Monday, 19 August 2013

LAPSEPÕLVEMÄLESTUSED LÄBI LILLEDE

Ma ei tea kuidas teiega aga mul on nii palju lilli/taimi mida nähes tulevad mulle erinevad lapsepõlvemälestused meelde. Teatud hetked, mängud, jalutuskäigud. Mõned lilled kutsuvad esile isegi lapsepõlve lõhni ning tunnet kuidas soe päike kunagi ammu nahka paitas või jahe tuul juukseid sasis.
Eestis käies tulevad need tunded ja mälestused eriti esile, kuna Eesti loodus lõhnab juba teistmoodi kui Inglismaa oma. Eesti loodusel on mu lapsepõlve lõhn. 
Koolialguse lilled on astrid

Neid lapsepõlve taimi on veelgi mida oleks tahtnud kaameraga jäädvustada. Näiteks ühte sellist taime millega saab nipsu lasta. Ma ei tea selle taime nime aga tal on nagu imepisikesed rohelised oakaunad rippumas ja kui nendest kaunadest tasakesi otstest kinni võtta ja pigistada, siis need hüppavad lahti ja oakaunad tõmbavad rulli (sees on pisikesed rohelised seemned). Mida paksem kaun seda parem nips tuleb.
Näitasin ka Gretale kuidas saab nendega nipsu lasta aga kahjuks pildid mida ma tegin ei tulnud hästi välja. Oskab keegi öelda mis selle taime nimi võiks olla?

7 comments:

 1. Kerli, ma arvan, et selle taime nimi on väikeseõieline lemmalts (Impatiens parviflora). Väidetavalt kutsutakse rahvapäraselt ka klõpshein ja plõkslill. Vaata järgi, kas mõtlesid seda: http://bio.edu.ee/taimed/oistaim/vomalts.htm
  Teervitades, Seila

  ReplyDelete
 2. Kallis Seila, auhind on sinu, nii kiiruse kui ka õige vastuse eest :) Aitäh!

  ReplyDelete
 3. Nii lahe on lugeda, et Eestimaa lõhnab omamoodi :)
  Mina seda plõkslille oma lapsepõlvest ei mäleta. Küll aga on minu tüdruk oma sõprade käest seda tundma õppinud ja nüüd on vaja kogu aeg, kus seda taime näha, plõksutada :D

  ReplyDelete
 4. Jah, seda Eestimaa lõhna on tunda kohe kui lennukist välja astuda :)
  Seda on ka teised inimesed öelnud, kes Eestist kauem eemal on elanud.
  Ja see lõhn on nii mõnus :) Selline värskendav ja jõudu andev. Samas magus segu nii paljudest erinevatest lõhnadest vastavalt aastaajale :)

  ReplyDelete
 5. Avastasin, et sellel taimel on inglise keeles väga tabav nimi - Small-flowered Touch-me-not. Tõepoolest - ära näpi!, muidu lendan üle kogu ilma laiali.

  ReplyDelete
 6. Wow Seila, sa oled meil ju lausa botaanik :)

  Ma nüüd kohe palju targem ja saan ka inglaste ees hiilata oma teadmistega :)

  Kommenteeri teine kordki siin :)
  Head Tartu reisi!

  ReplyDelete
 7. Mina mäletan ka seda plõkslille just lapsepõlvest ja siis veel see lumemarjapõõsas mille marjadele peale astudes käis ka plaks :)

  ReplyDelete