Sunday, 14 December 2014

LAUAMÄNGUD

Greta päevades on tavaliselt minu arvates sobivas koguses loomingulist mängu, sõpradega koosolemist (koolile lisaks), füüsikalist tegevust, tahvelarvuti ja teleka aega, loovat tegevust ning und. Ma vähemalt proovin asju alati jooksvalt nii sättida, et lapsel oleks need asjad tasakaalus. Otse loomulikult on nädalaid kus mõnda asja tuleb sisse natuke liiga palju ja teist jääb natuke liiga väheks, aga siis ma alati proovin järgneva nädalaga asja parandada. Mingit rangest joonest kinni pidamist aga kindlasti ei ole rohkem, kui vaid see reegel, et laps peab saama oma unetunnid kätte. 

Olen tähele pannud, et juba mõnda aega on kujutlusvõimelist mängu (sellist playmobil tegelastega või puuklotsidega põrandal ehitamist) jäänud väga väheks. Ma ütleks, et peaaegu olematuks. Tean, et üheks põhjuseks on see, et Greta eelistab hetkel oma vaba aega sisustada joonistamise ja kirjutamisega. Ta teeb seda hommikul kohe enne kooli minekut ja tihti koolist koju tulles. Kui juba kirjutamiseks ja joonistamiseks on läinud siis muu mäng enam õhtusse ära ei mahu. Seda enam, et õhtud on nüüd ju nii lühikesed ja pimedad. Loominguliseks ja kujutlusvõimeliseks mänguks läheb aga aega vaja, et mänguga alustada, mängus elada ja siis sealt omakorda aeglaselt välja tulla. Äkilise lõpuga mängud tekitavad tihti rahutust ja pahameelt. No endal läheks ju ka meel pahaks kui sul on terve maailm tegevusi peas keerlemas ja veel välja elamata ja siis äkki, poole tegevuse pealt, kamandatakse magama, tihti veel siis kui mäng on just 'ellu ärganud'.

Nii, et kui mulle algul see tähelepanek, et 'põrandal mängimine' on vaat et lapse päevadest täielikult kadunud, muret tekitas, siis seda muutust analüüsides tulin järeldusele, et arvatavasti on hetkel tegu lihtsalt ajutise nähtusega ja küll kiire aja möödudes ja pikemate päevade tulekuga ilmub ka mäng tagasi lapse ellu samal tasemel kui varem. 

See postitus on aga lauamängudest. Lauamänge mängime me enam vähem aastaringselt, aga kohe kindlasti mitte iga päev või isegi mitte iga nädal. Pigem ikka siis kui see õige mängimise tuhin peale tuleb.
Tavaliselt mängib Pete Gretaga ühe mängu enne magama minekut. See on selline tegevus mis ei võta kaua aega, aga läheb kirja kui 'lapsega kvaliteedi aja veetmine'. Meile meeldivad just sellised lühikesed mängud mis ei võtta palju aega valmis sättimisega või mängimisega. 

Panen siis siia kirja meie lemmikud lauamängud.
Great suureks lemmikuks on kummituse mäng. Sai ta selle paar aastat tagasi kingituseks ja on seda sellest ajast peale suure innuga mänginud. 
Mäng on tegelikult mõeldud alates 8 aastastest lastest, aga meie suureks üllatuseks suutis Greta seda juba 4 aastaselt väga edukalt mängida. Kohe nii edukalt, et Pete jääb tihti mängus kaotajaks. Mulle endale meeldib ka seda mängu vahel nendega koos mängida, sest Greta on meie kõrval igati võrdne mängija ja seega püsib mäng ka meile põnev. 
Mänguks on vaja kiiret mõtlemist ja tähelepanelikust.
Mäng ise ei ole midagi keerulist. Mängus on ports kaardemida siis ükshaaval hakatakse ringi keerama. Kui oled kaardi ümber keeranud siis pead laual olevate puust kujukeste seast haarama selle, mille värv või kujund ei ole kaardil kujutatud pildil.
Näiteks selle rohelise hiire ja valge raamatu kaardi korral ei saa võtta raamatut, sest raamat on kaardil juba olemas, sama kehtib hiire kohta. Ka ei saa haarata kummitust, sest valge värv on kaardil juba esindatud ja sama kehtib pudeli kohta, sest kaardil on hiir roheline. Seega kes esimesena haarab laualt punased tugitooli võidab ja saab kaardi endale. 
Punase kummituse ja sinise pudeli pildiga kaardi korral peab aga haarama laualt halli hiire. Kolmanda kaardi õige vastuse võite ise ära arvata. 
Kui pildil on mõni asi õigel kujul ja õiget värvi (näiteks valge kummitus või sinine raamat) siis tuleb laualt kiiresti haarata see asi. 
Võitjaks tuleb see kel mängu lõpuks kõige rohkem kaarte. 

Eelmisel suvel ostsin Eestist olles sama mängu teise osa. Ma algul arvasin, et ehk on tegu natuke teise raskusastmega, aga tegelikult olid mängus lihtsalt teised esemed. Teiseks mänguks mida Pete Gretaga mängib on Sleeping Queens. See on natuke pikem mäng kui Ghost, aga mitte nüüd ka väga pikk. Mina seda mängu mänginud ei ole, seega ei oska kommenteerida, aga neile paistab meeldivat.

Järgmine tore mäng on Bla Bla Bla. Ostsin selle Itaalias olles. Millegipärast ei ole ma seda mängu meil Inglismaal müügil näinud ja ka internetist raske leida. Mäng arendab kujutlusvõimet, keele arengut ja lugude jutustamis oskust. Mängukaardid näevad väga ilusad ja huvitavad välja. 
Me ei ole Bla Bla Bla mängu jõudnud eriti palju mängida ja tihti ka sellepärast, et juhendid on üsna keerulised. Millegipärast ei taha need meile meelde jääda ja igakord peame uuesti lugema hakkama (ja siis ka ei saa täielikult pihta). Tihti mängime hoopis oma versiooniga ja kui aus olla siis suurt vahet ei ole, sest neid kaarde saab loominguliselt igat pidi kasutada ja ise erinevaid mänge välja mõelda.

Kergem ja kiirem variant samast mängust on Story Cubes mis on põhineb samadel põhimõtetel. Tore vahend ka näiteks võõrkeele õppe abimaterjalina.
Nüüd kui Greta koolis matemaatikas liitmist ja lahutamist ning varsti ka korrutamist õpib, meeldi talle vahetevahel mängida Magic Cauldron mängu. Mängu teeb laste jaoks põnevaks see, et kui oled oma arvutamise ära teinud, siis saad õiget vastust kontrollida hõõrudes sõrmega kaarti mille alt siis vastus nähtavale tuleb. Noh selline 'võlu' värk. Minu jaoks muidugi nii igav mäng, aga noh elan üle :)

Scaredy Cat mängu Greta enam ise ei mängi (õigemini ise mängimseks ei vali), kuna tema jaoks on see juba liiga igav ja titekas, ning tal on olnud see mäng sellest ajast peale kui ta väga väike oli. Talle meeldivad nüüd sellised mängud kus on mingi strageedia ja kus saab mõelda. 
Samas kui meile tulevad külla Greta sõprade või sõbrannade väiksemad õed vennad, siis on just see mäng mida kõik lapsed saavad lõbusatl koos mängida. 
Ma toon selle mängu tavaliselt siis välja kui jooksmine ja lärm maja peal juba liiga suureks läheb ja on oht, et kohe keegi haiget saab või midagi ära lõhub. Selle mänguga on hea kõik lapsed maha rahustada.
Teine selline mäng mis sobib väiksemate lastega koos mängimiseks on The Little Orchard. See on eriti hea mäng sellepärast, et siin mängus ei ole ühte võitjat. Korraga võidavad või kaotavad kõik mängijad koos. 

4+ aastastele lastele sobib hästi ka Junios Alias mäng. See on versioon täiskasvanute mängust. Üks lastest võtab hunnikust kaardi mida ta teistele ei näita ja hakkab siis pildil olevat asja kirjeldama sama kui teised lapsed-täiskasvanud peavad ära arvama millega või kellega tegu on. Väga hea mäng laste kirjeldava sõnavara arendamiseks.

Jõuludeks kingime Gretale selle mängu SUM SWAMP. Kuna selle kooliaasta lõpuks peavad lapsed olema võimelised kiiresti liitma ja lahutama (peaaegu automaatselt) 20ne piires siis see mäng oleks heaks praktikaks. Ma tean, et meil  müüakse FUN LEARNING poes ka erinevaid täringuid ja olen kindel, et saaksin sealt osta ühe sellise kus numbriteks oleks 10, 20, 30 jne, et siis ka nende numbritega harjutada. Muidugi võimalik, et võib olla selline täring on ka juba mänguga kaasas (ma ei ole karpi lahti teinud või seda lähemalt uurinud).
Ma näitan teile siin ka MINU kõige lemmikumat lauamängu :) Ma tõesti mängin seda mõnikord ka täiesti üksi :)
 See postitus venib nüüd küll väga pikaks, aga ma siiski panen siia ka need paar mängu kirja mis rohkem täiskavanute meele järgi. Me Petega kohe kindlasti ei ole suured lauamängude mängijad. Meil lihtsalt ei ole elus selleks aega ja kui aus olla siis ka tahtmist. Pean siis silmas selliseid mänge mille mängimine palju aega võtab.
Küll aga on meil traditsiooniks saanud mänge mängida kui suguvõsa või teatud sõbrad külla tulevad. Noh ütleme nii, et aja täiteks, aga ka selleks, et koos naerda saaks. Tavaliselt mängime me oma igaaastasel jõulupeol sõpradega SCATTERGORIES. See meenutab mulle natuke mängu mida ma oma lapsepõlves mängisin. Nime enam ei mäleta, aga käis see nii, et algul lepiti kokku erinevad kategooriad (riigid, poisi-tüdruku nimed, söödavad asjad, värv jne) ja siis üks lühes vaikselt tähestikku kuni keegi ütles stopp ja siis olenevalt mis tähel lugeja parasjagu oli selle tähega pidi kiiresti kirjutama iga kategooria alla ühe asja.
See mäng on enam vähem samas stiilis mõningaste erinevustega. Tore mäng mida saab hästi juba natuke vanemate lastega koos mängida.
Teine mäng, mis küll natuke rohkem laste oma ehk on, on PICTUREKA. See on hea mäng sellepärast, et seda saab Greta väga hästi kaasa mängida. Kuna meie jõulupeo sõprade lapsed on juba vanemad siis Greta tavaliselt eelmist mängu kaasa mängida ei saa, aga seda küll.
 Põhimõtteliselt peab pildilt otsima erinevaid asju. Mõne korra puhul pead pakkuma, näiteks mitu nööpi, oled sa võimeline teatud aja jooksul ülesse leidma. Kui pakud õieti siis saad kaardi endale ja lõpuks võidab see kelle rohkem kaarte. Mängus on veel erinevaid nüansse, aga ma ei hakka neid kõiki siin lahti rääkima. No igal juhul kuna Gretal on väga hea tähelepanu ja fotograafiline mälu siis ta on selles mängus väga hea.
Veel üks mõnus mäng on RUMMIKUB. Ma küll ei mäleta enam millal me seda viimati mängisin, aga meil on ühed sõbrad kes seda mängu jumaldavad ja kellega me vanasti seda igakord, kui nad meile õhtusöögile tulid, mängisime. Viimasel ajal aga oleme me õhtuti kella 9 ajal juba nii väsinud, et keegi ei viitsi mingeid numbreid jälgida ja me pigem räägime sõpradega maast ja ilmast kui mängime :) Seda enam, et tänu kiirele elule ei näe me neid tuttavaid väga tihti. 
Plaanis on kunagi osta mäng LAST WORD.Jälle sellinem õnus seltskonna mäng mida saavad kaasa mängida nii lapsed kui täiskasvanud. Mängu mõte on selles, et tõmmatakse kaart kus on kirjas üks täht ja siis teine kaart kus on kirjas mingi kategooria või ma isegi ei tea mis. Ütleme, et täheks on K ja kategooriaks on juur- ja köögiviljad. 'Kell' pannakse tiksuma ja siis hakkavad kõik välja hüüdma 'k' tähega algavaid juur-ja köögivilja. Selle ringi võitja on see kellel on õnnestunud enne kella tirinat viimane sõna välja öelda. Kusjuures seda ette ei ole teada, kui ruttu kell tirisema hakkab, sest iga kord on erinev pikkus. 
Veel oleme me mänginud igasugu SCENE IT games, aga nendega on see asi, et kui oled juba paaril korral mänginud siis jäävad küsimused ja vastused meelde ja siis pole ju enam huvitav. Peale selle, mina ei tea nendes mängudes paljusid vastuseid, kuna tihti tegu mingite vanade inglise tv saadete või muu Inglismaaga seotud küsimustega millest mul ei ole õrna aimugi juhul kui jutt ei käi just viimase aja teemadest.

Vot selline 'mänguline postitus sel korral :)

Lisan siia veel ühe mängu mida meil küll veel ei ole, aga mis on plaanis Gretale näiteks sünnipäevaks kinkida


Postitan selle postituse siia praegu ära, ilma, et oleks uuesti üle lugenud ja vigu kontrollinud. Teen seda natukene hiljem. Nii, et vabandan juba ette lohakate vigade pärast :)
9 comments:

 1. Tänud, väga huvitav ja informatiivne postitus. Oli palju tuttavaid mänge ja uusi ideid!

  ReplyDelete
 2. Mis selle sinu kõig lemmikuma mängu nimi on!?! :D

  ReplyDelete
 3. Die Hüpfzwerge aga mingi aeg oli seda Amazonis Jumping Pixies nime all saada :)

  ReplyDelete
 4. Rummikub on vist meil levinud Rummy nime all. Kas Nessie mängu oled proovinud? see võiks teile sobida.

  ReplyDelete
 5. Tahtsin öelda, et kirjutamine ja joonistamine on ju täiesti loominguline tegevus. Ja laste tegevused ongi vahelduvad, kord on üks mäng suur lemmik ja mõne aja pärast vahetatakse see uue vastu.
  Mina viin oma kuueaastasele lapselapsele, kes väga nutikas mates, Eestist ostetud saksa Doomino, kus klotsid on kolmnurksed ja mis pidi matemaatikaõpetajast sõbranna sõnul olema üks väärt mäng.

  ReplyDelete
 6. Uskumatu, aga eile olid meil jälle klotsid põrandal ja laps mängis pool päeva väikeste tegelastega :) Jah, loomulikult on ka joonistamine ja kirjutamine loominguline, eriti kui Greta kirjutatavad jutud ise välja mõtleb, aga ma ikka tahaks, et tal oleks rohkem päris mängu veel :)

  Aga see numbri doomino on tore mäng jah. Tänud, et meelde tuletasid. Mängu nimi on Regular Tri-ominos. Seal küll mingit arvutamist ei toimu, aga natuke mõtlemist siiski :) Lisas selle ka siia oma blogisse

  ReplyDelete
 7. A, mida kujutab endast Nessie? Ma ei leia kuskilt selle nimelist mängu :(

  ReplyDelete
 8. Näed, lausa kolm mängu on siit listist ka meie riiulil. Esimene oli kah mingi periood absoluutne lemmik, kuigi lõpuks muutus igavaks, sest alati võitis Triinu. Ok, mul ei ole (enam):) probleeme kaotamisega, kuid kogu aega kaotada muutus ka rutiinseks.
  Meil on hetkel üheks lemmikuks Dixit, tõesti soovitan, Ato armastab kaardimänge Unot ja vana head musta notsut, aga minu lemmik on Super Farmer. Ka Dobble on päris tihti laual. Greta mängib kõiki mänge kaasa, kuigi enamasti mingite oma reeglite järgi :)

  ReplyDelete
 9. Suusi, panin dixit Amazon wish listi. Unot ma millegipärast ei kannata. Vist sellepärast, et olen seda mingi aeg nooruses oksendamiseni mänginud ja nüüd enam ei kutsu. Muidu kaardipakk meil kuskil täitsa olemas.
  See on hea, et sa ka Dobble mainid. Pete otsis siin endale suure pingutamise peale jõulukinki ja pani selle oma listi, aga ega ta tegelikult ei teadnud millega tegu. Lihtsalt proovis midagi leida. Ma nüüd mõtlen, et oleksin võinud ikka osta :)

  ReplyDelete