Thursday, 5 December 2013

KOOLI JÕULULAAT

Jõulukaardide ja pakkide valmistamine on võtnud enamuse mu ajast ja blogimine on jäänud tahaplaanile. 
Õues on aga mõnus sügis. Greta kooli juures on palju selliseid puid mis talveks lehed lahti lasevad (paljud puud seda siin Inglismaal ei tee). Nii mõnus on hommikuti lehesahinal kooli kõndida või joosta. Tuulise ilmaga on eriti ilus seda lehesadu jälgida. Mulle nii meeldib. Kahjuks on seda raske pildile jäädvustada, kuna ma alati unustan oma kaamera koju. 
Puud on aga kohe varsti paljad ja valmis loodetavasti natukeseks lumeks.

Eelmisel nädalalõpul oli siis Greta koolis see kaua oodatud jõululaat. Käisin päev varem saalis, kus juba ettevalmistused käisid, ja sain paar pilti teha.
Ma lausa ahhetasin, kui nägin seda hunnikut moosipurke mis lapsed olid kaunistatult kooli toonud.

Nagu ma aru sain siis need on kõik heas korras koolile annetatud raamatud või mängud mida loosis kasutati.
Laadapäeval sai £1 eest osta 3 piletit. Kui pileti lõpus oli kas 3 või 6 siis said endale selle pileti eest auhinna valida. Greta võitis ühe iletiga ja valis endale mingi pärlite komplekti.
Ma ikka hullult armastan laste joonistusi. No vaadake kui nunnud jänkud ja mõmmid ja muud linnud ja loomad.
Greta vanused tegid selle seinakaunistuse. 4 aastased veel nii osavad loomade joonistajad ei ole, seega nende hooleks jäeti kuusepuud ja lumememmed. Greta oma on see roosa salliga.
Moosipurkide lunastamine käis järgmiselt. £1 eest said valida kaardipaki hunnikust 3 kaardi. Kui mõni nendest oli kas kuningas, poiss, äss või emand siis said vastava kaardi peal oleva purgi endale, kui ei siis jäid ilma või said uuesti proovida. 
Ma algul arvasin, et lähed ja lihtsalt ostad 1 naela eest ühe purgi endale. Mõtlesin veel, et huvitav kuidas see purkide valimine käiks nii, et liiga pikalt aega ei võtaks. 
Kaarte kasutades aga seda probleemi ei olnud, et keegi purkide pärast kaklema läheks või pool tundi valiks :) Samuti sedasi oli võimalus koolile rohkem raha teenida, kuna mitte kõik ei võitnud esimese korraga.
Me andsime Gretale £2 mille eest ta sai endale 6 kaardi valida. 3 nendest olid kohe trubi kaardid ja Greta võitis kolm purki. 

Tuli välja, et enamus purke olid vaid KOMMIDEGA täidetud, mitte väikese mänguasjaga nagu meie poolt tehtud. Nii, et Gretal oli nüüd KOLM purgitäit komme!!! Oh õudust. Õnneks osa nendest kommidest olid need kõige odavamad ja kõige jubedamad ja Greta juba teab, et neid me tal süüa ei luba ning loovutas need hea meelega meile. Paar praakisime veel muna jutuga ka välja ja ülejäänud sai siis endale :)
Moosipurgi laua juurest liikusime Hamper laua juurde.
Iga klass teeb jõululaadaks alati ühe Haper-i (tõlge ütleb, et eesti keelne sõna sellele on pakk-korv), mis siis oksionil ära müüakse. Tegu siis midagi piknikukorvi moodi asjandusega kuhu sisse kogutakse igasugu kraami vastavalt teemale. Näiteks Greta klass tegi 'ilu' korvi. Sinna sisse koguti igasugu hea kvaliteediga kreeme, shampoone, kehaõlisid, maniküüri vidinaid jne. Meie korvis oli £300 eest igasugu kraami, kuigi ise me kulutasime selleks vaid £42 klassi rahast. Paljud tõid kodust kasutamata ilu asju mida ei vajatud ja seega me ei pidanud klassiraha rohkem kui £42 selle korvi peale kulutama. Mina viisin samuti ühe kalli firma vanniõlide karbi mida meil siin kodus keegi ei kasutanud.
Greta klassi hamper müüdigi ära kõige kõrgema hinnaga. Keegi maksis selle eest £165!
Neid korvikesi oli seal igasuguseid. Üks oli näiteks Skandinaavia teemaline ja seal olid põhiliselt IKEA-st ostetud rootsilikud asjad. See nägi väga ilus välja ja me peaaegu oleks sellele oma pakkumise andnud, aga kuna meil oli endil IKEAsse minek ees siis see ei tasunud eriti ära.

Oksion ise toimus nii, et iga korvi juures oli paberileht kuhu inimesed said oma pakkumised kirja panna. Kõige pealt pani kirja oma nime ja telefoni numbri ning pakutava summa suuruse esimene pakkuja. Kui keegi oli nõus mingi korvi eest rohkem maksma siis kirjutas ta eelmise inimese nime alla oma nime ja uue pakutava summa.
Oksion kestis paar tundi ja kui see lõppenuks kuulutati siis need inimesed kelle nimed olid viimased võitsid.
Meie otsustasime ka oma pakkumise ühele korvile kirja panna. Hea võimalus koolile raha annetada. Valisime korvi mille teemaks oli 'Aastalõpupidu'. Kuna tegime seda üsna laada lõpu poole siis oli meie ees nimekirjas juba üsna palju nimesid. Panime oma pakkumise £120 kirja ja tulime koju ära ning lootsime, et ehk keegi peale meid enam pakkumist ei tee. Pärast kui ma läksin kooli tagasi appi koristama siis sain teada, et meie olimegi selle korvi võitjad. Hurraa! Korvi sisust aga natuke hiljem.
Laadal oli eraldi ka kasutatud raamatute ja mänguasjade müük. See oli nii naljakas, kui üks ema, kes seal abis oli, tuli mulle näitama ühte raamatut, et see on nii ilus raamat. Et kui temal oleks tütar siis tema ostaks selle talle aga ostku mina kuna mul on tütar. Ma siis vaatasin mis raamatuga tegu on ja avastasin, et see on see raamat mille mina ise koolile olin annetanud :) Jah, ma pean tunnistama, et see tõesti oli ilus raamat, aga kuna Greta selle vastu eriti suurt armastust ei olnud üles näidanud siis ma otsustasin selle ära anda. 
Laadal sai teha igasugu meisterdamisi. £1 või £3 eest sai meisterdada võtmehoidjaid, kaarte, juustesse patse või näomaalinguid. Greta otsustas kaunistada £5 eest keraamilise kuuseehte. Valis jõuluvana oma. Need võeti meilt ära, et ahju viia ja saame tagasi järgmisel nädalal.
Vikerkaare triipudega jõuluvana
Ühte klassi oli ehitatud Jõuluvana grotto. Jõuluvanaks oli Greta klassist ühe poisi isa. Vaene mees, ta oli jõuluvana rollis üle 4 tunni jutti ja vestles üle 100 lapsega. Greta oli järjekorras 98. Me ootasime seda külastust kõvasti üle tunni. Panime oma nime kirja ja siis saime vahepeal teiste asjadega tegeleda. Aegajalt käisime kontrollimas, et ega meie kord ei ole juba. 
Ma eelmises postituses mainisin, et Greta loodab, et jõuluvana talle ühe koerakese toob. Ma olen talle öelnud, et jõuluvalt ta seda ei saa, aga sünnipäevaks küll. Noh, nagu jõuluvanadele ikka tavaks siis nad ju alati küsivad, mida lapsed jõuludeks soovivad. Nii ka see Greta kooli jõuluvana. Greta siis rääkis vanale oma koerakesest ja jõuluvana ütles, et ta vaatab mida ta teha saab. Ma pärast seletasin Gretale uuesti, et ärgu ta jõuluvanalt seda oodaku, et jõuluvana ei too seda talle. Greta vaid naeratas selle jutu peale kavalalt ja ütles, et küll me näeme!!!...
Jõuluvana külastus maksis £3 ja selle eest sai Greta ka kingituse. Ma ütleks, et see £3 kingitus oli palju etem, kui mõnes korralikus Santa grottos. Selleks oli keraamiline põrsast rahakassa mille lapsed said ise ära värvida. Gretal oligi just vaja oma taskuraha kogumise jaoks kassat. Ta praegu harjutab säästmist ja tal on hetkel juba £5 koos.
Ma ühes omas postituses kirjutasin, et eelmisel reedel said lapsed koolivormi asemel tavariideid kanda, kui tõid vastutasuks kooli ühe pudeli. Siit saate näha palju neid pudeleid kokku koguti. Ühel pildil on vaid 'soft' drinks ja teisel alkohoolsed joogid

Pudelid pandi muidugi jälle loosi. Ühe £1 eest sai osta 3 piletit (piletid olid kokkumurtud ja  ämbris), kui pileti lõpu oli number 0 või 5 siis võitsid selle numbriga pudeli. Meil oli jälle loosiõnne. Esimese kolme piletiga ei võitnud me midagi. Mina aga läksin hassarti ja ostsin Gretale veel 3 piletit. Greta võttis ämbrist kaks esimest piletit ja mina ühe. Greta võitis ühe pudeli ja mina teise. Nii, et £1 naela eest saime pudeli punast ja pudeli valget veini :) 
Tegin koolipeal paar pilti laste kunstitöödest. Ma tavaliselt ei satu kooli sisse, kuna lapsed antakse üle ja saadakse koolipäeva lõpul kätte hoovi pealt, seega kui just erilist põhjust ei ole siis koolimajja sisse ei saa.
See kuninganna pilt jättis mulle unustamatu mulje, kui ma seda esimest korda nägin, kui kooliga esimest korda kohtuma tulin. Kui seda pilti kaugelt vaadata siis on effekt suurem.

Selline näeb välja Greta kooli spordiväljak. Õigemini osa sellest. Üsna luksus, kuna mitte kõigil koolidel siin riigis ei ole oma spordiväljakut.

Laadaga samal päeval toimus Greta klassist kahe poisi ühine sünnipäevapidu. 
Sellised nägid välja väikesed printsessid ja superkangelased :) Õhtuks olime kõik väsinud.
Sel esmaspäeval saime oma hamperi kätte. See oli nii raske, et selle tõstmiseks läks kahte naist vaja. Mina ei oleks sellega üksi kuidagi autosse kõndida suutnud, seega avati mulle kooliväravad, et ma saaks autoga otse ukse ette sõita. Sealt tassis üks mees selle mulle autosse. 
Korvi sisu oli järgmine


Ma ei tea mida me selle suure hunniku alkohooliga pihta hakkame, kuna meie ju alohooli ei joo. No, eks me siis jooda neid, kes meile külla tulevad ;)

OK, selleks korraks aitab, ma jooksen siis nüüd taas jõulukaarde kirjutama...

6 comments:

 1. Oi ma tahaks ka sellist korvi :)
  See on muidugi peaaegu meie poole kuu toiduraha :)

  ReplyDelete
 2. Aga palun, tule ja vii endale :) Hea meelega annaksime teile :)

  Eks teie palgad olek ka teised, kuigi ega teil seal Eestis see toit nii odav pole midagi. Ma ei tea kuidas te saate nii väikese summaga hakkama kuna teid on peres ju rohkem kui meid. Mida te siis sööte?
  Meil läheb toidu peale üle 100 nädalas ja kui külalised peaksid tulema siis kindlasti pool samast summat veel sinna otsa.

  Meil on viimasel ajal sattunud nii, et just jõulude ajal teeme mingi suurema 'heateo' kellegile. Sel korral siis juhuts lihtsalt nii, et saime ise ka natuke kasumit ja Greta omakorda veel kooli kaudu ka.

  Kooli oleme me alati nõus toetama, kuna see on tähtis nii meie lapse kui teiste seal koolis käivate laste jaoks.

  ReplyDelete
 3. Ma tahaks ka sellist korvi. Ilma alkoholita küll vist, aga need inglise pakendid näevad lõpmata nunnud välja. Kahjuks maksab see meiepere terve kuu toiduraha.
  Eks ma kirjutan enda juures kunagi edaspidi, kuidas ja millest me elame. Ma jälle ei viitsi sisse logida, see ajab mind täitsa meeleheitele. :)
  reet

  ReplyDelete
 4. Eks me sööme seda mis siin Konsumis pakutakse. Liha ostame vaid siis kui on soodus. Mõni päev läheb söögi peale rohkem teine päev vähem. Kõike lubada ei saa ja ostame ikka soodsamaid asju ja teeme odavamaid sööke :) Kahjuks ei saa vaadata mis oleks tervislikum, hind ikka esmatähtis. Aga õnneks meil allergiaid ega toidutalumatust kellegil pole ja kõhud on täis :) Väga tihti tuleb toitu lausa minema visata ...
  Makarone, jahu, neljaviljahelbeid, õli, tatart ja suhkrut saime Euroliidu toiduabist, neid ostma ei pea.
  Sealt korvist ajavad suu vett jooksma need merekarbikujulised kommid. Oi ma olen neid saanud ... :)
  Aga jõululaud on meil rikkalik ja pähkleid ja mandariine saab küllastuseni söödud :)

  ReplyDelete
 5. Kui palju lapsi seal algkoolis on?

  ReplyDelete
 6. Reet, oh ma nii hea meelega teeks kõigile sellised korvikesed. Tegelikult teeksin veel ilusamad kui need kuna ma paneks sisse huvitavamaid asju ;) aga kahjuks postiga saatmine on nii hullult kalliks tehtud, et saatmise peale läheks rohkem raha kui korvi koguhind oleks :(

  Pagulane, Greta koolis on kuskil 400 lapse ringis. Ma küll ei tea kus need lapsed seal kõik on kuna mina ei ole seal kunagi nii palju lapsi korraga näinud. Koolimaja ise on ka ühekordne ja sopiline nii, et näeb üsna väike välja :)

  ReplyDelete