Friday, 15 February 2013

RAAMATUTEST JÄLLE

Siin on hunnik minu viimasest raamatusaagist. Osa nendest on mulle kingitud, osa juba eelnevalt ostetud ja osa valisin ise kohapeal välja. Nendest raamatutest ei hakka ma siin praegu pikemalt kirjutama kuna Raamatu lehel teen seda nagunii kohe kui olen mõne neist läbi lugenud. 
Lasteraamatute hunnik oli samuti sel korral suur. Osa raamatuid sai kingiks ülejäänud ostsin ise. Raamatuid proovin tavaliselt valida koos Gretaga kuigi mõned võin julgelt ka ise ära osta teades, et need talle meeldivad.
Mul vedas sel korra lasteraamatuid ostes kuna nii paljud raamatud juhtusid just siis odavusmüügis olema. 
'Lärmisepa Tänava Lota' on raamat samanimelise filmi põhjal millest ma ka mu eelmises postituses kirjutasin. Ma arvan, et Gretale meeldib raamat ainult sellepärast, et ta on filmi näinud ja teab millest juttu on. Kui me oleksin alustanud raamatu lugemist enne filmi vaatamist siis ma ei usu, et Greta oleks suutnud sellele korralikult keskenduda. Jutt on tegelikult ju aeglane ja seal ei juhtu palju midagi ning siis see jutt läheks keeleliselt liiga keeruliseks Gretale. Samas filmi puhul selline aeglus ja tavalise lapse elu kirjeldus on Greta puhul just boonuseks. Raamat ise maksis kuskil €3 ringis seega igati väärt ost. Eriti meeldivad mulle need must valged pildid raamatus.
PAULA raamatut ei olnud mul üldse plaanis osta aga kui nägin, et ka see vaid nii vähe maksab siis peale sirvimist otsustasin ära osta ja katsetada. Seda enam, et selles sarjas on ju palju teisigi raamatuid. Ma ei ole seda veel Gretale lugenud aga võib olla ongi parem kui loen mõne kuu pärast kui Greta nats vanem juba.
'Erik Läheb Reisile' raamat on tegelikult vist mõeldud lapsele ise lugemiseks aga jutu poolest sobib ideaalselt ka Greta vanustele lapstele. Meil on samast sarjast juba ka 'Jõekoletise' raamat olemas ja need kaks raamatut on tõesti toreda jutu ja piltidega. Ma arvan ka, et kuna need on mõeldud mingi 7 aastasele lapsele ise lugemiseks siis on teks just parajalt lihtne Gretale arusaamiseks võrreldes näiteks Lota või Paula raamatuga kus esineb palju asjade ja olukordade kirjeldamist. Raamat maksab ka praegu veel  Apollo raamatupoes vaid €2.

Need kolm muinasjuturaamatut on super ilusate piltide ja sobivalt lühikese-pika tekstiga. Mulle igal juhul meeldivad väga, Gretale ka :) Maksid alla 3 euro ja neid oli saadaval ka toidupoodides. 
'Marta Varvaste' menust olen ma siin ennegi kirjutanud (kuigi mõned jutud olid Greta meelest nats igavad) ja nüüd kui ilmus raamat 'Anna Hambad' olin kindel, et Greta saab ka sellest vaimustuses olema. Praeguseks oleme jõudnud lugeda vaid paar juttu seega ma ei oska otsest arvamust avaldada. Tundub, et ealiselt ja sisuliselt just õige raamat Gretale. Asja teeb huvitavaks, et raamatus on nüüd ühe lapse asemel kaks last ja tegevused rohkem sellised millega ka Greta ennast samastada oskab. Raamatus olev Pipi lugu oli loomulikult nagu rusikas silmaauku.
'Kullake' oli raamat mis mulle kohe väga meeldis. Ilusad pildid ja väga vähe teksti aga sama oli nendes piltides ja sõnades palju rohkem hinge ja elu kui mõnes palju pikema tekstiga raamatus. Minu suureks õnneks oli raamatul just sel päeval, kui ma poes juhtusin olema, päevapakkumine ja seega sain kõvasti odavamalt kui 10 eurot. 
Poes olles ei olnud mul loomulikult aega kõiki raamatuid läbi lugema hakata, aga kodus tutvusin tekstiga enne kui raamatuid Gretale näitasin. 
Kullake-se raamat ei olnud ainult super selle poolest, et jutt käis kassist vaid ka selle poolest, et seal oli juttu surmast. Gretale sellised lood väga meeldivad, probleem vaid selles, et  raske on leida surmateemalisi lasteraamatuid. 
Kahjuks sai Greta selle raamatu enne oma valdusse kui mina seda talle näidata jõudsin, seega kui lugemiseks läks siis ta juba teadis kuidas see kassi jutt lõppeb. Ma nii oleksin tahtnud, et ta oleks saanud kassi surma vähemalt paar lehekülge läbielada ja kogeda enne kui uus kass majja ilmus. Nüüd aga kui jõudsime alloleva leheküljeni siis nägin ta näol vaid rahulolevat muiet. Ta ju juba teadis, et raamatul on hea lõpp. Seda muiet nähes ma küsisin, et kas sul kurb meel ei ole, et väike kass surma sai. Greta vastas mulle, et ära muretse, uus kiisu tuleb tüdruku juurde ja tüdruk on taas rõõmus! Nii palju siis kurbusest :)
Tegelikult kui aus olla siis selle uue kassi ilmumine toimusgi minu arvates raamatus natuke liiga kiiresti. Ideaalselt ma oleks tahtnud, et lapse kurbust veel paar lehekülge oleks kirjeldatud. Samas aga mul on nii hea meel, et selline raamat üldse olemas on seega igati 5+.
Pipi koomiksi stiilis raamatud on Gretale alati meeldinud ja neid on mul temaga parem koos vaadata ja lihtsalt piltide juurde seletada kui teksti lugeda. See teks tundub kuidagi imelik. Selline suure lapse tekst. Mul on mõnikord isegi lugedes lauserütmiga raske hakkama saada. Tegelikult vaatab Greta seda raamatut tihti üksi, nagu igat teistgi koomiksi raamatut, kuna pildid on ju juba iseenese eest rääkivad. 
Need Pipi sarja raamatud on aga hirmus kallid, üle €15  tükk. Vanaema ostis selle raamatu Gretale jõuludeks nii, et meil vedas :)
Emili raamat jäi mulle täiesti juhuslikult ette. Sirvisin ja kui nägin kui palju lollusi Emil selles raamatus tegi siis teadsin kohe, et Gretale see raamat meeldiks. Talle meeldivad filmid ja raamatud kus lapsed pahandust teevad. Kuna raamat maksis aga üle 11 euro siis ma mõtlesin kaua kas võtta või mitte. No lõpuks ikka ostsin ära ja õnneks Gretale tõesti väga meeldib. Tekstis on küll üsna palju vanaaegseid taluelus kasutatavaid sõnu millest Gretal pole õrna aimugi aga ma siis mõned lihtsustasin talle kohe tekstis ära ja ülejäänud seletasin eraldi lahti või jätan üldse tekstist välj. 

'Vaata ja Mõtle' on üsna hea töövihiku moodi raamatuke kus on palju huvitavaid ülesandeid sees. Hea nii keeleliselt kui ka akadeemiliselt. Maksis hirmus palju

Enam rohkem Gretaliku raamatut vist ei saagi olla. Lumivalguke (Greta kõige lemmikum printsess) ja igasugu reeglid-kombed :)

'Kirjad Jõuluvanale' raamat jäi mul silma kuna see oli odavusmüügi laual. Sirvisin ja pildid tundusid väga ilusad ja sellised mis Gretale meeldiks (kutsud, kassid, nukud ja loomulikult jõuluvana ise). Raamatut me lugenud veel ei ole seega ei oska omapoolset hinnangut anda aga kuna pildid on ilusad siis on juba selle poolestgi oma hinda väärt.

Need kaks allolevat raamatut oleksin võinud vabalt ka ostmata jätta. Kui oleksin poes teksti lugenud siis oleks nad kindlasti sinna ka jäänud aga kuna ei lugenud ning pealkirjad ja hind olid head siis ostsin kohe ära. Need on aga sellised tõlke raamatud kus eesti keelne tekst on väga kohmakas.
Kartulilapsed on vist küll üks selline raamat mida ma igal korral hoian käes aga pole kunagi kuidagi õige tundunud. Raamat ise näeb loomulikult väga ilus välja aga kuna varasematel aastatel on tekst tundunud selline mis Gretale ei oleks meeldinud siis kalli hinna pärast ta ka poodi on jäänud. Sel korral aga avastasin Solarise Apollos raamaturiiulitel sobrades, et see on pakkumisel. Sel päeval oli seal üldse nii paljud raamatud riiulitel, teiste raamatute seas peidus, pakkumis kleepekaga. Otse loomulikult ostsin raamatu kohe ära ja alles kodus avastasin, et see on ju täiesti Greta tüüpi raamat taas. No see on lausa uskumatu kui häid raamatuid rootslased ikka oskavad lastele kirjutada. Nii lihtsad nii keeleliselt kui ka sisult aga samas nii erilised ja haaravad. Greta vaieldamatu lemmik. Minu ka :)


'Rõõmus Mia' näeb välja väga ilus. Toredad pildid ja igal lehel on mingi väikene luugike mille alla saab piiluda. Teksti koha pealt aga meie maitsele nats puudulik. Nagu oleks mingi jutt aga samas tundub selline udune. Eriti veel kui võrrelda Kullakese või Kartulilaste raamatutega.
Lotte raamatud on alati super ilusad ja seda ka juba lihtsalt  piltide pärast. Ma tegelikult ei olegi kunagi Gretale Lotte raamatut ette lugenud kuna seal on ju hirmus pikk tekst. Nüüd kui Greta vanem, peaks uuesti proovima aga mul on tunne, et tal on Lottest juba kõriauguni ja see pikk jutt ei pakuks eriti mingit pinget talle. Seda enam, et ega seal Lotte raamatus ju otseselt midagi ei juhtu. Kuukivi saladuse raamat oleks ehk võib olla rohkem sobilik, kuna seal oli seda põnevust tsipa rohkem aga seda raamatut ju ei ole seega ei saa proovida. 
Võib olla ma aga eksin. Proovin kindlasti varsti talle seda värskelt trükist tulnud raamatut lugeda (ta ei ole seda veel praegu isegi vist näinud kuna ega me siis kõiki raamatuid korraga ka jõua lugeda) ja kes teab võib olla selgub, et talle täitsa sobib.
Nii kaua aga naudin ise selles raamatus olevaid pilte kuna minu arvates on need ikka täiesti üle prahi :)
16 comments:

 1. Kas sa Gretale audiojutte või -raamatuid ka ostad? Minu kogemuse põhjal on Tõnu Aav parim unejutu rääkija.

  ReplyDelete
 2. Ma veel ei ole kuna peamiseks põhjuseks on see, et minu autos on vana kasseti mängija aga audiojutud on nüüd ju vaid CD-l. Kodus loomulikult saaks kuulata aga siis ta ei keskendu nendele kuna ümberingi on nii palju segavat. Nende kuulamine on ikkagi natuke omajagu töö talle ja siis oleks parem kui oleks sobiv keskkond. Autos nagu nii ei ole rohkem midagi teha kui aknast välja vaadata ja teksti kuulata :)

  Meil on küll Laura lood, Lotte CD ja mingi muinasjuttude oma. Laura oma vahest kuulab aga hakkab samal ajal mängima ja siis tal läheb meelest ära kuulata. Lotte oma on ta Pete autos kuulanud aga see on nii hirmus pikk ja aeglane, et isegi endal tuleb tüdimus peale.

  Samuti CD ostes ei tea ju ette milline tekst nendel on , poes olen küll igasuguseid vaadanud ja osta tahnud aga ei ole julgenud. Ma uurin järgmine kord kui Eestisse lähen asja uuesti ja vaatan ka sinu soovitatud unejutud üle :)

  Selle eest Eesti lastelaule kuulame küll plaatide pealt pea iga päev. Praegune suur lemmik on Pipi laulude plaat.

  ReplyDelete
 3. Ma just tahtsin ka rääkida audioraamatutest ja lastelavastustest. Eile avastasin ETV kodulehelt, et seal on olemas arhiiv kust saab vaadata kõiki vanasid toredaid lastelavastusi nagu "Karlsson katuselt", " Leopold", "Tammetõru seiklused " jne jne. Samuti on loetud peatükkidena ette väga toredaid raamatuid, kaasaarvatud " Lotte" " Kunksmoor" jne jne. Kahjuks saab neid kuulata ja vaadata ainult mobiilse ID või ID kaardiga sisse logides, mis eeldab nende olemasolu. Ma ise olen nii sillas sellest leiust. Kahju on ainult sellest, et laste kasutada olevast arvutist ei saa neid kuulata ega vaadata sest USB auk on puru ja seega ei saa kaardilugejat ühendada. Oma arvutit aga ka ei tahaks väga tihti käest anda :D

  ReplyDelete
 4. Ja mainin veel, et sealsamal ETV lehel on ka Buratino kaasaegne versioon osadena ja seda vaadatakse meil kodus miljon korda päevas, Selle vaatamiseks pole vaja isegi ID kaardiga sisse logida.

  ReplyDelete
 5. ETV kodulehel olevast arhiivist olen ma täitsa teadlik :) Ma vaatan sealt ise ka mõnikord saateid.

  Lastesaadetega on aga selline lugu, et need on võrreldes kohalikke lastesaadetega kuidagi aeglased ja igavad, seda enam kui laps on kakskeelne.
  Karlsson katuselt oleme you tubist isegi vaadanud aga siis oli Greta natuke väike. Sellegi poolest talle meeldis ja see oleks ka selline tema tüüpi etendus KUIGI ta eelistaks seda teatris mitte telekast vaadata.

  Karu Aabitsat on ta samuti DVDlt näinud aga ka need on nii ühesugused ja aeglased, et ta väsib nendest ruttu ja siis enam uuesti vaadata ei taha. Karu Aabitsa laulu aga oskab väga hästi laulda :)
  Kunksmoor on mulle armas aga see ongi rohkem minu ajastu lemmik kui Greta.

  Eestis on ka selline väga tuntud saade nagu 'Saame kokku Tomi juures'. Meil on selle DVD olemas aga seal on nii palju ei mitte midagi olevat juttu ja nii aeglane. Ma üldse ei ütlegi, et kõik peab alati actionit täis olema ja kiires rütmis aga need Tommi lood tunduvad täiesti mõtetud. Sealt nagu ei õpi ka midagi otseselt.
  Samas puuduvad Eestis sellised õpetlikud lapsemeelsed saated. Ma ei taha siin üldse kuidagi Eestit maha teha aga võrreldes kohaliku Inglismaa lastesaadetega jäävad Eesti omad ikka kõvasti maha. Ma vaatan isegi mõnikord siinseid lasteprogramme suure huviga ja õpin uut ja huvitavat :)

  Ma arvan, et selles on ikka üsna suur vahe kus maal su laps on ülesse kasvanud ja kas ta räägib vaid ühte või kahte keelt kohe sünnist alates. Greta eesti keel on kohe kindlasti palju nõrgem kui inglise keel.

  Tegelikult mul on ju ID kaart täitsa olemas. Peaks võib olla ka lugeja hankima ja siis saaks vist isegi Tallinna raamatukogus e-raamatuid lugeda või midagi sellist?!

  ReplyDelete
 6. Jane, tänud soovitamast. Ma uurin seda Buratiino asja kindlasti.
  Samas pean ka aga silmas pidama seda, et Greta on alles ju just 4seks saamas samas kui sinu lapsed on palju vanemad. Maitsed ja arusaamad kindlasti erinevad :)

  ReplyDelete
 7. T2itsa n6us. Eesti lastesaated on yldiselt vanemale grupile ja kakskeelsetele mujal elavatele lastele v2he huvi pakkuvad:(

  Sul on tore raamatusaak:) Ma just m6tlesin, et ei osta enam yhtegi, raha on olemasolevate all palju ja ka eesti lasteraamatutega on sama lugu, et sellist kerget lugemist v2ikelastele ikka on vaga v2he. Paistab Su saagist, et aja jooksul ikka pudeneb juurde.

  ReplyDelete
 8. Vaatan, et paljud "vanad head" lasteraamatud on mitmeks osaks jaotatuna taas trükitud. Raamatute kvaliteet ja pildid on muidugi paremad, aga ka hind seevastu väga soolane (suuresti tänu kenadele illustratsioonidele). Mul hea meel, et vanast ajast raamatuid alles olen hoidnud ja hea neid lastele edasi pärandada. Päris mitmed raamatud jääksid mul kõrge hinna tõttu ostmata. Loomulikult tahan toetada emakeelset kirjandust ja selle publitseerimist, aga mingi piir siiski on, mida olen nõus maksma. Sellest johtuvalt valin ka hoolega, mida ostan, mida mitte. Iga kord, kui Eestis raamatupoodi lähen, märkan, et mõned eurod on samale raamatule otsa pandud, mis veel eelmine kord oli veidi odavam.
  Ei mõista, kuidas eestlase rahakott sellele hinnatõusule vastu paneb, sest raamatuid ju ostetakse hoolega.

  ReplyDelete
 9. Ilon Wiklandi raamatut on minu suurimad lemmikud. Originaal Pipi kaa muidugi. Oh, mul tuli meeletu raamatupoe külastamise isu :P

  ReplyDelete
 10. Vau, kui suur hunnik raamatuid. Ja saan aru, et see vaid selle korra saak. Kas te tõesti jõuate Gretaga kõiki neid raamatuid lugeda? Ma loen ka oma lastele, aga tavaliselt valivad nemad, mida lugeda ja ütlen ausalt, et tavaliselt on need ühed-samad raamatud. Meil pole pooltki nii palju raamatuid kodus ja minu meelest pole me ikka kõiki rohkem kui üks kord lugenud. Väga tublid olete!

  ReplyDelete
 11. Pagulane, kallid on need raamatud jah, eriti veel meile kes me siin maal oleme harjunud odavate ja ka taaskasutatud raamatutega.
  Ega minu teada Eestis inimesed ei ostagi palju raamatuid, valivad samuti hoolega mida tasub koju tuua ja mida mitte. See eest VÄGA paljud inimesed kasutavad raamatukogu teenuseid.
  Me teeme emaga ka nii, et ta ostab tavaliselt osa raamatuid valmis ja loeb need enne läbi ja siis ma võtan need endaga kaasa. Ema mul vahest ostab endale raamatuid aga ka tema on väga tihe raamatukogu külastaja.

  Tegelikult mulle üht pidi meeldib, et raamatud on kallid kuna see tõstab ka austust raamatu vastu siis kõrgemale :)

  ReplyDelete
 12. Aa ja seda ka veel, et ma tegelikult pidevalt jälgin Apollo ja Rahva Raamatu pakkumisi ja seega täishinnaga raamatuid tihti ei osta. Kuna olen ka Rahva Raamatu püsiklient siis sellega saab samuti väikest allahindlust ning eelmisel korral sain tädilt veel ühe 20% allahindluse kupongi.

  ReplyDelete
 13. Riina, meil on tõesti hirmus palju eesti ja inglise keelseid raamatuid. Osa raamatuid olen ostnud ette selleks ajaks kui Greta nats vanem kuna Eestis on ju see oht, et kui raamatu tiraaz müüakse läbi siis ei ole pärast seda raamatut enam kuskilt võimalik saada.

  Osa raamatud mida ma varem olen ostnud on Gretale ka titekaks jäänud. Ma tegelikult ei loe talle iga päev raamatuid. Tavaliselt siis kui minu kord on teda õhtul magama panna, mõnikord sel ajal kui ta vannis mängib ja vahel keset päeva.
  Päeval lugedes loeme tihti rohkem kui ühe raamatu kuna osa raamatuid on ju nii lühikesed.

  On ka raamatuid mis Gretale eriti ei meeldi ja seega neid loeme siis väga harva.
  Tavaliselt annan ma Gretale valida paari raamatu vahel mida lugeda. Loomulikult saab ta ka ise valida aga kuna talle meeldivad ka inglise keelsed raamatud siis läheks see ise valimine natuke raskemaks ilma valikut valmis panemata.

  Tegelikult meeldib Gretale ka väga tihti ise kas või pool tundi omas toas olla ja riiulil olevaid raamatuid vaadata nii et kasutust saavad ostetud raamatud õnneks küll :)

  ReplyDelete
 14. Need Kartulilapsed on ka meil yks lemmikraamatutest, toeliselt armas. Meil on ka palju raamatuid, kuid pean ytlema,e t viimasel ajal enam eriti ostnud ei ole. Ei julge, sest tee mis tahad,vali kui palju tahad, ikka raske on head ja kvaliteetset teksti leida, mis veel lastele meeldib ka. Riiulid on raamatuid tais, aga lugeda pole nagu ikka midagi. Nyyd kui Triinu hakkab ise lugema, peab veel eriti tahelepanelik olema, et igasugust saasta kokku ei osta. Ses suhtes olen su ylevaate eest tanulik, aitab natuke valikut teha.

  ReplyDelete
 15. Suusi, ma arvan, et mida vanemaks Greta kasvab seda raskem saab ka mul talle lugemist valida. Vanematelel lastele mõelduid raamatuid ei jõua ju poes ka nii palju lugeda, et aru saada kas on asjalik raamat või ei ning Gretal võib üldse hoopis oma arvamus olla.

  Mulle üldse tundub, et nii paljud Eesti autorite lasteraamatud on kuidagi täiskasvanuliku tekstiga. Võib olla ka viga selles, et meie lapsed kakskeelsed ja meie nõuded on teised.

  ReplyDelete
 16. Meie ei osta peaaegu üldse raamatuid ...
  Aga ega see ei tähenda et meil raamatuid ei loeta. Väga palju loetakse. Aga meie võtame oma raamatud raamatukogust.
  Ma polnud teadlikki selliste raamatute olemasolust mida sinu postitusest nägin :)

  ReplyDelete