Thursday, 8 October 2015

KOOLILAPSE NÄDALAPLAAN

Alles algas kool kui juba paar nädala pärast koolivaheag. Greta alustas septembris kolmandat kooliaastat, ehk siis Year 2-ga.

Ilmad on olnud väga mõnusad ja soojad. Vahepeal korraks langes temperatuur nii palju, et Greta pani hommikul sukkpüksid jalga, aga nüüd on ta taas põlvikute kandja. 
Ilmad on soojad, aga minu jaoks siiski mitte nii soojad, et ma märja trikooga paljalt õues ringi kõndida suudaksin. Koolilapsed aga käivad rõõmsalt iga nädal välibasseinis ujumas ja seda ka nendel päevadel kui õues vaid 12 kraadi sooja ning vihma sajab. Oleneb mis kell mingi klassi ujumistund on, aga need kel hommiku poole, need siis pärast jooksevad veel märgade juustega õues ringi ka.
Lapsed ise väga rahul ja kui ma Greta käest küsin, et kas tal külm ei ole, siis ta ütleb, et vaid korraks siis kui ta basseinist välja tuleb. 

Sel aastal sattus nii, et Gretal on peale kooli palju vähem trenne ja huviringe. Eelmine aasta oli tal vaid üks päev vaba   peale kooli sõpradega mängimiseks (kas siis meie juures või sõprade juures) ja seega plaanisime nii, et sel aastal oleks tal vähemalt kaks õhtupoolikut vaba. 
Greta on viiulit mänginud nüüd täpselt aasta. Juba mitmed kuud tagasi hakkas Pete rääkima, et ta tahaks Greta viiuliõpetajat vahetada. Tema käis Gretaga alati tunnis kaasas ja mita rohkem aeg edasi seda rohkem talle tundus, et see õpetaja ei ole kõige sobilikum Gretale. 

Põhjuseid oli mitu. Üks põhjus oli see, et kuna õpetajal endal lapsi ei olnud (ta on kuskil 50 aastane naine) siis ta ei osanud eriti väikeste lastega ringi käia. Mitte et ta midagi halba oleks teinud, aga tal puudus õpetamise juures see särts ja innustus ning oskus väikeste lastega kontakti leida. Gretal endal pretensioone ei olnud, aga Pete nägi, et Greta ei olnud mängides vaba ja peaaegu kunagi ei naeratanud.

Teine põhjus oli see, et õpetajal oli suured probleemid tema juures elava voodihaige emaga. Probleemid just hoolduse pärast, sest emal ei olnud enam mõistusega kõik korras ja tihti oli näha kuidas need probleemid hakkasid õpetajat ja tundi segama. Õpetaja oli mõnikord nähvav ja kärsitu ning kuigi ta pärast vabandas ja seletas, et ta oli närvis emaga seotud asjade pärast, siis Pete ei tahtnud Greta viiuli mängimise armastust õpetaja eraelu pärast riski alla panna. 
Nii me siis hakkasimegi vaikselt uut õpetajat otsima, aga üsna edutult. 

Ja siis juhtus midagi täiesti ootamatut. Nimelt kohe kui kool algas saadeti vanematele koju erinevate ringide nimekiri ja seal oli öeldud, et sel aastal pakutakse esimest korda ka lastele võimalust koolis viiulit mängida (tasu eest siis ikka, mitte läbi õppeprogrammi). Meie võtsime sellest võimalusest kohe sarvist kinni ja nii saigi Greta endale uue viiuliõpetaja. Peale selle tuleb see viiuliõpetaja meie kodu lähedal asuva teiseastme kooli muusikaosakonnast (nimelt on see kool see kuhu Greta peale algkooli lõppu loodetavasti läheb ja see kooli on muusika ja draama(teatri) kallakuga).
Nagu sellest veel vähe oleks olnud, siis veelgi parem uudis oli see, et see teise kooli muusikaosakond pakkus Greta koolile viiulitunde 25% allahindlusega mis tähendas, et kui me enne maksime Greta 30 minutilise viiulitunni eest £15 siis nüüd maksame vaid £13. Mitte just meeletu vahe, aga siiski. 
Enne olid Greta tunnid esmaspäeviti peale tunde meie vana kodu lähedal, aga nüüd toimub Greta viiulitund kooli ajal kell 10.20. Ma ei teagi kuidas see hiljem toimuma hakkab, aga praegu tuleb viiuliõpetaja Gretale klassi järgi ja nad lähevad siis koos kooli muusikaruumi (mitte see kus laulutunnid toimuvad, vaid see kus lapsed käivadki mingit pilli mängima õppimas). Hiljem peab vist Greta ise sinna õigel ajal kohale minema, aga ma küll ei kujuta ette kuidas Greta keset tundi teab või meeles peab, et nüüd on kell 10.20 ja et on aeg viiulitundi minna. Samas kui Greta ise kohale ei ilmu siis tuleb teda ikkagi õpetaja otsima ja kuna klaveri ja teiste instrumentide tundidega see süsteem töötab juba ammu siis küll Greta ka asjale pihta saab.
                
Üsna kooliaasta algul toimub koolis iga aasta suur sügispidu (harvest party). Selline viljalõikusele ja sügisandidele pühendatud kontsert. 
Kooli traditsiooniks on, et sel päeval annetavad pered koolile toiduaineid mis siis hiljem jaotatakse laiali piirkonnas elavatele vanuritele ja peredele kes sellist söögiabi vajavad. Koolil on nimekiri nendest vanuritest kes abi vajavad ja samuti palutakse vanematel koolile teada anda kui keegi teab mõnd pere või inimest kel sellist abi vajaks. Põhimõtteliselt annetatakse selliseid asju mis kaua säiliks nagu tee, kohvi, long life piima, plekkpurgi toite (ube, suppe, maisi, herneid jne), komme, pudruhelbeid, jne.
Need kõrvitsalised on otse Greta kooli põllumaalt ja iga koolilaps on ühel või teisel moel nende kasvatamisest osa võtnud.


Tavaliselt esitatakse seal mingi väikene etendus ja lapsed laulavad erinevaid laule. Sel aastal oli Greta vanuste klasside etenduseks üks Charlie ja Lola lugu.
Kokku oli Lolasi etenduses kolm tükki, igast klassist üks. Ma ei tea kuidas see juhtus, aga Greta klassi Lolaks valiti Greta. Greta ise ütles, et valik käis lihtsalt nii, et õpetaja küsis kes tahab Lola olla ja siis lapsed panid käed püsti, tema ka.
Greta osa oli see kus käib jutt rohelistest hernestest (ma eeldan, et seda multikat saab ka väljaspool UK näha) Kahjuks ma ei saa panna siia koolis filmitud etendust, sest seal on teised lapsed ka peal.
  
Samal põhjusel ei saa ma siia panna ka videot ühest ilusast sügislaulust mida nad kontserdil laulsid, aga ma panin Greta kodus seda laulu uuesti video taustal laulma ja siis filmisin teda.
Hästi nakkav laul, me Petega oleme seda juba terve nädala laulnud :)

Viiulitunnile lisaks hakkas Greta sel sügisel teisipäeviti kunstiringis käima. Ring toimub koolis kohe peale tunde, kella 3.20-17.00-ni. See on selline kunstiring kuhu on hästi palju tahtjaid. Ring toimub tegelikult igal päeval, aga sellele vaatamata ei saa kõik tahtjad endale kohta. Greta ootas oma kohta üle aasta ja nüüd sel aastal siis lõpuks pakuti. Ringis tutuvustatakse lastele erinevaid meetodeid ja nad saavad kasutada tavalisele maalimisele ja kleepimise asemel erinevaid vahendeid.
Eelmisel nädalal tuli Greta koju sellise isetehtud küünla'laternaga'. Sinna sisse küll ei saa panna päris küünalt, aga neile anti selline patareil põlev väikene teeküünal.
Meile Petega meeldib see latern nii väga, et iga kord kui Greta sellega mängida tahab, või kamina pealt alla hakkab võtma, hakkame me Petega õiendama ja käsime tal selle koheselt tagasi panna :) 
Kolmapäeviti käib ta ujumistrennis (kooli ujumistunnile lisaks). Kaks tundi on veel praeguse astme ujumisest järgi, aga peale seda tahab ta edasi käia nii, et eks me paneme ta siis järgmisesse gruppi.

Neljapäeviti käib ta koos oma klassivennaga edasi prantsuse keele koolis. Kool ise asub väga lähedal meie kodule. Kool kujutab endast tegelikult tavalist eramaja mis kuulub õpetajale ja ta lihtsalt annab tunde oma kodus. Seal ei toimu mingit ranget õpimist vaid õpetaja lihtsalt suhtleb lastega prantsuse keeles. Koos küpsetatakse, lauldakse, mängitakse mänge, värvitakse töölehti, joostakse aias ringi jne. Ühesõnaga selline mänguline õppimine.

Reedeti oli plaan Greta kergejõustiku trennis panna. Eelmised kaks aastat käis ta multi sport trennis, aga kuna seal minu (ja ka teiste vanemate) arvates lapsed ei teinud küllaldaselt korraliku sporti ja tihti ootasid lihtsalt oma järjekorda midagi teha siis ma jätsin selle asja ära. Õigemini juhtus nii, et Gretale pakuti kunstiringi kohta just selleks päevaks, kui see trenn toimus ja ma siis andsin talle valida kumba ta minna tahab. Greta valis kunsti. Et ta aga ka nautke sporti ujumisele lisaks teha saaks (sest eelmise aasta steptantsuringi päev ei sobinud ka enam meie graafikusse) siis valisin ma talle välja kergejõustiku trenni. Pärast tuli välja, et see trenn algab alles kevad õppeaasta ajal. Noh egas midagi, las siis olla üks vaba päev lisaks.

Laupäeviti veedab ta endiselt kolm tundi teatrikoolis, kus talle väga meeldib.

Veel hakkas ta koolis laulukooris käima. Sellest võivad kõik lapsed osa võtta ja see toimub neil pikema vahetunni ajal. Järgmine aasta on on ka võimalus Jazz bändi astuda. Kuna jazz bänd on õpilaste seas nii populaarne siis sel aastal jaotati lapsed kahte eri gruppi et kõik osa saaks võtta. Ma olen korra seda bändi mängimas kuulnud ja see on väga äge. Tunde annab nende kooli muusikaõpetaja, kes on üks ime inimene. Ma olen kindel, et kui ta peaks avaldama soovi koolist lahkumiseks siis lapsevanemad lihtsalt ei laseks teda ära ja oleks nõus oma taskust talle peale maksma, et ta vaid kooli töötama jääks. Loodetavasti ta siiski nii pea minema ei jookse :)

2 comments:

  1. Meie year 2 laps ei kai peale kooli uheski trennis ega ringis - laisad oleme :)

    ReplyDelete
  2. Kas su lastel mitte pikem koolipäev ei ole, pluss bussiga kojusõit võtab palju rohkem aega kui meie 6min autosõit ning siis suur ports kodutöid iga õhtu? Sellisesse päeva ju ei mahugi midagi muud lisaks.

    ReplyDelete