Friday, 19 July 2013

ÜKS PEATÜKK ON TAAS LÄBI!

Ja ongi üks peatükk läbi. 
Täna on Greta viimane päev selles võrratus lasteaias. Uskumatu kui suureks tüdrukuks ta on saanud aasta ja 10 kuuga.Kui mul veel eile mingit erilist tunnet seoses selle peatüki lõpuga ei olnud siis nüüd neid pilte siin vaadates tükib küll väikene pisarake silma. 
Igapäevaselt kasvades on ju nii kerge unustada milline armas väikene tegelane ta oli vähem kui kaks aastat tagasi ja kuigi Greta on endiselt sama armas  tegelane siis tuleb siiski igatsus veel kord süles hoida seda väikest Gretat. Seda aga ei saa me enam kunagi teha...nuuks, nuuks. Meie väike rõõmupallike, väike pehme kakukene.

Lasteaias mingit erilist pühitsemist ei toimu kuna seal käivad ju eri vanuses lapsed ja kooliga alustavad lapsed lahkuvad erinevatel aegadel (lasteaed on aastaringselt lahti). Ma küpsetasin kõikile kaneelirulle ja viisin kasvatajatele Fazeri sokolaadikomme ning pudeli mullitavat jooki (alkohoolivaba siis) :). Kingituseks igale kasvatajale ja kokatädile (kokku 7) tegime Gretaga kaardid kuhu taha kirjutasin teksti mida Greta iga kasvataja iseloomustamiseks ütles. Lastele viisime lasteaeda kaneelirullidele lisaks muumi tikukomme.

Me ei ole plaaninud midagi erilist lasteaia lõpu puhul kodus teha. Kuna see lasteaias käik siin maal on ju ikkagi nii lühike aeg võrreldes Eestiga siis tundub imelik hakkata suur pidu selle lõpetamise pärast tegema. Küll aga kinkisin ma Gretale ühe kaelakee ja sõrmuse. Seda ka vaid juhuslikult ja mitte üldse etteplaneeritult. 
Nimelt olime üks päev toidupoes ja seal riieteosakonnas jäi Greta ehteid vaatama (nagu alati). Proovis ühte kaela ja ütles, et see talle väga, väga meeldib. Kuna ta kunagi midagi otseselt nuruma ei hakka ja teab, et asjad maksavad raha siis sinna see asi jäi. Samas ega ta seda nüüd nii hullult ka ei tahtnud kuna siis ta oleks kindlasti rohkem häält teinud. Mina aga mõtlesin, et parem siis juba kui ta sellist natuke korralikumat kaelakeed kannab kui neid plastmassiseid ning otsin salaja ära. 

Ma küll korra mõtlesin, et kas ei tasuks siis juba üldse mingi päris korralik hõbedane kee talle soetada (kuna see mõmmikesega kaelakee maksis ju ka ainult 4 naela ja on tegelikult rämps) aga ma arvan, et ta on veel liiga väike sellise asja jaoks, seda enam, et ega tal ju ei ole seda kuskil kanda. Koolis neil ju ehteid ei lubata kanda ja see ei oleks ka turvaline. 

Lapsel oli igaljuhul hommikul oma kingituse üle väga hea meel. Ta ütles, et see on nagu sünnipäev. Lubasin tal isegi sellega lasteaeda minna. 

Päikest sulle su eluteele me kallis!

8 comments:

 1. Palju õnne lasteaialõpetajale! Uskumatu tõesti, kuidas Greta on selle ajaga kasvanud. Lasteaeda alustades oli ta ju tõesti isegi nagu titake, nüüd juba suur preili. Vahva! Mulle küll meeldib, et lapsed suureks saavad. Beebid on nunnud, aga nendega on ikka liiga palju jändamist. Suurte lastega saab aga maailma asju arutada. See on lahe!

  Mõnusat suvepuhkust ja tuhat tervitust!
  Eva

  ReplyDelete
 2. Meie kuue aastane ronib kyll veel sylle! ja tahaks, et me teda vahest tassiks ka syles :)

  Kusjuures niisama pilte vaadates ta ei tundugi nii palju kasvanud, selline nummikas nàgu on ikka peas aga kui kòrvuti panid pildid siis ikka paistab vàga, et tàitsa kasvanud :)

  ReplyDelete
 3. Lahe piltide võrdlus :)
  Õnnitlused!

  ReplyDelete
 4. Palju õnne Gretale! Ja näe kui hea on nüüd blogi abil vaadata , kuidas numpsikust teenager saab. Natuke kahju et UK-s selliseid vägevaid lasteaia lõpupidusid ei peeta nagu Eestis, olen arvutis ikka väga suurejoonelisi pidsutusi näinud sel puhul. Võib-olla liigagi uhkeid, nad ju alles lapsed. Gretake nii armas oma kleidi ja ehtekestega!Kas kuumus annab juba pisut järele?

  ReplyDelete
 5. Tsau Eva :)
  Ma ei tea aga ma olen selle ära unustanud kui palju nende beebidega jändama pidi :) Isegi seda ei mäleta enam mis tunne oli 9 kuud järjest iga 2 tunni tagant last öösel sööta. No ja kõige parem selle beebi ea juures on ju see, et see möödub niiiiiii ruttu. Seega maailma asju saab terve nende elu arutada aga beebikad on nad vaid korra.
  Mõnulege! :)

  Ruudi, meie oma otseselt sülle ei poe (pole seda ka beebida eriti teinud) tahab vaid alati meeletult kallistada ja musitada (ja enamalt on need kallistused nii jõulised, et teevad lausa haiget :)

  Sa oled siis vist küll musklitega mutt kui jõuad oma 6 aastast süles kanda :D

  Katrinliias
  Kui aus olla siis ma kohe kindlasti ei igatse mingeid suuri lasteaiapidusid :) SIin on juba sünnipäevapidude pidamine nagu väike pulm seega mida vähem seda parem :)
  Aga eks peamine põhjus ole ju ka see, et kuna lapsed lähevad kooli 4 aastastena siis tavalised käivad nad ju lasteaias vaid aastakese (sedagi vaid 3 tundi päevas välja arvatud kui on tegu eralasteaiaga ja töötavate emadega). Sellise lühikese aja jooksul ei ole ju põhjust suurt pidu pidada.

  Kuumus on siin endiselt. Täna ja homme õnneks kuskil 27 kraadi juures aga järgmine nädalal pidi lausa 35 kraadi sooja tulema (õnneks me põgeneme Eestisse) :)

  ReplyDelete
 6. Palju õnne lasteaialõpetajale! Kuigi ta tundub kooli jaoks ikka väike veel... Eesti "seisukohast" ongi väike.
  Aga miks koolis ei lubata ehteid kanda? Hea küll, sellest ma saan tegelikult isegi aru, aga kuidas see ohtlik on? Kaelakeed jäävad kinni kusagile? Ja kas see keeld on valdav Inglismaal ning kehtib kõikide ehete kohta või on igas koolis omad reeglid?

  ReplyDelete
 7. Luize, ehete kandmise keeld põhineb peamiselt 4 põhjusel
  Esiteks oleks ehete kandmine ohtlik kehalisekasvatustundides ja väiksemate puhul ka mänguväljakutel. Just sel põhjusel, et ketid, kõrvarõngad võivad kuskile kinni jääda ja nii ennast kui teisi vigastada. On küllalt juhtumeid olnud poomis vigastustega ja rebitud kõrvalestade näol jne ja sellest sõltuvalt siis ka reegel ehete keeluks.

  Teiseks põhjuseks on see, et ei tekiks ühiskonna klasside vahelist eristust ning ebasobilike ehete kandmist.

  Kolmandaks, ehted on keelatud ka sellepärast, et need ei juhiks koolis olles tähelepanu eemale õppimiselt.

  Neljandaks, et vältida ehete kadumist, vargust ja koolikiusamist.

  Kuna Inglismaal on ühiskonna klasside vahe väga suur siis tahetakse garanteerida igale lapsele võrdne keskkond õppimiseks ilma, et keegi ennast pahasti peaks tundma.
  Kui ühtede laste vanemad suudavad osta lapsele kulda ja hõbetat siis teistel on võib olla vaevalt raha lapsi toita ja ehetest võivad nad vaid unistada. Seega selline ehete kandmine liigitaks lapsed automaatselt koolis käies erinevatesse gruppidesse mis tooks endaga kaasa koolikiusamist ja muid probleeme.

  Sellel samal põhjusel on igas UK koolis ka kehtestatud koolivorm, et kõik näeksid välja võrdsed. See aitab nii õpilasi kui ka õpetajaid ning loomulikult ka lapsevanemaid.
  Korraliku koolivorme saab osta ka väga odava raha eest (välja arvatud erakoolide omad) ja kui perel ei peaks ka selleks raha jaguma siis on olemas vastavad toetused nii, et üksgi laps ei tohiks ilma jääda.

  Eks igal kool reguleerib veel omakorda seda ehete keeldu või luba. Väga võimalik, et teatud olukordades tehakse võib olla erandeid (näiteks mingil tervislikel või usulistel põhjustel).
  Väga võimalik, et high schooli ja college puhul on reeglid natuke lõdvemad.

  Mina pooldan seda keeldu kahel käel. Mulle ei meeldi kui väikesed lapse näiteks kannavad kaelakeesid. Sellised väikesed 4 aastased ei oska ju veel vastutada selle eest kui nad kedagi mänguhoos kaelakettist tõmbavad või aru saada mida selline tegu endaga kaasa võib tuua.
  Ma ei taha, et keegi Greta elu sel moel ohustaks ja ma ei taha ka, et Greta kellegi teise elu kallale sedasi läheks. Greta küll teab, et last ei tohi ei kapuutsist, kaelakeest või sallist 'puua' aga kas ta seda ka mämguhoos või vihahoos mäletab ma ei julge garanteerida.

  No, ja ma tõesti ei tahaks ka, et Greta hakkaks kodus meilt nõudma, et me talle ehteid hakkaks ostma sellepärast, et kellegil teisel koolis need on.

  Et siis selline seletus :)

  ReplyDelete
 8. Suur preili juba jah.
  Ja see beebiaeg möödub tõesti liiga kiiresti, oeh ...
  Meil pole olnud lasteaia lõpetamise puhul väga suuri pidustisi ei kodus ega lasteaias, kook vaid. Aga see päev on ikkagi kuidagi ülipidulik ja pisaraterohke :) ja tähtis.

  ReplyDelete