Tuesday, 17 September 2013

SELLE SUVE RAAMATUSAAK

Siin siis väikene ülevaade selle suve raamatusaagist. 
Gretaga olen ma hetkel sellises seisus, et ega ma talle eriti palju eesti keelseid raamatuid juurde osta ei taha. Tal on juba nii palju eestikeelseid raamatuid, et ma kahtlen kas ühelgi Eestis elaval lapsel neid nii palju on. 

Eestis müüdavate raamatutega on see paha lugu, et kui sa enamvähem kohe mingit raamatut ära ei osta siis võib juhtuda, et aasta või kahe pärast seda raamatut enam saada ei ole. Sellepärast ma siis mõnikord ostangi raamatuid ette ära, lootuses, et need Gretale hiljem meeldima hakkavad.
Samuti on üsna raske leida huvitava ja mitte liiga keerulise tekstiga raamatuid lapsele. Mina loomulikult hindan raamatuid natuke teise nurga alt kuna Greta on ju kaks-keelne. 
Raamatukogust leidsime me üsna mitu just Gretale sobivat raamatut, aga loomulikult ei olnud neid enam võimalik kuskilt osta (ka mitte kasutatud kujul) ja sellest oli tõeliselt kahju.

Mul on nii hea meel, et Greta on selline laps, kellele raamatud väga meeldivad. Raamatupoes on temaga lust käia kuna ta võib vabalt kas või tunni kuskil põrandal istuda ja raamatuid vaadata. Eestist otsetud raamatud valin mina tavaliselt poes enne välja ja siis annan talle üle vaadata. Tema siis ütleb kas see raamat huvitab teda või ei ja nii me siis neid raamatuid ostamegi. Mõned raamatud valib ta ikka päris omal soovil ka välja, aga kuna raamatud on Eestis nii kallid siis enne kui ostmiseks läheb ma ikka kaalutlen igat ostu üsna pikalt.
Piltidel raamatutes on seega suur roll, kuna eks laps, kes veel lugeda ei oska, raamatuid nende järgi ju hindabki.
Mõne raamatuga, mis minu arvates väga hea on, ma tema arvamust üldse ei küsigi, ostan lihtsalt ära. Siin siis meie seekordne saak.
See raamat on ühest sarjast kus on üle 15 erineva raamatu, kõik erinevatel teemadel. Meie valisime sel korral lemmikloomade oma kuna Greta on meil ju kasside ja koerte hull. Ma peaaegu ostsin ka raamatu toidust aga mõtlesin, et jätan teiseks korraks ka midagi. Mulle see sari väga meeldib. Väga informatsiooni rikas. Mitmed keerulised asjad on väga lihtsalt ära seletatud, kasutades pilte ja vaid paari lauset. Ma isegi jäin ühte nendest raamatutest huviga sirvima ja oleks tahtnud osta, aga see oleks sobinud natuke vanemale lapsele kui Greta. Peaaegu oleks iseendale ostnud :)

Siit paar näidet sellest millises formaadis need raamatud on. Greta on igal juhul väga rahul selle raamatuga, mina ka :)


Samasse sarja kuuluvad veel sellised raamatud nagu 'Pildiraamat Ponidest ja Hobustest',
Pildiraamat Maast, merest, transpordist, loodusest, mägedest, loomadest, kosmosest, talust, kunstist, fantastikast, leiutistest, loomariigi rekorditest, piiblist, hiidsisalikest ja eelajaloost, printsessidest.

Teine hästi tore raamat on 'Petra Lood'. Nii mõnusasti, lihtsalt ja lapselähedaselt kirjutatud. Pildid on ka vahvad. Gretale meeldib. Ma naudin neid jutte täiega ise ka.

Jõuluvana raamatut vaatasin poes aga ei raatsinud osta. Gretale meeldivad väga koomiksid ja sellised paljude pisikeste piltidega raamatud nagu seda on ka Jõuluvana raamat. Sellistes raamatutes uurib Greta alati igat pilti peensusteni ja mõnikord tuleb siis ja küsib miks keegi sellise näoga on või mis jutus toimub. 
Poest me seda Jõuluvana raamatut esimesel korral ei ostnud, aga üks päev sattusin Draamateatri juures olevasse Rahva Raamatu poodi, kus allkorrusel antikvariaat ja odavmüük. Sealt leitsin ma selle raamatu 4 euro eest. Raamatul oli üks nurk natuke lömmis ja sellepärast siis ka selline allahindlus. Otseloomulikult haarasin ma selle kohe enda valdusse :). 
Lugenud me seda veel ei ole jõudnud, seega ei oska teksti kohta midagi öelda. Mauri Kunnas on küll tuntud mees, aga kunagi ei või teada palju tõlkes kaduma läheb. Igal juhul pildid on vägevad ja seega igati 4 eurot väärt.
Peeter ja Petra raamatu leidsin ma samast poest veelgi odavalt-vaid 2 euro eest. Sama lugu, üks nurk oli natuke katki. Seda raamatut olen ma pikka aega tahtnud osta, aga ei ole raatsinud. Ma ei ole kindel kuidas see raamat Gretale istub, aga kuna tegu Astrid Lindgreni raamatuga siis mul oli plaan see mingi aeg ikkagi ära osta. Nüüd siis õnnestus.
Mamma Muu raamatud on väga muhedad lugeda. Samas mulle tundub, et Greta naudib Mamma Muu DVD rohkem kui Mamma Muu raamatuid. Tema jaoks läheb lugedes palju sellest muhedusest kaduma, kuna ta ei oska keeleliselt vahet teha mis on muhe ja mis on niisama tekst. 
Selles raamatus on aga nii mõnusad pildid, et juba nende pärast tasub seda osta.
'Sel Püha Ööl' raamatu ostsin ma Iloni Imedemaalt. Ikkagi ilusate piltidega. Raamat on luulevormis. Ma ise ei ole seda veel lugeda jõudnud aga olen kindel, et on hea. Eks seda näe kas ka Greta nii arvab. Ma veel ei ole seda raamatut talle näidanud, kuna raamatus sureb keegi ära ja ma tahtlikult väldin seda teemat praegu. Gretal on viimasel ajal pidevalt mingi surma teema käsil. Ta tahab teada, et kas mina või Pete oleme siis veel elus kui tema suureks saab. Nagu näha siis teeb see teema talle natuke muret, seega ma ei hakka talle vabatahtlikult ette laduma raamatuid kus INIMESED surevad. Las surma teemad piirduvad praegusel hetkel vaid loomadega. 

Ma olen juba mõnda aega otsinud ühte head luuleraamatut. Ideaalselt sellist kus oleks lihtsad luuletused igapäevaelust mida saaks erinevate fotode juures kasutada. 
No nii raske on sellist raamatut leida. See loomulikult ei pea üldse olema lasteraamat, aga sellised lihtsad lasteluuletused sobiks mulle just kõige paremini. Raske ju poes kõiki raamatuid läbi ka lugeda, või siis ühte raamatut kahe luuletuse pärast osta. Ma ei olegi veel seda õiget raamatut leidnud aga eelmisel korral jäi näppu selline kogumik. 
Raamat oli HIRMUS kallis (vist oli üle 15 euro), aga raamatuga tuli ka CD kaasa, lohutus seegi. Pildid on ka ilusad. Nüüd me siis vahel Gretaga laulame neid laule mis nende luuletuste põhjal tehtud on. Ostu kahetsema ei pea.
Veel üks hea leid oli selline sari
Leidsin mesilaste raamatu kuskilt toidupoest. Sirvisin, tundus huvitav, ostsin ära. Ei maksnud palju, vist kuskil 6 eurot. Gretale, Montessori laps nagu ta on, meeldivad sellised päris elulised lood seega olin kindel, et see saab talle meeldima. Kodus lugema hakates saime aru kui hea raamatuga tegu on. Taas seda tüüpi nagu need eelnevalt mainitud Pildiraamatud erinevatel teemadel. Lihtne ja inforikas tekst ning ilusad ja huvitavad pildid. 

Greta tihti küsib mu käest mesilaste kohta ja ma olen pidanud talle tunnistama, et ma ei tea üht või teist asja. Tihti ei tea ma ka kuidas mingit mesilase osa või tema tegevust eesti keeles nimetatakse. 
No nüüd meil seda probleemi ei tohiks enam olla. Ma ise ka õppisin seda raamatut lugedes asjadest millest ma enne ei teadnud. Kui ma hiljem raamatupoes nägin ka teisi selle sarja raamatuid siis valisin veel 2 tükki nende hulgast välja.  
Ostetud raamatutele lisaks laenutasime palju raamatuid ka raamatukogust. Neid raamatuid mida me poest endale ostsime me Eestis olles eriti ei lugenud, pigem ikka neid mis me raamatukogust laenutasime. Raamatukogus valis Greta osa raamatuid lugemiseks ise. Talle sattus kätte selline 'Printsid ja Printsessid' raamat mille esikaan käis magnetiga lähti. Ma küll proovisin teda ümber rääkida, et ehk ikka ei võtaks seda suurt ja rasket raamatut koju, aga tema jäi enda juurde kindlaks. Kuigi nägin, et ta ka raamatut seest vaatas siis olin kindel, et ta valis selle just raamatu kaante pärast. 
Pärast kui me seda raamatut kodus lugema hakkasime tuli välja, et tegu on väga toreda raamatuga. Ei olnudgi mingi klassikaline roosa printsessi raamat vaid muinasjuturaamat väga ilusate ja huvitavate illustratsioonidega. Mulle hakkas see raamat nii väga meeldima, et olin nõus seda isegi ostma. Poes seda loomulikult enam saada ei olnud, küll aga Raamatukoi poes. Greta avaldas ka soovi seda raamatut omada, aga kuna ma olin juba niigi palju raha kulutanud ja Gretal raamatuid küllaga siis jätsin sel korral ostmata. Inglismaal aga hakkas Greta sellest raamatust ise rääkima ja mäletas neid muinasjutte mida me lugesime. Andsin siis emale kasud raamat ruttu Raamatukoi poest tellida, aga kuigi internetis oli see saadaval siis poest ei suutnud nad seda raamatut enam ülesse leida. Nii, et eks me siis järgmine kord Eestis olles peame seda uuesti laenutama.  
Teine raamat mida ma oleksin kohe nõus ostma on 'Kass Kriibik'. Jälle selline raamat mis kirjutatud kui lapselt lapsele. Kõikidele õigetele nuppudele on õiges kohas vajautatud. Tegemist perega kus kasvamas väike tüdruk kellele vanemad ühel päeval kassi kingivad. Tüdruk saab kassi jutust aru, vanemad loomulikult mitte ja nii need seiklused algavad. Täielikult 10-nesse meie last arvesse võttes. 
Kuna raamat oli üsna paks siis me jõudsime vaid paar lugu sealt lugeda. Seda oleks aga tore aeglaselt iga õhtu natuke lugeda. Poest muidugi seda enam saada ei ole.
Veel üks tore raamat oli 'Amelia Soovib Koera'. Vat just sellistest lasteraamatutest on minu arvates Eestis puudus (see on tõlgitud). Välismaal on samalaadseid raamatuid nii palju, aga Eestis väga vähe. See on selline raamat mida on mõnus unejutuks lugeda uuesti ja uuesti ja uuesti. Lühike, aga tabav, ja paneb muigama. 
No, aga minu lapse kõige lemmikumateks raamatuteks on ikkagi Ilon Wiklandi raamatud. 
Tema jutud lähevad Gretale alati väga hinge, piltidest rääkimata. Greta tahab harva, et talle mõnda raamatut uuesti ja uuesti loetakse aga Iloni raamatuid on ta küll nõus vist lõpmatuseni kuulama.

Nii kahju, et neid raamatuid enam müügil ei ole. Kui me Iloni Imedemaal olime siis ma küsisin kassa oleva müüja käest, et huvitav miks need raamatud kordus trükki ei lähe, tahtjaid oleks ju rohkemgi kui vaid mina. Tädike ütles, et nad pidevalt ütlevad seda Ilonile aga tema on just see kes keeldub oma raamatuid kordus trükki panemast. Ta tahtvat, et inimesed tema viimati ilmunud raamatuid ostaks. 
Ma saan sellest tegelikult täitsa aru. Loomulikult muutub ju raamat seda hinnalisemaks mida kättesaamatum see on ja arvatavasti see Ilona eesmärgiks ongi. Mina näitek oleks küll nõus hetkel kahe alloleva raamatu eest väga kõrget hinda maksma. 

EDIT: Ma loen seda postitust nüüd mitu kuud hiljem ja avastan, et millegi pärast ei ole ma paari meie peres väga populaarset raamatut oma blogi kajastanud. Üheks selliseks on 'Metsas Pole MIngeid Röövleid' raamat. Seda raamatut olema ma vist kõige rohkem Gretale ette lugenud. Natuke jube ja põnev ja super ilusate piltidega jälle :)

Seda printsessi raamatu ostmist kaalutlesin mitmel korral. Nagu kutsus ja ei kutsunud ka. Lõpuks ostsin oma viimasel shoppamis päeval ära ja jumal tänatud, et seda tegin. See on minu arvates nii tore raamat. Teksti on ladus lugeda ja jutud on väga muhedad. Minu üks lemmikumaid ja Gretale ka täitsa meeldib. 

Terve hunniku DVD-sid sai ka ostetud. Enamus neist olid soodushinnaga, seepärast siis nii palju. Minu uueks lemmikuk sai 'Ratatouille'. Nii mõnus film. Greta on kõigi 9 filmiga väga rahul. Ma algul ei olnud kindel kas talle Tjorven istub, aga Greta on soovinud seda korduvalt vaadata. 
Me tavaliselt ei osta Inglismaal üldse mingeid DVD-si kuna tänapäeval saab nii paljusid filme otse telekast iga kell valida. Küll aga ostan ma just keeleõppe eesmärgil Gretale Eestist DVD-sid. Õnneks neid ikka dubleeritakse ja ei ole ainult eesti keelse tekstiga. 
Endale ostsin ka mõned raamatud. 
Kaks esimest raamatut maksid vist kaks või kolm eurot ainult ja kuna need tundusid mulle üsna huvitava siis selle raha eest tasus osta küll.
'Kas Süda on Ümmargune?' raamatu olen juba läbi lugenud, aga sellest ma küll vaimustuses ei olnud. Kirjutasin raamatust paar lauset siin.
Irena Wiley raamatut aga loen hetkel ja vot see on raamat mida ma täielikult naudin. Nii ladus lugemine ja nii huvitav. Iga lause on kulda väärt. Jutt Poolatarist kunstnikust, kes abiellus Ameerika diplomaadiga ja kes tänu mehe tööle sattus mitmesse eri riiki elama. Seal hulgas ka Eestisse. Võrratult kirjutatud. Soovitan soojalt.

Teiste raamatutega ei ole ma veel saanud aega korralikult tutvuda kuigi ma juba tean, et need mulle meeldivad.

15 comments:

 1. Ma olen täiesti veendunud et Gretal on rohkem raamatuid kui minu lastel :) Vähemalt neid uuema aja raamatuid. Meil on riiulid täis minu ja Tiidu lapsepõlve raamatuid.
  Me pole vist juba aastaid ostnud ühtegi raamatut. Aga ega see ei tähenda et lapsed ei loeks, nad on väga tihedad raamatukogu külastajad. Uusi raamatuid on nad saanud koolist preemiaks hea õppetöö ja olümpiaadidel ja mujal aktiivse osavõtu eest. Sel kevadel viimasel koolipäeval tulid nad koju kokku viie raamatuga :)
  Laurale ma ei oskakski enam raamatuid valida. Johanna loeb praegu "Veel üks Lotte" ja Johannese lemmikud on ka koomiksid või teaduslikud lastepärased raamatud. Lasteaia lõpetamise puhul kinkisime talle väga paksu Piltsõnastiku. Kus on kõik piltidega lahti seletatud. See on küll juba kapsaks sirvitud :)

  ReplyDelete
 2. Lähen kohe raamatukokku ja võtan need mesilase ja lepatriinu raamatud. Tahaks isegi targaks saada :D Ma olen ka minu korda seletustega hätta jäänud.

  ReplyDelete
 3. No eks mul käib see raamatute kokkuostmine ju pigem keele säilitamise eesmärgil ka, seda enam, et raamatukogu ju kasutada ei saa.
  Samas Gretal on ka väga palju inglise keelseid raamatuid, aga kuna raamatud on siin nii odavad ja võimalik isegi pea tasuta taaskasutus poodidest saada siis ei ole eriti imestamist väärt.
  Eesti hindade juures tõesti ei hakka ju igat raamatut ostma, seda enam kui raamatukogus nii hea valik.

  Tikker, just, just. Greta näiteks küsis mult, et miks mesilasel jala küljes see kollane pallike on? Raamatust sain teada, et tegu on õietolmutombuga. Üsna keeruline aga huvitav elu nendel mesilastel :)
  Ma lugesin ja peaaegu tahtsin endale märkmeid teha, et ikka asi selgeks saada :)

  ReplyDelete
 4. Kas kasutatud lasteraamatud sobivad? Paneksin teile heameelega mõned kõrvale, järgmise family holiday ajal saaksid kätte Pärnust. Postiga saata on vist kallis?

  ReplyDelete
 5. Ristik, Oi, oi, oi, oi milline imeline pakkumine :) :)

  Kasutatud raamatute vastu ei ole meil loomulikult mitte midagi. Ainuke asi on see, et ma pean olema üsna valikuline lasteraamatute suhtes sellepärast, et Gretale kõik keeleliselt ei sobi. Kui ruumi puudust ei oleks siis võtaks küll vastu kõik pakutavad, ka need mis keeleliselt rasked oleks :)

  On sul mingit emaili kust sinuga ühendust võtta? Mul endal koos ees ja perekonna nimega mida ma siia hästi panna ei tahaks. Kui sul emailiga sama lugu siis ma teen õhtul endale uue konto ja anna sulle su blogis teada :)

  Võib olla sa siis näiteks võiksid mulle raamatute nimekirja anda ja ma teen sinuga siis mingi hea diili :)
  PS: Mul muideks tädi elab Pärnus ja ta on tühja kohvriga sel reedel meie poole tulekul aga tõesti ega meil nende raamatutega kuskile kiiret ei ole :) Jõuame ilusti ka Eesti reisini oodata :)

  Oi mul on nii hea meel :D :D

  ReplyDelete
 6. Sinu raamatupostitusi on nii armas alati lugeda.
  Meil on see Jõuluvana raamat juba 15 aastat vähemalt(küll pehmekaaneline), kõigile kolmele lapsele olen seda ette lugenud. Tekst on ka tore lisaks piltidele:)

  ReplyDelete
 7. Luuleraamatutest julgen soovitada L. Tungal'i "Vana vahva lasteaed". Mõned aastad tagasi ilmus ka kaks köidet Eesti lasteluule antoloogiat, seal muidugi pilte ei ole. Lasteluule kunn on ka Heiki Vilep (ja vanematele ka Ilmar Trull). Siit: http://taheke.delfi.ee/ vib ka üht-teist leida :)

  ReplyDelete
 8. Kulla Kratt, tore kui sulle mu raamatupostitused meeldivad :) Naljakas kohe mõelda, kuna teil ju need raamatud seal lausa nina all :)
  Ma vist elaksingi raamatupoes kui endal armast peret kodus poleks :)

  Sesamy, suured tänud selle lingi eest.
  Ilmar Trullil on jah toredad luuletused. Ma ühe tema raamatu kunagi ostsin ja see mulle meeldib. Mäletan veel, et tahtsin korraga kahte tema raamatut osta aga mõtlesin, et ehk kunagi hiljem. Nüüd on see hiljem käes aga tema raamatuid ei ole enam kuskil müügil :)

  Ma pean tegelikul järgmine kord kui Eestis olen uuesti enda lapsepõlve raamatud üle vaatama. Nende hulgas on kindlasti ka luuleraamatuid. Teiste raamatutega on selline lugu, et mõned on ikka väga veneaegsed ja kohe kuidagi ei sobi minu lapsele ette lugemiseks.

  Üks vägev laste luuleraamat on aga 'Onu Volgi Värsiaabits'. Selles on ikka väga lahedad luuletused :)

  ReplyDelete
 9. Küll su kohvrid võisid raksed olla - nii suur hulk raamatuid. Ja ma arvasin, et ostsin ka palju, aga siis võrdlen sinu ostudega ja selgub, et mitte pooltki. Meie kõige suurem mure on hiljem raamatud tuppa ära mahutada.

  ReplyDelete
 10. http://www.apollo.ee/kolme-pakapiku-joulud.html


  See on küll jõuluteemaline, kuid luuletused sealt on mulle alati meeldinud. Sellised lihtsad ja lõbusad :)

  ReplyDelete
 11. Riina, jah kohvrites peale raamatute ei olegi tavaliselt midagi muud, aga ega mina ju neid kohvreid ei kanna - lennuk kannab neid :)

  See raamatute ostmine on mul kui haigus. Mulle lihtsalt nii väga raamatud meeldivad ja mul ei ole kunagi kahju nende peale raha kulutada. Ruumi puudumine on aga ka meil probleemiks. Veel õnneks mahub ära :)

  Marru, tänud soovituse eest :)

  ReplyDelete
 12. Mul on ka haigus osta lastele raamatuid siin uk-s kui Eestis ja endale meeldib osta vaid kokaraamatuid :) Meil ongi juba riiul väikseks jäämas kuna raamatuid tuleb kogu aeg juurde.

  ReplyDelete
 13. Liilia, meil ei jää riiulid väikeseks vaid hoopis TOAD :)

  ReplyDelete
 14. Ma ju ostsin ka endale hiljuti raamatu mida saab pärandada põlvest põlve :) selle: http://www.saara.ee/uus/index.php

  ReplyDelete
 15. eks raamatupostitused meeldivad ikka sellepärast, et RAAMATUD meeldivad.
  ise hoian end tagasi, et mitte kogu aeg uusi raamatuid osta, sest ruumi lihtsalt pole kodus nii palju.

  ReplyDelete