Friday, 13 December 2013

ÜLERIIGILINE JÕULUKAMPSUNI PÄEV

Inglismaal oli täna üleriigiline Jõulukampsuni päev. See on heategevus üritus organisatsiooni Save the Children heaks. See organisatsioon hoolitseb laste heaolu eest arengumaades. Asustati Inglismaal juba 1919 aastal, et pakkuda lastele paremat haridust ja tervishoidu, kui ka hoolitseda loodusõnnetustes ja sõdades kannatanuid lapsi.

Greta koolis kutsuti kõiki lapsi ülesse kandma jõuluteemalist kampsunit minimaalse £1 annetuse eest sellele organisatsioonile. Jõulukampsuneid ei kandnud mitte ainult koolilapsed vaid ka paljudes töökohtades täiskasvanud. Pete ütles, et nende tööl ei olnud keegi jõulukampsunis, aga samas see ei sobiks ka kuidagi tema töökohaga kokku, kuna seal peab kõigil vaid väga esinduslik ülikond seljas olema. 
Nagu välja tuli siis Greta koolis on see igaaastane üritus ja paljudel lastel olid juba jõulukampsunid olemas. 

Meil polnud. Mõtlesin mida teha. Kuidagi ei tahtnud lapsele lumememme või põhjapõdraga kampsunit osta vaid üheks päevaks aastas. Ma ei tea kuidas teiega, aga minule ei meeldi last sellistesse kampsunitesse tavalisel päeval riietada, seda enam, et meil ju pole siin isegi mitte õiget talve. 10 sooja kraadi ja lumememmed ei lähe minu arvates kohe kuidagi kokku. 
Noh, aga kampsunit oli vaja ja ma siis hakkasin uurima mida poodides pakutakse. Mõtlesin, et kui ostan numbri suurema siis ei pea järgmisel aastal jälle uut muretsema hakkama. Leidsin paar ilusat, aga maksid £20 ringis ja kohe kuidagi ei raatsinud selliste kampsunite eest nii palju maksta. 
Õnneks tuli mulle meelde, et ostsin Polarn o Pyret poest Gretale eelmisel aastal allahindluse ühe punase kampsuni. Otsustasin, et õmblen ise mingi jõulunänni kapsuni külge ja mure murtud. Leidsin ühest poest jõuluranitsa mis maksis vaid £3 ja õmblesin selle Greta kampsunile selja peale. Ette õmblesin ühe inglikese ja natuke kullast karda ja oligi jõulukampsun valmis. Ma viimasel ajal siin vaid õmblengi, kord inglikostüümi ja kord jõulukampsunit, huvitav mida järgmiseks?
Greta jäi kampsuniga väga rahule, kuigi siin pildil näeb nii tõsine välja. See hiireke kampsunil kinni ei ole, Greta lihtsalt tahtis, et see pildile jääks. 
Kool otsustas, et kui juba jõulukampsunite kandmiseks läheb siis korraldati ka laste pidulik jõululõuna samale päevale. Lapsed said traditsioonilist Inglismaa jõulutoitu, kalkunit ja ahjukartulit koos kõikide lisanditega. Iga laps sai isegi cracker-si (selline papist toruke kus sees on paberist kroon, nali ja mingi väikene kingitus ja mis mõlemast otsast tõmmates väiksemat laadi pauku teeb).
Näppasin selle pildi Greta kooli veebilehelt.
Lootsin, et sellega on igasugu kooliüritused selleks aastaks läbi, aga eksisin. Õpetaja ütles, et kuna lapsed esinesid nii ilusasti jõulukontserdil siis on nad ära teeninud ühe korraliku peo. Pidu saab toimuma järgmisel teisipäeval ja ma plaanin neile neid minu igaaastaseid vahukommi lumememmi meisterdada. Õnneks see on kindel, et järgmisel reedel, 20 detsembril, on viimane koolipäev ja ma saan lõpuks hinge tõmmata ja hommikuti kaua voodis lesida :)...

5 comments:

 1. Väga nutikas.
  Jõudu edaspidiseks.
  Ootan ka juba koolivaheaega. Kuna tüdrukud käivad lisaks tavakoolile ka Kaunite Kunstide Koolis siis neid esinemisi ja värke ka ikka jagub :) Koolijõulupidu on vaid õpilastele, seal vanemad ei käi. Aga lasteaeda peab küll minema.

  ReplyDelete
 2. Meil ka siin nii paljud kannavad neid kampsuneid. Ise ma pole ostnud. Vahest on mõte küll, et muretseks, aga ma tean, et niikuinii ei kanna.

  ReplyDelete
 3. Ma ei teadnudki, et selline päev oli. Šotimaal seda vist ei peetud. Minus tekitavad sellised heategevuskampaaniad vastakaid mõtteid. Ühelt poolt ju tore toetada vaeseid nälgivaid lapsukesi "kusagil Aafrikas" ja linnuke kirja saada, et olen oma "hea inimese" kohustuse sellega täitnud. Kusagil Hiinas või Bangladeshis vehkisid tuhanded neiud-naised kudumismasinate taga, et neid lääne tarbija jaoks suht odavaid jõulukampsuneid toota (Primark jm poed on neid ju täis). Pannakse korra-paar selga ja jääb kappi vedelema või visatakse musta kilekotti heategevuspoodi viimiseks. Raisatud on palju loodusressurssi ja tööjõudu, aga kasu on suhteliselt tühine- mõnedkümned miljonid Aafrika musta auku, mis toidab veelgi sealset korruptsiooni ja teadmine, et küll jälle antakse, kui telekas kärbseid täis näljaseid lapsi näidata. Soovitan lugeda P. Theroux raamatuid Dark Safari ja Last Train to Zona Verde, et silmad avaneksid selle koha pealt.
  Teisalt, ma ei mäleta täpselt, kui suured summad läksid heategevusorganisatsioonidel nende endi ülalpidamiseks, palgad ja bürokraatia jms, mitte just vähe raha.
  Arvan, et oleks mõistlik kõik need jõulukampsunid kokku korjata ja üks lennukitäis kohe Süüria põgenikelaagrisse lastele-naistele saata, kes seal praegu telkides lumehangedes külmetavad.

  ReplyDelete
 4. Muideks Pagulane, ma just üks päev mõtlesin ise ka siin seda asja. Mulle Aafrika teema väga südame lähedane ei ole, aga mul ei ole kahju neile seda paari naela anda.
  Eks ta ole jah kahe otsaga asi samas mulle meeldib, et lapsi harjutatakse juba varakult 'annetama' ja hädasolejaid aitama. Kord kui nad vanemad siis saavad ise otsustada mis viisil seda annaetust või abi on õigem teha ja käituda vastavalt.

  Greta võtab neid annetusi tõsiselt ja alati tahab teada kelle abiks raha läheb. Mulle tundus, et koolis räägiti neile ka midagi seoses selle annetuse ja kampsuni kandmisega kuna Gretal jagas osa infot pärast kodus meiega.

  Aga ma ise mõtlesin, et mulle meeldib rohkem teha 'otsesemaid' annetusi või kedagi raskel ajal aidata. Et siis on tulemus kohe paremini näha ja on teada, et abi läheb ikka abivajajani mitte kuskile administratsiooni kulude tarbeks.

  ReplyDelete
 5. Jah ma olen absoluutselt nòud Pagulasega, kuigi ma pole neid raamatuid lugenud!
  Itaalias on vaid ùks usaldusvààrne organisatsioon, kes isegi ei vòtnud vastu riigi kàest raha sest riik tegelikutl toodab sòjariistu...
  Nùùd on ùks ettevòtlik naine, tàiesti siit meie kòrval linnast, kes kàib ise konteineritega Sùùrias! Kogume facebooki kaudu tekke, kuivtoitu, saapaid, riideid vaestele lastele, kes telkides vaikselt surevad. Selline otsene abi, pàrast teeb ka pilte kui kohal kàib, kus lapsed panevad uusi saapaid jalga jne. Kindlasti ka tema lennukipilet on seal summa sees, mis kokku suudab koguda aga las siis olla, tema kàibki kohal selleks, et kraam kohale viia ja ise oma silmaga kontrollida, et kòik jòuab òigesse kohta...

  ReplyDelete