Tuesday, 22 October 2013

OHTLIK SÜGIS

Sügis on üks igati ohtlik aastaaeg. Ilm ise on meil väga mõnus. Septembrist alates oli mitu nädalalt jutti 20 kraadised ilmad, siis paar päeva külma ja nüüd on taas olnud paar nädalalt sellised 17 kraadised ilmad. Täna on küll üle hulga aja esimene päev kui terve päev vihma sajab, aga tühja sellest vihmast. 
Ohtlikuks teeb sügise aga igasugused puud. Näitkes, kui me Gretaga autost kooli jalutame (või kui täpne olla siis mina jalutan ja Greta sõidab tõukerattaga) siis üsna kooli juures on mitu tammepuud. Nende tammede otsast sajab alla tammetõrusid nagu padruneid. Ma õnneks otse pähe veel tõruga ei ole saanud, aga kiivrit tahaksin küll hea meelega kooli minnes kanda.

Teine päev läksin tahtlikult Gretale natuke varem kooli järgi, et siis autos rahus raamatut lugeda. Sellele ma muidugi tähelepanu ei pööranud, et auto kastanipuu alla parkisin. Naudin raamatu lugemist, kui äkki käib auto pihta selline pauk, et ma peaaegu suurest ehmatusest oleks püksi teinud. Esimese sekundiga ei saanud ma üldse aru mis juhtus ja automaatselt langetasin oma pea, et end olematute vaenlaste või nende püssirohu eest kaitsta. Siis ma muidugi sain aur, et see oli üks suur kastan mis täpselt mu autokatusele langes. No see pauk oli tõesti nii kõva, et ma lausa läksin välja vaatama, et kas katusel mõlk ka sisse tuli. Õnneks ei tulnud, aga süda peksis mul küll veel mitu hea minutit kui maratoni jooksjal. 

Kõik need tamme- ja kastanipuud on aga meie naabrimehe õuna- ja pirnipuude kõrval tühised asjad. Vaat naabrimehe aias ei tulistata mitte kuule vaid seal käib lausa pommitamine. Need õunad langevad seal selliste mürtsakatega, et me paaril õhtul oleme Petega telekat vaadates arvanud, et keegi on üle aia hüpanud ja maha potsatanud. Õunte või pirinidega ei tahaks küll pikki pead saada. 
Praegu hakkasingi just mõtlema, et pole naabrimeest juba pikka aega kohanud. Aias ma mingit laipa maas lamamas ei ole näinud, aga võib olla on mees kodus peapõrutusest oimetu... Rebased vist ikka nii kõvad tegijad ei ole, et ühe õunaga oimetu mehe kuskile oma urgu võiksid toimetada?!

Värvilisi sügisepilte ei ole ma veel teha jõudnud, kuna ma alati unustan kaamera kooli minnes kaasa võtta. Nimelt on meil siin sügisel ja talvel üsna roheline ja vaid osa puudest panevad värvilised kuued selga. Aknast välja vaadates pole sügisest haisugi ja sellepärast mul see kaamera alati koju jääbki. Greta kooli juures aga on kohati üsna kirju ja sealt mööda sõites tuleb alati hirmus isu peale sügist pildistada. 

Tuleb sügis, tuleb Halloween. Homme on Greta koolis Halloween pidu. Parimad kostüümid ja parimad kõrvitsakujukesed saavad auhinna. Saime koolist kirja kus paluti luba peale Halloweeni ümbruskonna majades ja koolis kasutatavad kaunistatud kõrvitsad annetada ühe noorpaari pulma kaunistamiseks. Kuidas saab kellegil üldse sellise asja vastu midagi olla, seda enam, et neile tullakse veel ise järgi ka :)
Meie otsustasime sel aastal kõrvitsa-ämbliku teha.
Triikimata pesu ei tasu tähele panna :)

 Greta tegi endale väikese ämbliku suurele lisaks.
Suure ämbliku tegime koos. Gretaga korjasime metsast oksad, koos puhastasime kõrvitsa seest ära, Greta joonistas silmad, mina lõikasin välja, Greta joonistas suu ja värvis silmad mustaks, mina panin jalad külge, Greta mütsi pähe. 
Välja tuli selline


Pimedas, põleva küünlaga, unustasime pilti teha, aga tühja kah. Ma ju tegelikult ei ole üldse Halloweeni fän.

6 comments:

 1. Tere sõbrad!
  Inglismaal tõesti ei ole sellist värvilist sügist nagu on Eestis. Ma ei jõudnud sellel aastal ära ahhetada, kui ILUUUUS on eestimaine sügis. Nii palju värve pole ma enam ammu näinud (täpsemalt pole näinud viimased 4-aastat, aga inimene ju unustab ruttu). Aga see ilus sügis sai ikka väga äkitselt otsa. Ühel päeval olid veel lehed puudel ja juba järgmisel enam mitte. Nüüd on siin külm (eile hommikul oli lausa 6,5 kraadi külma) ja pimedaks läheb juba kell 6 õhtul. Halloweeni-aega pole Eestis mitte kuskilt otsast näha. Mitte ükski pood pole ämblikuvõrku mässitud ega tontidega kaunistatud ja kuigi kõrvitsaid müüakse poodides tavapärasest rohkem, siis pole ma neid veel kuskil lõustadeks lõigatuna näinud. Ju süüakse need lihtsalt ära :) Ma pole tegelikult väga seda halloweeni-möllu igatsenudki, aga teie vahvaid kõrvitsaid nähes tuli isegi väike halloweeni-isu peale. Äkki peaks ikka ühe väikse tondi tegema järgmisel nädalal?

  Hästi mõnusat (sooja) sügise jätku ja head Halloweeni-pidu Gretale!
  Eva

  ReplyDelete
 2. Eestis polegi Halloweeni kommet eriti. Mul ootavad ka 2 suurt kõrvitsat ära küpsetamist.
  Meil potsatasid lehed kõva häälega pots ja pots. Jalutasin ühel hommikul pärast öökülma surmvaikset tänavat mööda tööle ja igast aiast kostus pots ja pots :)
  Ilusa sügise pildistamise magasin minagi maha :(

  ReplyDelete
 3. Väga vahva ämbliku idee - just otsisin midagi sarnast. Tänud! Jätan meelde!

  ReplyDelete
 4. Heldeke, milline hulk õunu ja pirne! Kas ta sööb ka neid või müüb või laseb naabritel ära viia? Šotimaal pole elu sees õunu täis puid näinud, kas siin üldse ongi õunu-pirne-ploome, pole aimugi. Eestis on sel sügisel väga hea õuna-aasta ja Tartus olid kastidega õunad aia taha tõstetud, kes soovib, see võtab. Imeilus sügis oli ka, kõik puha kuldkollane, olin unustanud, kui palju on Eestis kaski!

  ReplyDelete
 5. Tere Eva :)
  Lugesin just, et Tallinna loomaias pidi mingi kõrvitsapidu laupäeval toimuma. Kohale on toodud suures koguses kõrvitsaid nii, et võib olla lähete sinna tonti jooksma :)

  Aga seda jah, et Eestis on seda värvide möllu tüesti palju rohkem kui siin. Meil on aga selle eest 18 kraadine ilm jälle ja paljud lapsed kooli minnes põlvikutega. Täna hommikul oli õues küll väga külm aga nüüd juba päike paistab ja temperatuur 17 kandis.

  Kersti, teil on jah need rasked märjad lehed ja varsti tulevad lumemütsid, mis katuse äärtelt ja puuokstelt maha potsatama hakkavad :)

  ReplyDelete
 6. Riina, kui teil selliseid ime pisikesi kõrvitsaid Itaalias saada on siis nendest saab väga ilusad ämbliku küünlad hoidjad teha. Lõikad lihtsalt 'katuse' pealt ära ja paned väikese küünla sisse ning teed ämbliku jalad :)

  Pagulane, naabrid ei tee nende pirnide ja õunadega midagi. Kus nad neid ikka müüma hakkaks :) Meile on iga aasta pakkunud ja ma vahel olen ikka võtnud ka, aga kuna tänavalt tuleb nii palju saasta, et aknalauad pidevalt mustad siis mul ei ole eriti isu neid pirne ja õunu ta aiast süüa.

  ReplyDelete