Saturday, 4 October 2014

JUMALA JUTUD

Ma arvan, et kuskil selle aasta alguses hakkas Greta aega ajalt Jumala seotud jutte rääkima.
Algul hakkas ta ristide kohta igal pool Jeesus ütlema (Jesus). Kuna ta tegi seda alati mööda minnes siis ma ei saanud eriti aru mis juttu ta ajab ja kui küsisin siis ta ei osanud palju midagi vastuseks öelda. Algul ma tegelikult ei saanud üldse aru mille kohta ta Jeesus ütles, aga hiljem sain pihta, et ristide kohta. 
No näiteks munatepühade aegu tuleb meil poodidesse müügile Hot Cross Buns (sellised kakukesed nagu siin pildil on).
Greta siis iga kord kui poes neid nägi hüüatas üle poe, et vaata Jeesus. Ma ei näinud Jeesust kuskil, aga Greta siis seletas mulle, et see rist seal peal on Jeesus. Tuli välja, et neile oli sellest koolis räägitud :) Kujutan ette, et usutundides. 
Järgmine kord kohtusime Jeesusega kellegi sünnipäeva peol mis toimus kirikuhoones mille ees oli paar vana hauda kus ühel hauakivil oli suur rist küljes. Greta tuli sõbrannadega kirikust välja ja äkki hakkavad kõik karjuma, et vaata Jeesus, vaata Jeesus. Üks lastest siis seletas, et see rist on surnud Jeesus ja kõik teised noogutasid takka :).

No minu arvates nii armas. Sellised väikesed maailma avastajad :)
Üks päev küsib Greta minult:
'Emme, kes kõik need ASJAD tegi? Kõik INIMESED ka?'
Mina segaduses küsisin vasta, sest mulle tundus see küsimus kuidagi segane ja arvasin, et võib olla sellepärast, et Greta ei väljenda ennast eesti keeles korrektselt: 'Mis mõttes kõik asjad? Et kas need asjad siin meie ümber, või see kuidas me siia sünnime?'
Greta:
'Ei, ei! Meie body-ed ja kõik mis meie sees on! Kõik need inimesed.'
Kui aus olla siis mina ei osanud sellisele filosoofilisele küsimusele nii äkki midagi tarka vastata ja mõtlesin, et kui vastan, et Jumal tegi, siis küllap see lahendab asja ära. Tutkit.
Greta vastas: 
'Aga God on ju ka mees. Kes tema siis tegi?'
Paar päeva tagasi, ühel hommiku, ütleb Greta mulle:
'Emme, kas sa tead, et keegi suri fruit süües ära?'
Greta ei ole meil veel saavutanud jutuvestja põhireegleid, et alguses tuleb sissejuhatus, siis jutt ja siis lõpetus ja alustab (ta isale omaselt) juttu kuskil täiesti keskelt ja ette aimamatult.
Mina siis automaatselt mõtlesin, et jutt käib mürgimarjadest ja kinnitasin ta väidet, et kui sa mingeid tundmatuid marju sööd siis võib ära surra küll.
Greta selle peale:'Ei, ei nad ei surnud tegelikult ära!'.
Mina ei tea millest jutt käib ja proovin siis oma küsimustega selgust majja saada küsides, et mis puuviljaga tegemist oli, et kas banaanist ja kus ta sellist mürgitamise juttu üldse kuulis? 
Greta:'See on Jumala jutt.'
Noh, seda kuuldes aimasin ma kohe mis 'mürgitatud' viljast juttu oli ja küsisin Gretalt ega see juhuslikult Aadam ja Eeva jutt ei ole. Oli küll :)
Ma nii oleks tahtnud teada, miks Greta just sel hetkel ja mida ta sellest jutust oma väikese aruga mõtles :)
Igal juhul minule meeldib, et neil koolis usutunnis kristlike kombeid ja piiblijutte jutustatakse. Neile tutuvustatakse ka kindlasti teisi uske ja usufestivale, aga siiski tore kuulda, et koju tullakse hetkel just nende juttudega. 
Pearõhk on siiski usutundides elulistel teemadel nagu sõprus ja ausus ja hoolivus (mitte, et need ei oleks usuga kuidagi seotud vaid, et kogu jutt ei käi siiski jumala ümber).

Gretale meeldivad ka kirikud. Kui me Tallinnas olime siis käisime ühes kirikus. Ma ise Gretale ei räägi Jumala jutte, Peamiselt on tema ise see kes Jumala piltide juures mulle seletab kes keegi on. Pärast kirikust lahkudes, rääkis Greta mulle nii ilmekalt Jumala olemasolu ja kogu seda värki. Nagu alati siis ma ju ei tea ette kui sellised asjalikud jutud tulevad ja kuigi mul oli kaamera käes siis ma ei taibanud kohe seda filmida.

Ma pärast siis proovisin, et ta sama jutu uuesti filmile räägiks, aga loomulikult tuli sellest väga vilets variant võrreldes eelmisega. Ma lausa pidin iga lause ta suust oma küsimustega välja venitama, kuigi enne oli jutt sorav ja ilmekas ning mitte sellises eesti inglise segapudrus.
No aga ma panen selle video siia mälestuse mõttes siiski ülesse. 

Nagu te võideost kuulda võite siis Greta ütleb, et ta teab neid jutte Jeesusest, kuna ta käis seal Jeesuse juures kus ta suri (peab siis silmas kui nad kooliga käisid kirikus, kus üks kiriku tädi neile arvatavasti vastaval teemal rääkis. Ka käis neil koolis rääkimas Greta klassiõe isa, kes on kirikuõpetaja).
Hoiatan, et kuna filmimise ajal puhus tuul siis on see üsnagi ebameeldiv lisa heli videol. 

2 comments:

  1. meestel on üldse sageli komme juttu alustada kusagilt teema keskelt ja siis ärrituda kui naised näiteks kohe jutule pihta ei saa:-)

    ReplyDelete
  2. Pete küll ei ärritu, pigem mina, kellel võtab aega aru saada millest jutt käib :)

    Ta ka vapralt peab vastu ja püüab aru saada kui mina inglise keeles rääkides tegelastel pidevalt jutu sees sugu vahetan :D No et alustan SHE ja jutu sees muutub HE-ks ja siis tagasi She-ks ja siis Pete mõtleb, et kas ta ei ole korralikult kuulanud, et ei saa aru kust see mees sinna juttu tuli :D :D

    ReplyDelete