Thursday, 21 November 2013

KUHU ON KADUNUD KÕIK KOHALIKUD

Viimasel ajal väljas käies on kuidagi eriti silma hakanud, et igal pool poodides ja restoranides-kohvikutes on töötajad enamuses välismaalased. No tõesti, ma ei mäleta millal mind viimati keegi kohalik teenindanud oleks!

Eelmine nädal käisime Petele triiksärke otsimas ja ühes poes jäi kõrvu järgmine vestlus.
Poodi tuli mees väikese lapsega. Teenindaja neiu jooksis juurde ja küsis kas saab kuidagi aidata. Mees vastas, et saab küll. Oli kuulda, et mõlemad rääkisid aksendiga inglise keelt. Mees küsis müüjalt, et kus ta pärist on. Müüja vastas, et Poolast. Mees küsis, et kas neiu vene keelt ka räägib. Neiu vastu, et jah räägin küll. Selle peale vastas mees vene keeles, et räägime siis hoopis vene keeles. Ja nii ma siis jätsingi nad sinna vene keelt rääkima.
Igati luks värk küll ju kui poe müüja oma kliente nende emakeeles teenindada saab :)

Kovikutes ja restoranides ei ole meid, minu mäletamist mööda, viimase aasta jooksul kordagi keegi kohalik teenindanud. Ega me otseselt ei kurda, kuna teenindus on pea alati väga hea olnud. Mõnikord lihtsalt on üsna väsitav ja ebamugav väga tugeva aksendiga kõnest aru saada ja neid pidevalt oma juttu korrata lasta. 

Sama muutus tundub olevat ka IT alal. Pete alustas just tööd uues firmas. Tema jutu järgi on nende team-is vaid kaks valget meest temale lisaks. Kõik teised on mujalt. Üks naine on ka grupis ja tema on näiteks Türgist. Eile käis kogu team restoranis õhtust söömas ja jutu käigus tuli välja, et kõikide meeste (väljaarvatud Pete ja ta ülemuse) naised oli nende vanemate poolt välja valitud. 
Pete tuli koju ja ütles, et kuula kes me team-is on ja luges siis mulle terve rivi nimesid ette. Ma tõesti olin vaimustuses, et ta oli suutnud need nimed nii ruttu selgeks õppida. Minu kõrvale oli see kui mingi võõrkeel.

Pete imestab ka, et kus kõik kohalikud on. Et kas siis kohalikud noored ei tahagi IT õppida või milles asi on? Kõik need inimesed on väga toredad inimesed (mõningate eranditega loomulikult) kuid kohati tunneb Pete nagu ta ei olekski oma kodumaal…

Aga küsimus jääb, et kus siis kõik kohalikud on jäänud???

6 comments:

 1. Asi on ilmselt lihtsalt selles, et te elate Londonis. Kohalikud teenindavad teid väiksemates linnades ja külades. Londonis on odavat välismaist tööjõudu nii palju, et miks peaks tööandja palkama tööle siis kalli kohaliku, kui saab soodsama välismaalase? Me käisime Shotimaal ja seal olid teenindajad pea eranditult kohalikud (ja noh..nende kõnest oli ka raske aru saada ;) Aga nii see on vist iga suurlinnaga, et need tõmbavad seiklejaid igalt poolt maalimast, kes on nõus ka odava rahaga tööd tegema.
  Ma lõpetasin just "Minu India" lugemise (autor Eeva Kaun). Mulle see raamat kohe väga meeldis. Seal oli ka see sobitatud abielude teema ja tegelikult pidid Indias noored enamasti sellega rahul olema. Põhjendus oli see, et aga kes mind veel paremini tunneb kui mitte minu vanemad ja nemad tahavad mulle ju ainult head. Seega nad valivad mulle abikaasa, kes mulle kõige paremini sobib. Kui nii mõtlema hakata, siis võib olla tõesti? Kuigi ma isiklikult pooldan siiski meie vaba valiku traditsiooni.

  Tervitades!
  Eva

  ReplyDelete
 2. Tsau Eva :)
  Selles suhtes on sul küll õigus, et eks siin pealinna või mõne teise suurema linna lähedal on ju tegelikult alati olnud rohkem välismaalasi tööl.
  (Maa kohtads on tegelikult ka hotellides palju välismaalasid tööl. Mõnes isegi nii palju, et neil on keelatud omavahel tööl olles emakeelt rääkida :)

  Samas me oleme märganud, et just viimase aastaga on nende välismaalaste number poodide ja kohvikute teenindajate hulgas kuidagi maassiliselt tõusnud.

  Ma pooldan ka meie vaba valiku traditsiooni aga vinge oleks teada saada, et kui vanemad oleksid valinud, siis missuguse mehen ad oleks mulle valinud :) :)

  ReplyDelete
 3. Eks inglased tahavad ka mujalt õnne otsida. Meil on siin Frankfurdis grupp sõpru tekkinud. 4st mehest 3 on inglased, naised on eestlane, inglane, ameeriklane ja austraallane :).
  Ah, ja tere ka. Ma ei ole siin vist varem kommenteerinud :).

  ReplyDelete
 4. Mõtle kui lahe kui sa saad Rootsis eesti keeles jäätisepoes jäätist tellida. Mul klassiõde elab Rootsis ja tema vanem tütar kes sündis küll Rootsis aga räägib vabalt ka eesti keelt töötas suvel taskuraha teenimiseks jäätisemüüjana ja ehmatas nii ühte eestlasest klienti :)
  Aga kuhu teie kohalikud on kadunud ma ei tea, siin pole neid ka näha olnud :D

  ReplyDelete
 5. Meil Riminis on venelasest turist-klient kui kuningas ja teda teenindatakse vene keeles nii restoranis kui riidepoes. Kõige rohkem otsitaksegi tööle inimesi, kes vene keelt räägiksid. Ja neist siin puudust ei ole. Õnneks on siiski ülekaalus veel itaallased.

  ReplyDelete
 6. Mina töötan teenindussektoris. Olen küll põhjapool aga usun, et see kehtib ka mujal.

  Tee mida tahad, aga kohalik ei lähe miinimumi eest poes riideid kokku lappama või laudu pühkima. Ei ole väga valikut. Ja siis tuleb töötahteline immigrant ja nii see läheb :) Ma ei saa üldistada, kuid väga paljud kohalikud noored arvavad, et nad on paremad. Aga see on ka eestis ju, vaata mida tahavad noored kohe tööle asudes palgana kätte saada.

  Sina ja mina ei ole kah kohalikud, kuid oleme siin end püsivalt sisse sättinud. Ja kohalike vaatenurgast oleme ju ka meie sisserändajad, kellest nad ei pruugi aru saada. See pole pahasti mõeldud, ma ei usu, et su inglise keelel nende aastate järel midagi viga oleks. Aga ma näen seda lihtsalt sellest vaatenurgast.

  Arvestades eestlaste hulka Londonis, satud sa kah ükskord sellisesse olukorda ma usun :P

  ReplyDelete