Monday, 29 July 2013

AHVIGA LAULMAS

Koos lasteaia lõpuga lõppesid sel suvel ka Greta muusikatunnid. Ta on aasta käinud muusikarühmas nimega Monkey Music.
See on sari muusikakursusi eri vanuses lastele. Esimene aste on lastele alates 3 kuust, teine aste alates 12 kuust, siis 2-3 aastastele ja viimane aste on 3-4 aastastele lastele.

Kui Greta oli umbes 1 aastane siis me paar kuud käisime nendes tundides aga kuna tema võimlemistunnis juba nagunii lauldi siis mul ei olnud mõtet topelt maksma hakata ja me ei jätkanud nende tundidega. 
Aasta tagasi aga proovisime uuesti kõige vanematele lastele mõeldud tundi ja olime sellest väga vaimustatud ning otsustasime uuesti käima hakata.
Tunnid ei olnud huvitavad mitte ainult lastele vaid ka meile, lastevanematele. Kuna tegu oli vanemate lastega siis nendes tundides ei piirdutud vaid laulmisega vaid lastele tutvustati erinevaid pille, räägiti mis osadest nad koosnevad ja mis häält teevad. Tihti tõi õpetaja ka pille tundi kaasa (alustades viiulist ja lõpetades metsasarvega) ning iga laps sai neid proovida. Üsna tihti läksime ka meie, vanemad, tunni lõpus õpetaja juurde ja palusime luba mõnda muusikariista mängida. Mina näiteks ei ole kunagi enne oma elus metsasarve isegi mitte käes hoidnud veel vähem sellest häält välja puhunud nii, et see oli huvitav kogemus ka mulle.

Kord tõi õpetaja tundi viiuli. Näitas lastele spetsiaalset kasti kus viiulit hoitakse ja hobusesabast viiulikeeli. Siis andis igale lapsele suure hommikuhelveste paki ja palus neil selle oma lõua ja õla vahele panna, et näha kas nad on võimelised ja valmis viiuli mänguks. Siis sai iga laps enda kätte päris viiuli ja loa seda mängida. Seda oli nii huvitav ja armas näha kuidas lapse täielikult sellise PÄRIS muusikariista lummusesse langesid. See oli neile midagi nii võimast, et just NEMAD seda heli mis viiulist välja tuli ISE tegid, et neil oli raske viiulipoognast lahti lasta kui nende kord läbi sai.

Minu arvates peaks igal lapsel siin ilmas olemas võimalus ninapidi kokkupuutuda erinevate muusikariistadega juba väga varajasest east alates. Veel parem kui nad seda õppida saaksid. Õppimise alla ma aga mõtlen sellist pehmet lähenemist, kus enne kui päris muusika ja harjutamise juurde asutakse saaksid lapsed lihtsalt instrumendist mõnu tunda. Seda enam, et kõik ju ei ole loomu poolest muusikaalsed. See aga ei tähenda, et kui mõnele sellisele lapsele pill kätte anda, et ta siis seda nautida ei võiks. Kõik ei oskaks ise pilli mängimise järgi küsida ja kui vanemad juba on aru saanud, et laps eriti muusikaalne ei ole siis vaevalt nad ta nime klaveritundi kirja paneksid. 
Kui ei pea rütmi siis ei pea rütmi, kui ei pea viit siis ei pea viit aga lapsele endale võib olla väga vabastav ja rahuldust pakkuv ka ilma viisi pidamatta pasunasse puhuda või tsello keeli vääksutada. 
Minu arvates saab selline lähenemine lapsele vaid head teha. 
Greta muusikatunni juures meeldis mulle ka see, et neile õpetati seal väga algsel tasemel noote (pean silmas rütmi mõttes mitte heliastmetena). Kogu õpetus käis loomulikult läbi mängu aga sellest täitsa aitas, et laste ees uue maailma avada. 
No näiteks hakkas Greta üsna varsti märkama noote (ja nende rütme) erinevates kohtades (plakatitel, telekas, raamatutes jne). Gretal on küll oma noodiraamat juba varajast east peale olnud mida ta alati kasutab kui klaverit mängib aga ta ei ole kunagi teadlik olnud, et nootidel on tegelikult suuremgi tähendus kui vaid see, et nad muusikat esindavad. Gretal oli lasteaias samal päeval pidu sellepärst siis see tiigrimask

Monkey ise - muusikagruppi maskott


Lõputunnistuse kättesaamine

Nii kahju, et need tunnid astme astme võrra edasi ei lähe. Kurta ma aga ei saa kuna Greta koolis pööratakse muusikale rohkem tähelepanu kui tavaliselt. Siiski oleks tore kui kõikidel lastel oleks sellised võialused muusikaga tegelemiseks. 
Ja kõigi all pean ma silmas kõiki!

3 comments:

 1. Meil ka siin koolis õpivad kõik üle-eelmisel aastal esimesse klassi läinud õpilased flööti. Mitte muusikakoolis vaid tavalises kooli muusikatunnis. Ja siis pidudel mängivad, väga lahe :)

  ReplyDelete
 2. Jah flööt ongi see peamine mida ka Inglismaal paljudes koolides muusikatunnis õpitakse aga tore oleks kui valik oleks suurem :)
  Greta koolis õivad 7 aastased flööti ja 9 (või 10) aastased saavad kaks aastat tasuta õppida kas trompetit või klarnetit. No ma loodan, et Greta ehk trompetit ei vali :)

  ReplyDelete
 3. Nii lahe. Ma pole siinkandis kuulnud, et oleks pisikestele muusikatunde. Ma väga muusikakauge inimene, aga lapsed võiksid vähemasti lähemale saada. Väga vahva!!!

  ReplyDelete