Wednesday, 17 December 2014

KUIDAS VALMIVAD LUMEMEMMED

Täna oli Gretal klassis jõulupidu kuhu vanemad pidi midagi söögipoolist kaasa tegema. Mul on tunne, et vanemate vahel jagati ära mida keegi toob, sest mina sain kirja, et tooksin midagi milles ei oleks muna ja mida Greta saaks süüa. Greta üks sõbranna, kes meil esmaspäeval külas oli ütles, et tema ema teeb võileivad seega ma eeldan, et kui mitte kõik siis vähemalt osa vanemaid said samalaadse kirja.

Plaanisin teha juba traditsiooniks kujunenud lumememmesid ning kaunistatud piparkoogimehikesi. 
Kahjuks sel aastal ei müüdud kuskil poes selliseid väikeseid piparkoogimehikesi nagu eelmisel aastal oli võimalik osta. Need nagunii ei ole Eesti piparkoogi maitselised, aga noh neid oleks olnud tore kaunistada ja lastel rõõmus süüa. Kuna ma neid ei leidnud siis otsustasin teha teisi laste lemmikuid-värvilisi leivakesi, mida ma tavaliselt Greta sünnipäevalauale teen. Odav, kiiresti valmistatav ning ilus värviline.
Tegelikult läks mul koguaeg meelest ära, et ma pean neid lumememmesid õhtul tegema hakkama. Lõpuks panin isegi äratuskella helisema ja õhtul kuskil 9 ajal hakkasin valmistama. Vaatasime Petega samal ajal kaks Dawnton Abbey osa ära (ilma reklaamideta) ja lumememmed olidki valmis.

Eelmistel kordadel kui ma siin olen nendest lumememmedest pilte postitanud on küsitud, et kuidas ma neid teen. Sel korral siis tegin igast liigutusest pilti. Pimedas ja tavalise kaameraga tulid need pildid muidugi väga viletsad. 
Jätsin pildistamata selle osa kus ma glasuuri kui liimi kasutan, aga ma arvan, et te oskate seda ka ise ette kujutada. 
Ma ei tea kas Eestis ka on selliseid väikeseid värvilisi glasuurituubikesi? Oletan, et mingisuguseid kindlasti. 
Ma kardan, et see aasta võibki jääda viimaseks kui ma neid lumememmesid teha saan, sest Dr.Oetker firma on lõpetanud musta glasuuri tegemise. Punane glasuur on ka palju pruunimaks muutunud kui enne oli. Arvata võib, et kuna nüüd kõik värvid looduslikud, siis ei saa nad enam punast nii erksaks ja ma ei tea kas musta üldse looduslikult ongi võimalik teha. Igal juhul need praegused saadaval olevad glasuurid on nii vedelad ja kuivavad nii pikalt, et põhimõtteliselt täiesti kasutuskõlbmatud.
Sainsbury pood müüb veel oma märgi all musta glasuuri, aga see on nii veniv ja vesine, et väga raske sellega lumememmedele silmi pähe teha. Minu oma oli õnneks eelmise aasta oma, seega natuke juba vanaks ja kõvemaks muutunud, aga siiski mitte nii hea kui originaalne must glasuur oli.

Aga alustame siis lumememme armeega.
Kõigepealt 'liimisin' kaks vahukommi omavahel kokku.
Siis sidusin sallid kaela. Parem on kui ootate paar minutit, et glasuur jõuaks natuke kivistuda, sest muidu võib salli sidudes pea otsast ära kukkuda. 
Meil müüakse poes selliseid pikki peenikesi ussi moodi komme mis on sallideks ideaalsed. Eeldan, et midagi sellelaadset on igas teiseski riigis saada. 
Käteks 'Mikado' pulgad
Glasuuriga suud pähe
Siis kleepisin mütsid pähe. Mütse tegelikult ei pea üldse tegema, näevad ka ilma mütsidetta nunnud välja. Meil müüakse selliseid suuri sokolaadinööpe ja need on just sobivalt suured, kerged ning lapiku. Kui tegu liiga raske mütsiga siis see hakkab peast ära libisema või kallutab lumememme ümber.
Järgnevaks teen silmad ja nööbid. Teen need peale mütsi pähe kleepimist, sest kui ma silmad enne teeks siis oleks mütsi kleepides oht, et ma lähen käega kogemata näo vastu. 
Pidin need memmed pikali panema, kuna must glasuur oli natuke liiga vedel ja püsti seistes oleks lumememmede silmad allapoole tilkuma hakanud. 
Hommikuks olid silmad ja nööbid kuivanud ja kandik nägi välja selline. See oli tegelikult hea mõte osa lumememmi pikali jätta, sest mul ongi alati kooli viies see probleem, et memmed kukuvad kandiku peal pikali. Nüüd aga seda probleemi ei olnud. Keskmised jäid transportimise käigus ilusti püsti.
Lõpuks raputasin lumememmedele natuke 'lund' (tuhksuhkrut) pähe ja olidki valmis.


Õnneks nüüd on minu kohustused kooliga selleks aastaks lõppenud. Ei pea enam midagi meeles pidama, ega midagi tegema. 
Homme tuleb lastele kooli üks teatrigrupp etendust tegema, nagu igal aastal, aga see toimub kooli ajal ja mingeid eri riideid kaasa võtma ei pea. Reedel on viimane päev ja lapsed saavad varem koju. Vanemad on kutsutud 30 min enne kooli lõppu klassi väikesele söömingule. Lapsed on viimased kaks päeva koolis küpsiseid ja mince pies valmistanud ja me peame siis minema ja need ära sööma :)
Ah jah, täna olid neil koolis ka kaks põhjapõtra. Nad tulevad tegelikult neile kõige väiksematele klassidele külla, aga loomulikult lastakse siis ka teisi neid vaatama. Greta ütles, et igaüks sai kordamööda põhjapõdrale pai teha. Võiks ju arvata, et vaesed loomad, aga samas ma tean, et kui selline külastus loomadele vähemal määralgi piina valmistaks siis nad seal ei oleks :)


5 comments:

 1. Need lumememmed on imevahvad! Mu tüdrukutele oleks kunagi kindlasti väga meeldinud!

  ReplyDelete
 2. Tüdrukud võivad ju ka nüüd neid teha :) Meil siin kõik täiskasvanud ka fännavad neid ja teevad pilte, et kodus järgi teha, nii et sobivad igale vanuseklassile :)

  ReplyDelete
 3. Meie täname vahva üllatuse eest !!!

  ReplyDelete
 4. Proovin järgi. Pole mitte midagi muud jouluteemalist teinud ega planeernud teha :)

  ReplyDelete