Saturday, 24 November 2012

PALJAD LAPSED

Igal aastal külmade ilmade tulekuga hakkab meil siinsesse tänavapilti ilmuma paljapäiseid ja paljasäärseid väikelapsi. Tegelikult on neid 'suviselt' riides inimesi igas vanuseklassis aga noh nende kõige väiksemate nägemine ajab, vähemalt mulle, alati kananaha peale. See, et keegi täiskasvanu 5 sooja kraadi juures plätudega ringi kõnnib või mõni mees shortside ja T-pluusi väel tänaval ringi lippab mind üldse ei häiri, kui aus olla siis lippan ise samuti enamuse aja jope hõlmad lahti ning mütsi ei kanna ma ka südatalvel siin. Küll aga ei saa ma aru nendest emadest kes oma alla kaheaastased lapsed vinges sügistuules peakatteta jätnud, paljatest säärtest rääkimata.

Igal aastal sama vaatepilt ja sama jutt (enamuses siin elavate eestlaste seas) AGA sel aasta minu jaoks väikese erandiga. Nimelet nüüd kui Greta lasteaias käib ja ma tihedamalt kokku puutun teiste emade (isade) ning nende lastega siis olen ma hakanud nägema asja teist poolt. Teine pool on see, et siin leidub tõesti lapsi kellel EI OLE KÜLM ja kes keelduvad kandmast mütsi, salli, kindaid ja TIHTI isegi mantlit-jopet. Näiteks nende laste seast kellega me pea ülepäeviti suhtleme on selliseid lapsi 4. Nad kategooriliselt keelduvad jopet selga panemast ja iga jumala kord on nendega riietumisel mingisugune jama. Kui siis lõpuks jope selga saadakse siis väga harva õnnestub ka lukk kinni saada. Ja tõesti, neil ei ole külm, pigem palav. Kõigi 4 emad on igati normaalsed inimesed ja teevad kõik, et lapsed vastavalt ilmale riides käiks aga lapsed keelduvad kuna neil ei ole külm ja lõppude lõpuks kaua sa ikka päevas mitu korda riietumise pärast võitled. Eriti veel kui sama võitlus käib ka kevadel-suvel kui natukene jahedama ilmaga oleks mõistlik kampsunit kanda. Viimase aasta jooksul ei mäleta ma, et keegi neist haige oleks olnud
Tundub, et paljud inglise lapsed on lihtsalt erililiselt kuumaverelised. Muideks ka Pete õetütar on üks nendest. Jõulude ajal on ta ainuke kellel varrukateta kleit seljas ja põsed palavusest õhetamas samal ajal kui Greta näiteks kannab villase kampsuni all kõrge kaelusega pluusi aga käed on ikka külmad.

Loomulikult, ei kehti see jutt nüüd kõikide poolpaljaste laste kohta keda sügis-talvel tänaval kohata võib. Küll aga ei vaata ma enam talvel neid emasid kelle sabas paljasäärsed ja mütsita lapsed sörgivad pahatahtlikult.
PS. See muidugi ei kehti nende emage kohta kellel süles-vankris poolpaljad beebid.
PS2. Tegelikult on meil õues praegu sooooee.

6 comments:

 1. Meil siin Prantsusmaal on sama teema. Ja oleks et ma ainult ise arvaks, et teised lapsed on poolalasti väljas. Ei, tegelt on ka mu enda lapsed need, kes küsivad minult, et issand kas neil külm pole. Noh et väljas +8C ja seeliku ja põlvikute ja õhukese kardiganiga ollakse mänguväljakul. Samal ajal on mu lastel peas mütsike, kaasas õhukesed sõrmikud ja jalas pikad püksid´+ seljas jope.

  ReplyDelete
 2. Ma olen seda fenomeni alati brittide puhul imestanud. No pole kunagi aru saanud, miks nad sooje riideid ei kannaa. Itaalias on lapsed pigeb liiga soojalt kui liiga õhukeselt riides - siin on tavaline see, et väljas rohkem kui 10 kraadi, päike paistab ja lastel kahekordsed villased mütsid, paksud sulejoped ja sall ümber jope kaeluse kolm korda keeratud.
  Aga see brittide soojaverelisus on täielik müstika...

  ReplyDelete
 3. Teretulemast Jane, tore sind siit leida. Olen ka ise su blogisse piilunud läbi Mäemamma blogi :)

  Riina, mina saan sellest itaalaste soojalt riidest olemisest täiesti hästi aru. Kui teil seal suviti need temperatuurid lausa keemiseni tõusevad ja enamus itaalaseid ei pilguta selle juures silmigi siis ei ole ju ime kui 10 kraadi juures paksud joped selga pannakse. Talv teil nagunii lühike seega peab ju mingil ajal neid stiilseid talvejopesi ka kanda saama enne kui ujumis periood taas kätte jõuab :)

  Eestis taas vastupidi. Talved hirmus külmad (külmemad siis kui meil siin) seega riided ruttu selga juba varakult, mütsid, sallid kindad :)
  Meil siin ei ole ei liiga kuum ega liiga külm seega kui just lund korraks maha ei tule siis ma võin samade tenniste või kingadega käia aastaringselt ilma, et külm hakkaks :) Jope panen vahepeal küll selga aga enamuses hõlmad lahti ja poes käies üldse seljast ära.
  Samuti on siin enamustes inglise kodudes juba palju jahedam kui tavaliste eestlaste kodudes seega lapsed on juba varakult karastatud ja harjunud palju jahedama temperatuuriga.

  ReplyDelete
 4. Olen ka alati imestanud Londonit külastades, et mitte keegi ei kanna mütsi. Jaanuarikuus olin mina ja paar tumedanahalist prouat ainukesed, kellel mütsid peas (issand, äärepealt oleks n-tähega sõna kasutanud!). aga tundub küll et rahvas on karastataud maast madalast.

  ReplyDelete
 5. Mulle just meeldib see, et lapsed on paljalt! Ja muidugi on see ùks asjadest, mis mull Itaalias ei meeldi, mida ma pidevalt taga kirun ning sòbrannasid tògan.
  Nùùd on ka 15 kraadi sooja veel, aga sòbranna Sofil juba sulekas, mùts ja sall ja ega meie laps ei saa ju sòbrannest viletsam olla! Iga hommik seleta, et mùtsi pole vaja. Nii ongi òhukese jopega, ilma kampsunita aga mùts ja sall on olemas :D
  Londonis oli aga tàitsa tore nàha juba màrtsis lapsi suvekleidis ja paljajalu liivakastis!
  Issi vòdistas vaid òlgu meil tookord :)

  ReplyDelete
 6. Nii kultuur kui ka inimesed on erinevad. Kes on külmavares ja kes mitte, eks. Mind tögatakse pidevalt, et "näed, oled eestlane, aga miks sul siis müts peas on?" ja siis vastan, et igale ilmale on vastav riietus ju. Kui mul on külm, panen riidesse, kui on palav võtan kihi riideid maha. Mida vähem riideid, öeldakse on parem, aga see jälle ei tähenda, et sa külmetama peaks.

  Meie kandis küll neid üleriietuvaid itaallasi eriti pole näha, vähemalt mina pole märganud. Inimesed käivad ikka veel fliiside ja vestidega ning tennistega/sügisjalanõudega. Aga samas, see siin on väiksem koht ka ning kedagi eriti ei huvita just poelettidele tulnud viimase moe joped :) Noh, vähemalt mina arvan sedasi. Inimesed on siin praktilisemad kui suuremates linnades ja tegelikult liiguvad nad päeval rohkem, kui ainult töö, auto ja kodu vahet. Kusjuures, mida olen märganud siin ringi liikudes, et lapsed topitakse nagu kubujussid riidesse (sel aastal pole ühtegi kubujussi veel kohanud) aga lapsevanemad käivad ise laste kõrval hõlmad laiali ringi. Oma sõprade kohta ma seda siiski öelda ei saa.

  Kõik sõltub ka ju sellest, millega sa harjunud oled, kuidas sa üles kasvanud oled. Lugesin hiljuti ühest hõimust, kes pesevad ka oma vastsündinud lapsi külmas jõevees, rääkimata siis täiskasvanutest. Veetemperatuur püsib peaaegu terve aasta muutumatuna. Ja kui nii oled sünnist saadik harjunud...

  ReplyDelete