Wednesday, 10 December 2014

JÕULUD KOOLIS


Gretal oli täna koolis jõuluetendus. Kokku on neil kaks etendust. Kuna neil on väga väikene aula-võimla siis sinna ei mahuks korraga mitme klassi lapsevanemad ära, seega täna oli üks ja homme teine etendus. Meie käisime täna.

Neil on koolis alati nii, et Reception klass (need kõige nooremad) nende etendus on eraldi. Kuna nemad on alles uued koolis siis tehakse nende etendus eraldi, et suur rahvamass neid ära ei hirmutaks ja et nad saaks oma etenduse-kontserdi väiksemas ringis esitada. Year 1(kus Greta on) ja Year 2 on koos, Year 3 ja Year 4 koos, samuti Year 5 ja Year 6. alates Year 3-st toimuvad etendused hoopis kohalikus kirikus. Loodetavasti on seal suurem lava ja seega ka parem korraliku etenduse jaoks.

Tänane etendus oli super. OK, arvatavasti ütleks vist iga vanem oma lapse etenduse kohta nii, aga tõesti no nii vahav etendus oli. Igale lapsele oli leitud roll, kuigi ainult Year 2 lastel olid rääkivad rollid. Laule laulsid muidugi kõik lapsed koos. Etenduseks oli:
 mis oli selle filmi põhjal tehtud
Lavastusse oli sisse põimitud ka paar hetkel meil siin UK-s päevakorras olevaid teemasid, mis siis meid, lastevanemaid, naerma pahvatasid.  Etendus kestis tund aega ja kõik lapsed esinesid enesekindlalt ja ilmekalt, seda enam kui arvesse võtta, et tegu ju ainult 5-7 aastaste lastega. Midagi nässu ei läinud, ainult üks laps oli vist haigeks jäänud ja seega pidi üks õpetajatest ettelugema selle lapse teksti. 

Ja kujutage ette, etendusest võttis osa 149 last!!! Pearollid olid jagatud ära erinevate laste vahel. Ühes stseenis olid peategelased ühed lapsed ja teises teised. Algul oli natuke raske aru saada kes on kes, aga kuna peategelane Elf kandis alati samu kollaseid pükse siis saime üsna ruttu asjale pihta. Ma olen kindel, et kui neil oleks koolis korralik aula koos lavaga ja lavakardinatega siis oleks muidugi veelgi vägevam olnud, aga noh seda enam tuleb kiita õpetajaid kes sellistes oludes nii vägeva tüki nii paljude lastega suutsid kokku panna.
Greta oli etenduses tantsiv elf. Ma kahjuks ei saa siia jälle ühtegi videot etendusest endast panna.
Kuna neil koolis puudub korralik lava (neil on küll selline kõrgendusega platform-alus-lava mis kontserdite ajaks alati välja pannakse, pärast saab seda kokku panna) siis ei olnud ka võimalik korraliku lavakujundust teha. See probleem aga lahendati tehnikaga. Nimelt on neil seal saalis nagunii uks suur ekraan alati üleval mida kasutatakse nii koosolekutel kui kontserditel, siis läbi arvuti muudeti etenduse käigus pidevalt tagaplaani. Näiteks kui tegevus toimus Santa töökojas siis oli seal suur taust Santa töökojast koos mänguasjadega, kui tegevus toimus kellegi elutoas siis oli ekraanil ilus pilt jõuluhõngulisest elutoast. Kui tegevus toimus õues siis oli taustal talvine pilt, kui öö siis öine talvepilt jne. 
Ma olen siin ennegi maininud, et koolis kasutatakse üsna palju videomaterjali mida siis kas lapsed on ise filminud või filmitud on lapsi. Tänases etenduses oli ka üks koht kus lapsed olid ise teinud väikese lühifilmi kui osa etendusest.

Kuna videos ei ole ühtegi last siis võin selle siia panna. Ma eeldan, et filmi autorid on Year 2 lapsed, aga võimalik, et ka Greta klassi lapsed joonistasid filmiks vajalikku materjali. Edit: Greta ütleski, et viimases kaadris on kuuse pildiga kommi all Greta joonistatud komm.
Nii, et jah, meie jäime etendusega VÄGA rahule. 
Ütleme nii, et see etendus oli mitu, mitu korda etem kui Greta praegune näiteringi etendus. (Greta käib siin riigis väga tundud ja tunnustatud näiteringis Stagecoach)

Kord kui ma olen siin juba kooli jõuluteema lainel siis panen ka mõned pildid selle aasta kooli Jõululaadast. Eelmise aasta omast kirjutasin ma SIIN. Laat toimus juba 2 nädalat tagasi ja kuna mul oli just paar päeva enne laata operatsioon siis otsustasin, et mina sel korral kohale ei lähe. Oleks tahtnud minna küll, aga teadsin et seal läheb kindlasti kauem kui 30 minutit ja kuna ma autot juhtida siis veel ei tohtinud peale operatsiooni siis ma ei oleks saanud ise poole pealt tagasi tulla, aga poleks suutnud seal kindlasti kauem kui pool tundi vastu pidada. 
Anyway, Pete ja Greta läksid ja veetsid seal 2 tundi. 
Nagu ka eelmisel aastal siis taas olid loteriis laste poolt kaunistatud moosipurgid kus sees kommid ning mõni väike mänguasi.


Greta võitis sel aastal kaks purki. Õnneks ühes oli terve hunnik viletsaid komme, mis Greta otsejoones ise ära viskas ja seega automaatselt vähendas sissesöödavat kommihunnikut. Laps rahul, meie rahul.
Sel aastal oli jookide loteriile lisaks ka sokolaadi loterii. Greta võitis pildil oleva suure Tobleroni. Tuli välja, et Tobleron sisaldab muna ja seega jäi Greta sellest ilma. Ta oli selle üle küll väga kurb, aga Pete ostis talle pärast selle asemel hoopis kooki ja taas olid kõik õnnelikud (Pete sai Tobleroni endale :)


Kuna Greta joonistatud pilt trükiti jõululaada kavasse siis sai Greta auhinnaks valida ühe tegevuse laadal tasuta (muidu oleks mingi naela või kaks selle eest maksma pidanud). Greta valis tassi kaunistamise. Seda Greta joonistatud pilti ei saa ma siin praegu teile näidata, kuna nii mõnedki siinsed lugejad saavad selle endale jõuludeks :)


Koolist ja jõuludest jätkates tuli Greta üks päev koolist väga elevil välja (no ta tegelikult tuleb enamus päevi koolist elevil välja :) ja tahtis mulle kohe ruttu midagi näidata. Urgitses siis oma koolikotist välja sellise asja
Ega ma väga ei imestanud, et jõulude eel hakkab tulema sõpradelt ja sõbrannadelt jõulukaarte, aga kuna sellel ei olnud kirjas kellelt see tuli siis hakkasin Gretalt uurima, et kus ta selle sai ja kas ta on üldse kindel, et see talle on. Greta ütles, et see on advendikalender ja et õpetaja oli andnud. Ma ei tahtnud seda juttu algul uskuda, kuna ma tean, et siin riigis ei ole sellist kommet, et jõulude ajal ka koolis iga päev lastele komme hakatakse andma. Pigem on see ikka iga vanema otsustada mida ja kui palju nad oma lastele annavad ja kool mingit suurt kommisöömist kohe kindlasti ei propageeri. Küsisin siis õpetajalt üle ja õpetaja seletas, et ühes matemaatika tunnis olid lapsed numbreid kirjutades hakanud rääkima advendikalendrist ja kalendril olevatest numbritest. Jutt oli arenenud ja lõpptulemus oli see, et lapsed olid avaldanud soovi ka klassi üks advendikalender TEHA. Õpetajal ei olnud sellise soovi vastu midagi ja nii siis tegigi iga laps ühe advendi 'ümbriku', kirjutas numbri peale ja kaunistas ära. Koos pandi ümbrikud nööri peale ritta ja õpetaja pani iga ümbriku sisse kaks väikest sokolaadikopikat. Igal päeval saab üks või kaks last ühe ümbriku endale. Lapsed ette ei tea millal nende päev on, aga Greta sai juba 2ndal detsembril ja oli ÜLI õnnelik. 
Minu arvates taas näide sellest kuidas lastel on tunnis võimalus oma arvamusi ja oma ideid avaldada ja õpetaja kuulab lapsi ja võtab neid tõsiselt. Loomulikult kui keegi hakkab ämblikumehest või millegist mis asjasse ei puutu rääkima siis selliseid jutte õpetaja ei õhuta ega arenda, aga  kui lapsed oskavad, praegusel juhul siis matemaatika ainetel, laiemalt mõelda ja teemat arendada siis sellist mõtlemist igati toetatakse. Ei olda kinni mingist õpikust mille järgi kõike PEAB tegema. 

Jõulude ajal on koolis avatud ka postkontor. Kooli ette on pandud postkast (mitte päris) kuhu kõik lapsed saavad postitada jõulukaarte oma sõbradele-sõbrannadele. Ümbriku peale peab kirjutama lapse nime ja kus klassis see laps õpib. Vanemate klasside lapsed korjavad need kirjad sealt kastist siis iga päev kokku, sorteerivad vastavalt klassidele ära ja toimetavad kirjad igasse klassi. Greta on juba kaks jõulukaardi saanud. Ideaalselt oleks tore kui Greta need kaardid ise teeks, aga ma ei hakka talle seda varianti üldse pakkumagi, sest tal lihtsalt pole selleks aega. Oleks ma sellele natuke varem mõelnud siis oleks lasknud tal ühe kaardi joonistada ja siis ülejäänud selle põhjal tellinud, aga nüüd vist enam ei jõua ja pean poest midagi ostma minema.
Uskumatu, et jõulud on kohe ukse ees. Greta koolis on ees veel suur jõululõuna ja siis 19ndal algab neil koolivaheaeg. 20ndal on meil suur igaaastane jõulupidu sõpradega ja siis peamegi kiiresti kohvreid pakkima hakkama ning lennukile jooksma.No comments:

Post a comment