Tuesday, 26 February 2013

LÄKS LAHTI

Täna siis alustasime ametlikult Greta sünnipäevaga. Tegelikult on õige päevani veel täpselt nädal aga mis teha kui osa külalisi varem tulla tahavad. Gretal loomulikult ei olnud samuti selle vastu midagi, et pidu juba täna algust sai.
Külla tulid 3 vanaprouat, kes igal aastal Greta sünnipäevaks meile külla tulevad. Tegelikult ongi see rohkem nende võimalus üks teist näha ja niisama lobiseda kui see, et nad siia Gretat imetlema tulevad. Gretal ei ole selle vastu midagi, et tädid külla tulevad ja siis agaralt vestlema hakkavad kuna kingituse saab ju tema ja ega tal midagi rohkemat nende tädidega teha ei oleksgi :)
 Seekord ma suurt vaeva nägema ei pidanud, et prouad ühise kingituse asjus nõusse saada. Kingituse valis Greta ise juba enne poest välja seega kõik olid õnnelikud. Sel aastal tuleb meil üldse üks suur Playmobili kingituste saak. Playmobili mänguasjad on praegu Greta kõige lemmikumad (ma ise olen ka suur fän) seega ma ei osanudgi kellegile midagi muud soovitada. 

Printsessi palee ball
Greta mängis terve päeva selle printsessi lossiga ja õhtul ei saanud enne magamagi minna kui kogu õukond oli voodisse pandud.
Sel aastal otsustasime 4 sünnipäevapeo asemel teha ühe suure. Minu arvates on see täiesti uskumatu mõelda, et ühel nii väikesel lapsel üldse saab nii mitu pidu olla aga mis teha kui meil nii palju sõpru ja tuttavaid on kes kõik korraga meie majja ära ei mahu aga kes kõik Gretale õnne soovima tahavad tulla. Mul endal ega ka Petel ei ole kunagi nii suurt sünnipäeva olnud. 4 aastaselt kohe kindlasti ei tulnud keedagi muud peole kui vaid sugulased. 
Kuna see aasta on Greta viimane aasta lasteaias ja Gretale on ta sõbrad väga tähtsad siis otsustasime rentida ühe kirikuhoone ja palgata 'lastelõbustaja', kes lapsi poolteist tundi lõbustaks. Kohale tuleb 25 last (pluss mõned õed-vennad), kellest 12 on Greta lasteaiast ning ülejäänud tuttavate ja sugulaste lapsed. Plaan ongi alguses lastepidu ära pidada, lapsed koju saata ja siis jätkata sugulaste ja tuttavatega (ja nende lastega). Saab näha kuidas selline asi välja kukub aga vähemalt nii mahuvad kõik ära ja mina pääsen 4 peo korraldamisest. 
7-me lasteaaialapse kutsele (nendele kelle ema ma väga hästi tunnen) kirjutasin palve ühisele kingitusele, et ära hoida kingituste laviini ja mul on hea meel, et kõik emad olid kohe nõus. Kingituseks saab olema Playmobili kiirabiauto ja maksma läheb see 5 naela nägu.
Peoni on veel kaks nädalat aega aga mul käivad juba suured ettevalmistustööd. Õigemini need tööd algasid juba jaanuaris ja isegi siis olime juba hiljaks jäänud, kuna suurem osa ruume ja lastelõbustajaid olid siis juba märtsiks ära broneeritud. Lastepeod on siin nii poulaarsed, et kui soovid kuskil kodust väljaspool pidu pidada siis peab väga varakult juba broneerima hakkama.
No eks me siis näe kahe nädala pärast, et kas see kõik on ennast ka väärt?!

8 comments:

 1. Mamma mia, justkui pulmapidu korraldaks :-)
  No aga tundes teid läbi blogi ongi teil kombeks teha kõike põhjalikult ja väga hästi. No küll see laps peab õnnelik olema - nii palju vahvaid kingitusi! Mul hakkab kohe süda oma laste pärast valutama - äkki olen liiga karm ema kui midagi ise ei osta ja kellelgi teisel ka ei luba osta...

  Jääme siis põnevusega ettevalmistusi ja pidu ennast ootama!

  ReplyDelete
 2. Riina, ära sa oma südant küll millegi pärast valuta. See ei olegi ju kuidagi normaalne, et ühele lapsele nii palju kingitusi kingitakse AGA mul lihtsalt ei ole sinna midagi teha. Ma ju iga jõulu ja sünnipäeva ajal kirjutan siin sama juttu, et see on nii õudne aga see minu lubamine ei lähe siin üldse arvesse. Siin ongi asjad nii ja sinna ei ole midagi parata.

  Sellised suured lastepeod on siin üsna normaalne nähtus. Tavaliselt kutsutakse kogu klass (30 last siis) ja renditakse mingi ruum ja inimene kes pidu jubib. Eestis tehakse ju ka nüüd nii.
  Meie tervet lasteaia rühma ei kutsunud aga meil on selle eest palju sugulasi ja tuttavaid seega on mõtekam lihtsalt üks suur pidu teha ja sellega asi korras.
  Kui me kord juba ruumi ja 'klouni' rentisime siis ju enam ei ole ju vahet kas kutsume 7 last lasteaiast või 12. Mida rohkem seda parem kuna siis vähemalt on selle klounil seal ka mingi mõte ja pärast ei ole nii, et kloun vaid 3 last lõbustab (kunagi ju ei tea ette kes saab ja kes ei saa tulla).

  Kingituste koha peal aga olen isegi rahul, et olen suutnud nii mitut inimest nõusse saama ühise kingituse tegemisel. See vähendab kingituste arvu tunduvalt ning siis vähemalt saab midagi kallimat ja korralikumat kui terve hunniku odavat plastmassi.
  Kui Greta natuke vanemaks saab siis ma loodan, läheb see kingituste asi üldse raha peale üle ja siis vähemalt ei kuhju siia neid asju nii palju.

  Aga sul on õigus, kui me juba midagi teeme siis ikka põhjalikult :) Mul palju ideid (mimda ma olen internetist leidnud) ja nii põnev on neid siis proovida ise ka ellu viia. Pluss kõige tähtsam ikka, et lastel lõbus ja huvitav oleks ning natuke teistsugusem.

  ReplyDelete
 3. Unustasin siia lisada lingi ühe teise lapse sünnipäeva peost. Seal oli kohal 47 last ja nende hulgas olime vaid meie sugulased, ülejäänud kõik lasteaiast, mängugrupist, ringidest jne.
  http://knightscastle-alice.blogspot.co.uk/2011/09/big-party-for-small-girl.html

  ReplyDelete
 4. Jälgin sama fenomeni meil Saksamaal juba m6nda aega oma tuttavate-s6brannade seas (ja ootan hirmuga aega kui oma lapsed peagi ka piisavalt vanad on). See ongi hullumeelne selle asja juures, milline surve on vanematele peale pandud üha uhkemaid ja kallimaid ja eksklusiivsemaid sünnipäevapidusid pidada, alates varasest lasteaia east juba. Sellist varianti nagu "kutsud 3-4 paremat s6pra koju külla" ei olegi, sest ootused on su ümbruskonnas niiv6rd suured, sind vaadataks selle peale nagu kohtlast. Ja kui kutsudki lapsed külla ja tahad väiksemas ringis pidada, siis peavad ka olema väikesed kingitused k6ikidele külalistele (!) jne jne. Nii et kokkuv6ttes annad survele järgi ja üürid ka professionaalse ürituse juba. Mis mind muretsema paneb ongi see üldine surve aina spektakulaarsemate ja kallimate pidude järgi - selge see, kui oled kodune ema ja v6imalusi on, siis on see ehk üks v6imalus end t6estada ja oma vaba aega sisustada. Aga laste k6rvalt (peaaegu täis kohaga) tööl käiva emana on mulle isiklikult see täielik 6udusunenägu, et sellises tsirkuses varsti kaasa peab tegema.

  ReplyDelete
 5. Tere Pia, jah eks ta nii natuke ole jah nagu kirjutad kuigi meie perel seda survet uhkemat ja suuremat pidu teha ei ole. On pigem see, et meil on nii palju häid sõpru ja tuttavaid kes kõik lihtsalt korraga ei mahu meie majja ära ja 4 peo tegemine venitab lapse sünnipäeva nii pikaks, et see kestab pea kuu aega.

  Mul võib olla on ka vara veel sel teemal rääkida kuna Greta koolis veel ei käi ja pole neid pidusi nii palju näinud aga praeguste teadmiste järgi pigem ei ole nii palju pinget, kes parema peo suudab korraldada vaid hoopis see, et keegi lihtsalt selle korraldaks kuna ise tegemine ja organiseerimine on palju tülikam.
  Samuti kuna siin on paljudel inimestel ikka üsna väikesed elamised siis isegi 4 lapse puhul on juba maja rahvast täis (3, 4 aastasega tuleb ju vähemalt üks vanem ikka kaasa ning siis ise sinna lisaks ja ongi juba majas 11 inimest).

  Party Bag on veel sellele lisaks täiesti omaette ooper aga mul on juba omad ideed nende jaoks olemas ja kuna koolis saavad Gretal olema uued lapsed siis saan ka vanu ideid nende peal elluviia. Samas see lastelõbustaja kelle meie palkaisime selle teenuste sisse kuulus ka party bags nii, et need vanemad kellel aega ei ole need ei pea siis ka nende külalistele mõeldud kingitustega jändama hakkama.
  Mina küll keeldusin pakutavatest party bag-idest kuna ma vihkan seda nipet näpet mis nendes kottides on. Ma parem ostan juba ise midagi asjalikku kui neid lõpmatuseni tulevaid kustukumme, pliiatseid ja juuksekumme.

  Aga jah eks see sünnipäev üks suur ja kulukas sündmus ole siin jah aga mis teha, ma hakkan sellega varsti juba ära harjuma :)

  ReplyDelete
 6. Ega Eestisd on sama nende peokohtadega. Kui detsembris tahad pidada lapse sünnat, mis jääb mõni päev enne jõule, siis on sellega alati suur peavalu sest lisaks ka teistele sünnadele, mis leiavad aset terve linna lastel on ka veel jõulupeod. Samas selle korraga kutsumise ja ära pidamise ja organiseerimise mõttes on selline teenus parim. Paar tundi ja asi tehtud.
  Mis aga puutub nendesse party-bagidesse, siis hakkab see vaikselt ka Eestisse jõudma. Mulle ei meeldi, miks peaks tegema külalistele kinke, jälle üks peavalu juures. Vanasti sellist asja küll polnud. Mäletan hästi, et kui ma olin väike, siis oli sünnipäevakink pakk vildikaid väga suur asi ja oi kui uhke olla. Nüüd on tahvelarvutid. Alla selle oled vilets vanem.
  Uued ajad uued kombed, midagi pole teha.

  ReplyDelete
 7. Ei tea kas siin on ka neid Playmobile asju müügil??? Ma pole enam ma ei teagi mitu aastat mänguasjapoes käinud ...
  Meie siia kolimise suureks plussiks on ka see et sünnipäeva peole kulutatavad suured summad jäävad ära. Siin on küll ka mõni koht kus sünnipäeva pidada, aga ikka kordades odavamad kui mandril ja lapsed on ikka eelistanud kodus pidamist :) No siis on ka muidugi külaliste limiit :)

  ReplyDelete
 8. Kersti, vanemate laste puhul on veel ka see, et nendel ei tule ju vanemaid kaasa seega rahvast automaatselt juba vähem ka :) 3 ja 4 aastased aga tulevad kas ema või isa või mõlemaga seega 5 lapse puhul oleks juba kohe 10 inimest ja kui tuleb ka isa ja õed vennad siis ongi juba suur rahvamass koos :)

  ReplyDelete