Friday, 3 October 2014

LASTEKIRJANDUS KESKUS

See postitus on taas selline, et kui te Eesti Lastekirjanduse Keskuses veel oma lapsega käinud ei ole siis võib olla on parem kui te kogu postitust läbi ei loe vaid lähete kohale ja avastate seda imelist maja ise. 
Aga teie, kes te seal juba käinud olete, võite rahus edasi lugeda.
Mina olin enne selle kohaga tuttav vaid läbi interneti ja seda ka mitte pikka aega. Kuulsin kunagi, et seal korraldatakse lastele väikeseid üritusi, aga mitte kunagi just siis kui meie Eestis olime. Kui aus olla siis ma isegi ei teadnus kus see maja asus.
Sel suvel vanalinnas olles, plaanisin Gretaga Meremuuseumi minna. Seadsimegi sammud sinna poole ja kui juba peaaegu kohal olime jäi mul ületee oleva maja silma. Õnneks oli maja uks ka pärani lahti ja ma mõtlesin sinna sisse piiluda. 

Vedas, et me seda tegime, sest me avastasime ühe super mõnusa koha lastele (ja lastevanematele). Ega ju vanalinnas ei olegi palju kohti mis tõeliselt lastele mõeldud (Piip ja Tuut kohvik on tore koht, aga seal vaid väga väike mängunurk. NUKU muuseum on ka, aga minu arvates, et ole seal lastel palju midagi teha ja meile ei ole seal kunagi meeldinud).

See Lastekirjanduse Keskus on aga natuke nagu muinasjutt.
Kahjuks meil ei olnud aega seal pikalt olla ja iga tuba sai lihtsalt läbi joosta, aga järgmine kord läheme küll pikemaks ajaks.

Kõige esimeses toas oli mõnus väljapaneks Edgar Valteri illustratsioonidest.

Pokutooli sai jalgu puhata ja pokumajas sai erinevaid looduse ja loomade-lindude hääli kuulata. Toas oli ka suur telekas kust sai vaadata vanaaegseid multikaid. Greta tahtis Kunksmoori multikat vaadata, aga kuna meil aega ei olnud siis jäi ära. Üsna kahju, kuna Greta ei tea Kunksmoorist midagi ja ma ise oleks ka hea meelega seda multikat temaga koos vaadanud.


Kahju, et Krõllist ei ole päris raamatut luuleraamatule lisaks. Tegu ju üsna toreda tegelasega, kellest saaks mõnusaid jutte kirjutada.

Ülemisel korrusel oli väikene muuseum. Multifilmi tegelastest ja eri aegade aabitsatest.
Samas ruumis olid ka super ilusad toolid. Iga tool oli kellegi tundud või vähem tuntud illustraatori poolt ära kaunistatud. No nii ägedad nägid välja, üks ilusam kui teine.


Samal ajal oli majas ka ühe illustraatori näitus, aga ma ei mäleta kellega tegu oli ja kas ta üldse oligi eestlane.
Näitusesaalist edasi oli kuninglik söögituba. Päriselt seda vaevalt selle otstarbega kasutati, aga no nii kaunis nägi see välja.
Igal pool imeline käsitöö. Ma vaid käisin ja ahhetasin.

Kolmandal korrusel astudes hakkasin taas ahhetama. Ma sain hiljem teada, allkorrusel oleva pealauas istuva tädikesega rääkides, et ta saab kõikide külastajate igat liigutust oma arvutist jälgida. Ma loodan, et ta sealt mu juttu ei kuulnud :) Mitte, et ma midagi koledat oleks öelnud, aga oleksin vist väga imelikuna väljapaistnud igat asja kõva häälega imestades. Loodan ka, et ma oma nina ei sattunud seal nokkima ha ha ha. Kõige rohkem imestasin ma tegelikult selle üle, et seal ei olnud ühtegi last kuskil. 
Üks väikene video ka. 

Majas oli ka üks armas laste raamatukogu. Laenutada saavad sealt kõik tahtjad, mitte vaid vanalinnas elavad inimesed. Ma oleks tahtnud seal kohe pikemalt iga raamatut vaadata, aga meil oli kiire ja ma olin nii magusas vestluses pealaua tädiga, et ei jäänud mahti.

Vot sellise mõnusa kohakese tutuvustus siis täna.

6 comments:

 1. E.Niidu "Triinu ja Taavi jutud" on Krõll tegelasena sees. Osta see raamat kindlasti Edgar Valteri illustratsioonidega! Uuemas variandis on raamat välja antud kellegi teise joonistustega, mis originaaliga võrreldes on päris haledad.
  Mäletan, et lapsena raamatuid ostes või laenutades otsustasin ikka kaanepildi ja joonistuste järgi,-kui E. Valter oli kunstnik, sai kindel otsus raamat ära võtta. Üks mu suur lemmikutest oli ka "Suur maalritöö", väga tore lugu ja valterlikult väga head illustratsioonid.Kasutatud raamatute poodidest leiab päris heas seisukorras originaale ja pole nii kallid ka kui uuena ostes.

  ReplyDelete
 2. Sul on õigus!!!! Tead me seal mõtlesime koos selle keskuse töötajaga, et nagu peaks mingi Krõlli raamat olema, aga kuidagi ei suutnud meenutada. Olen ka ise internetist proovinud tulemusteta ostida.

  'Triinu ja Taavi jutud' raamatut tean väga hästi ja sellepärast siis ka see tunne, et Krõlli jutud paks ikka kuskil olemas olema.

  Ma järgmine kord Eestis olles otsin kohe raamatu ülesse. Mul on endal ka vanu raamatuid kuskil kastides Eestis alles. Pean uuesti läbi vaatama. Kahjuks paljud on kaduma läinud ja viimane kord kui neid vaatasin, siis seal polnud palju midagi Gretale sobivat, aga vaatan uuesti.

  Suur aitäh meelde tuletuse eest :)

  ReplyDelete
 3. See Keskus on väga tore koht. Me käisime seal etendust vaatamas ja oleme ka niisama külastanud. Julgen ka soovitada igas eas lastele!

  ReplyDelete
 4. Riina, sinu blogist ma sellest kohast esimest korda kuulsingi :)

  ReplyDelete
 5. Kui sul on võimalus VHS vaadata siis võin sulle Kunksmoori saata, plaadil kahjuks pole.

  ReplyDelete
 6. Tänud Kesti, aga video mängijat ei ole meil juba ammu ja ma ka ei tea kedagi kellel see oleks :) Mu on tunne, et varsti ei ole ka enam DVD mängijaid, kuna enamus filme on kõik kättesaadavad ka otse telekast.

  Aga pole hullu. Ma tegelikult tahaks palju rohkem nukitsamees filmi saada, aga seda ka ei tehata enam :(

  ReplyDelete