Tuesday, 6 October 2015

OLEME TÄITSA OLEMAS

No üldse ei ole aega blogida. Me maja on viimasel ajal kui läbikäiguhoov. Igasugu töömehi voorid majast sisse ja välja ning mina veedan suurema osa päevast teed keetes ning pidevalt tolmuimeja ja märja lapiga ringi joostes. 

Tegelikult see töömeestele tee valmistamine ning pärast nende järgi koristamine on käkitegu kõigi nende otsuste kõrval mida ma siin hullumajas hommikust õhtuni langetama pean. Tihti veel on vastuseid vaja kahe minutiga, töömehed seisavad tööriistad käes mu kõrval ja ootavad käske. Ning vastustega eksida ei tohi, sest hilisem ringi tegemine läheks väga kalliks maksma.

No näiteks käisid meil üks päev elektrikud laelampide asukohti muutmas ja neid osadesse tubadesse juurde lisamas (paarile teisele tööle lisaks). Meie soov oli enne akna all asuvad laelambid lae keskele liigutada. Lihtne värk, aga kui mehed tööle hakkasid siis tahtsid nad teada kuhu lae keskele me lampe soovime - kas eendaknast* mõõdetult või toa lõpust mõõdetult!! Aga mina ju ei olnud osanud sellise asja peale üldse enne mõelda ning polnud mingit eeltööd teinud. Mul polnud õrna aimugi kuhu neil meestel lasta lakke auk puurida ja nii ma siis seisin seal totaka näoga ja proovisin 2 minutiga välja mõelda kust kohast need lambid laest alla rippuma peaksid. Kuna klient on kuningas siis töömeeste otsustada neid asju jätta ei saanud. Nemad ütlesid vaid: 'Madam, teie vaid näidake näpuga ja meie puurime. Kui soovite siis võime ka terve lae lampe täis panna!'
*Ma ei teadnudki enne et eesti keeles selline sõna olemas on. 

Või siis oli mul vaja välja mõelda millist laelampi ma meie väikesesse tualetti soovin. Mul ei olnud õrna aimugi milline peaks-võiks üks WC laelamp olla! Ma küll väga kindlalt teadsin milline see olla EI tohiks, aga samas sobivat välja valida ikkagi ei osanud. Lõpuks lihtsalt otsustasin, et las seal laes siis olla edasi see pirukavormi välimusega lambi hakatis, ükspäev lõhume nagunii selle WC ära ja ehitame kas sauna või dusiruumi asemele. 
No aga samas taas kuigi me ÜKS PÄEV (ma ei julge arvatagi millal see päev tuleb) selle WC ümber ehitame, oleks vaja seda kas või ajutiselt uuesti üle värvida või tapeeti vahetada. Ei midagi keerulist, eks ole? Aga kus sa sellega! Ei suutnud mina sinna mingit sobivat värvi või värvikombinatsiooni välja nuputada mis normaalne välja näeks. Kuna tegu väikese ruumiga siis midagi tumedat sinna ei sobi ja kuna seinad on kõrged siis lihtsalt üks värv tundub kuidagi väga lahja ja elutu. 

Egas midagi, seadsin sammud taas ehituspoodi tapeedinäidiste jahile. Te ei kujuta ette kui palju ma erinevaid näidiseid olen juba poodidest koju toonud. Ma tavaliselt jalutan poest välja sama suure näidispaberi rulliga kui seda üks tavaline tapeedirull oN. Ma üldse ei imestaks kui ma ehituspoodide kahtlaste inimeste nimekirjas juba olen (midagi sellist on täitsa olemas :).

Ja oi kui raske on igasse tuppa õiget tapeeti või värvi leida. Tihti tuleb lausa nutt peale ja süda lööb vahel suurest stressist täiesti omas rütmis (ja mitte üldse mulle sobivas). Mõnikord mul õnnestud ühe toa tapeet välja valida ja üks otsus nimekirjast maha kriipsutada, kui järgmisel päeval (või paar päeva hiljem) ma leian, et see oli ikka TÄIESTI vale otsus...ning kogu lugu algab otsast peale. Peaaegu, et surnud ring.

Selle väikese WC-ga on nüüd sama lugu. Ma olen juba kolm korda oma otsust muutnud ja nüüd, kui ma olen juba kaks nädalat oma viimase otsusega rahulikult elanud, hakkab uus kahtluselaine peale tulema. Kõige hullem JA LOLLIM selle asja juures on veel see, et tapeet, mille ma siis lõpuks välja valisin, maksab HIRMUS palju! Ning ma plaanin selle hirmus kalli tapeedi panna ruumi mis lähitulevikus nagunii maha lammutatakse! 
Ning nagu sellest veel vähe oleks siis ma otsustasin ka selle tapeedi meie maalrimehel seina lasta panna, MIS OMAKORDA MAKSMA LÄHEB!!!
No ei ole normaalne.
Pete ütles maalrimehele kaasatundvalt: 'Stuart, sa pead naine olema, et sellest kõigest aru saada!'
Tegelikult oli see väike WC plaanitud mu enda projektina, aga kuna mul ei ole hetkel õrna aimugi kus kastide hunniku vahel mu tapeedi liimitamise laud ja muud vajaminevad vahendid on, siis parem kui meie maalrimees selle tapeedi palju kiiremini juba kasutuses olevate vahenditega seina paneb.
EDIT: Nüüd päev hiljem olen siiski mõistusele tulnud ja otsustanud, et teen selle töö siiski ise ära, sest see hind mis muidu selle väikese ruumi värskendamise peale läheks ei õigustaks ennast kuidagi ära. 

Siit teile kaks pilti OSADEST tapeedinäidistest mis ma poest koju olen toonud. Need väikesed näidised on tellitud internetist ja sellepärast siis ka nii imepisikesed (kolm näidist on tasuta ülejäänud maksavad 75 penni tükk). Nende väikeste proovilehtedega on peaaegu võimatu arusaada kas see tapeet ka seina sobib või ei, aga vähemalt annab mingi ülevaate tapeedist endast. Internetist vaadatuna on tapeedid nagunii väga erinevad sellest millised nad tegelikult on.
Ehituspoest saan ma õnneks siiski ise endale nii pika proovilehe võtta kui soovin.

Tegelikult on mul neid näidisrulle veel kaks korda nii palju olnud kui siin viimasel pildil. Ma ei hakanud heledaid ühevärvilisi näidiseid pildistama, sest need oleks nagunii pildil samasugused välja näinud ning ülejäänud olen juba ära visanud. 
Väljavalitud tapeedid ei ole samuti pildil :)

Praeguse seisuga on lugu nii, et me kolisime oma madratsiga Greta tuppa, sest meil lihtsalt ei ole enam kuskil mujal magada. Igas toas käib mingi töö ja kohe varsti on ka Greta toa kord käes. Ma ei teagi mis siis saama hakkab, sest selleks ajaks on maja paksult värvihaisu täis nii, et ma ei kujuta ette kuidas me siin üldse elada saame. Arvatavasti peame aeda telgi ülesse panema :)
Kaks nädalat tagasi saime siis lõpuks oma majale uued aknad. Me ei tahtnud enne teisi töömehi siia kutsuda kui aknad on vahetatud, sest pole ju mõtet seinu värvima või tapeediga katma hakata kui aknamehed suure tõenäolisusega seda tehtud tööd ühel või teisel moel kahjustavad.
4 päeva käis kõva töö. Ühel päeval tuldi kohale koguni kolme autoga.


Kõik töömehed olid super korralikud ja tublid ning tegid oma tööd armastusega. 
Olles näinud seda akende vahetuse protsessi juba kahel korral pealt, ei suuda ma ikka veel arusaada kuidas on võimalik üks selline auk seinas aknaga täita nii, et ühtegi pilu või vahet ei jää, või et aken pärast seinast välja ei kukuks. 


 Praht mis siiski kukkus aknast alla


 Ülemine aken valmis, alumine ootab järge

Kahjuks mul mingeid häid 'enne ja pärast' pilte ei ole, aga siin paar siiski vaatamiseks
 ENNE
PÄRAST
ENNE
 PÄRAST
Siin olen ma juba natuke ka seina värvinud. Roosa värvi kaotame kohe varsti täielikult ära :)
 Aknad on nüüd vahetatud, aga veelgi keerulisem töö saab olema kardinate otsimine. Kardinad tulevad vist küll ainult meie magamistuppa ja elutuppa tahame ruloosid, aga nagu ikka siis midagi ei ole veel kindel. Üks asi on küll kindel ja see on see, et see kardinate leidmine saad tänu meie akende kujule olema suur nuhtlus. Oleks siis, et meil oleks sellised tavalised Bay Windows (eendaknad), ühe käänudga, aga EI. Meie kahel aknal on neid käände lausa kaks ja noh proovi siis mingit kardinapuud selliste akende jaoks leida!
Õnneks sellega küll ei ole kiiret. Seda enam, et me tegelikult tahame magamistuppa (ja võimalik et ka alla ühte elutuppa) lasta panna veel ka secondary glazing, ehk siis veel ühe akna olevasolevale aknale sissepoole ette, et autode müra täielikult summutada.
Aga kokkuvõtvalt võin öelda, et me tegime akna firma valikuga lõpuks õige valiku ning oleme nii akende endi, kui töömeeste tööga väga rahul.

Kui tagasi minna selle lõputu valikute tegemise juurde siis näiteks üheks väga raskeks tööks oli ka välisukse valimine.
Neid erinevaid stiile on nii meeletult palju, et ma kohe ei teadnud kust otsast peale hakata. Uste stiilid erinevad natuke ka eri firmade vahel, seega mingid piirid siiski olid peal, aga ega sellest palju midagi kasu ei olnud. Hinnal pidime samuti silma peal hoidma ja loomulikult ka meie maja stiilil. 
Siit VÄIKENE näide saadaolevatest ustest
Meie jaoks oli tähtis, et uus uks laseks valgust läbi nii palju kui võimalik. Vana uks oli lihtsalt üks suur tükk puitu mis me koridori väga pimedaks muutis. Meie akende firmal oli pakkuda uksi millest ma mõned teile siia vaatamiseks ülesse panen. Erinevad värvid, erinevad disainid ja erinevad ukseklaasid, postiaugud ja ukselingid.
Klassikalised uksed

Modernsemad uksed
Need viimasel pildil olevad modernsemad (Itaalia) uksed on praegu väga populaarsed. Meile isiklikult need uksed meeltmööda ei ole, sest esiteks ei sobi need meie arvates meie maja stiiliga kokku ja teiseks ei ole enamusel neist piisavalt suuri aknaid mis valgust läbi laseks.

Ohkisin ja puhkisin, aga lõpuks disainisin meie ukse ära. Jumal tänatud oli sellel uksefirmal eraldi veebileht koos spetsiaalse programmiga millega sai uksi disainida. Ilma selleta ma küll ei oleks suutnud kokku panna ukse kuju, värvi, erinevaid klaasi disaine ja ukselinke. Nii, et selle võrra oli mu töö kergem, aga kui tellimuse olime sisse pannud siis väike närv jäi ikkagi sisse.

Disainisin meile sellise ukse mis
seest poolt nägi välja selline
Ja väljast selline Londoni bussi punane

Ma natuke muretsesin, et võib olla tuli uks liiga kärtspunane, aga suur oli mu rahuldus kui ma hiljem päris ust nägin ja see osutus pildil olevast uksest paari tooni võrra tumedamaks.
Meie usin aknamees Martin uut ust paikka panemas

 Pildid taas väga viletsad, aga
ENNE
 PÄRAST
Esikut me enne rohkem remontima ei hakka, kui oleme juurdeehitusega ühel poole saanud. Seinalt lasime ainult vana alarmi ära tõmmata. Üks päev tuleb sinna kus praegu on nagi hoopis uks külalistetuppa, aga see on arvatavasti väga kauge minevik, sest praegu selleks meil kahjuks rahavarusid enam ei ole. 

Väljaspoolt ma teile meie välisust ja majaesist praegu ei näita, sest ma tahan paar asja seal enne korda seada kui lõpliku pildi blogisse postitan.

Järgmine remonditeemaline postitus tuleb siis kui me maalrimees on oma töödega ühele poole saanud. Kui tema lahkub siis pean mina Greta ja elutoa seinad ära värvima, WC-sse uue tapeedi panema ja vaibamehed põrandaid mõõtma kutsuma. Me ei ole veel ära otsustanud, et kas Greta tuppa jätame originaal puitpõranda või paneme sinna peale uue vaibakatte nagu seal praegugi on. Ainuke asi miks me puitpõranda pärast kahtleme on see, et kui Greta omas toas liigub, hüppab, mängib jne siis on see kõik alla korrusele väga hästi kuulda. Teistesse tubadesse tuleb kindlasti kogu põrandat kattev vaip mis siin riigis traditsiooniks on (Vaipa peame järgmine nädal valima minema). Novembris tuleb puusepp kes meie magamistoas oleva jubeda riietekapi ustele uue välimuse annab ja siis vist ongi lõpuks me magamistuba valmis.

Üks naljakas asi veel. Nimelt on kuidagi nii juhtunud, et paljudel meie töömeestel on sama eesnimi. Puusepa ja arhitekti nimi on Philip, aknafirma juhataja ja ehitaja nimi on Darren ning ühe pea akende paigaldaja ja puu-põõsaste pügaja firma mehe nimi on Martin. Nagu oleks nimest puudus :)


11 comments:

 1. Nii. Lugesin, kerisin ja vaatasin uksi. Keskmise uksepildi peal jäi kohe silma ülemine parempoolne, mõtlesin, et see on ilus - võib-olla väheke tume. Siis kerisin edasi ja nägin, et Sa olid just sellise valinudki! Mis meil peale sarnase uksemaitse ja peaaegu täpselt ühevanuste laste veel ühist on? :)

  ReplyDelete
 2. Äge!
  Jõudu, jõudu, jõudu!

  ReplyDelete
 3. Oeh, sa elad mu unistuste elu :) Ma tahaks ka remonti teha!

  AGA ma oleks muidugi nende otsuste tegemistel VEEL saamatum ja sellepärast kogu see remondi asi tundubki jube keeruline, et ma lihtsalt ei oska ette kujutada, kuidas asjad jäävad. Minu unistus on sisekujundaja, kellele ma saan rääkida, mis mulle meeldib, et tema siis mu meeldimised realiseeriks, aga noh, sellest ma võin ilmselt unistama jäädagi :)

  Te ei ole kunagi sisekujundaja peale mõelnud? Sulle vist tegelikult siiski meeldib neid asju ise otsustada, lihtsalt hetkel on kõike liiga palju korraga ja aega otsustamiseks liiga vähe :)

  ReplyDelete
 4. Reet, ma ei oska su küsimusele vastata, aga jah selle disainiga uks oli ainuke mis mulle meeldis :)
  Meil on nii, et mina valin ja Pete siis kas kiidab heaks või laidab maha. Meil on ühesugune maitse, aga tema lihtsalt tavaliselt ei oska ise asju ettekujutada ja valida.
  Värviks sai punane, kuna ma nägin koguaeg oma silmade eest pilti jõuluhõngulisest punasest uksest kus ripub roheline kuuseokstest pärg :) Nüüd aga mõtlen, et uks on meil olemas, aga ma ei tea kuidas ma mingi pärja sinna jõulude ajal riputada saaksin. Praegu pole meil majal isegi majanumbrit külge pandud. Aga, eks seda näe siis jõulude ajal mis ideedega ma välja tulen :)

  Kersti, tänan :)

  Tikker, sisekujundajat me kohe kindlasti kasutada ei taha ja minu teada oleks selline asi ka väga kallis lõbu. Ma tean ise väga hästi mis meile meeldib ja mis mitte, aga tihti on lihtsalt see, et ma ei leia seda õiget asja (tapeeti, voodit, värvi jne) poest või on nende asjade tootmine lõpetatud just siis kui meil seda vaja läheks jne.
  Aga jah praegu teeb asja muidugi väga raskeks see, et ma pean otsustama KÕIKIDE tubade kujundamise väga lühikses ajaga nullist peale. Vigu teha ei saa, sest need läheks väga kalliks maksma. Ja noh, me ei ole juba vist pool aastat oma voodis maganud ja peame arvatavasti veel paar kuud ootama enne kui saame lõpuks omasse tuppa omasse voodisse. Kusjuures me oleme sunnitud ka uue voodi endale ostma -mis tähendab, et ka selle valimisega peab tegelema :)

  ReplyDelete
 5. No põhimõtteliselt ei peaks ju nii kiire olema et kõik korraga peaks tegema, iseasi kui muidugi ise seda tahate teha. Öeldakse ju et üheksa korda mõõda ja üks kord lõika;-) Saab ju tasapisi teha, rahulikult järele mõelda.
  Maris

  ReplyDelete
 6. Maris, me kahjuks oleme sunnitud kõik kolm magamistuba kohe ära remontima, sest meil ei tasu meie asju kastidest välja pakkima hakata ja siis jälle mingi aja pärast kastidesse tagasi pakkida. Mööblit ei ole ka pärast enam kuhugi teise tuppa võimalik tõstma hakata kui ühe toa peaks remondi jaoks täiesti tühjaks tegema. Praegu vähemalt ei ole vahet sest igas toas on kõik nagu nii kastides ja tõstame seda kastide hunnikut ja mööblit siis ühest toast teise vastavalt kus parasjagu töö käib, sest toad on nagunii tühjad.
  Samuti ei taha me elada kellegi teiste poolt kasutatud vanade vaipade peal, aga neid ei tasu ka enne vahetama hakata kui ülejäänud tuba on ära värvitud ja tapeeditatud.

  Nii, et jah, meile sobib paremini kui kõik remonditööd saavad korraga tehtud ja me saame vähemalt ülemise korruse elamiskõlblikuks teha. Paari kuu pärast tahame nagunii juurde ehitusega alustada ja sellega ei taha me ka pikalt oodata, sest seda tehes tõstame me automaatselt kohe maja väärtust (juhul kui midagi peaks juhtuma ja me oleme sunnitud maja maha müüma) ja samas siis ei kao ka ehituseks kõrvale pandud raha niisama käest ära.
  Külalistetoa ja vannitoa remont on see millega me ei kiirusta, sest selleks meil pole lihtsalt enam raha, aga see ei ole ka miadgi hädavajaliku.

  Aga muidu need remonditööd ei võta üldse palju aega. Akende peale läks 4 päeva ja maaler on siin arvatavasti kokku kaks nädalat ja siis oleneb veel vaid kui ruttu me uued vaibad tubadesse saame, nii et kokkuvõttes ei lähe remondiga kaua aega lihtalt otsuseid on palju mis langetamist ootavad :)

  ReplyDelete
 7. Nii põne lugemine.
  Sa oled ikka väga suure töö juba ära teinud, väga tegus oled. Kui kunagi nii kaugele jõuame, et oma elamine osta siis saan sinult nõu küsida.

  Kas sa vanu asju mööd ära või viskad niisama ära? nt vanad uksed, aknad jne. Eeldan, et sul pole vist sellega aega tegeleda ja kas just soovijaid oleks, teil ümberingi vist nö "eliit" ?!

  Aga edu ja jään uut postitust ootama :)

  ReplyDelete
 8. Jelena, vanad aknad olid eelmise sajandi omad ja need läksid otsejoones prügimäele :)
  Õigemini siis aknamehed viisid ise kogu rämpsu ära mis tähendab, et need osad mida saab taaskasutada need läksid taaskasutusse ja ülejäänud puru lihtsalt prügimäele. Müügiks ei kõlvanud sealt midagi ja tavaliselt kuulub hinna sisse ka kogu prügi ära viimine nii, et meie koristada ei jäänud rohkem kui vaid maja sees tolmu pühkimine :)

  Nõu võid vabalt küsida, kui oskame aidata siis rõõmuga aitame :)

  ReplyDelete
 9. Tere!

  Vaatan kadedusega, kuidas teistel inimestel remont valmib. Mul endal on see eht-eestlaslik "igavene remont" käsil ja enne 10 aastat ei loodagi selle lõppu näha. :) Kasvõi juba akende restaureerimise olengi planeerinud tempos 1 suvega 1 aken, selleks ajaks, kui kõik 7 restaureeritud saavad, tuleb ilmselt juba teisest otsast uuesti pihta hakata. (Mul korteril eesitaegsed originaalaknad ees, mida tahan kindlasti säilitada, seepärast ei saa ka lihtsalt aknavahetusfirmat kohale kutsuda).

  Mind hakkas huvitama, kui palju tuleb Inglismaal kohaliku omavalitsusega kooskõlastada, kui oma maja välisilmet muuta tahad? Milliseid dokumente tuleb esitada, milliseid lubasid taotleda? Kas selleks, et muuta aknajaotust, oli mingit kooskõlastust vaja? Juurdeehituse jaoks ju kindlasti on? Kui viitsid, võiksid sellest kunagi kavõi eraldi postituse kirjutada.

  Igatahes, põnev on selliseid postitusi lugeda ja jõudu teile!

  ReplyDelete
 10. uhhhh, kullakesed.
  No näedsa siis. Tulin poest ja mötlesin, huvitav, kuidas rüütlikatel läheb. Pole ammu miskit kuulnud. Ja siis, klöps arvuti lahti ja klöps sinu hullumaja tuli mulle külla :-) Pea valutaski juba natuke, nüüd pean lausa rohtu vötma.

  Igatahes, ärge muretsege, me see sügis ei tule ;-) nii et ei pea sellepärast veel KA pead valutama.
  Aga teie tulete kohe kui uksed-aknad ees ja vöib maja omapea jätta, OK!

  Kallistused ja jaksu!!!!!

  ReplyDelete
 11. Pi, loomulikult eks remondi juures oleneb palju rahakotist ja sellest palju saaks ise ära teha ja palju teistele töö eest maksta ning nagu sinu puhul, maja või korteri ajaloolistest omapäradest.

  Meie praegused remonditööd on üsna lihtsad ja kosmeetilised, välja arvatud siis akende vahetus ja plaanitud juurdeehitus. Kuna aknad olid kõige tähtsamad kohe ära vahetada ja maksid väga palju siis nende jaoks võtsime pangast laenu. Vanas kodus remontisin alati mina ise, aga kuna uues majas on kõik laed ja seinad palju suuremates mõõtmetes siis ise ma kõigi nende töödega füüsiliselt hakkama ei saaks ja need võtaks siis ka paari nädalal asemel kindlasti mitu, mitu kuud aega. Kuna Pete palk on küllalt suur et töömeestele maksiseks raha jagub siis on palju mõtekam need tööd kohe ühe korraga ruttu ära teha kui nendega venitama hakata. Vähemalt on meil siis olemas ülemine korrus kus rahulikult elada samal ajal kui allkorrus ära lammutatakse.

  Aga ma proovin eraldi postituse teha küsimustega mis sind huvitasid. Mul läheb küll selleks natuke aega, sest ma tahan enne juba ootel olevate postitustega ühele poole saada, aga mingi aja pärast siis teen :)

  Ja suured tänud meile kaasaelamast!

  Mäemamma, appikene, ma väga vabandan, et mu postitus sulle nii raskelt mõjus :I Ma luban, et järgmised postitused tulevad vähem valurikad lugejatele :)
  See sügis jääb nüüd jah meie traditsiooniline Londoni kohtumine vahele, aga eks selle eest ole siis järgmine aasta vägevam :) Kallid

  ReplyDelete