Friday, 14 March 2014

SÜNNIPÄEVAPIDU

Kirjutamisesse on tulnud väikene paus, kuna ma olen nii väsinud sellest mind vaevavast nohust. Nüüd peaks olema juba lõpp lähedal, aga kuidagi väga pikalt on see nohu kestnud. Tegu mingi kange viirusega. Greta klassis jäid täna näiteks neli last korraga palavikku ja neile kutsuti vanemad järgi. Nohu nohuks. Proovin siiski nüüd ruttu sünnipäeva ülevaate ära teha enne kui järgmine sünnipäevapidu peale tuleb. No tõesti nagu India pulmad mis kestavad vaat et kogu kuu :)
Greta siis oli meil haige omal sünnipäeval. Õigemini oma sünnipäeval ei olnud tal enam peale nohu ja köha midagi viga, aga me hoidsime ta ikkagi kodus. 


Meie kingitus Gretale oli tegelikult korralik tõukeratas, aga sellele läks Pete hiljem poodi järgi. Asi oli ära tellitud, aga meil ei olnud võimalust eelmisel päeval seda kohale toimetada. 
Ülemisel korrusel avas Greta meie kingid ja alumisel need mis talle olid saadetud. 


Sünnipäevakoogist jäi laps sel korral ilma. Mul oli plaan talle teha jäätisetort (loe kausi sees kommidega ära kaunistatud jäätis) aga kuna ma ta tavaliselt väiksemagi nohu saabudes kohe piimatoodetest vabastan, siis loomulikult ei hakanud ma suure nohu ajal talle jäätist sisse söötma (jah isegi mitte tema sünnipäeval :). Munavabakoogi küpsetamise jätsin ka ära, kuna minu kogemusted näitavad, et neist võetakse amps ja rohkem keegi koogi vastu huvi ei tunne ning igapäevaseid kaneelisaiu tundus igav sünnipäeva hommikul pakkuda. Neid ta küll õnneks siiski armastab. 
Egas midagi, laps kurb ei olnud, kuna ma lubasin talle, et kohe kui nohu möödas siis saab ta ka oma jäätisetordi kätte.

Eelmisel pühapäeval oli sünnipäevapidu koolilastega. Meil vedas, et saime seda pidu kahe teise tüdrukuga koos pidada. Seda eelkõige just sellepärast, et sellise suure peo puhul, kus üle 30 lapse kohal, on ikka jube hea kui sul on abiks kahe inimese asemel kuus inimest. Maksumus jagati ka kolme pere vahel ära. 
Eks selliste jagatud pidudega kaasneb alati ka väike oht, et inimesed on erimeelsed ja mitte kõik ideed ei meeldi kõigile. Õnneks mul läks siiski hästi ja kõik minu poolt pakutud ideed läksid ilusti peale. Kuna selle tüdruku ema kellega Greta samal päeval on sündinud, on algupäraselt Peruust ja teine ema pooleldi Hiina verega siis me ei olnud nii meeletult Inglismaa traditsioonides kinni. Näiteks tundus meile kolmele imelik see traditsioon, et sünnipäevatort tuuakse kõigi ette vaid 'Happy Birthday' laulmiseks ja siis viiakse ruttu kööki kus see tükkideks lõigatakse ning tükid omakorda party bag-idesse pannakse. Ühesõnaga sünnipäevatordi lõik pakitakse külalistele koju kaasa ilma et nad seda peol süüa saaksid.
Kes veel ei tea mis asi see Party Bag on siis sellest olen ma juba varem kirjutanud siin.

Party bags tegin samad mis eelmisel aastalgi, kuna sel korral olid ju lapsed teised. Teistele vanematele meeldis idee ja kuna me otsustasime, et kooki kotti ei pane siis probleemi ei olnud ja ma sain kotid kodus eelnevalt valmis teha. 
Poiste kotti läks üks karp Playmobil mehikesi ja 3 sokolaadi kopikat ja väike pakk kommi. Sellelt eelmise aasta fotolt on näha seda musketääri ja Robin Hoodi karpi mille me sel aastal poistele andsime. Maksis see karp £1.95 aga kui ostsid kolm karpi siis maksid ainult kahe eest, seega üks kingikott läks maksma alla £2.
Tüdrukute kotti panime sellise kraami. Internetist tellisime juba valmis tehtud pakid, juurde lisasime vaid kommid. Maksumus samuti alla £2.
Sinised poistele, kollased tüdrukutele. Lapsed jäid väga rahule.
Greta pidi oma sünnipäevapeole kaasa võtma ka kingitused oma kahele sõbrannale. Tegin tema kirjutatud kaardist pilti, kuna tekst kirjutatud inimese moodi (ja mitte kõik sõnad üheteise otsa nagu tal tavaliselt kombeks on :)
Otsustasime, et suure sünnipäevatordi asemel teeme hoopis  kõigile cup cakes (ostame siis :). Sedasi tehes jäi ära probleem munavabast tordist või siis kahest erinevast tordist, et Greta ka ikka oma sünnipäevatordist osa saaks võtta. Cup cake-i näol oli minul ka kerge Greta jaoks lihtsalt üks kaneelirull paberisse panna ja pealt glasuuriga kaunistada ning nägigi välja nagu cup cake.  
Meie eesmärk oli peol pakkuda toitu nii, et võimalikult vähe raisku läheks. Otsustasime, et teeme igale lapsele valmis toidukarbid. Sisse panime väikese juurstuleiva ja nutellaleiva, paki hula hoops krõpse ja jogurtituubi mida saab imedes süüa.

Sellele lisaks panime lauale rohkesti puuvilja juba eelmisel aastal testitud puuvilja vikerkaarte ja
 arbuusi 'jäätiste' näol. Võin öelda, et väga menukas kraam nii laste kui vanemate seas. Nägi nii värviline ja rõõmus laual välja ja kõik söödi ära. 
Veel tegin lauale vahukommi 'koogikesi' ja sprinkle leivakesi nagu eelmiselgi aastal. 
Leivakestest sel aastal unustasin pilti teha aga nägid nad välja samasugused nagu eelmiselgi aastal, ehk siis sellised
Sünnipäevapeost endast saan siia panna vaid paar valikulist pilti, kuna ma ei taha eksponeerida ilma loata teiste lapsi internetis. Nendelt paarilt pildilt on raske kedagi otseselt ära tunda seega ma ei usu, et keegi pahandaks. Kahju küll, et ma ei saa kasutada siin fotosid kus Greta on oma kõige parema sõbrannaga (kuna need on nii nunnud), aga noh las siis olla.
Greta oma parima sõbrannagaGreta ja temaga samal päeval sündinud türduk. Greta seljataga(kõrval)  tema parim sõbranna
Loomulikult toob iga sünnipäev endaga kaasa ka kingituste hunnikud. Mitu kuud enne sünnipäeva (siis kui ma veel ei teadnud, et hakkame sünnipäevapidu teistega jagama) hakkasin ma Gretale rääkima, et sel korral tuleb üks suur kingitus kõigi poolt. Et iga laps annab Greta kingi jaoks näiteks £3 ja kamba peale ostetakse üks või kaks kingitust. Greta ei olnud selle mõtte vastu ning osadele vanematele, kellele ma jõudsin sellest ideest rääkida, see idee väga meeldis. Kui aga saime teada, et jagame pidu kahe teise türdukuga siis loomulikult ei läinud mu plaan enam läbi. Esiteks ei olnud nendel midagi 30ne kingi vastu ja teiseks on ikka väga raske väikest last veenda, et sina saad ühe kingi samal ajal kui su sõbrannade kingilaual on suur hunnik kingitusi. 
Andsin siis alla ja läksin vooluga kaasa. Tulemus siis selline
Siin kingilaual ei tundu see hunnik sugugi nii suur kui...
…sellel pildil
Eks seda kraami tuli palju, aga samas ei saa kurta. Väga asjalikud kingid. Kõik olid tehtud südamega. Eriti armas oli näha mis kinke andsid poisid kellel endil õdesid ei ole (noh õigemini siis ikka nende emad ;).
Nii, et peoga jäime nii meie kui külalised väga rahule. Ma pean nüüd veel selle pühapäevase peo vanade lasteaialastega kuidagi üle elama ja siis saab ehk natuke hinge tõmmata. 
Need paganama party bags ajavad mind küll hulluks, aga noh ei saa kuidagi neist üle ega ümber. Eriti loll on see, et pühapäeval tulevad ju ka Greta sõbrannade vennad-õed kaasa ja no kuidas ma annan ühtedele party bag ja siis jätan need väiksemad tühjade kätega. Nii, et pean nüüd jooksma seitset kotikest valmistama...


12 comments:

 1. Kuidas seda arbuusi jäätist saab teha :)? Kuigi seda vist ka praegu ju poes ei ole :(

  Mul on lähipäevil vaja üks sünnipäevalaud katta, lastele. Päris suur peavalu, eriti kuna ma igapäevaselt e-sid ja valmistoite väldin. Tunduks naljakas, kui sünnipäeval oma põhimõtetele head aega ütleksin. Puuvilja vikerkaar on nii kena, aga Eestis pole praegu üldse värskeid puuvilju-marju saada.

  ReplyDelete
 2. Tegu tegelikult lihtsalt tavalise arbuusiga mis on jäätisepulga otsa pandud. Ma kutsun seda siin watermelon lollypopps või lollies sellepärast, et need näevad välja nagu jäätised :)

  Meil on õnneks poes pea aastaringselt kõike saada. Neid jäätisepulke saab ka väga odava raha eest poest osta. Need mida mina kasutasin on natuke laiemad kui tavalised jäätisepulgad.
  Arbuusid on selle tegemiseks ilusad oma värvikombinatsiooni poolest aga sama saab ju ka teha mis tahes meloniga. või isegi apelsiinidega.

  Sellel sünnipäevalaual on väga minimaalselt kui üldse E numbreid. Meil tehakse enamus värvilisikomme ja muud sellist kraami looduslike värvidega (või vähemalt on sul võimalus valida looduslike värvide ja e-numbritega kommide vahel). Üldse hoidsime ka magusate asjade koguse minimaalsena. Enne komme, värvilisi võileibu ja cup cakes lauale ei toonud kui kõik lapsed olid oma kõhu puuviljadest ja toidukarbis olevast toidust täis söönud.

  Samas lauale saab ka huvitavaid asju juurviljadest teha. pane google image ostingusse mõned vastavad otsingusõnad (näiteks kids partyfood või midagi selle taolist) ja kindlasti leiad palju huvitavaid ideesid.

  Head pidutsemist!

  ReplyDelete
 3. Kas marshmallowi koogid on tehtud vahukommist ja peale sulatatud sokolaadist?
  Kas saaksid seletada, kuidas need sprinkle võileivad tehtud on?

  ReplyDelete
 4. Väga huvitavad ideed ja ilus laud. Mulle väga meeldib, et lapsed istuvad kõik ilusasti laua taha ja koos söövad. Siin sellist kommet ei ole - jooksu pealt näkitakse ja siis selgub koju jõudes, et kõht on jube tühi.

  ReplyDelete
 5. Efka, jah tegu vahukommide ja sulatatud sokolaadiga ning siis pealt lihtsalt kaunistatud.

  Sprinkle võileivadega ei olegi midagi muud kui leiva peale võid ja peale neid värvilisi kuulikesi. Ma arvan, et Eestis oleks vist sobivaks röstisaia sai. See selline inglaslikult lapik ja seda on hea kolmnurkseks lõigata (mitte et need leivad peavad selle kujuga just olema).
  Ma arvan, et Eestis on ikka ka neid värvilisi kaunistusi müügil. Või ei ole? Tõesti ei tea. Meil neid igasuguseid erivevaid variante ja müüakse tavaliselt poes küpsetamise asjade riiulis :)

  ReplyDelete
 6. Riina, jah lapsed pääsevad alati laua juurde alles siis kui selleks aeg on. Meie ruumides oli see hea asi, et laud oli eraldi ruumis mille uksed käisid kinni. Tavaliselt lõbustab peo organisaator (eraldi tellitud) lapsi nii umbes tunnikese ja siis lapsed söövad ning siis lähevad veel pooleks tunniks mingeid mänge mängima.

  Mängude korraldajad ütlesidki, et nad ei ole enne nii hästi käituvaid 4 ja 5 aastaseid lapsi näinud. Et alati on ikka vähemalt paar last kes ei taha kaasa teha või jooksevad laiali.
  Mina isiklikult imestasin ise ka, et lapsed istusid kõik pikalt laua taga ja sõid ja sõid ja sõid. Ma olen ju nendel pidudel nüüd nii mitmel korral käinud ja tõesti sel korral olid kõik väga eeskujulikult käituvad ja nautisid nii mänge kui toite.
  Ära viskamisele läks ikka imevähe kraami.

  ReplyDelete
 7. Eestis on ka neid värvilisi kaunistusi müügil. Suuremas poes kindlasti suurem valik. Meil oli viimati vaid roosasid :) Nonparellid on nende nimed.
  Ja suhkrukunst.ee lehelt saab tellida mida iganes :)
  Ja isegi meie väikeses küla Konsumis on küll värskeid puuvilju saada. Kallid küll, aga on saada :)

  ReplyDelete
 8. No arbuusi küll Tallinnas pole märganud:) see selleks. Lihtsalt talvel ei ole enamus puu- ja juurviljad, marjad just eriti maitsekad. Poes on jah mustikad, maasikad praegu müügil, Naitsepäevaga seoses tekkisid - ma ei usu, et nad eriti maitsvad on. See oli siis vastuseks, et isegi väikeses Konsumis on värkskeid puuvilju müügil...

  ReplyDelete
 9. Täna oli arbuus täitsa müügil. 1,39€ kg :)

  ReplyDelete
 10. Väga kihvt ülevaade ja on nii mõnigi nipp, mis enda piiga sünnipäevade jaoks kõrva taha panna:) See jah imeline, et lapsed istuvad laua ääres ja tõesti söövadki..kindlasti ahvatles neid laua ääres istuma ka kaunis laud ja toidukarp. Põnev ju niimoodi karbist süüa, ei pea mõtlema, mis kandikul on ja mida sealt nüüd võtta ja kuidas see veel maitseda võiks.


  Annika

  ReplyDelete
 11. See kommentaar tuleb küll nüüd vana postituse alla, aga noh las olla:) Tegelikult nii palju kui mina siin laste sünnipäevadel käinud olen, siis söömise, või söögilaua taga istumisega ei ole kunagi mingeid probleeme olnud ka siis kui toit karpides ei ole. Lapsed teavad, et süüa saab vaid siis kui selleks aeg on ja kõik oskavad laua taga ka siis istuda kui neile toit ei maitse. Tavaliselt leiab iga laps laualt midagi endale meelepärast :)

  ReplyDelete