Thursday, 4 July 2013

ESIMENE PROOVIPÄEV KOOLIS

Natuke kooli uudiseid taas. 
Üleeile käis laps esimest päeva koolis. Õigem oleks öelda, esimest tundi koolis. Greta oli üsna ootusärevil ning rõõmus ja ainult hommikul tuli korraks natuke hirm peale ja ütles, et ta ei taha klassi üksi jääda. Kooli juurde jõudes oli ta üllatavalt enesekindel. See on nii kaval organiseerida 'mõmmide' piknik (Teddy Bear Picnic) kohe peale seda proovitundi kuna ma arvan, et enamus lastest ootasid just seda sündmust ja klassi üksi jäämine ei tundunud tänu sellele enam nii ülejõu käiv. 

Klassi minnes ta vist lõi sekundiks nats kõhklema aga kuna vanemaid nagunii klassi ei lastud ja meie põgenesime samuti sündmuspaigalt võimalikult ruttu ära siis õnneks tal ei olnud võimalust seal asja üle palju kaalutleda ja sammus aga klassi sisse.

Enne klassidesse minekut pidi iga vanem stendilt ülesse pandud nimekirjast leidama mis nimelisse klassi ta laps läheb ja kes on selle klassi õpetaja. Klasse on kokku 3 ja igas klassis (praeguste andmete järgi) on 29 last aga väga võimalik, et sügiseks on see number tõusnud 30ni. Selles koolis on igale klassile antud mingi puu nimi. Näiteks Greta on Willow (paju) klassis. Siit ka üks pilt Willow-st, eelkõige mu emale :)
Ülejäänud kaks klassi on Maple (Vaher) ja Holly (Sõnastik annab tõlke astelpõõsas kuigi meil öeldakse Holly tree). Greta klassis on vist 13 tüdrukut ja 16 poissi aga ma ei ole kindel, kuna ma näiteks ei tea kas Kory on poisi või tüdruku nimi ja ma oletan, et Jago ja Farris on poisid. 
Enamus Greta klassivanematest moodustasid kohe ühe laua taha omaette grupi kust ma algul välja jäin kuna me olime ennast sisse seadnud juba teise laua taha (kui lapsi ootasime). Ma võtsin tahtlikult Pete esimesel päeval kaasa ning kuna vanaema juhtus ka just sel ajal siin olema siis tal õnnestus ka kaasa tulla aga mulle tundub, et kui ma oleksin seal üks olnud siis mul oleks nende vanematega kokku sulamine natuke libedamalt läinud. Pete kaasa võttes ma lootsin just, et kohal on ka teisi isasid kellega Pete suhtlema hakkaks (kuna tema on meil ju see suhtleja :) aga kogu kamba peale oli vaid 3 isa ja seega see plaan ei õnnestunud. Peale selle ei olnud Petel eriti jutu tuju kuna tal on tööl praegu nii kiire. Suurema osa ajast ta vaid luges minuteid millal ta pääseb tagasi koju arvuti taha. Noh see selleks.
Tegelikult tuli välja, et Greta klassis on üks tüdruk kellega Greta koos ujumas käis, kui nad umbes 5 kuused olid, ja hiljem ühe aasta koos balletis. Kui ma koolidega tutvumas käisin siis juhtusin ka just selle tüdruku emaga samal ajal kokku ja nüüd siis on tüdrukud samas klassis. Tore pere ja tore väike tüdruk aga selle emaga on üsna raske 'lobiseda' ja ta tütar ei taha samuti kunagi eriti Gretaga midagi rääkida. Me lihtsalt ei tundu olevat samal 'liinil' ja kuigi see on OK siis oleks ju palju toredam kui me näiteks väga hästi läbi saaks.

Ühe teise emaga rääkides tuli välja, et Greta klassis on vist koguni 7 poissi kes on samuti Montessori lasteaias käinud (mitte küll Greta omas). See ema just kurtis, et tema poeg oli ainuke sellest kambast kes teise klassi oli pandud ja ülejäänud 7 sõpra kõik Greta klassis. Ma arvan, et neid Montessori lapsi võib Greta klassis rohkemgi olla kuna üks kohalike lasteaedasid ongi Montessori oma. Seepärast siis vist ka paljud emad said kiiresti jutu peale ja moodustasid grupi kuna nad juba tundsid üksteist varem (grupi all ei mõtle ma midagi halva maigulist :). Üldse tundusid kõik emad olevat väga meeldivad. Ringi vaadates tundus, et kolme klassi peale vist vaid paar noort ema (20ndates) ülejäänud olid kõik juba üle 30ne (osadel juba ka vanemad lapsed samas koolis õppimas) seega üsna ühtne kamp. 
Üks Greta klassi ema korjas kõigi meie emaili aadressid kokku ja JUBA organiseeris 3 kohtumist enne kooli algust (saatis emaili kuupäevadega juba samal õhtul välja :)  See on täitsa tore kuna sedasi saavad sama klassi lapsed (ja emad) üksteisega paremini tutvust teha, et siis septembris oleks valutum kooli alustada.

Kui 60 min oli läbi läksime lastele klassiukse taha järgi. Ma natuke kartsin, et võib olla tuleb Greta sealt nutuse näoga välja ja teatab, et tema ei taha sinna enam tagasi minna aga välja jooksis hoopis üks naerupall kes teatas, et tema ei taha veel koju minna. 

Greta õpetaja pidavat olevama väga tore ja energiline. Nii palju kui mina teda nägin siis oli jah tegu nooremapoolse elava naisega. Kahjuks ei õnnestunud meil temaga sel korral lähemalt tutvust teha kuna kohe pärast tutvustavat tundi pidi ta tundi andma oma praegusele klassile. Eks me siis tutvu temaga paremini kui ta meile septembris koju tuleb. Gretale igal juhul õpetaja tundus meeldivat.

Eelmine kord kui me koolis vanemate infopäeval käisime siis anti Gretale ka juba esimene kodutöö, nelja leheküljeline küsitelu. Ma igat lehekülge ei hakanud pildistama aga välja nägi see selline

Eelmine kord ma kirjutasin kuidas selles koolis hoitakse vanemaid väga informeeritud. Nüüd avastasin, et vähe sellest, et neil ilmub iga nädal uudisteleht, vanematele saadetakse ka eraldi sõnumeid mobiiltelefonidele, et kõik ikka kõigest informeeritud oleksid. Näiteks meile tuletati meelde, et on vanemate infopäev ja nüüd siis seda, et me ei unustaks proovipäevale vajalike dokumente kaasa võtta (sünnitunnistust ja seda üleval olevat kodutööd ning ühte ankeeti kus küsiti rahvuse, usu ja koduse keele kohta ning vajalike aadresse ja telefoninumbreid)
Proovipäeval müüdi saalis ka koolikalendrit. Meil ei olnud alguses plaani seda osta kuna Greta pilte seal sees ju ei oleks olnud AGA meile müüdi see just selle mõttega, et kalender ongi vaid kooliaasta kohta ja seal on sees juba kõik vajalikud kuupäevad ja sündmused. Noh minu arvates nii hea idee ja ostsime kohe ära (maksis £5). Raha läheb loomulikult koolile.
Siin on üldse koolides kombeks igal võimalikult viisil koolile ekstra raha teenida. Küll trükitakse näiteks kätterätikuid või kangast poekotte kuhu iga kooli õpilane on oma näo joonistanud või müüakse pluuse, kalendreid ja jõulukaarte. Eriti populaarne on cake sales, ehk siis sündmused kus lapsed toovad kooli isetehtud (vanemate abil siis) kooke mida väga väikese raha eest müüakse. Näiteks Greta koolis on igal reedel üks klass kes kooke valmistab. Mina pean siis kooke küpsetama hakkama Greta klassi jaoks 22 novembril ja 4 aprillil. 

Kokkuvõttes võin öelda, et Greta (ja meie) jäi igal juhul päevaga väga rahule kuigi me siin pildil oleme kõik väga tõsiste nägudega. Greta oli isegi nii rahul, et terve tee koju autos ta ainult laulis.
Kui aus olla siis mina olen seoses kooli algusega üsna stressis. Mõte, et peame nüüd hakkama IGAL hommikul vara ärkama ja end õigeks ajaks kooli sõidutama tundub üsna karmina. Vahepeal on mul tunne nagu alustaksin ise kooliteed. Kuigi Greta on see kes uute laste ja õpetajaga peab tuttavaks saama ja koolieluga harjuma siis on ju ka mulle uued kõik need tema klassi emad kellega ma nüüd suhtlema pean hakkama. No ja siis veel see pidev kontroll, et järgmiseks päevaks oleks puhas koolivorm olemas ja kõik vajalikud asjad kotis. Kuigi see on ju tegelikult lapse asi hoolitseda oma kooliasjade eest siis ma arvan, et 4 aastase õlule ainuüksi seda jätta oleks selles eas vale.  
Natuke stressi tekitab ka kartus, et see lihtsalt ei saa tõsi olla, et meil on selle kooliga nii vedanud. Et algul sinna sisse saime ja et see kool meile nii meeldib. Ma kardan, et kindlasti kui Greta seal tegelikult käima hakkab tuleb välja mingi jama või mingi asi mis kogu selle õnnetunde ära võtab või rikub.

Greta aga praegusel hetkel muud ei küsigi enam kui, et millal ta uuesti kooli saab minna. Lasteaiast tulles küsis ka, et kas nüüd läheme kooli või. 
No saab näha. Ma loodan, et seda tahtejõudu saab jätkuma kuni septembrini ja sealt edasi ka.5 comments:

 1. ilusat kooliaega teile , nii põnev oli lugeda kuidas te uudistamas käisite

  ReplyDelete
 2. Hoiame siin kogu kambaga siis pöidlaid, et tore kool jääb toredaks kooliks ja ainult uusi ja häid uudiseid hakkab tulema. Gretale eriti rammusad mäekallid.

  ReplyDelete
 3. Ilusat kooliteed teile ja tore lugeda et olete siiski peale suurt närveerimist omale meelepärase kooli saanud. Küll sind ka varsti punti võetakse.

  Minul on lapsed siin koolis nüüd juba kolm aastat käinud ja pean tunnistama et ma ei tea pooli vanemaid, isegi nägupidi mitte. Paljud ei käigi koolis koosolekutel ja Laura klassis polegi enam mingeid koosolekuid. Meil sellist sotsialiseerumist ei ole, aga mina olen rahul sest selleks mul küll enam aega poleks :) Tegelikult on mul tunne et mind teavad kõik, sest mina olen uustulnuk ja neil on mind lihtsam meeles pidada kui minul neid kõiki.
  Meil on küll oma punt kellega läbi käime, tuttavaks saime siis kui Martaga beebikoolis käisime ja juhuslikult õpivad meil kõigil pojad ühes klassis :)
  Vanemate informeerimiseks on meil olemas ekool, kuhu pannakse kõik hinded, märkused, kiitused ja muu info. Väga mugav ja ei koorma e-posti.
  Täna käis Johannese õpetaja mul töö juures ja oli nii mures et sügisest tuleb vist neile 23. laps klassi et kuidas nad sinna küll ära mahuvad. Neil on klassiruumid pisikesed ja siis ta peaks kuhugi mahutama ühe uue pingi ja lapsedki on juba füüsiliselt suured ja selline veidi rahutum kamp :D
  Vabandust selle heietuse pärast :)

  ReplyDelete
 4. Võtan kõik teie head soovid vastu aga hoidke neid ikka septembri kuuks ka kui päris kool lahti läheb :)

  Kersti, ma ei muretsegi sellepärast, et mind punti ei võetaks (meil ju juba enne kooli kolm lastevanemate kokkusaamist tulemas), pigem kardan, et see kokkusaamiste kord hakkab üsna intensiivne olema :)

  Ma kujutan ette, et ega Eestis ju ei olegi vanematel nii palju võimalusi ühe teisega kokkusaamiseks kuna kooli te lastele ju järgi ei pea minema. Siin aga ei laste last enne koolist väljagi enne kui keegi värava juures ootamas ja seega näen ma teisi vanemaid kaks korda päevas.
  Teine lugu loomulikult vanematega kes tööl käivad ja kelle lastele lapsehoidja järgi tuleb või kes pikapäevarühma jäävad (aga ma arvan, et neid lapsi on väikeste seas üsna vähe).

  No ja sinul, 4 lapse emal kes ka veel tööl käib, otse loomulikult aega napilt, et teistega tihedalt sotsialiseeruda seega täiesti arusaadav :)

  ReplyDelete
 5. Minul on ka väga erutav aeg on lapse kooli minemise aeg, on olnud kõige kolmega ja saab ka olema ilmselt neljandaga. Aga sinnani on veel viis aastat. No iga lapsega ärevus veidi väheneb :)

  ReplyDelete