Tuesday, 15 October 2013

VÄIKESED KILLUD

Ma olen ikka pidevalt proovinud ülesse kirjutada Greta naljakaid ütlemisi. Mul on maja täis väikeseid paberijuppe kuhu ma neid ütlemisi möödaminnes kirjutanud olen. Enne kui ma suurema osa neist ära kaotan kirjutan need ütlemised ka siia ülesse, et aastate pärast oleks tore lugeda. Mõned neist 'killukestest' on vaat, et aasta vanad, enamus siiski üsna hiljutised (kolme poole kuni nelja poole aastane). Osa 'kilde' olen juba ära kaotanud :(
Ma ikka mitu korda päevas korrutan Gretale kui palju ma teda armastan.
'Miks sa mulle kogu aeg ütled seda 'MA ARMASTAN SIND'?'
Mina: 
'Sellepärast, et ma armastan sind nii väga.'
'Aga ma TIAN ju seda'

'Kui mina olen ema siis minul on kaksikud'
Mina: 'Kuidas sa nendega kaksikutega hakkama saad?
'Kui nad nutavad siis ma võtan nad sülle. Ei mul on kaksikud ja veel üks beebi poiss. Kui nad nutavad siis ma annan neile piima.'
Mina: 'Tissist?'
Greta mõtleb natuke ja siis ütleb:
'Aga minul ei ole nii palju tisse. Ma annan ühele beebile siis pudelist piima.'

Paar näidet kuidas lapsed, kes veel lugeda ei oska, asju kuulmise järgi võtavad.
Greta tuleb lasteaiast koju ja teatab mulle tähtsalt, et nemad olid rääkinud lasteaias RED  FOREST-ist ja et seal elavad suured sisalikud ja suured liblikad jne. Mina kuulan huviga ise mõtlen, et laps vist ajab midagi natuke segamini. Küsin üle, et kas ta on kindel, et tegu oli ikka red forestiga ja mitte GREEN forestiga? Ma sain aru, et midagi on selle metsaga valesti, aga ei suutnud ka ise aru saada mis täpselt. Mõtlesin, et on RED SEA ja mitte red forest ja seega pakkusin green forest. Greta aga kinnitas, et neile räägiti lasteaias red forest-ist.
Mind jäi see asi vaevama ja kui Pete koju tuli siis palusin Gretal issile ka rääkida mida nad lasteaias õppinud olid. Pete sai kohe pihta, et jutt käib RAIN FOREST-ist :)
Greta, kes veel lugeda ei oska, võtab asja ju nii nagu ta seda kuuleb ja tema kuulis 'rain' asemel 'red'. Sealt siis ka see red forest. Mina olin niisama loll :)

Kuulmisest veel seda, et Greta lasteaias laulsid nad mandrite laulu kus sõnadeks oli North America, South America. Üks poiss aga arvas (kuulis), et laul käib North-Erica, South-Erica (poisi tädi nimi oli Erica).

Teine väike tüdruk Greta rühmast oli aga kindel et nende kahe kasvataja nimi on Soup (SUE) ja Miki (Niki), sest tema kuulis nende nimesid nii :). Käis ringi ja kutsus Soup ja Mikit :).

Üksvahe oli Gretal kombeks asjadele nimesid panna. Iga ta beebi, koer, kass jne sai endale Greta poolt väljamõeldud nime. Kuna need nimed olid üsna keerulised ja mõeldi välja sekundiga siis loomulikult unustati need ruttu ära. Sellest ei olnud lugu, kuna unustatud nime asemel mõeldi kohe uus nimi välja. 
Näiteks sellised nimed nagu Illek, Simmik, Oliko.

'Grantsul ja Hebu'- Greta tahtis, et ma talle üks õhtu seda muinasjuttu loeksin. Mul võttis paar sekundit aega, enne kui pihta sain, et tegu  'Hans ja Grete' looga.
Greta ärkab hommikul pahurana (mida ei juhtu tihti). Iga asi võtab topelt aega, aga kuna on alles kooli alguse esimesed nädalad siis ma olen väga rahulik ja kannatlik temaga ning ei tõsta lapse peale häält.
Greta on aga jätkuvalt väga pahur ja kurjustab minuga:
'Ma ajasin sind hommikul vara ülesse ja nüüd sa oled väsinud ja kuri minuga.'

Oleme autos. Andsin Gretale tüki sokolaadi. Greta hakkab paanitsema ja korrutama, et ta ei taha seda käes hoida kuna sokolaad SUREB ÄRA. Ma ei saa asjale üldse pihta, kes sureb ära ja miks laps sokolaadi peale sellist kisa tõstab. Lapsel läksid lihtsalt kaks eesti keelset sõna 'sureb' ja 'sulab' segamini.

Greta tahab saada kaneelisaiu, mis ma olen sügavkülma hoiule pannud. Greta sirutab käe juba kapi poole, et neid ise võtta kui ma ütlen talle, et oodaku natuke, et ma kohe annan talle need ise kuna ta ei tea kus need on. 
Greta vastab mulle:' Sa pead mulle näitama, siis ma tean kus need on kui ma suureks saan.'

Ostsin meile vannituppa vanni ette uue vaiba. Vaip on väga pehme ja selle peale on nii mõnus astuda. 
Õhtul peseme Gretaga hambaid ja laps istub vaibal.
Greta:' Ma ei taha selle vaiba pealt enam ära minna. Ma ostan endale ka sellise.'
Mina:' Miks sa uue ostab? Meil on ju üks juba.'
Greta:'Ei, kui ma suureks saan siis ma ostan ühe endale ka'


Gretal taas teemaks suureks kasvamine, inimeste vanaks jäämine jne. Ühesõnaga tema lemmik teema.
Küsin siis jutu käigus Gretalt, et kas ta hoolitseb mu eest kui ma vanaks jään?
Greta vastab:' Jah, emme. Kui sina ei näe siis mina aitan sind ja ostan sulle ühe selle kutsu!'
(Greta peab silmas koeri kes pimedaid inimesi aitavad :)
Koolis on toiduks pizza. Meie laps aga pizzat ei söö. Õpetaja (mitte Greta klassi oma) tuleb ja küsib Gretalt miks ta söönud ei ole. Selle asemel, et öelda, et talle ei maitse pizza ütleb meie laps:'Vabandust, ma kogemata sõin hommikul kodus liiga palju.' 
Väga diplomaatiline, püüdis vältida konflikti.

Räägin Gretale enne magamaminekut, et tal on homme koolis PE tund (kehalise kasvatuse tund) ja, et ma panin talle sweater (pusa) kotti.
Greta ei ole enne palju midagi PE tunnist kuulnud ja tal ei ole õiget ettekujutust millega tegu. Samuti ei saa ta hästi aru mis asi see sweater on.
Greta küsib:' Sweatysuit!?! Kas see on kuum? Miks sa mulle selle SWEATYSUIT ostsid?'

Gretal on koolis poistega tegu. Kiusavad teised, kuid ka väga võimalik, et on lihtsalt nagu poisid ikka, natuke tormakad ja agressiivsemad. Igal juhul ei ole meie laps selliste poistega harjunud ja jääb neile tihti ette või ei tea kuidas nendega käituda. 
Meie montessori kasvatusega laps käitub sellistes situatsioonides järgmiselt.
Keegi vist oli Gretat mängu käigus mingi hüüdnimega kutsunud (olen kindel, et mitte midagi hullu ja lihtsalt tahtis, et Greta teda taga hakkaks ajama). Gretale ei olnud see meeldinud ja pärast kodus kurtis sellest mulle. Ma siis küsisin, et mida sa tegid, kuidas asi lahenes. 
Greta ütles, et tema läks lihtsalt ära, kuna tema ei tahtnud poisile karjuda 'Stop it. Don't say this things to me' kuna ta ei tahtnud, et poisil kurb meel tuleks!!!.

Teinekord, kui üks nende klassi paha poiss teda löönud oli, oli Greta talle öelnud:
'Excuse me, why do you hit me all the time?'

Ma räägin ikka Gretale, et kui keegi teda lööma tuleb siis tehku kurja häält ja löögu lärmi nii, et poiss ära ehmataks või õpetaja näeks. Küsisin ka, et kuidas see nii on, et sina alati see oled kes sellele ulakale poisile ette jääb. Greta vastab, et ta unustab ära, et see poiss paha on :)
Lilleke selline, see meie laps.
Greta on meil suureks pop muusika sõbraks saanud. Autos tahab alati muusikat kuulata, kas siis otse raadiost või CD pealt. Teab tuntud laulude sõnu paremini kui mina ja laulab neid kaasa ka paremini kui mina oskan (pluss inglis keelne hääldus on ilma aksendita).
Üks päev kuulasime taas Ellie Goulding CD. Kuulasime parasjagu laulu 'I Need Your Love' 
Greta laulab kaasa, samas mulle laulu sõnu lahti seletades.
I feel so high
Ma tean, tema on 'on the playground' (ehk siis kuskil kõrgel liumäe peal).
I come alive
I need to be free with you tonight
Tema on vangis 
I need your love

Mingi aeg kutsus Greta Playmobil asju LOOMABIILideks.
Lobster on POLSTER
Don't forget on don't biget

Oleme sõpradega väljas söömas. Lauda istudes ütlen Gretale, et ta issi kõrvale istuks.
Greta vaatab mind suurte silmadega ja ütleb:'Aga ma ju ei saa, issi kõrv on liiga väike!'

Õues sajab vihma ja on muidu kole ilm. Oleme autos ja Pete just kurdab viletsa ilma üle. Greta hüüab auto tagaistmelt: 'Issi, aga see on hea ilm partidele. Nemad on õnnelikud. Saavad igal pool vee sees ujuda'

Üks päev näen, et Greta on mõttes. Küsin lapselt, et mida mõtled? Greta vastab:' Emme, kuidas beebid tulevad välja kui emmet ei ole seal?'

Kuulame autos 'Karlsson Katuselt' CD-d. Jutust ütleb Karlsson Väikevennale 'Tühi asi!' Greta seda kuuldes:' Aga temal on ju riided seljas ja luud sees. Tema ei ole tühi asi.'

4 comments:

 1. :D:D Vabandust, ma kogemata sõin hommikul kodus liiga palju.'

  Ma olen ka pidevalt mõelnud et peaks ütlemised kirja panema.

  Eile õhtul tulin pesust ja tahtsin veel kuivada ja riidesse panna. Ütlesin Martale et Laura loeb sulle täna raamatut, Laura oskab ka lugeda :) Me loeme igal õhtul sama raamatut, kuna Marta nõuab, eks tal ole see peas juba. Ja kui Laura lugema hakkas ja Martale jutt tuttav tundus, tegi ta suured silmad ja ütles et sa oskadki lugeda!! :) Ma arvan et ta pole veel aru saanud et see sigri-migri on kindel jutt mitte minu kokku luuletatud :)

  ReplyDelete
 2. Väga vaimukad tähelepanekud ja naljakad ütlemised Su lapsel!
  Kas Sul on plaanis talle eesti keelt ka õpetada aabitsa-lugemiku ja töövihikute abil?

  ReplyDelete
 3. Kersti, kirjuta jah. Neil on hiljem neid nii tpre lugeda. Mulle meeldiks küll praegu lugeda mida ma lapsena tegin või ütlesin aga keegi ei mäleta enam. Mulle tundub, et ma ise mäletan rohkemki kui mu vanemad :)

  Pagulane, selline plaan on küll aga eks aeg näitab kas teostamiseni ka jõuab :)
  Ma väga tahaks, et Greta eesti keeles lugema ja kirjutama õpiks. Ma ootan ära kui tal inglise keeles lugemine selge on ja siis arvatavsti 6 või 7 aastaselt (kui Eestis lapsed kooli lähevad) alustan eesti keele õpetamisega.

  Öeldes seda, me siin üks päev tegime ühte interneti eesti keele õpet
  http://www.eestikeel.ee/kodu
  See on mõeldud 6-10 aastastele aga Greta oli võimeline seda ka tegema. Lugeda loomulikult kõike sõnu ei suutnud aga nii mõnegi lihtsamaga sai hakkama. Eesti keeles on ju võrreldes inglise keelega NII lihtne lugeda. Ma arvan, et ta saab aasta pärast sellega juba üsna hästi hakkama :)

  ReplyDelete
 4. toredad lood, "k6rvale istuma" on v2ga hea keeletrikk:)

  ReplyDelete