Monday, 27 May 2013

NATUKE MÄNGU JA NATUKE TÖÖD

Ütleme nii, et hullemas mänguhoos näeb me maja välja selline.
Õnneks söögituba jääb tavaliselt ikka mänguasjade vabaks aga mõnikord ei mahu kogu mäng ühte tuppa ära ja seega liigutake sujuvalt teise üle. Pildi tegemise hetkel oli küll mäng juba läbi saanud seega pildile jäi rohkem segadus aga ega seal suurt vahet ei ole kuna mängu ajal on seis enam vähem sama. 
Olen seda siin juba vist 100x maininud, et Greta kõige lemmikumad mänguasjad on Playmobil-i omad. Ning kuna need ka nii mulle kui Petele väga meeldivad siis on neid raske mitte osta :) Seda enam, et neid on tõesti nii mitmes erinevas hinnaklassis, et isegi 1.99 eest saab juba korralike tegelasi.
Tegelikult on aga Gretal ka üks teine mänguasi millega ta ei väsi mängimast. Puidust hobune koos vankriga millega tulevad kaasa ka puidust pulgad, kuigi sellel pildil neid ei ole näha.
Proovisin internetist õiget pilti leida (praegu ei viitsi meie oma pildistama hakata) aga ei leidnud ühtegi sellist kus ka need ilusad puupulgad juures oleks olnud.
Photo internetist
Nägime seda kord suvel, mitu aastat tagasi, Eestis nukupoes  ja Greta hakkas juba seal poes kohe nende pulkadega mängima. Osta seda aga sel korral ei raatsinud kuna hind oli üsna kallis (vist oli 22 eurot). Järgmine kord kui me sinna poodi uuesti läksime leidis Greta selle taas kõikide teiste asjade hulgast ülesse ja hakkas sellega mängima. Noh, olgem ausad, need pulgakesed meeldisid ka mulle hullupööra seega tagasi Inglismaale läksime juba koos hobusega :)
Kui ma algul kartsin, et võib olla Greta mängib sellega mõne aja ja siis jääb asi soiku siis nüüd võin ausalt öelda, et ta on tõesti sellega viimased 2 aastat pea iga nädal mänginud. Mul on muidugi väga hea meel selle üle. Meil on sellele lisaks ka üks Eestist ostetud puidust auto ja traktor ning need võetakse ka alati mängu. Nii, et mänguväljal on meil alati plastmass käsikäes puiduga :)


Mõnikord mängitakse meil ka tähemänge. Mul tuli meelde, et üks mu sõbranna kunagi väga, väga ammu andis mulle Montessori tähtede karbi. Ta õppis Montessori õpetajaks ja tal oli vaja üks selline karp ise teha. Otsisingi selle pööningult ülesse ja näitasin Gretale. Greta sattus kohe hasarti ja hakkas tegutsema. Kui aus olla siis mina ei ole Gretale ühtegi tähte õpetanud. Seda mitmel põhjusel aga üheks peamiseks on olnud see, et inglise keelsete tähtede hääldamist on nii hirmus keeruline õpetada (seda enam kui see ei ole mu emakeel). Eesti keele tähtede õpetamisega ei oleks mingit probleemi AGA kuna nii mõndagi eesti keelset tähte hääldatakse inglise keeles täiesti teistmoodi siis ei ole ma tahtnud hakkata last segadusse ajama. Vähemalt mitte enne kui ta inglise keeles lugemise selgeks saanud on (kuskil nii järgmise aasta kevad-suveks kui mitte juba varem), või ise eesti keele lugemise vastu huvi näitab.
Noh kas või näiteks tähte A hääldatakse 'ei', 'ä' või 'a'. Täht E on nii 'i' kui ka 'e' jne. No ja siis veel ju loetakse erinevate tähtede kombinatsioone täielikult erineva hääldusega seega mulle on see täielik müstika kuidas nad need lapsed siin üldse nii varakult lugema suudavad saada. Eesti keeles lugema õppimine on ikka selle kõrval lausa käkitegu :)
Seega mina talle mingeid tähti kodus ei õpeta rohkem kui mõnikord möödaminnes. Sama kehtib ka Pete kohta. Oma nime tähti ta teab ja oskab kirjutada ja ettekirjutatud teksti järgi kirjutada samuti aga rohkem mingit treenimist või õpetamist siin toimunud ei ole. Eile aga hakkas Greta mingi hetk telekast erinevaid tähti välja hääldama ja minu suureks üllatuseks teab ta neid rohkem kui ma uskunud oleksin. Siinkohal saan ma taas laulda kiidusõnu ta lasteaiale. Kõik need teadmised tulevad ju sealt ja kuna ma tean, et seal mingit intensiivset lugema-kirjutama õpetamist ei toimu siis seda enam on see imestama panev, et Greta nii palju tähti tunneb. Selline meetod laseb tõesti igal lapsel areneda just nii palju kui ta selleks valmis on. Neile lihtsalt avatakse nende ümber olev maailm ja nemad siis võtavad vastu selle mis neid huvitab või milleks nad võimelised on. Näiteks üks Greta vanune tüdruk oskab ka juba paljusid sõnu puidust tähtedega laduda (võimalik ka, et kirjutada aga seda ma pole oma silmaga näinud) ja üks Greta headest sõbrannadest, kes isegi sel aastal veel kooli ei lähe, teeb juba liitmise ja lahutamise tehteid kirjalikult. Keegi teda sundinud ei ole. Ta on ise selleks valmis olnud, kasvatajad on seda märganud ning talle selle võimaldanud. Oh, oleks kõik lasteaiad ja koolid sellised :)

Samuti käisin ma eelmisel nädalal nende prantsuse keele tundi vaatamas. See oli hästi lahe. Õpetaja on prantslane, kes enamuse ajast räägib prantsuse keeles aga vahele ikka natuke inglise keeles ka. Minule, kes ma prantsuse keelest mitte midagi ei mõika tundus see tund üsna sisutihe aga lapsed käitusid küll nagu kalad vees. Kõik toimus muidugi laulu ja mängu saatel. Kõik lapsed oskasid prantsuse keeles 10ni lugeda, ja muud nipet näpet öelda.
Pärast Sveitsi reisi hakkasime ka meie kodus rohkem prantuse keelt Greta suust kuulma ja nüüd ma siis nägin kust see kõik alguse on saanud. No tõesti imestamist väärt kui kergelt lapsed keelt õpivad, või on tegu selles, et neid ei sunnita tuupima. Mul on kahju, et kui Greta sügisel kooli läheb siis tema vanuses lastel prantsuse keele tundi veel ei ole. Minu arvates võiks vabalt olla, kuna selline vabalt laulmine mängimine teeks kõigile lastele vaid head kui halba. Loomulikult on ka see võimalus, et ma Greta selle sama naise juurde peale kooli prantsuse keele tundi viiksin (ta annab nädala sees prantsuse keele tunde hommikust kuni kell 9ni õhtul) aga kuna Gretale on juba omajagu töö kindlasti koolis käimisega harjumine ja ta saab olema koolist tulles nii väsinud siis oleks hull teda veel ka kuskile ringi viia.
Kahjuks rohkem pilte ma siia panna ei saa kuna võõrad lapsed on peal.
Ja nüüd ongi seda lasteaia mängu Greta elus järgi jäänud vaid kuu ja poole jagu. Loodetavasti kodus mängimine ikka jätkub kuid siiski natuke kurb, et lasteaia elu siin maal nii lühike on. Samas olen ma väga ärevil ja ootusvalmis ka lapse kooli minekust nii, et ees ootab palju uut ja huvitavat (loodetavasti)!
3 comments:

 1. Kas Greta mängib ise üksinda oma Playmobilidega või mängid sina temaga koos?
  Leandro ikka nõuab, et temaga koos mängitaks, et keegi nukke liigutab ja neid nö rääkima paneb. Nonnoga on ta nii eluaeg mänginud ja väga lõbus. Aga ma olen juba nii tüdinud :-)

  ReplyDelete
 2. Oh ei, Greta mängib enamuse ajast ikka üksi ja seda mõnikord isegi mitu tundi.
  Ise teeb dialoogid ja mõtleb välja mänguteemad :) Tavaliselt tegelased alustavad näiteks loomakliinikus ja siis need tegelased lähevad autodega sõitma, siis on ronge vaja siis ehitab neile maju juurde jne.

  Ma üks vahe ikka mängisin ka temaga aga siis ta tahtis kogu aeg, et ma temaga mängiksin ja see muutus piinaks nii mulle kui talle. Lõpuks oligi nii, et ta enam ise ei osanudgi mängida vaid aina nurus, et mina ka mängu tuleksin. Seega nüüd ma tahtlikult ei mängi temaga midagi muud kui vaid lauamänge ja joonistamist ja muud sellist :)

  Petega mängib ta siis kui Pete töölt koju tuleb. Teevad koos ühe väikese mängu nende Playmobil tegelastega. Vahepeal läks see ka tüütuks sest Pete ei saanud koju tulles enam üldse rahus olla kuna Greta nurus pidevalt mängimist. Siis me harjutasime tal selle kombe ära, et IGA päev pidi keegi temaga mängima. Tavaliselt on meil nagu nii kiire elu, et ega sellist igapäevast rutiini meil siin ei olegi. Peale selle tulevad talle tihti ka sõbrad või sõbrannad külla ja siis mängib ta ka nendega (aga siis on mängud natuke teised kui üksinda mängides).

  Aga jah, Gretale VÄGA meeldib mängida selliste väikeste vidinatega ja enamalt ikka üksi :)

  ReplyDelete
 3. nii tore lugeda ja meenus milline meie tuba oli kui seal kolme pere lapsed koos olid ja mängisid ... aitäh ..

  ReplyDelete