Friday, 12 December 2014

ÕUDSAD KÜPSISED EHK VÕIKÄKID

Proovisin üks õhtu küpsiseid küpsetada. Idee oli hea, aga oh õudust milline jama nendega oli ja noh kokkuvõttes täielik läbikukkumine.
Tegus siis sukruküpsistega. Ma küll ei tea miks neil selline nimi on, sest kui üldse midagi selle taina sees palju on siis on see VÕI! Peaaegu POOL KILO ehk 452g!!! Ma ei tea, võib olla on see munata suhkruküpsiste retsepti omapäras, aga igaljuhul õudne mõelda, et väikese hunniku küpsiste sees on kokku peaaegu kaks pakki võid. Et kui Greta sööks kõik need küpsised ise ära siis oleks ta alla neelanud kaks pakki võid!
Ma olin juba paar päeva Gretale rääkinud, et ükspäev kui ta koolist tuleb siis teeme hästi nunnusid küpsiseid. Näitasin talle pinterestist pilte ja ajasin tema ka hasarti. Kui siis küpsetamise päev kätte jõudis selgus, et Gretal ei olnud eriti võimalust nende küpsiste tegemisest osavõtta, sest see tainas oli lihtsalt võimatu. Gretal õnnestus vaid võid suhkruga vahtu lüüa ja natuke jahu kaussi kallata. Sealt edasi algas üks häda ja hala. Ma ei ole enne suhkruküpsiseid teinud seega pole õrna aimu kas ma ise tegin midagi valesti või oligi selline retsept, aga seda vedelat segu oli võimatu kuidagi tainaks nimetada ja veel vähem seda kuidagi sealt kausist välja võtta, pallikeseks muuta ja külmutuskappi tahkuma panna. Ma siis lisasin üsna palju jahu juurde, et saaks selle olluse vähemalt kuidagi ühte tükki mudida. Pärast oli muidugi hirmus raske seda lapikuks rullida ilma, et kuskile kinni ei oleks jäänud (võimalik, et oleks pidanud veel tunnikese külmutuskapis olema).
Ma ei tea, millegipärast siit piltide pealt ei näe asi pooltki nii hull välja kui päris elus. 

Pete ütles, et küpsised on väga maitsvad ja tema meil neid siin nüüd sööbki. Mina aga ei julge tema hinnangut eriti usaldada. Kuna küpsiste tegemine oli selline piin ja välja ei tulnud ka nagu ma ootasin siis meie peolauale ma neid kahjuks tegema ei hakka. 
Päriselt oleks küpsised pidanud välja nägema sellised:
Pilt internetist
pilt internetist
Nii erksaid värve saab küll vaid 'mürgiste' värvainetega. Naturaalsed värvid küpsevad ahjus kõik poole võrra heledamaks. Võib-olla kui ma oleks pannud terve purgi punast toiduvärvi tainasse siis oleks tainas erkpunane saanud, aga mulle tundub, et sellises koguses toiduvärvi hakkab küpsiste maitsele mõjuma ja mina ju neid pärast maitsta ei saa, et näha kas kannataks külalistele pakkuda või ei. Tahaks katsetada 'mürgiste' värvidega, et näha kas tulemus oleks erksam, aga kuna see taina tegu oli nii piinarikas ja võttis nii kaua aega siis mul vist ei ole kannatust uuesti katsetada. 

Greta jäi tulemusega rahule. Siiani on ta kaks küpsist söönud ja mõlemal hommikul peale söömist kõhuvalu kaevanud. Ma ei teagi nüüd, et kas ühel korral oli tegelikult tegu sellega, et ta teel kooli joonistas autos ja kuna tee oli väga käänuline siis lihtsalt ajas tal südame pahaks, või oli tegu selle suure võipommiga?

15 comments:

 1. Või ei saa küpsise sees midagi halba teha. Ausalt. Pealegi kui Greta ainult kaks küpsist söönud on. Et võid palju sisse läheb, on selle küpsisesordi ja üldse igasuguste (minu meelest) saksapäraste küpsiste omapära ja loomulik osa. Pigem tekitab minu jaoks küsimust toiduvärvide kasutamine, ise olen selle põhimõttega küpsiseid teinud kakaoga: http://kalorienarme-rezepte.com/plaetzchen-schwarz-weiss-gebaeck/ Lingi panin pildi pärast. :) Ka ei tule nii ilusad kui pildil, mis teha.
  Miks tainas vedel jäi, ei kujuta ette. Kas Sinu retseptis ikka olid kõik kogused õiged? Mul on ka selline hästi võine retsept ja tainas jääb täitsa rullitav. Tunnikese külmkapis peabki olema, ma alati ei viitsi oodata, aga siis kleepub tainas ka rohkem. Aa, muide, muna on minu jõuluküpsiste puhul hästi vähestes retseptides. Tahad, saadan Sulle mõne retsepti? Kuna nad on vist kõik jahuga, jääd küll ise ilma, aga äkki annab jahu millegagi asendada? Selles mõttes, et gluteenitalumatutele tehakse ju igasuguseid eraldi leibu ja asju ...

  Um, Reet olen, see Lillebroriga, aga muidugi sisse logimata.

  ReplyDelete
 2. See Reet Lillebroriga pani mind muigama :)

  Ega või jah midagi nppd tapvat ei ole, aga kui ikka mõelda, et Pete suudaks selle väikese hunniku küpsiseid ühe õhtuga ära süüa siis see on ju peaaegu kaks pakki võid! See on ikka väga palju.
  Greta puhul olen kindel, et kui ma talle terve selle hunniku nina alla paneks siis ta sööks sealt paar tükki ja sellega ta ka piirduks ja väga võimalik, et kui korraga palju kätte annan siis ta järgmistel päevadel enam ei tahakski. Just preagu tuletasin talle ka meelde, et ta võib köögist küpsist minna võtma kui soovib, aga vastuseks tuli algul rõõmustav AAa ja siis 'mitte praegu' ja ta mängis edasi.

  Ega ma tegelikult oma pere küpsetiste juures ei kasutagi tavaliselt ei mürgiseid ega looduslike toiduvärve, aga mõtlesin, et kui külalised tulevad siis midagi sellist erksavärvilist oleks ilus lauale panna ja sugulased läheks kindlasti hassarti :) See üks kord kindlasti ei tapaks kedagi, seda enam, et nemad ei ole sellisesse E numbrite usku nagu mina siin :)
  Aga neid kakao küpsiseid nägin ise ka ja ma arvan, et teengi neid mõnikord nii, et panen osa sügavkülma kust siis oleks hea Greta tarbeks vahete vahel võtta :) Pete nagu nii ei ole meil siin suur kookide või küpsiste sööja kuigi kui magusaisu peale tuleb siis sööb kõike hea meelega.

  Enda pärast ma ei muretse, pigem väldin siin midagi gluteenivaba küpsetaga, kuna siis söön ju selle ise tervenisti ära ja mul tõesti ei ole seda suhkrut sellises suures koguses vaja. Poe gluteenivabad küpsetised ei ole enamuses väga head ja ma väga harva ostan neid. Pigem ostan mingeid jahusegusid millest saab ise teha.

  Aga, ma jätan su pakkumise munavabade retseptidele meelde. Mõnikord tahaks Gretale või Gretaga midagi teha, aga ei viitsi ise katsetama hakata seda enam, et ma ju ei saa maitsta mis värk ärast välja tuleb :) Kaneelirulle teen talle küll ja need talle väga maitsevad :)

  ReplyDelete
 3. minu tuttavate emade seas on hetkel popp see kook, ilma muna ja ilma piimata jne. mul palju vegan vòi vegetarian sòbrannasid siin.

  http://blog.giallozafferano.it/cucinafacileconelena/torta-al-limone-soffice/

  koogi sees on :

  jahu
  suhkur
  òli
  vesi

  2 sidruni koor ja sisu pigistatud, sooda

  ReplyDelete
 4. Thanks Ruudi :)

  Ma olen kindel, et sel kujul Greta seda kooki kindlasti ei söö kahjuks. Kõige raskem ongi just sellega, et kuigi asjad ilusad ja magusad siis talle ei maitse kõik magusad asjad ja ma ei tea kunagi ette mis läheb peale ja mis mitte. Ma arvan, et kui ma selle retsepti sisse panen sidruni asemel kakaod ja teen neid muffini korvikestesse siis läheks ehk peale. Kindlasti katsetan.

  Loll lihtsalt, et tihti ei maitse talle ka muffinid ja kuna ma ju ise maitsta ei saa siis ma ei tea kas sellepärast, et maitse ei ole hea või sellepärast, et lihtsalt ei ole igakord cup cake-i-muffini tuju.

  No ja siis ongi selline lootusetuse tunne kui teen terve hunniku kooke valmis ja siis ta sööb sealt vaid ühe. Nagu ma ise hirmsasti tahaks siin jahutolmu sees möllata ja lapsele suhrutooteid sisse sööta :)
  Lõpuks on palju lihtsam lihtsalt mõnikord talle midagi poest osta üks haaval ja lool lõpp. Ise ta küll kunagi ei nurise, et sünnipäevadel torti ei saa.

  Aga ma proovin seda retsepti igaksjuhuk ikkagi :)

  ReplyDelete
 5. Mitte paha pärast aga sul on ikka alati jube palju kirjavigu..ära nüüd ikka endast välja mine, märkus lihtsalt.

  ReplyDelete
 6. Ei lähe endast välja, lihtsalt lõpetan blogimise ära :D

  Tean, et on. Ei jõua igakord kohe kirjutatud teksti üle lugeda ja mõnikord ei näe või ei tea ka kuidas midagi õigesti kirjutatakse. Pole kunagi suur kirjamees olnud, veel vähem nüüd, kui üle poole elust olen Eestist eemal elanud. Püüan ikka ÕS kasutada, aga perfektset eesti keelt ei hakka siit kunagi tulema. Samas, ega kõik eestlased Eestis ka perfektselt ei kirjuta :)

  Igal juhul vabandan ja täiesti ilma irooniata :)

  Lähen nüüd vigu parandama...

  ReplyDelete
 7. Väga huvitavad küpsised, nii värvilisi polnudki varem kohanud. Kui ma nüüd lohutada võin, siis esiteks on selliste rullküpsiste tegemine väga keeruline. Kui pole kogemust, siis esimese korra kohta tulid sul päris kenad küpsised. Minu esimesed sarnased küpsised (kakaoga) olid ikka väga lapergused ja kandilised. Ja teiseks on punane toiduvärvidest kõige raskem värv. Seda peab tõesti väga ohtralt panema, et päriselt punane saaks ja peab väga hea ja intensiivne värv olema. Muidu mõjub taina koostisele.

  Kui sa tahad värvilisi jõuluküpsiseid (eeldan, et see su soov oli), siis on palju lihtsam teha tavalised valged küpsised erineva kujuga ja siis suhrkuglasuuriga katta - nagu valged piparkoogid. Nii saad ka glasuurisuhkrut panna vähem. Või teine võimalus - otsi retsepte hapukoore ja õliga (hapukoor on sidusaineks muna asemel ja õli on väidetavalt tervislikum kui või), selliseid retsepte on palju ja väga maitsvaid.
  Jõudu küpsetamisel!

  ReplyDelete
 8. Riina, ma tahtsin just neid värvilis küpsiseid teha kuna need näevad nii ilusad ja erilised välja :) Piparkoogi sarnased küpsised on küll ilusad, aga palju igapäevasemad. Meil nimelt kaks suurt jõulusöömingut tulemad ja ma tahan midagi natuke erilisemat lauale panna :)

  Ma arvan, et taina peab palju õhemaks rullima siis tuleb küpsisele rohkem triipe sisse. Kuna minu tainas oli nii kleepuv siis mul ei olnud võimalust õhemaks rullida. Küpsised tahaks ka palju väiksemaks teha. Minu omad tulid kas liiga paksud või kui ma osa plaadil natuke maha patsutasin siis jälle liiga lätakad. Muidu püsisid üsna ilusti ümarad.

  Mul on natuke seda tainas külmutuskapis järgi. Võib olla julgen pühapäeval veel korra proovida. Annan teada kas õnnestus :)


  ReplyDelete
 9. Muide eesti poed toiduvärve ei müü, tervisekaitse ei luba.
  Aga väga head siiru-viirulised küpsetised tulevad, kui piparkoogitainas koos tavalise muretaignaga rulli keerata. Ja värvid on raudselt naturaalsed.

  ReplyDelete
 10. Kakamami, aga meil ei müüda piparkoogitainast poes :)
  See on aga huvitav, et Eestis tervisekaitse ei luba poes toiduvärve müüa. Kas ka siis mitte looduslike? Samas igasugu valmis kookidele ja tortidele lubab küll terve pika nimekirja E numbreid panna.

  ReplyDelete
 11. ikka müüakse toiduvärve http://suhkrukunst.ee/category.php?id_category=40

  ReplyDelete
 12. Eestis müüakse küll toiduvärve. Isegi Rimis olen näinud

  ReplyDelete
 13. IKEAs peaks olema piparkoogitainast müügil? Ma ei tea küll kas UK-s ka...

  ReplyDelete
 14. Kahjuks juba mitu aastat järest ei ole IKEA-s piparkoogitainast müüdud, vähemalt selles suures IKEAS kus meie käime. Öeldi, et kuna inimesed ei osta siis ei tellita enam.
  Eelmine aasta saime sealt südamekujulisi pipparkooke, millel olid augud sees, et siis neid kuusele riputada, aga sel korral kui meie IKEAs käisime olid need juba otsas :(

  ReplyDelete
 15. Kahju küll. UK-s ei pruugi see tõesti väga minev kaup olla.
  Kui vaatasin Su mässamist selle kleepuvataignaga, siis ausalt, piparkoogitaigna isetegemine on tunduvalt lihtsam :). Kõige tüütum on asja juures suhkru kõrvetamine (teen ise korraga ca 10 kg tainast, seetõttu on ka suhkurkogus pruunistmiseks suur). Aga paari-kolme kg jaoks ei oleks seegi suur tüli. Veel lihtsam oleks kasutada pruuni valmissiirupit, isegi siin müüakse seda, aga olen lihtsalt selline.. isetegija.

  ReplyDelete