Tuesday, 2 October 2012

WE LOVE RAINBOWS (kunstitund)

Kuna Pete paneb meil praegusel hetkel õhtuti Gretat magama siis jääb mulle ilusti 30 minutit aega, et väikeseid postitusi siin postitada. Tänane postitus on taas kunstitunni teemaline (mul on neid siin terve hunnik varuks).
Minu arvates on vikerkaar üks ilusamaid ja võluvamaid asju üldse looduses. Kui aus olla siis ise tehtud vikerkaared on aga veelgi ilusamad, nii palju värvi ja sära. 
Ega tegelikult siia piltide juurde seletust ei olegi vaja aga meil käis see asi sedasi.
Vaatasime Gretaga koos pilte vikerkaarest ja valisime välja sobivat värvi paberid. Mina tõin oma käärid ja Greta otsis ülesse oma väikesed käärid. Mina lõikasin pikad ribad valmis ja Greta lõikas need väikesteks ruutudeks.

Hakkasime valmis lõigatud ruute värvide järgi sorteerima. Greta tõi oma mänguköögist taldrikud mis juhtusid olema just ruutudega enam vähem sama värvi ja Greta sorteeris ruudud vastavat värvi taldrikutele.
Sel ajal kui Greta liimi käis toomas joonistasin mina vikerkaare kaared pliiatsiga paberile. Siis läks Greta arvuti taha vikerkaare pilti vaatama, et näha mis värvist tuleks alustada.Kui lilla kaar oli valmis jooksis Greta taas arvuti juurde ja teatas, et järgmine värv tuleb sinine...ja nii iga kaare puhul. Värve teatas ta mulle enamuses inglise keeles aga mina talle eesti keeles. Mõne eesti keelse värviga oli ta natuke segaduses. Vikerkaar aga aina kasvas....
 ja kasvas
 Ja kasvas
kuni oligi valmis :)


 Rõõmus vikerkaar
 ja rõõmus laps
Kui mina väikene olin siis mulle meeldis väga mosaiike teha.  Praegugi meeldiks kui vaid aega ja põhjust oleks :). Kuigi meie kasutasime vikerkaare tegemiseks värvilistpaberit siis tegelikult on nii palju erinevaid materjale mida kasutada saaks. Näiteks need pered kellel ema kodus õmbleb neil on kindlasti palju riidetükke järgi millest mosaiiki teha, või lõngajuppe või miks mitte ka nööpe (kuigi need on vist liiga kallid kunstitöödeks kui just kasutatud asjade poest ei ole ostetud). Samuti saab suurepärase vikerkaare kui kasutada värvipoes saadaval olevaid värvikaarte.
PS. Ega meil tegelikult see asi nii harmooniliselt ei käinud kui siit piltidelt arvata võiks. Ma ikka mitmel korral tegin karu häält ka kuna ma olen kärsitu :)

11 comments:

 1. Ilus vikerkaar.
  Jah, kõiksuguseid jääke saab kuskil ära kasutada, aga selleks peab ka olema ruumi, tahtmist ja võimalust neid alles hoida.
  Kuna suurperede riidelaadalt jäi väga palju asju järgi mida meil pole kuskil võimalust ega mõtetki hoida, sest koguaeg tuleb uusi asju peale, läksid need meil aia taga lõkkesse, aga nööbid lõikasime ära ja neid on meil küll nüüd mitu purgitäit :)

  ReplyDelete
 2. Kas neid riideid ei saaks kuskile taaskasutus poodi viia? Või on need nii viletsad, et e tasu? Kahju mõelda, et riideid aina tuleb peale ja kellegil ei ole vaja.

  Ma tegelikult ei ,mõelnudgi sellist materjali hunnikut :) Mul on näiteks üks plastmassist kastike kus mul on erinevaid riidetükke sees. Kast seisab enamus ajast niisama aga vahete vahel ma õmblen Gretale nukutekke või siis nüüd kaunistust ta tuppa ja seal ma hoian ka Greta kunstitöödeks sobivaid riideribasid :)

  ReplyDelete
 3. Mul on mitu kappi igast riidekangaid täis, mitu kasti lõngu ...
  Aga kui midagi vaja on siis ikka sobivat ei leia :)
  Neid riideid tüesti keegi enam ei tahtnud. Meil oli lausa tasuta riiete jagamine siin kõigile. Ja mis järgi jäid sorteerisime meie ära oma äranägemise järgi. Et mida meie arvates keegi võiks tulevikus tahta. Need jätsime siis järgi. Tegelikult see on müstika millist rämpsu suurperedele annetatakse ...

  ReplyDelete
 4. Ilus projekt, Emelinile kindlasti meeldiks! Aga pean poisid majast vàlja saatma, sest koos Emiliga ei saa vikerkaart teha :P

  ReplyDelete
 5. Kersti, sellega olen täitsa nõus, et kuigi varud on siis seda mida vaja läheks ikka ei ole :)

  Raine, Emiliga koos vist tõesti läheks keeruliseks :) Tegelikult on mul veel üks armas vikerkaare projekt mida ma tahaks Gretaga katsetada ja selle puhul ei lähe nii palju paberitükikesi vaja seega ehk siis... :)

  ReplyDelete
 6. Wow, tôesti ilus vikerkaar! Vaat et liiga iluski kolmeaastase kohta.
  Ma armastan ka väga selliseid "kunstiprojekte" ainult selle vahega, et ma ei anna neile tavaliselt mingeid piire ette, et teeme nyyd puu vôi teeme nyyd vikerkaare ja siis vaatame milline see vikerkaar siis ka on. Nii tulevad palju originaalsemad tööd ja ma arvan, et selline loominguline vabadus on oluline. Kui lemmiksvärvid on sinine ja roheline, siis voib ju ka vikerkaar ainult neis varvides olla, eks. Naiteks Atol on nii.
  Neid fotosid vaadates ma kohe tundsin seda ema pinget seal korval,et see vikerkaar ikka ilus ja korrektne tuleks. :) ara saa minust valesti aru, ma vaga hindan seda kuidas sa Gretaga tegeled, aga antud projekt on vist natuke yle pingutatud. Sa ju ise ka ytlesid, et muutusid kärsituks. Järgmine kord las teeb kôik ise ja sina mine hoopis keeda omale samal ajal teed, ning sekku ainult siis kui ta toesti ise abi kysib :) mind kohe vaga huvitaks milline see vikerkaar siis tuleks.
  parimate soovidega, eks.

  ReplyDelete
 7. Suusi, ma olen sinuga 100% nõus.

  Greta saab vabalt ka asju teha (näiteks kõik ta joonistused mida ma blogisse olen postitanud on tema enda algatatud ilma kellegi soovituseta) aga talle on tihti ka mingit ideid vaja, et ta siis pärast mitme idee seast saaks valib selle mida soovib või siis improviseerib eelnevate mudelite järgi ise.

  Minu kärsitus oli selline, et vaata kuhu sa liimise pintsli paned, vaaaaata varukas läheb liimi sisse, tükid lendavad kohe põrandale, tervet lauda ei ole vaja üle ujutada jne :) Noh, et siis kärsitu segaduse suhtes kuna mulle tundub, et ma muud ei teegi kui vaid KORISTAN viimasel ajal :)

  Projektid aga on meil sellised praegu sellepärast, et ma testin töid mida nad lasteaias saaksid. See vikerkaar on 3 aastasele täitsa eakohane (värve võib ka vähem olla) kuna nad teevad sellist ribade lõikamis harjutusi ka lasteaias ja värve sorteerivad samuti. Kuu, päike, vikerkaar oli neil lasteaias paar nädalat tagasi teemaks.
  Liimimisega oli Greta kiirem kui mina pildistamisega ja noh siis sealt siis järgmine kamandamine minu poolt, et oota, ära nii ruttu kleebi, ma pean pilti tegema.

  Pilti teen sellepärast, et mul on plaan lasteaia juhatjale (kes ka kasvataja on) jõuludeks kunsti ideede fotoabum teha. Ta ise ei ole kunstiandeline ja seega tal on alati ideedest puudus. Kui tal aga selline album on (kuhu ta saab ka ise fotosid lisada) siis tal oleks midagi mida aastast aastasse kasutada ja vastavalt laste tasemele muuta kui vaja.

  Tema joonistamisesse aga ei sekku ma aga kunagi ja väldin mudelite joonistamist just nendel põhjustel mida sa siin esile tood.
  Muideks tema lemmik värv on pink AGA värvipottide seast võtab alati esimesena MUSTA :)

  Aga ühesõnaga saan täitsa aru mida sa silmas pead ja nõustun :D


  ReplyDelete
 8. Mulle ka meeldivad laste sinka vonka tööd rohkem.
  Kirjuta mõnest oma tavalisest päevast... sa kogu aeg räägid, et aega pole.. mida sa siis teed?
  Lihtsalt huvi pärast :)

  ReplyDelete
 9. No selle peale pole mul muud öelda kui jôudu tööle! Ning mis puutub koristamisse, siis järgmine kord kui sa jälle korisad, siis vôid môelda, et mina olen juba ammu koristamist alustanud ning kui sul kôik korras, siis mina koristan ikka veel. No kui see sind lohutama peaks ....;)

  ReplyDelete
 10. Mermaid
  Eks Gretal ole neid sinka vonka töid ju ka aga ma ei hakka siia igat tema omaloomingulist pilti postitama kuna mis mõte sellel oleks. Ma isegi ei hoia neid enamuses alles kuna milleks? (no mõne midagi rohkem ütleva panen kõrvale :)

  Samas, selle vikerkaare tegi ju Greta ise, mina ainult joonistasin triibub ette ja koos valisime värvid. Lõikasime ka koos kuna muidu oleks töö liiga pikaks läinud, ta hirmus kaua ju ei suuda ka keskenduda.
  Liimi pani paberile ise ja kleepis enamuses ruute samuti ise. Mina paar tükki nihutasin ja paarile panin lisa liimi alla :) Ülejäänud aja kamandasin kaamera taga, et oota natuke, mitte nii ruttu.

  Olen kindel, et teie lapsed saaks ju ka sellise asjaga hakkama?!

  Tegelikult kui ma järgi mõtlen siis selle kunstitunni eesmärk ei olnud nii palju loominguline kunst kui värvide õppimine, gruppidesse jaotamine, lõikamine, joone järgi liimimine, vikerkaare värvide tundma õppimine.
  Loomingulist kunstitundi teeb ta nii, et võtab oma suure kunstimaterjalidega kasti täis pärleid, sulgi, pallikesi,tikke, jäätisepulki, pappi ja paberit ning siis kleebib, lõikab ise mida tahab.

  Samas ma saan täiesti aru mida Suusi silmas pidas.

  Ma mõtlesin selle üle ja jõudsin siiski järeldusele et meie puhul on vist asi natuke nii nagu mängimisega. Kui Greta noorem oli siis me tihti mängisime temaga või siis tema vaatas ja meie mängisime väikeste nukkude ja Peppa Pig-iga, et talle demostreerida mida kõike mäng võimaldab. Ta oli sellest nii vaimustatud, et tahtis kohe ise järgi teha. Algul tegi järgi mida meie olime teinud aga üsna varsti hakkas ise uusi tsenaariumeid välja mõtlema ja elluviima :)
  Nüüd vahime meie mõnikord vaimustatult kui ta mängib.

  Loodan, et kunstiga saab olema samamoodi. Nina sisse ja siis laseme lahti.... :)
  Aga eks see ole iga lapse puhul erinev olenevalt veel ka sellest kas peres on üks või mitu last.

  ReplyDelete
 11. Suusi :)
  Tead ma mõnikord lihtsalt enam ei koristagi, jätan kõik nii nagu on ...niikauaks kui keegi külla tuleb :)
  PS. Segaduse all ei pea ma silmas vaid seda mida Greta siin teeb. Mul näiteks on praegu mitme toa põrandal sorteerimata suve riided mis vajavad pöönigule panemist või siis ära andmist...nende kõrval kast õmblustöödega mis lõpetamist ootavad ja siis mänguasjad mis ära peitmist vajavad jne noh ja kui sinna otsa tuleb veel sellist igapäevast väikest segadust siis lihtsalt ajab punaseks :)

  ReplyDelete