Tuesday, 18 March 2014

JÄRJEKORDNE LASTEPIDU

Järjekordne õnnestunud sünnipäevapidu on seljataga. Meil on nüüd üle nädala olnud imelised ilmad. Sooja mõnedel päevadel isegi kuni 20 kraadi. 

Sel korral olid peolised Greta kolm vana lasteaia sõpra-sõbrannat ja üks poiss keda me tunneme juba sellest ajast peale kui lapsed beebid olid.
Lasteaias oli meil nii äge kamp emasid, et kui Greta kooli läks siis ma jätkasin osadega suhtlemist. Kahjuks aja puuduse tõttu ei ole suhtlus enam nii tihe, aga aeg ajalt  saame ikka kokku. Noh näiteks nagu sünnipäevadel :)

Peosöögiga oli sel korral selline lugu, et kaks last ei saanud piimatooteid tarbida, üks ema (ja mina) ei saanud gluteenit ja piima süüa, ning meie Greta muna. Seega sünnipäevakoogi tegin ma enda gluteeni ja piimavaba retsepti järgi (mis on väga maitsev). Greta kahjuks seda kooki süüa ei saanud, kuna seal oli muna sees. Vahet ei oleks olnud, kui ma ka munata koogi kokku oleks klopsinud, kuna suure tõenäolisusega ta seda söönud ei oleks, seega pakkusin talle välja, et tema võib koogil olevad lilled ära süüa. Laps oli nõus.
Suurem osa meie tutvusringkonna lastest siin eelistavad juua vett mahladele. Meie peres on ka nii, et vesi on joogiks ja mahla saab vahel hommikusöögiks. Enamalt siis ka tegu smoothidega. Väljas käies ostame vahel kõrrejooki, aga siis on need ka alati 100% õunamahlad. Gretale üldse ei maitse morsid või apelsiini joogid. Tihti kui talle pakkuda mahla või vett siis ta eelistab vett. 
Need kaks väikest mahlapudelit mis ma lauda panin need jäid pea täielikult puudutamatta. Üks laps vist ainult jõi seda. Kõik eelistasid vett. 
Ega ma ei ütlegi siin nüüd, et mahl mingi hirmus paha asi oleks, aga mulle siiski meeldib kui juba nii väikesed lapsed oskavad sellist valikut teha ja et nende maitsed ei ole magusate mahladega ära rikutud.  

Söögiga jäid kõik väga rahule. Algul lasime lastel süüa ja siis kui nemad olid lõpetanud siis istusid laua taha täiskasvanud. Lapsed samal ajal mängisid kui meie emmed-issid lobisesime. 


Ma olin lastele ettevalmistanud paar sünnipäevamängu ikka ka, aga lapsed mängisid nii hästi koos, et keegi ei tundnud puudust veel mingitest lisa mängudest. Me kolme tüdruku emad enne veel mõtlesime, et huvitav kuidas kolm tüdrukut omavahel klapivad. Kolm on ju alati selline number, et tihti jääb üks kõrvale. Muretsemiseks ei olnud põhjust. Nii poisid kui tüdrukud mängisid kõik koos ning meie vaid istusime ja imestasime. Noh jutustasime ikka ka.

Lõpusk siiski kutsusime nad alla sünnipäevamänge mängima. Ma olin ju palju vaeva näinud, et mängud ja auhinnad välja mõtelda nii, et ma ei tahtnud, et mu vaev, töö ja raha luhta oleks läinud.

Traditsiooniline Pass the Parcel
Auhindadeks tegin kõigile väikese raamatu. Muuseas ma ostsin enamus auhindu heategevuspoodidest. Esiteks ei tahtnud ma auhindadeks anda midagi räpsu. Samas ma ei tahtnud auhindade peale kulutada palju raha. Kolmandaks ma parema meelega toetan mingit heategevus organisatsiooni ja taaskasutamist, kui Hiinat :) Seda enam kui meie heategevuspoodidest saab väga odava hinna eest väga korralike asju. Osa lausa tuliuued. 

Teiseks mänguks korraldasin palliviske mängu. Panin põrandale kolm erisuurusega ämbrit-kaussi kuhu siis lapsed kordamööda pidid palle sisse viskama. Igasse kaussi vähemalt ühe palli ja teisel ringil vähemalt ühe palle silmad kinni. Kuna meil kodus ei olnud väga palju väikeseid palle siis ma tegin osa palli kokku käkerdatud ajalehtedest. Just selline sobiv mäng 4 aastastele (Greta oli kambas ainuke 5ne).
Pete oli õhupalli mees, kes igale lapsele mingi õhupallist looma meisterdas. Mingi all pean ma siis tegelikult silmas koera, kuna ega ta midagi muud suurt teha ei osanud :) Poisid olid rahul ka lihtsalt täispuhutud pika õhupalliga mida nad siis mõõgana kasutasid. 
Ma ütleks, et nende õhupallidega oleks need lapsed vähemalt tunni või rohkemgi mänginud kui selleks oleks vaid aega olnud. Igati õnnestunud valik ja see õhupalli komplekt koos pumbaga maksis vaid 99 penni. 
Veel tegin ma lastele Egg Hunt. Kuna Greta sünnipäev on kevadel siis ma alati seon ta sünnipäeva ka natuke munadepüha teemat sisse. No ja millisele lapsele ei meeldi aiast mune otsida :) Igale lapsele oli kaks muna leida. Pete oli munad väga lahedatesse kohtadesse peitnud ja lastel oli lõbus neid otsida. Plastmassist munakoore sisse panin ma kaks väikest kummikommi.
Sellel pildil Greta kõrval olevad tüdrukud on alles 4 aastased ja koolis ei käi. Nad ei ole isegi mitte 4 ja poolesed veel, aga nad on väga targad ja saaksid koolis vaat, et paremini veel kui Greta hakkama. Mõlemad liitsid ja lahutasid numbreid juba enne kui Greta üldse numbreid kirjutadagi oskas kolmeselt. Üks nendest tüdrukutest on väga kõrge IQ väike geenius :)
Suuremad poisid on sellised mõnusad poisid. Tagumises reas oleva poisiga sobib Greta eriti kokku. Poiss on meeledi nõus mängima beebidega ja kostüümidesse end riietama. Greta jälle on nõus mängima superhero mänge. 
Pildilt on puudu ühe tüdruku väike vend ja ühe poisi väike õde, kes magasid kodus päevaund ja sünnipäevale kahjuks ei tulnud.
Kui mängud olid mängitud siis oli aeg sünnipäevakooki süüa. Kuna Pete filmis ja mina tegin pilti siis lasime ühel teisel isal koogi lauda tuua :)


Party Bags olid sel korral sellised. Need kotid tulid tegelikult kaasa nende vidinatega mis ma Greta koolilastele internetist tellisin, aga kuna ma tegin neile ise need kanakestega kotid siis jäid need kotid üle. Nüüd oli hea kasutada.
Kotti panin tüdrukutele jänku lambikese. Poiste väikesed kingid tegin vastavalt iga poisi iseloomule ja maitsele. Kahele poisile väikese lõuendi ja huvitavad rasvakriidid ja teisele rohkem poisiliku mänguasja.
Sel korral sai Greta sellised kingitused. Pildilt puudub veel üks ise tehtud ehtekarp. 

Need kleepeka raamatuid on Gretal nüüd vähemalt 4 või 5 tükki kokku. Need on väga toredad raamatud. Ma arvan, et kui mina laps olin siis mulle oleks selline asi väga meeldinud. Greta kahjuks ei ole selline kleepeka inimene. Ta küll teeb ühe pildi, aga eriti hasarti ei lähe. Peaksin vist temaga koos maha istuma ja neid raamatuid koos kasutama, ehk siis saaks ta nendest natuke rohkem mõnu. Kahjuks on aga alati peale kooli nii vähe aega midagi teha. Koju jõuame nelja ajal (kui Greta peaks kellegi juurde mängima minema või kui keegi siia tuleb siis on kell juba pärast viit). Siis ta tahab alati niisama mängida ja mina pean süüa tegema hakkama. Kord kui söödud ongi kell juba 7 ning aeg magama minema hakata.  
Ehk nüüd tuleb mõni rahulikum nädalalõpp, et kõikide nende kingitustea rahus tegeleda saaks.  
Tegelikult tulevad sel nädalalõpul meile Pete vanemad lõunasöögile ja ühtlasi Gretale kingitust tooma. Jätsime sugulastega sünnipäevapeo ära, kuna ma lihtsalt ei suuda neid enam korraldada. No ja rahaline limiit nende pidude jaoks on ka juba otsa saanud. Ega alla £100 peo peale ikka ei õnnestu.  
Märts on meil üldse üks suur sünnipäeva kuu. Meiel on 9 sugulasel-tuttaval märtsis sünnipäev.

Varsti on aga juba aprill :) 
Õudne kui kiiresti aeg läheb, alles olid jõulud...

11 comments:

 1. Ma ikka ja alati imestan ja kadestan, kuidas sa jõuad ja viitsid neid pidusid korraldada, neid ilusaid laudu ja sööke teha, mänge ette valmistada. No mina lihtsalt ei viitsi ja kõik :) Sünnipäeva ikka pean, aga toidu panen lihtsalt lauale ja mängivad ise.

  Tahaks ka, et ma viitsiks ägedamalt :)

  Meie lapsed valivad küll mahla, kui see valik neile antakse. Limonaadi õnneks ei taha, hea seegi. No ja kodus meil lihtsalt mahla pole, seega pole ka probleemi. Joovad piima ja vett. Samas kui ma järele mõtlen, siis nad eelistavad külas ikka vahel vett ka. Nii et jah... Pole sugugi kõige hullem :)

  ReplyDelete
 2. No aga sa ju paned ka lauale toidu mis tegemist vajab :) Ega ma mingit suurt vaaritamist ei teinud sellel peol. Sprinkle leibasi on kergem teha kui mingeid kurgi singi leibu. Need pulga otsas leivad tegin sellised kuna kui näevad huvitavad välja siis süüakse rohkem ja vähem läheb raisku. Ning ülejäänud värk ju puuviljad ning kook ning poest ostetud nipet näpet :)

  Mängudega on nii, et sünnipäevadel tavaliselt ikka tehakse paar mängu ka muidu on nagu tavaline lihtsalt külla mängima tulemine. Pärast on tore nii Gretal kui neil meenutada.
  Samuti kunagi ju ei tea ette,e tkui suurem grup lapsi siis, et kuidas kõik omavahel klapivad või mingit tegevust leiavad, aga kui on mingid mängud siis on kõigil koos lõbus olla :)

  Eks see korraldamine jah võta natuke energiat ja nuputamist ja kui ma väga tahaksin siis võiksin ju kõik need peod ära jätta. Samas on aga tegu nii toredate inimestega, et sünnipäevad on hea võimalus kõikidel korraga kokku saada ja lobiseda, seda enam, et igapäeva elus on kõigil alati kiire ja vähe aega suhtlemiseks :)

  ReplyDelete
 3. Mina tahan ka kiita Sinu jätkuvat energiat toredate pidude ja kaunite peolaudade ettevalmistamisel. Sul lihtsalt on nii häid ideid, silma kui kätt! Tagantjärele veel hilinenud õnnesoovid Gretale ja tema vanematele!, (olin pikemalt Eestis ja blogist eemal).

  ReplyDelete
 4. Biancat, aga ma olen ju kodus olev ema mis tähendab, et see ongi ju minu töö oma lape ja pere järgi hoolitseda :)

  Ideed muideks pea alati internetist pärist ;)

  ReplyDelete
 5. Nii tore on alati Greta sünnipâevade kohta lugeda. Minagi võtan Sinu ideid üle ja esitan neid enda ideede pähe ;). Kui kaksid kaheseks sain, siis tegin külalistele kaasa Sinu lille pulgakommi- muffini maiustuse. Kõigile meeldis! Niiet edu ja jaksu Sulle ja Su perele.

  ReplyDelete
 6. See pidu tundub nii mònus ja hubane.
  Ma ka kiidan sind :)

  ReplyDelete
 7. Küll sul jagub seda jaksu ja soovi korraldada Gretale vägevaid sünnipäeva pidusi :)
  Kuna mul endal poeg alles 8 kuune siis see kõik alles ootab mind ees ja mõnus on lugeda kuidas ja mis lastele rohkem meeldib.

  Tahtsin veel küsida, et mis summa eest on kombeks tavaliselt kingitust viia? Ja need külalistele mõeldud kingid antakse sünnipäeva lõpus? Ja kas sünnipäevaline avab oma kingitused külaliste ees v hiljem, kui kõik lahkunud?

  ReplyDelete
 8. Tere Jelena :)
  Kingitustega on selline lugu, et ma arvan, et enamalt on kingitused kuskil 10 naela ringis.
  Mina ise olen sedasi arvestanud. Mõne Greta klassikaaslase jaoks olen ma maksnud kingi eest ka 13 naela kuna ma tean, et just see asi talle väga meeldiks ja samas näiteks teise lapsele just sobiv kink on maksun 6 naela. Ma lähtun pigem kingist kui täpsest summast aga pean silmas, et ei oleks liiga kallis või liiga odav.
  Mõned asjad aga on tegelikult väärtuselt kallimad, aga ma olen näiteks saanud nad odavamalt kas siis odavmüükide ajal või Amazon uk lehelt palju odavamalt.

  Külalistele mõldud väikeste kingikottide hinnaks on tavaliselt kuskil 2 naela per kott. Loomulikult proovib igaüks teha nii odavalt kui võimalik kuna kui sul on ikka 30 last peol siis sa maksad juba nende kottide eest eraldi 60 naela. Meie koolilastega peo puhul õnneks jagasime selle summa kolme vahel seega polnud kallis.

  Greta kodus tehtud peo puhul oligi iga lapse kotti sisu väärtus täpselt 2 naela (ühe oma 99 penni). See jänkuga lambike maksis täpselt 2 naela meil siin ühes Taani poes ja ma teadsin, et tegu korrliku asjaga :)
  Need kotid antakse lastele siis kui lapsed lähevad koju. Kui sul aga vähegi võimalik ja sa ei ela Inglismaal siis VÄLDI neid kotte. Need on igavene nuhtlus ja raha kulutamine :D

  Suurema peo puhul panevad külalised kingid teatud kingi lauale. Tavaliselt ei ole nii, et sünnipäevalaps seisab ukse juures ja teretab kõiki ning võtab kinke vastu, kuna tavaliselt ta mängib juba saabunud lastega ja peo korraldajatega mingeid mänge. Lapsed lihtsalt tulevad, panevad kingid lauale ja liituvad teistega. Kingid tehakse lahti pärast pidu kodus. Siis ma istun pliiats ja paber käes ning kirjutan ülesse mida keegi andis, et pärast kõigile tänukaardid kirjutada (Gretat ootabki just täna 20 kraardile allakirjutamine :)

  Mulle algul tundus see imelik AGA no tõesti mis mütet on avada 30 kingitust peo ajal kõigi ees ja selle peale aega raisata. Mis rõõm nendel teistel lastel on pealt passida, selle asemel mängitase koos. Pärast kodus avades ei lähe ka asjad kaduma kuna tihti on pakis tavakingile lisaks ka nipet näpet.

  Sellel peol aga mis me kodus tegime ma lasin Gretal kingid kohe avada kui külalised tulid kuna lapsi oli vähe ja nad ei tulnud kõik samal ajal :)

  ReplyDelete
 9. Me elame ka UKs, Southamptonis :) Tänud nii põhjaliku vastuse eest, nüüd olen teadlikum. Siin see sünnipäeva süsteem nii võrd keeruline, annab ikka informatsiooni otsida :D

  ReplyDelete
 10. No sul on õnneks aega kui laps alles 8 kuune :)
  Lasteaias selliseid pidusid veel pidama ei pea väljaarvatud kui on tõesti mõnus kamp vanemaid ja sa tahad nende pärast ühe koosviibimise lapse sünnipäeval teha :)

  Kord kui laps kooli läheb 4 aastaselt siis selleks ajaks oled juba nende sünnipäevapidudega rohkem kursis.
  Parem naudi praegu, et ei pea midagi korraldama :)
  No ja tegelikult ei PEAGI midagi korraldama ka sii skui laps koolis käib. Greta klassis ei tee kõik lapsed suurt sünnipäeva või sünnipäeva üldse.

  ReplyDelete