Thursday, 27 February 2014

NATUKE KOOLIJUTTU TAAS

Vahepeal natuke koolist. 
Greta on koolis juba peaaegu 6 kuud käinud. Uskumatu, et juba nii pikalt. Talle meeldib koolis VÄGA. Pole olnud ühtegi hommikut, või nädalalõppu, või koolivaheaja viimast päeva kui laps oleks öelnud, et ei taha järgmisel päeval kooli minna. Läheb rõõmsalt kooli ja tuleb sealt ka rõõmsalt tagasi. 

Kooliga oleme endiselt väga rahul. Avastame uusi ja huvitavaid asju kooli kohta mida me enne ei teadnud. Näiteks seda, et alatest järgmisest aastast toimub igal (või igal teisel, ma hetkel enam ei mäleta) neljapäeval koolis kunsti-muusika-näitlemise 'tund'. See tähendab, et Year 1, Year 2 ja Year 3 lapsed jaotatakse omavahel gruppidesse (igas grupis on erivanuses lapsed) ja peale lõunasööki kuni kojuminekuni tegeletakse kunstiga. Oi kuidas mulle selline asi meeldib. Et siis hommikul õpivad paar tundi ja siis ülejäänud 3 tundi on loominguline. 

Sellele lisaks on ikka eraldi kunstitunnid ka. Kui aus olla siis ma ei teagi palju neil nädalas selliseid tavalisi kunstitunde on, või kas üldse ongi. Praegu joonistavad, kleebivad ja lõikavad nad asju vastavalt sellele mida parasjagu õpivad. 
Järgmisest aastast hakkab toimuma eraldi kunstiring kuhu saab lapse panna ja mis toimub pika vahetunni ajal ning peale kooli. Ei mäleta praegu kas selle eest peab maksma ka või ei, aga Greta paneme kindlasti ühte sellisesse tundi (panemine ei tähenda, et sunnime minema :)

Praegu toimub kord nädalas neljapäeviti pika vahetunni ajal prantsuse keele tund nendele kes sellest osa soovivad võtta. Selle eest maksame £50 veerandis.
Viimase veerandi kokkuvõte oli selline: 
INTRODUCTION: Every week we practice a few regular phrases such as: 

Greetings : Comment t-appelles-tu ? Je m’appelle .. Comment ça va ? (How are you ?) Ça va bien (Good) Ça va mal (Not so good) Comme ci, comme ça. (OK) Combien de filles/garcons (How many girls/boys) Bonjour/ au revoir (hello / goodbye), s’il te plait / merci (please / thank you)

FOR THE FIRST 5 WEEKS THIS HALF-TERM WE HAVE LEARNT:
Colours– Bleu, Blanc, Rouge, Jaune, Vert, Rose, Orange
Numbers 1-10 
La France – We talked a little about France , the French flag and the Euro, sang a song about la Tour Eiffel, and practiced colours and numbers at the same time.
Le Pont D’Avignon -we sang the song and learnt une fille, un garcon., rose, orange. We played a game to practice saying our names.
Valentine’s Day – We celebrated Valentine’s Day, learning how to say je t’aime I love you

FOR THE NEXT HALF OF TERM WE WILL BE COVERING THE FOLLOWING TOPICS:
L’Arc en ciel – We’ll sing about a rainbow, and pull colours out of a bag like a magician. 
Le sandwich – le jambon (ham), le fromage (cheese), la tomate, la salade, la baguette
Mardi Gras – We’ll learn about customs in France and there’ll be a pancake theme.
Mother’s Day We will celebrate Mother’s Day with games, stories and a card.
Easter - We will be playing games and learning vocabulary themed around Easter.

Everyone in the group is new to French, and we have been very impressed by their enthusiasm and good behaviour. We look forward to their progress over the rest of the Summer term.

Kuu aega tagasi hakati väikeseid lapsi harjutama üksi kooli tulema. Selle üksi kooli tulemise all pean silmas seda, et lapsevanemad kallistavad ja musitavad oma lapsed ära suure koolivärava juures ja siis lapsed kõnnivad ise oma klassi. See on ettevalmistuseks järgmiseks aastaks, kui nende klassid saavad olema koolimaja teisel poolel kuhu nad siis ise minema peavad. Enne viisid vanemad lapsed klassi ukse taha (selle mis hoovipeal asus), nüüd aga pole vanematel enam asja koolihoovile rohkem kui kojumineku ajal ja pean ütlema, et hommikuti on see minemine nüüd kõigil palju ladusam. Enne blokeerisid vanemad hoovi ja häirisid teisi lapsi oma klassi minemast. Siit vanalt pildilt on natuke näha autode juures olevat peaväravat mis käib päeval lukus ja kus me nüüd omi lapsi musitame hommikuti :)
Greta klass võitis kiituskirja kui klass kus kõige vähem lapsi oli puudunud.
Willow class won a certificate for best attendance throughout Reception classes, Year 1 & Year 2! Well done all.
Ma ei julge siin tegelikult seda kõva häälega öelda, aga Great ei ole päevagi koolist puudunud. Haige oli ta viimati suvel Eestis olles, kui tal tuulerõuged olid ja enne seda aasta tagasi aprillis. Ei ole tal olnud ei nohu ega köha. Minu jaoks üsna üllatav, kuna koolis käivad nad iga ilmaga vähemalt korra päevas õues (tavaliselt kaks korda) ja talvel vaevalt Greta ise endale vetsus käies särgi püksi toppis või kõik jope lukud ja nööbid kinni pani enne kui õue läheb. Pole ka kuulnud, et keegi Greta klassikaaslastest eriti haiged oleks olnud nii, et väga karastatud lapsed. Eriti vist need lapsed, kes ka 0 kraadi juures palja peaga või põlvikutega kooli tulid.

Varsti hakkavad vist ujumistunnid ka pihta. Need siis kuuluvad tunniplaani juurde ja kõik lapsed saavad vähemalt korra nädalas ujuda.

Ma vist ei ole sellest siin veel kirjutanud, et jõululaadaga koguti kokku £6667!!! Kust see raha küll tuli ma ei tea? Laat ise ju kestis vaid paar tundi. Samas meie ju jätsime ka laadale pea £150 ja tundub, et Greta kooli lastevanemad tõesti toetavad kooli ja panustavad palju koolile.

Saadud raha eest on juba ehitatud uued aiakastid kooli juurviljaaeda. 
Juurikaaiale lisaks (mis neil oli juba enne, aga nüüd lihtsalt laiendatakse seda) võetakse kooli ka kanad. Paar viimast koolipäeva on Gretale eriti sündmusrikkad olnud. Nimelt on nende klassis 11 muna kust kohe, kohe tibud on välja koorumas. Ma ei tea miks need munad kolmest reception klassis just Greta klassis on, aga nii on ja lapsed on väga elevil. Iga päev jälgitakse kuidas munad end liigutavad ja kuidas koorele ilmuvad mõrad. Greta ütles täna koolist tulles, et kolm tibu olid välja tulnud ja hiljem leidsin ma kooli veebilehelt selle pildi
Ma nüüd ei teagi, kas tegu nende tibudega-kanadega kes hiljem kooli jäävad või on nad lastele vaid vaatamiseks toodud. Homme saame nädala uudistelehest kindlasti täpsemalt lugeda millega tegu ja eks ma siis kirjuta siia täpsustuseks. 
Üks päeva käisid lapsed birdwatching. Oli vist mingi üle riigiline linnuvaatlus päeva ja siis mindi lastega loodusesse linde uurima. Sattus hirmus vihmane päeva ja Greta pärast ütles, et nad nägid vaid paari lindu :)

Praegu sain just emaili õpetajalt kus anti teada, et järgmisel nädalal kui on Pancake Day, hakkavad lapsed koolis pannkooke tegema ning paluti kahte vanemat appi. Saab näha mida nad Gretale välja mõtlevad. Pannkooke saab ta teha küll, aga süüa mitte. Kuna Greta õpetaja ei saa samuti muna süüa siis ma arvan, et ta muretseb ise midagi mida nemad kahekesi siis saavad süüa. Mul ei tasu ennast jahu sisse appi pakkuma minna.

Enne koolivaheaega oli Greta klassi kord läbi viia Assembly. Nimelt on siinsetes koolides alati hommikuti nagu väikesed aktused kus kool saab kokku ja räägib mingil teemal, lauldakse või erinevad klassid esinevad lühikeste kavadega. Sinna tavaliselt vanemad ei lasta välja arvatud kui on avatud assembly. Kestab umbes 15 min.

Paar nädalat tagasi oli Greta klassi kord seal esineda ja meil, vanematel, lubati ka vaatama tulla. Kuna juba mitu nädalat olid esimeste klassidel teemaks olnud loomad siis Greta klass esines kavaga 'We are going to the Zoo' mis oli enam vähem selle raamatu põhjal tehtud etendus.
Greta oli sel korral ahvi rollis. Pidi tegema väikese tantsu  ja ütlema paar lauset ning kõigiga koos laulma. Filmi kahjuks siia panna ei saa aga paar pilti küll. 
Vaatajateks oli peale Greta klassi vanemate veel ka teised esimesed klassid, Year 1 ja Year 2. 
Me, vanemad, ei suutnud ära imestada kui hästi kõik lapsed kes pealt vaatasid käitusid. Keegi ei lobisenud või lollitanud. Istusid ja vaatasid show, mis kohati üsna ühelaadseks muutus (tegu ju ikkagi väikeste laste etendusega :), ning plaksutasid ja elasid väikestele kaasa. Selle kooli juures ongi see tore, et kogu kool töötab selle nimel, et kõik lapsed tunneks ennast kui ühe suure pere liikmed. Väikesed austavad suuri ja suured väikeseid lapsi. Klasse segatakse omavahel, et kõik kõigiga koduselt tunneks ja sõbrad oleks. Ma näen mõningasi vilju juba praegu, aga eks aeg näita kui hästi või halvasti see tegelikult välja tuleb. Vähemalt kõrvalolijana tundub küll see meetod selles koolis hästi toimivat (mina ei ole ainuke, kes seda on märganud. Nii mõnigi vanem valis kooli just sellepärast teiste koolide hulgast, nagu minagi).


Järgmisel nädalal saame tunnistuste moodi asjad ja toimub järjekordne lastevanemate koosolek. Siis saame esimest korda korralikult kuulda ja näha kuidas Greta on koolis arenenud. Hetkel võin öelda, et laps tuleb tihti koolist mingi tarkusega mida siis minuga jagab. Lugema on ta samuti vaid kooli abiga õppinud, kuna meie ei tee temaga kodus midagi muud kui vaid loeme raamatuid mis talle koolist lugeda antakse. Greta teab kuidas hääldatakse erinevaid häälikuid ja tähekombinatsioone ja mul vaid hea meel, kuna mul endal ei jätkuks kannatust oma last õpetada. 
Mul on paar videot ka olemas Greta lugemisest, aga millegipärast ei õnnestu Petel neid youtube-i laadida. Nädalalõpul proovime uuesti.

Siit ka üks pilt erakooli lastest. Greta kooli juures asub üks erakool ja ma tihti pargin nende värava ette. Lapsed on minemas kuskile. Tavaliselt sel ajal tuleb neile buss järgi ja viib nad spordiväljakule tundi, aga sel korral mulle tundus nad läksid kuskile mujale. Igal juhul ilusad punased sukad ja seelikud on neil.
Ja siit taas üks pilt ratsutajatest. Ma alles nüüd avastasin, et see kiri mis ühel ratsutajal seljal on ei ole mitte POLICE vaid POLITE, ehk siis ole viisakas möödasõites :)

2 comments:

 1. Mulle nii meeldib su koolipostitusi lugeda! Tahaks oma lapsed ka sellisesse kooli saata :)

  Tegelikult, kui ma nüüd järele mõtlen, siis mulle üldse meeldivad kõik su postitused sellepärast, et sulle alati meeldivad kõik need asjad, millest sa kirjutad ja siis on sinu silme läbi sellest kogemusest kuuldes kõigest nii kerge vaimustusse sattuda. Umbes-täpselt sama efekt nagu Marise blogi puhul :D

  Tegelikkus oleks kindlasti selline, et pool noist asjust, millest te vaimustute ja mis nii ägedad tunduvad, oleks minu jaoks pigem igavad, sest ma olen selline inimene, kellele paljud asjad EI meeldi :D

  Aga see kõik polegi oluline, lihtsalt nauding on lugeda.

  ReplyDelete
 2. Tead neid koole on ju igasuguseid.
  Ma siin ei proovi ütelda, et see Greta kool nüüd midagi erilist oleks või, et sellest koolist paremat kooli kuskil mujal (ka mujal riigis) ei oleks, aga lihtsalt sa ju tead ise ka seda tunne kui asi tundub sinu jaoks NII ÕIGE. Noh, ja minu arvates meie lapse jaoks on just see kooli nii õige. See, et nad seal koolis nii palju kunstile ja spordile akadeemiliseõppele lisaks tähelepanu pööravad. Mitte kõik kooli siin ei tee seda. Kui ma alles käisin Greta jaoks erinevaid koole vaatamas siis paistis see kool mulle ju kohe teiste seast välja.

  Tegelikult ma olen viimasel ajal üsna palju unschoolingu peale mõelnud ja seda värki uurinud. Mitte, et ma tahaks Gretat koolist ära võtta või koduõppele panna aga…kirjutan sellest varsti ühe postituse.

  Marise blogi meeldib mulle ka lugeda ;)

  Kui ma nüüd mõtlen, siis mul nagu polegi midagi negatiivset kirjutada. Poliitika oleks, aga ma tahtlikult ei hakka sel teemal sõna võtma, kuna ma ei küllalt pädev, et seda teha ning see teema ajaks mind liiga palju närvi. Või siis lihtsalt kuna nii paljudel poliitilistel asjadel puudub lahendus siis jääks sellised teemad negatiivselt õhku rippuma ja minu hinge rahu segama.
  Samas viimasel ajal on siinsed poliitikud hakanud väga paljusid valusaid probleeme arutama ja nende suhtes uusi seadusi vastuvõtma nii, et ma lihtsalt jälgin huviga ja ei tunne vajadust nuriseda.

  Mõnikord tahaks võib olla mõne inimese üle siin kiruda. Tavaliselt aga ma jõuan asja oma peas enne ära analüüsida, kui siia kirjutama ja noh mis mõte on siis siin enam selle üle oigama hakata.
  Tegelikult ajavad mind hetkel ühed Eestis tundud (enamalt negatiivselt) tegelased närvi. Nad peavad blogi ja nad ajavad seal nii meeletult ärritavat ja ebaadvektaatset juttu suurema osa ajast.
  On ühed suured 'kiusajad' ja mõnitajad, aga kiired teisi kritiseerima. Oh, ma parem ei lasku sellesse teemasse, veel vähem neid nimesid siin mainima.
  Pärast veel minu enda blogi kannatab.

  Ilm mind ei kõiguta, see ei kutsu ka negatiivsemaid postitusi kirjutama. Minu poolest sadagu või kõik päevad, elu läheb edasi. Vinguma hakkan siis kui meeletult kuumaks läheb :)

  Tööl ei käi, selle üle vinguda ei saa ja kui käiks siis ka ei saa, kuna mu töö oleks konfidetsiaalne :)

  No aga tegelikult mõned asjad ju kirjutades tunduvad palju naljakamad ja positiivsemad kui tegelikult. Näiteks kui me alarm kella 4 ajal hommikul huilgama hakkas siis me küll rõõmsalt ringi ei keksinud vaid pigem kirusime ja sajatasime ja mina olin pea terve järgmise päeva väsinud ja pahas tujus :)

  Rõõm aga kuulda, et sulle sissekanded meeldivad :)

  ReplyDelete