Thursday, 3 September 2015

ILONI IMEDEMAAL TAAS

Haapsalusse minnes on kindlasti kohustuslik Iloni Imedemaad külastada. Me oleme seal juba mitmel korral käinud, aga alati on tore taas tagasi minna. Öeldes seda, siis tegelikult hakkab Greta sellest kohast välja kasvama, sest ega seal tegelikult palju midagi tema vanusel teha ei ole, eriti kui majas juba mitmel korral käidud. Välja arvatud siis hoovi peal olevates tööruumides, sest seal on alati meisterdamisek midagi lastele välja pandud.


Greta oleks tahtnud seal küll pikalt joonistada, aga kuna kell oli isegi juba peale lõunat ja me alles tulime Haapsalu, siis ei ma ei tahtnud tervet päeva seal Ilona maal veeta.Neid Ilona pilte võiksin ma aga küll vabalt terve päeva imetleda.Need majakesed olid nii meeletult nunnud. Kahju kohe, et Greta nii suur laps juba ja sellistega enam eriti ei mängiks muidu teeks kohe järgi. Aga samas kes teab, võib olla kui meil ükskord maja remonditud siis sobiks mõni selline maja kuskile kapinurgale dekoratsiooni näol.
Kuna Pippi saab sel aastal 70 aastaseks siis oli ühes majas üleval väike Pippi näitus.
Ma alles nüüd, seda pilti vaadates, tajun, et need Pippi kostüümid olid seal vist lastele kasutamiseks. Ma kohapeal arvasin, et müügiks. Oleks vahva olnud näha Gretat 'originaal' Pippi riietes.

Selles töötoas sai Pippi pabernukku valmistada. Abiks oli hästi tore tädi, aga üks juhtum seal jättis mulle natuke paha maigu suhu ja taas andis mulle vastu näppe. Nimelt kleepis mu laps seal väga suure õhinaga ja oli üliõnnelik, et sai endale Pippi nuku teha. Ma vahepeal jätsin ta sinna meisterdama ja läksin ise õue pildistama. Kui ma tagasi tulin siis kleepis Greta parasjagu Pippile kingi jalga. Oli just ühte kinga kleepimas kui tädi tuli ja ütles, et paneme ikka liimile korgi tagasi peale!!! Ta ei teinud seda üldse kurja häälega või pahatahtlikult ja kindlasti teile kõigile ei tundu üldse imelikuna, aga nii mina kui Greta ehmatasime sellest ära. Eriti veel Greta. 

Greta on meil selline inimloom, et kui ta midagi valesti teeb ja keegi midagi ütlema tuleb siis tal pole sellega probleemi, aga kui keegi tuleb ja keelab või 'kutsub teda korrale' ülekohtuselt siis ta põeb selle üle üsna valusalt. Ütleme nii, et ta pärast oli mõnda aega vait, ega öelnud sõnagi. 
Mina aga mõtlesin, et kas tõesti peab lapsele sellist asja ütlema? On see nii vajalik pidevalt korrale kutsuda ja manitseda? Kas see liimipulk oleks tõesti kuivanud selle ühe sekundiga ära? Greta oleks ju kohe teise kinga peale seda liimi pannud. 
Ma saan aru, et kui laps on oma tööga ühele poole saanud ja lahkub lauast, et siis teda kutsutakse tagasi ja palutakse liimile kork peale panna ja asjad ära koristada, aga sedasi keset loomelist protsessi 'targutama' hakata, sellel ma küll mingit mõtet ei näe. 
Nii, et jah, meile tundus see üsna ülekohtune ja mõtetu, sest pole selliste väikeste 'manitsustega' harjunud.

Pippi aga tuli väga ilus ja minu jaoks nostalgiline välja :)

Iloni imedemaal ma alti mõtlen, et see maja ja hoov ja juurdeehitised on ju kunagi kellegi omad olnud. See kõik on nii ilus ja romantiline seal. Paneb ettekujutama mis tunne või kuidas sellises kodus elu võiks olla. Arvatavasti siis kui seal keegi elas ei olnud kõik toad või majad ise nii ilusti remonditud, aga siiski tundub nii muinasjutulisena.


7 comments:

 1. Eks ta ole jah, Eestis kasvab lastel paks nahk peale juba lasteaias, eks Inglismaa on teid ära "hellitanud" ..muidugi tädi oli natuke liiga agar ka oma "järelvalvega".

  ReplyDelete
 2. Just nii see ongi :) Aga samas jälle nii jabur, et selliste mõtetute asjade pärast lapsi kamandada.

  Ma igaks juhuks veel kord mainin, et see tädi ise oli väga tore tädi nii, et ma seda käitumist otseselt tema süüks ei aja, lihtsalt ühiskonna selline.

  ReplyDelete
 3. Millegi pärast eestlased ongi sellised kanged korrale kutsujad. Olen sel suvel seda oma lapselastega korduvalt kogenud. No miks peab üks noor mees möödaminnes nähvama, et tee tuleb puhtaks teha, kui lapsed sinna mõnuga kriitidega joonistasid, või kaupluse koridoris nahkdiivanil lösutades kuulsid lapsed taas mingilt suvaliselt mööduvalt onklilt, et jalgu diivanile panna ei tohi.

  ReplyDelete
 4. Oii, ma tahan nüüd Haapsallu minna ja seda Imedemaad külastada! Nii armsad Bullerby lastega kardinad ja need pisikesed trollide moodi nukukesed. Ma jumaldan tema joonistusi!

  ReplyDelete
 5. kakamami, õnneks, et ka sina seda märganud oled. Ma vahel mõtlen ja kardan, et võib olla ma norin liiga palju, aga tegelikult tõesti kui inimesed igapäevaselt sellise keskkonna sees elavad siis nad ei pane lihtsalt selliseid asju tähele ja ei oskagi mõelda, et asjad võiksid olla teistmoodi.
  Ma keelen Gretat nii palju Eestis olles ja just sellepärast, et ta kellegi teise käest riielda ei saa ja siis taas shokis oleks. Tegelikult ei käitu ta üldse valesti või ei tee midagi keelatud, aga Eestis võib kergelt riielda saada või siis viltuvaatamist.

  Kujutage siis ise ette mu pettumust kui peale sellist 'kaitsmist' õnnuestub siiski mõnel tulla ja 'riielda' asjade pärast mida ma ei oleks osanud isegi korralekutsumise vääriliseks pidada.

  Kris V, kui sa ei ole Iloni Imedemaal veel käinud siis sa kindlasti pead sinna minema :) Sulle kohe kindlasti meeldiks seal. Sel aastal oli uus tuba lisatud kus oli võimalik ta joonistuste mustandeid näha ja näidati ka ühte huvitavat dokfilmi tema elust.

  ReplyDelete
 6. Kui vanale lapsele see koht su meelest sobilik oleks? Mul oli just mulje, et vanematele ja seepärast pole sinna kiirustanud.
  Ja olen sinuga nõus, liiga palju keelatakse lapsi, täiesti mõttetute asjade pärast. Meil sama teema, et laps läheb endast välja kui keegi võõras tema tegevusse sekkub :(

  ReplyDelete
 7. Mutukamoos, minu arvates sobib see koht igas vanuses lastele ja ka täiskasvanutele. Kui sa veel seal käinud ei ole oma lastega siis soovitan kindlasti minna. Su tüdrukutel on seal kindlasti tore. Neil seal eraldi tuba kus igasugu mänguasju ja nukuteatri nurk ja väike raamatunurk ja ilusad mänguasjad jne. Me käisime seal esimest korda kui Greta oli mingi pooleteist aastane ja tal oli seal palju teha ja uudistada.
  http://knightscastle-alice.blogspot.co.uk/2010/08/iloni-imedemaa.html
  Ma pigem ütleks, et nüüd 6 aastasena on tal seal ehk igavam. Nii et teil tasub kindlasti minna :)

  ReplyDelete