Sunday, 29 March 2015

LÄBI

Esimene rahulik päev üle hulga aja. 
Eile olime siis pulmas. Uskumatu kui palju energiat läks pulma mineku ettevalmistuste peale. Ja mitte ainult energiat, vaid ka raha. 

Greta oli pulmas vist ainuke tüdruk, kellel ei olnud sellist  korraliku puhevil olevat lilleneiukleiti seljas. Oleksin ühe sellise ilusa, samas odava, kleidi H&M-st peaaegu ostnud, aga mõtlesin, et oleks vist vale last riietada nagu lilleneiu kui ta seda tegelikult ei ole. Seda enam, et Greta sõbranna (kelle vanemad abiellusid) seda oli. Noh, õnneks ei olnud Gretal endal või ta sõbrannadel sellest sooja ega külma mis kellegil seljas oli, aga olen kindel, et mõni ema koolist pani seda tähele (koolist oli meile ja pruutpaarile lisaks 4 peret, pluss peale pidusööki tuli neli  veel lisaks aga ilma lasteta). Mõni ema lihtsalt on selline kellele meeldib klatsida ja teisi taga rääkida nii, et ma eeldan, et Greta riietus jäi talle kindlasti silma kui mitte isegi keelele ;). Õnneks meie lauas olid toredad inimesed koolist ja meil oli lõbus. Minu jaoks oli tehtud isegi eraldi menüü, nii et sain teistega koos kolmekäigulist pidusööki nautida. 
Pulm algas kell viis ja meie pidasime vastu kella poole kümneni. Greta väsis ära ja tal hakkas millegipärast puusaluu valutama?! Me algul ei saanudki aru, et kas tegu kõhuvaluga või millega, aga vahet ei olnud, sest kuna see tegi talle haiget siis ta enam teiste lastega hullata ja tantsida ei tahtnud ja kuna ta oli väsinud ka siis polnud mõtet seal pikemalt enam niisama vireleda. Selleks ajaks oli nagunii juba pidu, kui selline, läbi ja toimus 'disco'.
 Greta issiga tantsimas aga poole tantsu pealt läks valu nii kõvaks, et tuli lõpetada
Kui aus olla siis me Petega ei ole üldse suure peo inimesed, eriti kui enamus inimesi meile täitsa võõrad. Tanstulõvid ei ole me kohe kindlasti ja kuna me ei joo, siis ei ole meid võimalik ka purjus peaga tantsupõrandalt leida :). Nii, et ega meil ei olnudki seal enam suurt midagi teha kui koju minekut oodata (me ei tahtnud päris esimesed lahkujad olla)

Õnneks üks Greta vana klassiklaaslane ja ta väikevend väsisid juba peale sööki ära ja üheksa ajal läksid nad koju. Võtsid endaga ka kaasa värske abielupaari tütre ja väikese poja. Kui meie hakkasime lahkumisest rääkima siis üks emadest hakkas Gretale rääkima, et mine heida toolidele ta tütarde juurde puhkama, et nüüd on emade aeg ja lasku ta nüüd emal lõbutseda!!!
Mulle selline lähenemine ei meeldinud, sest kui Gretale ei oleks liikumine valu teinud siis ta oleks seal väsimusest vaatamata veel pikalt tantsida ja möllata tahtnud. Teda minu lõbutsemise piiramises küll ei tasunud süüdistada, seda enam, et me Petega ise tahtsime sealt ära tulla.

Minu jaoks on seda üsna huvitav jälgida, kuidas mõned inimesed automaatselt tembeldavad Greta käitumise ärahellitatud käitumiseks, kuna ta on ainuke laps. No, et Greta on väsinud ja meie nüüd kohe jookseme temaga sellepärast koju, samas kui Greta sõbranna, kes palju varem ära väsis ja ka meist varem vanematega lahkus, käitumises ei olnud midagi ärahellitatud, sest tema ei ole ainuke laps.
Aga noh see selleks, sest ega selliste sterotüüpsete arvamuste eest me nagunii ei pääse, peame lihtsalt nendega elama õppima :)

Ok, lähen nüüd hommikusööki sööma. Kella keeramine on suurema osa päevast juba allaneelanud, seega viimane aeg end voodist välja ajada.

Lõpetuseks siia kaks pilti Greta meisterdatud ja kirjutatud tänukaartidest klassikaaslastele. Õnneks nüüd on kõik peod läbi. Ainult sünnipäevakaunistusi pole meil veel olnud aega kodus alla võtta.


7 comments:

 1. Nojah, eks kombed ole erinevad, nagu see laste riietamine pulmadesse.Et nagu eriti pidulikult ja mitte lihtsasse kleidikesse.
  Ma ise elan ka välismaal ja enne selliseid üritusi uurin mis kombed on et laps eriti ei erineks teistest lastest.Riietuse osas jne..
  Kohalikud muidugi teavad selliseid asju,perekonna ja traditsioonide järgi, millest mul aimugi näiteks pole.
  Praegu muidugi pole Gretal sellest sooja ega külma aga kui suuremaks saab siis lapsed eriti ei taha teistest erineda. Eriti tüdrukutel tekib selline iga kus peavad üksteisega sarnanema kas siis riietuse või muus osas.
  Ja nagu ma aru saan te ei joo ja siis muidugi hakkasid teised kes napsutasid eriti silma sulle, no nagu need kommentaarid jne. Ma ei usu et neid tõsiselt sulle tehti.
  Eks võib olla märkasid ka et te veini ei joonud jne. Paraku inimesed reageerivad niimoodi, kui keegi teistest erineb..

  Marju

  ReplyDelete
 2. Täiesti normaalne on, et reageerid murega lapse valudele. Nõme on hoopis see, et kellegi meelest aitab toolidele pikali viskamine, sest mis tujuga ema tantsu lööb kui teab, et lapsel on paha ning valus... Ilmselt on vanemate hoolivustase erinev ning need kes kergemalt võtavad, annavadki oma hinnangu hellik olemisele.:) Mulle meeldib Su jutte lugeda ja nende järgi tundub Greta julge, tubli ja väga südamega hoitud väike tüdruk olevat, kaugeltki mitte hellik. Kuna tema heaolu on Sinu jaoks väga tähtis, siis kahtlemata valid talle ka õige riietuse ning elu ei saa elada vaid selle järgi, kas igaühele Su valikud meeldivad.

  ReplyDelete
 3. Marju, ei ega selle pulmaga ei olnud mingit kindlat dress code tegelikult, eriti laste suhtes (muidu oleks see pulmakutsele märgitud olnud).

  Aga eks seda muidugi, et mingi aeg tulevikus on lapsed oma sõpradest ja moest mõjutatud, aga ma olen kindel, et sinna on veel aega. Lapsed siin ju kuni 18 aastasteni pikad päevad koolivormides ja seega tavariiete kandmise peale ei jäägi eriti mingit aega, seega ei ole igapäevaselt mingit suur 'riiete mõjutust' oodata :)

  Aga, tegelikult seda küll, et ma lihtsalt ise olin tundlikum ja kindlasti mõtlesin mõned asjad ise välja, sest kuna hommikul oli ka Greta näitegrupi esinemine siis me olime kõik juba elamustest väsinud ja tahtsime Petega seal pulmas pikemalt olemise asemel hoopis kodus olla :)

  Seda mainin igaksjuhuks ära, et kuigi meie Petega ei joo siis meid üldse ei häiri kui teised seda teevad :) Sel ajal kui meie koju minema hakkasime siis ei olnud keegi veel ka alkoholi mõjude all. Paar tundi hiljem aga võis lugu teine olla :)
  Aga tead, mõne inimese puhul ongi alkohol see mis tõde rääkima paneb ;)

  Anonüümne, aitäh ilusa kommentaari eest :)

  See ema kelles siin juttu on, on tegelikult ise väga hoolitsev ema, ainult selle vahega, et talle meeldib samas ka teisi kriitiliselt vaadata ja õpetada. Tegin omad järeldused teades tema iseloomu.

  Aga jah, meie tunneme oma last kõige paremini ja me teame, et Greta ei hakka meile mingit valu niisama valetama. Eriti veel kui seal ei ole mingit kahtlustki, et ta parema meelega oleks seal teiste lastega edasi mänginud ja tantsinud.
  Tal oli veel isegi täna õhtul magama minnes külje peal valus nii, et mingi värk kohe kindlasti.

  Ma muidugi saan ka sellest aru, et mõned vanemad kellel on üks laps poputavad ja hellitavad seda last erinevatel põhjustel ja ega me nüüd ka ei proovi väita, et me oma last ei armastaks või teda mingil määral ei poputaks, aga samas kui meil oleks neid lapsi kaks siis ei käituks me ka selle teise lapsega kuidagi teistmoodi kui nüüd Gretaga.
  Kolme puhul ma ei oska öelda kuidas asjalood oleks, sest kolme lapse jaoks läheks juba rohkem käsi ja energiat vaja aga noh ka kolme puhul me ju armastaksime neid ja eelkõige ju ikka lähtuks oma lapste heaolust kui kellegi teise arvamusest ;)

  ReplyDelete
 4. Meie neljas on küll totaalselt ära hellitatud. Kõikide poolt :P Pesamuna ju.
  Ja asi on ka selles et kvaliteetaega jääb igale lapsele vähem (samas suuremad seda eriti ei vajagi, neile on juba tähtis oma aeg ja ruum) siis see kõige pisem saab üldiselt kõik mis tahab (võimaluste piirides muidugi)
  Me ka käisime laupäeval peol, Tiiduga kahekesi. Kella kaheni sai tantsu vihutud, siiani tallad ümarad :)

  ReplyDelete
 5. Kersti, Greta kohe kindlasti ei saa kõike mida ta tahab, isegi mitte tähelepanu alati :)

  Huvi pärast küsin, et kui te tantsimas käisite siis kuidas te tantsisite? Kas paaris (vanamoeliselt ;) või siis nii nagu ööklubis tantsitakse?

  ReplyDelete
 6. Kui oli aeglane lugu siis paaris, kui rokilugu siis rokkisime :) Ma küll tantsisin rohkem kui Tiit:)
  See oli mu endise ülemuse juubelipidu ja kohal olid paljud endised kolleegid. Väga vahva pidu oli.
  Esinejaks oli Karl Madis.

  ReplyDelete
 7. No Marta ka kõike ei saa :)
  Ta tahab kõiki Lego Friends komplekte, aga on vaid üks. Tahab kõiki Playmobile komplekte, aga on vaid need mis sina saatsid :)
  Aga kui ta tahab teleka ees süüa, kellegi tahvlis või telefonis mängida, autoga poodi minemise asemel jala minna, et saaks vihmavarju välja võtta, siis seda kõike ta üldiselt saab :)

  ReplyDelete