Friday, 20 December 2013

KOOLI LÕPU JUTTU

Mul ei ole hetkel midagi tarka siia kirjutada, kuna kogu elu on käinud vaid kooli ja jõulu ettevalmistuste nimel. Nii kaua kui me midagi tarka ettevõtma hakkame panen siia mõned (viletsad) pildid viimaste nädalate sündmustest. 
Alustan Greta balletiga. Neil on veerandi lõpus alati lahtine tund kuhu saavad vanemad vaatama tulla. Seal saab siis näha mida nad selle veerandi jooksul õppinud on. 
Nad tegelikult ei õpi tunnis sellist klassikalist ranget balletti. Tunnid on mõeldud lastele nautimiseks. Noh, nad ju alles 4-5 aastased ka, ega nii noortel ei olegi ju vaja intensiivselt balleti positsioone õppida, seda enam, et päris balleriinaks ei ole neil kellegil plaan saada.

Greta ei ole tegelikult üldse balleti tüüpi laps, kuigi talle hirmsasti meeldib muusika ja tants. Nendelt piltidelt siin ta küll poseerib üsna balleriinalikult, aga tegelikult näiteks hüppab ta nagu elevant :)
Ma olen Gretat juba beebist peale (ta alustas balletiga 18 kuuselt) suunanud nii, et kui me tunnis käime siis teeme kõik kaasa. Ja mitte ei tee ainult kaasa vaid teeme kõike korralikult kaasa. Ma ei räägi siis sundimisest. Kui sundimiseks oleks asi läinud siis oleks see olnud märk, et talle ei meeldi seal tunnis ja siis ma ei oleks teda sinna kalli raha eest vedanud. 
Kui õpetaja tegi ees ühte asja siis meie tegime seda sama järgi ja mitte ei lamanud poole ajast põrandal või istunud emme süles. 
Kui Greta juba vanem oli siis oli ta tunnis üksinda ja õpetaja on mulle öelnud, et Greta järgib teda korralikult ja ei proovi tunnis teistega pidevalt lobiseda või muidu lihtsalt jalga vibutada. Ka ei ole ma lubanud tal lahtise tunni ajal minu juurde moe pärast joosta (nagu mõned teevad), samal ajal kui kõik teised tantsivad. Ma arvan, et sellest on kasu olnud, kuigi teist pidi muudab see teda ka kahjuks natuke liiga täiuslikust taganõudvaks. Ma pean talle kuidagi õpetama, et kui ta teeb asju siis tehku südamega, aga samas ärgu unustagu ka oma tegemisi nautimast. 

Siis oli koolis mudilaste jõulukontsert. Väga tore oli. Lapsed lausid kokku 7 erinevat laulu millest ühte veel kolm korda. Kõik teadsin sõnu ja olid väga enesekindlad ning agarad esinema. Greta ütles mulle üks päev enne jõulukontserdi autos: 'Emme, sa hakkad natuke nutma kui sa näed kui ilusasti ma laulan ja tantsin. Sa hakkad nutma kuna sulle hakkab see väga meeldima'. Ma ise mõtlesin, et uh uhh, kust nüüd äkki selline jutt. Pärast tuli välja, et õpetaja oli lastele koolis rääkinud, et kui nad publikus oma vanemaid nutmas näevad siis tähendab see vaid seda, et neile väga meeldib nende laulmine :)

Koolis tehtud pilte ja videot ma siia panna ei saa. Proovisin täna Gretat kodus laulma panna, aga ta hakkas natuke lollitama ja nagu ALATI siis sai mul kaamera mälukaart just poole filmimise pealt täis. Naljakas on see, et Greta laulab  'He is Christ the Lord' asemel 'He is Christ the LOVE'. 

Nädal enne koolilõppu oli meil kodus kaardivabrik avatud. Jõulude ajal pannakse ka laps täiskohaga tööle. Ta pidi üle 40-le kaardile alla kirjutama ja osadele ka pildid joonistama. Tegelikult ei PIDANUD, aga ega ta ise selle kirjutamise vastu ei olnud ja kui talle vahepeal paar imepisikest kommikest ka veel ergutuseks anda siis oli kirjutamine lausa lust ja lillepidu. 
Kui me selle suure portsuga ühele poole saime selgus, et vabrikut ei saagi veel kinni panna. Tuli välja, et koolis on komme jõulukaarde vahetada. Ma ei tea, aga minu arvates on see küll natuke hullumeelsus, et nelja ja viie aastased omavahel jõulukaarde vahetavad. Raske ka vaid paar paremat sõbra välja valida kui suurem osa klassist on omavahel seotud. Egas midagi, võtsin klassinimekirja ette ja hakkasin Gretalt küsima kellele kaart saata ja kellele mitte. Kokku tuli nimesid umbes 15 ringis. Ja noh, ega mina siis kunagi kergemat teed ei lähe...
Ma ei tea kust Greta seda indu võtab, aga kogu selle kaardi hunniku kirjutamise kõrvalt on tal veel energiat ülepäeviti Jõuluvanale kirju jätta. Need ei ole sellised kirjad kus ta midagi jõuluvanalt paluks, vaid lihtsalt tänukirjad või midagi selle sarnast. Mul on raske aru saada kuna need on paksult teksti täis, aga kuna Greta ei oska ju veel inglise õigekirja siis on osadest sõnadest väga raske aru saada. Näiteks FOR is FO kuna hääldades sõna 'for' tavaliselt 'r' tähte ei kuule. Siia ümbrikule on Greta kirjutanud Santa's sack From Greta.
Kui kirijad on valmis siis pannakse need kuskile suvalistesse kohtadesse Jõuluvanale. Noh näiteks jõulusoki sisse või aknalauale. Kui ma juhtun neid kirju märkama siis ma pistan ümbrikusse väikese sokolaadiraha. Oh seda üllatust siis kui ta selle sealt mingi aeg hiljem täiesti kogematta leiab :)
Koolipeole tegin Greta klassile vahukommi lumememmed. See mul siin juba igaaastane traditsioon :)Lastele olid väga meeldinud. 
Ning täna oli siis see (minu poolt) kaua oodatud selle aasta viimane koolipäev. Greta koolikott sisaldas järgmisi esemeid: järgmise aasta kalender, ise tehtud kuuseehe ja jõulukaart meile kingituseks. Sellele lisaks andis õpetajad igale lapsele klassist väikese kingitusepaki kus oli sees natuke sokolaadi, jõulukaart ja üks väikene vidin. Väga armas minu meelest. Gretal oli igaljuhul õpetajatelt saadud kaardi üle väga hea meel. 
Kotis oli ka kotike põhjapõdra toiduga. Selle said lapsed nendelt päkapikkudelt kes neil üks päev koolis käisid koos põtradega. Kotil on ilus luuletus sellest kuidas seda toitu peab õhtul enne jõule õuele puistama, et siis näevad põhjapõdrad seal sees olevaid sädemekesi ja teavad kelle õuel peatuda. Päkapikk oli lastele öelnud, et kui lapsed öösel kellukeste helina peale peaksid ülesse ärkama siis peavad nad silmad uuesti kinni panema ja edasi magama :)
No nii armas, kas pole?  
Aga nüüd on koolivaheaeg alanud ja me saame lõpuks lõdvestuda. Noh, näiteks sedasi...
Ps. nagu te märgata võite siis kõik pildid peale viimase on tehtud tavalise kaameraga. Kvaliteedi vahe on ikka tuntav, kuigi mu tavaline kaamera on väga tasemel :)

2 comments:

  1. Väga armas see põhjapõtrade lugu.
    Mina olen nüüd veidi aastatega karastunud, aga varem oli mul igal peol kus lapsed esinesid pisarad silmas. Laste lasteaialõpupeol lausa töinasin :) Sel aastal Laura lõpetamine ees, oeh ... :)

    ReplyDelete
  2. tubli Greeeta! Aplaudeerisime sulle kòik!!

    ja hààd puhkamist :)

    ReplyDelete