Saturday, 5 January 2013

JÕULUAEGNE VANALINN

Ma hakkan siin nüüd tasapisi jõuluaegseid postitusi tegema. Alustan vanalinnaga. Kahjuks jõudsime me vanalinna päeval mil lumi just sulanud oli ning seega seda õiget maagilist tunnet ei saanud. Tegelikult vahet ei olnud kuna vanalinnas meeldib meile mis tahes ilmaga ringi kõndida ja keskaega sissehingata :)
Jõululaat oli nagu jõululaat ikka. Kohapeal tundus natuke igavana kuna paljud putkakesed pakkusid väga samalaadset kraami aga nüüd kodus pilte vaadates tuleb täiesti teistsugune tunne peale. Ju mul ei olnud siis kohapeal aega korralikult kõike seda ilu sissehingata kuna nimekirjas oli nii palju asju mida ma näha ja teha soovisin.Need seenekesed olid minu arvates nii võrratud. Kahjuks mina neid süüa ei oleks saanud ja Pete oli sel hetkel vaid verivorstist ja hapukapsast huvitatud seega millest need tehtud olid jäigi mulle saladuseks.Karuselliga me sõitmas ei käinud küll aga esimest korda elus selle sinise rongiga. Need kes veel käinud ei ole aga plaanivad minna siis ma võin öelda, et ei ole suurem asi sõit. Rong sõidab mööda suvalisi tänava taguseid, enamuses hästi räämas ja grafiitit täis, ning tänu munakivi sillutisele on sõit üsna hüppeline. Samas rongis oli mõnusalt soe ja seega oli see 20 minutiline sõit üsna nauditav. Rongijuhiks oli muideks see sama jõuluvana, kes küll sõiduajaks oma habeme eest ära võttis :)
Jõuluvanal käisime samuti külas. Natukene imelik oli, et sama koha peal üks jõuluvana sõidab rongiga ringi ja teine istub majas. Ma ei tea mida Greta sellest kõigest arvab. Mingi mõtlemine või ideed peaksid tal ju sel teemal peas ringi käima aga kuna midagi ta ise küsinud või seletanud meile ei ole siis ma ei taha ise ka torkima hakata ja tähelepanu asjale pöörata. Poodides või aianduskeskustes ning lasteaias olevate jõuluvanadega on nii nagu on ja selle registreerib ta endale arvatavasti kui näitemängu AGA sellesse jõuluvanasse, kes päriselt kinke toob, usub ta küll täie tõsidusega. Ma hirmsasti tahaks küll ta käest küsida, et kuidas tema arvates see jõuluvana värk käib aga sellega vist rikuksin ära ta muinasjutu.
 Me tegelikult mõtlesime sügisel, et mis oleks kui läheksime jõulude ajal Eestisse tulles paariks päevaks ka Lapimaale 'päris' jõuluvanale külla aga kuna see minek oleks hirmus palju maksma läinud siis jätsime ära. Pärast ma ühest blogist lugesin ülevaadet nende pere Lapimaa reisust ja tänasin jumalat, et me ise sinna ei läinud kuna see tundus siinsete kohalike lastele mõeldud kohtade kõrval ikka väga magedana. See eest Raekoja platsil elav valge habemega mees oli täiesti 5+. Mul oli hea meel, et laps sai 'päris' jõuluvana ees laulda kuna Inglismaal ju sellist kommet ei ole, et oma kingi eest laulma või tantsima peaks. 
Jõuluvanal oli arvatavasti eesti lauludest juba villand kuna kohe kui ta kuulis, et Greta kahes keeles räägib siis ta palus Gretal hoopis inglise keeles laulda. Pärast sai Greta jõuluvana korvi seest endale kommi võtta. Kommid olid muideks pähkli kommid, ma vaatasin neid ja muigasin kuna selliseid komme pakutakse lastele vist küll vaid Eestis. Inglismaal on nii palju pähkliallergiatega lapsi, et enamustest lasteasutustest on täielikult pähkli vabad. 
Kui siin juba pähklitest juttu tuli siis räägin veel ühe loo mis meiega lennukis tagasi koju sõites juhtus. Tegelikult ei juhtunud otseselt midagi aga kui me olime lennuki pardale jõudnud siis anti kõigile reisijatele teada, et lennukis on paar inimest kellel on väga tugev pähkliallergia ja seega paluti, et kaasreisijad ei sööks lennu ajal pähkleid sisaldavaid tooteid ning et sel lennul ei ole võimalik neid ka pardalt osta. Ühesõnaga öeldi, et please don't take out your nuts, mis muidugi kogu lennuki naerma rõkatas :) (need kes inglise kõnekeelega kursis ei ole siis nuts-ideks kutsutakse siin maal ka ühtesid meestele kuuluvaid osi :D)
Minu jaoks, kes ma võileiba närida ei saa, oli see suureks löögiks kuna mul oli just snackiks kaasa võetud kott erinevaid pähkleid. Õnneks, et sellele lisaks oli mul kotis ka veel natuke porgandi viilakaid ja paar õuna kuna muidu oleksin ma vist küll näljas piinelnud. 
Vanalinnas jalutades ei saanud ma vastupanna kiusatusele mõnest poest läbi hüpata. Rahva Raamat ja Apollo on loomulikult mu number üks poed kui ma Eestisse tulen aga lemmikuks on ka Lindex. Nende riietusruumist leidsin ma sellised toredad nagid. Kahjuks ei saanud ma sellist pilti teha kus kõik 4 nagi korraga peal oleks kuna mul oli kaameral vale objektiiv ees.Viru väravate juures olev suur Eesti käsitöö-suveniiripood on  samuti üks mu lemmikuid. Nüüd on peaaegu seal kõrval avatud veel üks väga ilus Eesti tooteid müüv poekene. Nendes poodides on küll üks asi ilusam kui teine ja kingituste valimisega seal juba hätta ei jääks. Enamus asju on loomulikult soolase hinnaga aga samas ma arvan, et seda ka väärt.
Näiteks mulle väga meeldisid need jõuluteemalised küünlajalad. Küünlajalg ise maksis 19 eurot ja sinna lisaks sai eraldi osta siis kaunistuseks kas päkapiku, kuuse, põdra või ingli kujukese. Need kujukesed aga olid ise minu mäletamist mööda mingi 5 eurot kui mitte isegi rohkem. Seega kokku oleks üks selline ilus küünlajalg maksma läinud umbes 30 eurot. Mulle tundus kallina, seda enam, et kuigi see mulle meeletult meeldis siis ei oleks mul kodus olnud talle sobivat kohta ja seega ei oleks asi olnud 30 erutot väärt.
Ilusad olid ka sellised südamekujulised küünlajalad (väikesed tealight küünlad käivad peale). Maksid 20 eurot. 15 euro eest oleksin ostnud aga 20 tundus kallis. Kuigi taas kui oleks koht kuhu kodus sellised küünlad hästi sobiks ja kus nad esile tuleks siis ei oleks 20 eurot nende eest palju maksta.


Teekarp

18 comments:

 1. Kust sa lugesid selle Rovaniemi kohta? Ma ka nii tahaks lugeda sest mingi mòte on jàrgmien aasta sinna minna aga ... jahh laugel ja kallis tundub. et kas ikka tasub àra.

  ReplyDelete
 2. Ma ei tahaks seda Rovaniemit väga maha teha sest Eesti lastele kindlasti meeldiks. Kui me aga võrdleme seda kohta Inglismaal pakutavate erinevate kohtadega siis tundub ikka väga nigel sellise suure summa eest. Selle sama raha eest saaks kuskile juba nädalaks puhkama minna.
  Meil on tegelikult siin Inglismaal samuti samalaadne väga vägev Jõulumaa kuigi jah päris lund ainult ei ole.

  Sa pead jah ise vaatama kuidas Itaaliaga kohtadega võrreldes on.
  Selle nimetatud pere reisi juures võttis osa võlust kindlasti ka ära see, et nad käisid seal siis kui lund ei olnud aga ma keskendusi lugedes just sellele mis seal pakkuda oli ja kui palju maksis.
  link on siin
  http://peregasoome.blogspot.co.uk/2012/11/ulevaade-joulupukin-pajakylast-ja-santa.html

  ReplyDelete
 3. Kui Sulle need küünlajalad meeldisid, siis võid sellises kohas ringi vaadata http://pood.looveesti.ee/loojad/meelis-molder Sealt saab odavamalt :D

  Hästi lahe postitus Tallinnast. Nagu täiesti uute silmadega näeks omaenda sünnilinna.

  ReplyDelete
 4. Oh sa raks, CV suured tänud lingi eest. Seal lehelt leidsin nii palju ilusaid asju ja hinnad ka ilusad :) Ma kardan, et ma ei sa kiusatusele vastu panna ja tellin endale sealt midagi varsti :)

  ReplyDelete
 5. Tänan et veidi jõululist vanalinna ka minuni tõid. See ju nii kaugel :)

  See intsident lennukis oli tõesti jamatamapanev. Nii suur allergia et teised ka süüa ei või?

  ReplyDelete
 6. Kersti, tegelikult ei ole jahmatama panev, vähemalt meile küll mitte aga lihtsalt juhtus nii, et mul olid just enamus söögid kaasas sellised mis sisaldasid pähkleid.
  Eestis ei ole pähkliallergia nii tuntud kui näiteks Ameerikas ja Inglismaal (teiste riikide kohta ei oska öelda). Üheks põhjuseks loomulikult ka see, et Eestis on ju vähem elanikke kui meil siin mõnes pisikeses linnakeses seega tahes tahmata on ka allergiliste inimeste arv kohe tunduvalt väiksem.

  Lennukis on ju selline seisev õhk (ringlev aga sama) ja kui siis keegi pähklitolmu teeb siis allergilistele inimestele võib see eluohtlikuks kujuneda. Risk on loomulikult väga väike aga kuna siis on mingi risk siis on mõtekam ja turvalisem pähkleid täielikult vältida seda enam kui õhus lennates ei ole sul ju võimalust kohe kiirabiga arstiabi järgi sõita.

  ReplyDelete
 7. ma olen rovaniemis käinud seal jõuluvana juures ning ma ütlen, et kui sulle kommertsjõulud ja jõuluvana meeldib, siis meeldib sulle seal ka. Käisin lumega, külmaga, sõitsin põhjapõdraga, rääkisime jõuluvanaga (it keeles) ja tegime pilte. Käisime kõik "kaubamajad" läbi...aga vat tagasi küll sinna külla enam ei läheks :)

  Ainuke asi, mis mul soojalt meeles on, on see koht, kus ööbisime - metsa sees, jäätunud järve ääres, köögil nii pliidil kui ahjus olid soojad kohalikud road...

  ReplyDelete
 8. Alice, su pildid on võrratud! Kohe teise nurga alt paistab kogu see talvine/jõulune Tallinn. Imeline! Vilditud saapakesed ja puu täis rahvusmustrilisi kotte on minu lemmik fotod!
  Ma ise olen ka muutunud selliseks pähklite foobiks, et ei julge oma külalistele neid pakkuda või siis küsin enne luba, kui mingit pähkleid sisaldavat toitu tegema hakkan. Siin ju sureb alalõpmata keegi allergik ära, sest on väikse doosi pähklit söönud. Teie lennuki juhtum kõlab aga lausa ennekuulmatult. Hea, et sa ikka päris nälga jääma ei pidanud.

  Päikest!
  Eva

  ReplyDelete
 9. Eva ja Co, tore, et pildid meeldisid. Mul on praegu isegi kahju, et ma linnas rohkem pilte ei teinud kuna pärast on endal ka tore just linnapilte vaadata.

  Ühe sellise rahvariidest kotikese (villasest kangast) ostsin ma endale sünnipäevaks. Ma olen neid alati imetlenud ja sel korral oli hea põhjus ostmiseks :)

  ReplyDelete
 10. Selge siis. Mul pole siin tutvusringkonnas üldse eriti allergikuid, nii et see kõik võõras teema minu jaoks.
  Pildid on tõesti ilusad.

  ReplyDelete
 11. Head uut aastat teile! Väga ilusad fotod, Sul kohe on silma häid pilte teha. Nii suur igatsus tuli peale neid vaadates.Siin iga päev aina sadas ja sajab vihma.
  Haiguste koha pealt arvas üks tuttav arst, kes vahel siin arste asendamas käib, et Uk-s on inimesed tõbisemad ja hädisemad, juba suht noortel selliseid haigusi, mis Eestis alles vanemas eas välja löövad.

  ReplyDelete
 12. Tervist ja toredat alanud aastat teie mõnusale perele:)

  Ma pean ka kohe ütlema, et siin blogis on ikka üle prahi pildid alati, nii hea silm detailide tabamisel. Tõsiselt naudin su fotode vaatamist, uurin üksikasju ja no nii lahe on!

  Ja tore, et kaart kohale jõudis ikka enne teie reisi;)


  Ingrid

  ReplyDelete
 13. Pagulane, Head Uut Aastat ka sinu perele sinna kaugele Sotimaale! (no tegelikult mitte nii kaugele :)

  Tore, et pildid meeldisid ja kuigi tõid igatsuse peale siis vast ikkagi oli hea, et said talvise vanalinna ära näha. Ma ei tea aga mulle hakkab järjest rohkem tunduma, et ma isegi eelistan talvist vanalinna suvisele. Külm õhk ja lumi teevad kõik restoranide aknad ja poekesed sellisteks hubasteks ja soojadeks, nagu väikesed tulukesed pimedas öös :)

  ReplyDelete
 14. Pagulane, nende haiguste koha pealt usun ma täitsa su tuttava arsti juttu. Uk on ju ikkagi täiesti teine ühiskond ka kui Eesti ja eks sellise elustiili ja ühiskonnaga kaasne ka palju rohkem haigusi.

  ReplyDelete
 15. Oo, kallis Ingrid, veel kord suured tänud sulle sellise meeldiva üllatuse eest ja head uut aastat ka sinu perele! Tänusõnad ka fotode kiituse eest :) Nii tore kui lugejatele meeldivad.
  Sul on õigus, ma olen väga detailne, neid jäädvustades kui ka ise luues :)

  ReplyDelete
 16. http://tahanteada.wordpress.com/2013/01/09/blogfeil/

  ReplyDelete
 17. Panin jõuluvanale habeme tagasi ette :D

  ReplyDelete