kogu kraam laadal oli lastevanemate poolt eelnevalt annetatud. Näiteks oli neil reedel mufti day, mis tähendab, et lapsel on luba kooli minna ilma koolivormita, aga vastutasuks pidid (tegelikult ikka vabatahtlik) lapsed viima kas siis pudeli kangemat kraami või karastusjooke, või sokolaadikarbi. Heas korras raamatuid ja mänge ning mänguasju sai juba eelnevatel päevadel koolile annetada ning lapsed kaunistasid taas komme täis topituid moosipurke.

Sokolaadiletis võitis Greta ühe väikese sokolaadikommi paki. Kui ma ei eksi siis ostsime kolm loosi, ehk maksime kolm naela ja saime selle eest võtta 9 piletit millest siis üks võitis.

Laste seas VÄGA populaarsed moosipurgid
Taas 1 naela eest saad valida kolm kaarti. Tavaliselt tullakse lastele vastu ja kui nendest kolmest ükski ei võida siis neil lastakse lisa võtta või siis neile näidatakse kätte see kaart mis on võidukaart. Meie vist maksime kolme pileti eest ja saime 2 purki.
Juhtus nii, et Greta sai veel hästi ilusti kaunistatud purgid :)
Suurte 'korvide' vaikiv oksjon oli loomuikult ka taas esindatud. Neid korve oli seal küll kokku kõvasti üle kümne, mõned parema sisuga kui teised, aga iga korv sai hinnapakkumise. Ma kirjutan meie hinnapakkumisest hiljem eraldi ;)

Alkohooli loteriist võtsime ka osa. Me küll ise alkohooli üldse ei joo, aga kuna kõik laadalt saadud raha läheb koolile siis meil ei olnud kahju ka paari pudeli peale natuke kulutada. Enne jõule ja jõulude ajal läheb nagunii paari pudelit vaja kas siis külalisetele pakkumiseks või külla minnes kaasa võtmiseks.
£1 eest sai 2 piletit valida. Meie maksime £5 ja saime 10 piletit millest kolm võitis. Seega saime £5 eest 3 pudelit veini mis on väga hea hind :)
Nädal enne laata antakse igale lapsele koolist koju
paberitaldrik ja neil palutakse laadale mingi küpsetis kaas tuua. Kes tahab küpsetab ise, kes tahab ostab poest. Ma läksin sel korral kergemat teed ja ostsin poest terve koogi ja lihtsalt kaunistasin pealt jõuluteemaliste kaunistustega (nagu te paremapoolselt pildilt näha võite).

Jõululaadal pakuti ka sooja toitu, aga ma ei juhtunud sellest pilti tegema. 

Lucky tip, ehk siis suurde tünni on väikesed pakitud kingitused ära peidetud ja lapsed peavad siis sealt tünnist  endale ühe välja otsima. Tünn on ka pakuslt paberijäätmeid täis nii, et lastel ei ole võimalik otseselt näha kus pakid on, või neid omavahel võrrelda. Hind oli ühe korra eest 50p.

Pardipüüdmine -iga paaritu numbriga pardi basseinist välja õngitsemise eest sai laualt endale ühe kingitusepaki valida.

Taldrikute ja tasside kaunistamine. Ahju pidi need küll kodus ise panema, kohapeal seda teenust ei pakutud :)


3 naela eest sai ka jõuluvana külastada ja jõuluvanalt ühe väikese kingituse saada.
Greta kingitus nägi umbes selline välja
Kuna laat oli täielikult vanemate korraldatud (korraldamise eest hoolitseb lastevanemate kommitee esimehed) siis iga aasta jagatakse tööd klasside vahel ära. Ehk siis näiteks ühel aastal oli Greta klassi vanemate tööks aidata laada ülespanekuga ja pärast laada lõppu ära koristamisega. Sel aastal vastutas Greta klass rahalise poole eest, ehk siis meie klassi tööks oli laada ajal iga müügilaua käest raha koguda ja neile vahetusraha pakkuda ning samal ajal juba teenitud raha kokku lugeda. Kokku läks vaja umbes 13 inimest kes siis neid töid erinevatel ajavahemikel tegid. Näiteks Pete aitas rahalugemisega ajavahemikus 13.30-14.30 (ta jäi küll abiks palju kauemaks, ehk siis nii kaua kui kõik rahad oli kokku loetud). Abiks pakkumine oli vabatahtlik ja vabatahtlike vanemate otsimise ja juhendamisega tegeles klassi lastevanemate esindaja.

Kuna me olime rahalugemisega nii lähedalt seotud siis me teame, et selle 3 tunnise laadaga koguti kokku ÜLE £8000, ehk siis üle 11000 euro!!!!!
Täiesti uskumatu et nii palju! Kindlasti rohkem kui kahel viimasel aastal. Ja minule veel tundus, et sel aastal oli rahvast kuidagi vähem kohal.


5 comments:

 1. Küll mulle meeldivad need Greta kooli puudutavad postitused. Eriti see, kuidas lapsevanemad koolielust osa võtavad. Meil siin Eestis hoiavad vanemad pigem koolist eemale. Moosipurkide lugu meeldib mulle kohe eriti, olen püüdnud seda ka oma koolis sisse viia, aga pole õnnestunud. Samas tekib küsimus annetatud veinipudelite kohta. Eestis ei läheks see kohe üldse mitte. Alkohol ja kool - ei.

  ReplyDelete
 2. Jah, mu tuttav Eestis elav logopeed rääkis ka kui kinnised on koolid, et mingeid uus asju omaks võtta. Vabanduseks öeldakse, et kuna kõik toimib siis ei ole midagi muuta vaja. Loomulikult ei käi see kõikide koolide kohta, aga jah muutusi on raske sisse tuua.

  Mis puutub veinipudelitesse siis jah Eestis selline asi ei toimiks, sest Eestis puudub kultuurne joomine :) Veinipudelite annetamine on siin ok, aga näiteks õllepudeleid oleks kohatu kooli tuua. Samas Greta algkoolis kohapeal ei tarbita kunagi alkohoolseid jooke ja isegi lastele ei anta kunagi karastusjooke. Meelelahutus ürituste jookideks on alati kas vesi või mahl.

  ReplyDelete
 3. Mulle ka meeldivad need koolipostitused väga. Ja sain siit häid ideid, mida järgmisel aastal kooli avendilaadale välja pakkuda. Just need igasugused mängulised loosid. Meil käib nii, et osad letid, kohvikud ja loosid koguvad raha koolile, sel aastal näiteks sprordiplatsi tegemiseks ja "klassiletid" koguvad raha klassile, ekskursiooniks vms. Ja korraldavad lapsevanemad ja lapsed ja õpetajad kõik koos. Ma pole ise kahjuks juba 2 aastat osaleda saanud. Just selleks ajaks jään haigeks :(
  Aleuti

  ReplyDelete
 4. Oi kui tore, et kellegile lausa nendest postitustest kasu on :)

  Ma mainin siin igaks juhuks ka veel seda, et nende looside juures on nii, et kui inimesed võtavad ühest kastist need kokk murtud piletid siis võidu piletid on vaid need mis lõppevad 5 või 0-iga. Siis on kohe kindel milline pilet on võidupilet ja siis on kergem suure hulga auhindade seast õige auhind välja otsida ning ei pea igat pileti numbrit üle kontrollima, et kas võitis või ei võitnud. Selleks võidu numbriks võib loomulikult vabalt ka näiteks number 8 või 6-ga lõppevad piletid olla :)

  Kooli rahaga on meil muidu lood nii. Iga aasta esindavad klassi kaks lapsevanemat (kes vabatahtlikult on esindajateks hakanud). Nemad koguvad kooliaasta algul iga lapse pealt 20 naela (kui keegi seda anda ei taha siis ei pea). Selle raha eest ostetakse terve kooliaasta jooksul klassi õpetajale (või õpetajatele, Gretal on sel aastal 2 õpetajat kes vahetusega töötavad) ning õpetaja abile kingitused jõuludeks ning kooliaasta lõpuks. Nii, et kooliaasta jooksul ei pea keegi eraldi raha koguma või kingitustega tegelema. Tavaliselt antakse kingituseks lill ja kinkekaart.

  Kool palub ka iga koolis käiva lapse pealt iga veerandi kohta 15 naela, ehk siis 45 naela kokku kolme veerandi eest. See on samuti vabatahtlik, kellel on raha ja tahab see maksab ja kellel pole või ei taha maksta see ei maksa. Selle raha eest korraldab kool lastele ekskursioone, teatrietendusi, kutsub erinevaid inimesi kooli lastele workshope tegema jne. Eraldi kooliaasta jooksul ei pea ühegi ekskursiooni eest maksma ja reegel on, et kui kuskile minnakse siis lähevad kõik lapsed ja kui ei ole küllaldaselt raha siis tehakse seda mida olemas oleva raha eest kõik teha saavad.

  Kooli laatade ja erinevate üritustega (näiteks iga aasta korraldavad lapsevanemad taas komöödiaõhtu kus pakutakse india toitu ja kohale tuleb keegi kömöödia tegelane oma kavaga (siis vanematele mõeldud ja mitte lastele :), jõulukaardide müük, iga reedesed koogimüügid jne) kogutud raha läheb koolile. Lastevanemate komitee ja koolijuhtkond lepivad kokku kuidas teenitud raha kulutada ja pärast annavad kõigile teada kuhu iga teenitud kopikas on läinud :)
  Näiteks eelnevate aastate jooksul on ehitatud uus mänguväljak ja kanade puur ning ostetud kanad, basseini korrastamine ja kohe hakatakse ka ehitama veel ühte mänguväljakut, kus siis talvekuudel lapsed saaks mängida, sest muru on tihti talvel märg, mudane ja libe ja sinna lapsi ei saa lasta mängima. Ka on ostetud selle raha eest näiteks klassidele kaameraid mida lapsed saavad tundides kasutada ja veel igasugu sedalaadi asju.

  ReplyDelete
 5. Väike parandus, vaatasin just seda esimest kooli veebilehelt võetud pilti ja sealt jäi silma päris mitu õllepudelit. Võin siiski kinnitada, et enamuses tuuakse ikka veinipudeleid ja mitte õlu :)

  ReplyDelete