Wednesday, 26 September 2012

PIKIM POSTITUS EVER - ROMAAN KOOLI TEEMAL

Kuigi me lapsel sai alles aasta lasteaias käimist täis ja koolikellani samuti alles aasta ees, siis sellele vaatamata on me mõtted praegusel hetkel kõik koolilainel. Mõtted oleks tegelikult liiga kerge väljend sellele paanikale ja stressile mis meil koolidega seotult kodus valitseb.
See kooli mineku jutt hakkas tegelikult juba osadel Greta vanuste lastega emadel peale eelmisel aastal, aga siis ma vaid vaikselt mõtlesin, et nad on hullud :)
Suvel kohtusime ühe emaga Pete õe juures, kes oli nii mures, et ta laps ei saa kooli kuhu ta teda panna tahab, et vaat, et peab varsti rahusteid võtma hakkama. Tundsin talle kaasa ja proovisin lohutada, aga mulle tundus, et sügis 2013 on ikka veel nii kaugel, et minul ei ole isegi aega sellele veel mõeldagi.
Eelmisel nädalalõpul käisime taas Pete õe tütre sünnal kus oli terve hunnik emasid koos JA NAD KÕIK rääkisid kooli sisse saamisest. Sel korral ma enam ei muiganud nende üle ega lohutanud neid, VAID hakkasin ka ise väikselt tundma kuidas paanika võimust võtma hakkab.

Las ma seletan teile sissejuhatuseks mis meil siin toimub. Nimelt lähevad meil lapsed 4 aastaselt kooli. See millisesse kooli sinu laps läheb otsustab kohalik omavalitsus, sina saad vaid öelda kuhu kooli sa SOOVID et su laps läheks. Pead täitma ankeedi kuhu saad kirja panna tähtsuse järjekorras vähemalt 6 kooli (võid ka vähem panna aga kui neisse kohti ei ole ja sul rohkem koole kirjas ei ole siis nad võivad su lapse saata kuhu ise tahavad)
Koolidesse valitakse lapsi järgmise kriteeriumi järgi:
1. Kõigepealt saavad eesõiguse hoolealused lapsed (kas lastekodu või kasuvanemate juures elavad lapsed)
2. Erivajadustega lapsed
3. Lapsed kellel käib vend või õde samas koolis ja kelle elukoht on kooli lähedal.
4. Lapsed, kes elavad koolile lähemal (seda kaugust mõõdetakse sirge joonega kodu uksest kooli väravani. Et kõik oleks aus siis selle jaoks on isegi eraldi veebileht mille järgi seda mõõtmist tehakse ja mis kehtib kõigile tahtjatele).
5. Lapsed kellel on vend või õde samas koolis, aga kes ei ela koolile lähedal.
6. Kõik teised tahtjad

Erakoolid selle kategooria alla ei kuulu. Nende puhul lihtsalt võtad kooliga ühendust, kui neil on vabu kohti ja sul raha koolimaksu maksmiseks siis võid kui aeg kätte jõuab lihtsalt kooli minna. Erakooli maksud on enamvähem alates £3000 veerandis  (ehk koos koolivormi (üle £200 kindlasti), söögiraha ja kõigi ülejäänud maksudega alates £10 000 aastas. Olenevalt koolist aga enamuses tõusevad hinnad sujuvalt mida vanemasse klassi laps läheb).

Koolid jaotuvad siis nii Nursery 3-4 aastastele
(eesti mõistes lasteaed. Riigi poolt 15 tundi nädalas tasuta, mis on tavaliselt jaotatud 3 tundi igal hommikul. Koolivaheaegadel kinni. Kui soovid, et laps käib pika päeva või koolivaheaegadel lasteaias siis pead lapse tasulisse nursery-sse panema )
Peale nursery-t tuleb
Infantschool 4-7
Juniorschool 7-11
Või siis kaks kooli ühes
Primary school 4-11 (algkool)

Meie 'rajoonis' on kokku 21 algkooli (primary school)
Nendele lisaks 10 kristlikukooli ja 3 katolikukooli ning üks akadeemiline alkool mis on samuti katolik. Usklikesse koolidesse saavad eelkõige need lapsed kelle vanemad on mingi kiriku liikmed. Kui aus olla siis ma täpselt ei tea kuidas selliste koolidega asi on, kuna me ei ole kiriku liikmed siis meil ühte sellisesse kooli oleks Gretat üsna raske sisse saada, sest tahtjaid on alati rohkem kui kohti.

Erivajadustegalaste koolide jaoks on vist eraldi nimekiri, aga ma tean, et meie rajoonis on neid vähemalt 2
Nende koolidele lisaks siis veel terve hunnik erakoole ja paar Free school-i.
Free Schools on riigipoolt maksustatud koolid aga nad ei järgi riigi kooliprogramme. Üsna uus asi siin maal, esimesed koolid avati 2010 aastal. Tegemist on koolidega mis on algatatud vanemate, õpetajate või firmade poolt. Näiteks autistist laste vanemad tulevad kokku ja loovad oma kooli (see vaid üks näide. Tegu ei pea üldse olema erivajadustega laste koolidega vaid ka lihtsalt kamp õpetajaid kes mingil põhjusel tahavad avada oma kooli). Kooli avamine peab ennast loomulikult kuidagi õigustama ja selle avamiseks on valitsuselt luba vaja. Kooli võetakse lapsi sama kategooria järgi nagu teistessegi koolidesse ainult selle vahega, et need lapsed kelle vanemad kooli loomisest osavõtsid need lapsed saavad sinna eelisjärjekorras sisse.

Kuna riigikooli sissesaamine käib siin piirkonnas kooli ja kodu kauguse kaudu, siis kuigi meie rajoonis on 21 algkooli siis loomulikult jääb enamus neist meile liiga kaugeteks aga kuna me õnneks elame meie rajooni üsna piiri peal, siis on Gretal võimalus ka teise rajooni koolidesse proovida kanditeerida.

Otse loomulikult oleks meie lapse ideaalseks kooliks Montessori algkool, aga kahjuks erinevalt Montessori lasteaedadest mida pea igal nurgal leida võib on koole vaid mõningaid üksikuid. Loomulikult on nad siis tasulised, kuigi poole odavamad kui teised erakoolid. Meie maakonnas on üks Montessori kool, aga sinna sõit võtaks tund aega seega ei tule üldse arvessegi.
Paar kuud tagasi käisime paari vanemaga lasteaiast ja lasteaia juhatajaga koosolekul kus arutati uue Montessori algkooli avamist free school-ina. Koosolekule minnes olin nii entusiasmi ja uudishimu täis, et põsed õhetasid aga kahjuks koju tulin kurvana. Nimelt kui ka kõik plannipäraselt läheks (et kohaliku valitsuse käest saadakse luba ja maa kuhu kool püsti lüüa) siis avatakse kool alles 2014 aastal. See tähendaks, et Greta kooli mineku ajaks ei oleks kool veel avatud. Alustatakse väga väikese numbri lastega ja eesõiguse saaksid kooliasustajate lapsed. Ülejäänud kohad läheks loosi sama kriteeriumi järgi nagu kõikide teistegi koolide puhul. Pöööööh, seega ei tasu isegi mitte unistada. Samuti kuna tegu oleks uhiuue kooliga, siis kindlasti esimene aasta oleks selline katsetamise aasta ja see ei oleks just ideaalne variant.

Nii aga tühja sellest Montessori koolist, sinna mitte saamine ei tekita meile nii suurt stressi kui see, et Greta üldse mingisse tavalisse normaalsesse kooli sisse saada.

Tegelikult on meie plaan, et Greta läheb 11 aastaselt kui algkool läbi erakooli. Pete suur plaan on selleks ajaks mõlemad eluasemelaenud ära maksta ja siis jääks ilusti raha üle Greta erakooli jaoks. Kui ta saaks praegu sisse normaalse tasemega algkooli, siis lihtsalt võtaks talle eratunde, et taset erakooliga võrreldes enam vähem sama hoida et siis üleminek ladusamalt toimuks. Suur probleem ja stress aga nüüd hoopis selles kuidas ta kuskile NORMAALSESSE kooli saada

Häda siis selles, et meie kodu lähedal on 3 kooli, millest kaks siis tõesti kiviviske kaugusel AGA need ei ole nii head koolid. Üks nendest on küll HEA kontroll tulemusega, aga see kontroll on tehtud aastal 2009 ja me ei ole kindlad kas see enam tõele vastab

Mis meid selle kooli juures häirib on see, et selles koolis käib suur number sotsiaaltoetusega perede lapsi ja need on sellised lapsed kellega me ei taha, et me laps läbi käiks.
Ma ei tea kuidas seda seletada nii, et Eestis elavad inimesed sellest õigesti aru saaks kuna Eestis (ja arvatavasti ka mujal) ei ole nii suurt klasside vahet kui Inglismaal ja seega võib mulje jääda, et meile ei sobi inimesed kes meist madalamal. See erinevus ei olegi tegelikult üldse kinni sellest kui suur kellegi sissetulek on või kui vaene või rikas keegi on, vaid inimeste kommetest ja intelligentsuse tasemest. Ka väga, väga vaesed inimesed võivad vabalt olla väga intelligentsed ja targad, aga vot suur osa siinsest sotsiaalabil elavatest inimesed on sellised kes mitte kunagi tööl ei käi ja elavad vaid riigi kulul, sigitavad lapsi, huligaanitsevad ja on ühesõnaga väga ebameeldivad tegelased. Kuna see postitus on koolidest siis ma ei hakka siin praegu neid tegelasi täpsemalt kirjeldama, aga kui kellegil jääb asi arusaamatuks siis küsige ja ma kirjutan põhjalikumalt. Ühesõnaga ei ole me väga vaimustatud oma last sinna kooli saatma, aga kuna sellel koolil on alles lahtiste uste päev tulemas siis me ei taha seda veel täielikult nimekirjast kustutada.

Teiste koolidega on enam vähem sama lugu, et nendes on suur number samasuguseid lapsi ja tase rahuldav. Kontrolli tulemused ütlevad, et kuigi kool teeb head tööd siis ei panda eriti rõhku nendele õpilastele kellel on rohkem annet ja neid ei arendata vastavalt nende tasemele.

Ärge valesti aru saage, Inglismaal on palju väga häid riigikoole ja väga hea haridus, aga kahjuks suurele numbrile sotsiaalabi peredele ja sisserännanutele (ja ka mõnel puhul lihtsalt halvale juhtkonnale) ei ole võimalik kõikide koolide taset ühtlaselt heal tasemel hoida. Tavaliselt juhtub siis nii, et headesse koolidesse on nii palju tahtjaid et isegi koolile lähedal elavad ei saa kõik sisse, teistest rääkimata. See sunnib paljusid peresid headele koolidele lähemale kolima, mis siis omakorda kinnisvara hindu selles piikonnas hirmus kõrgele tõstavad. On ka peresid kes näiteks rendivad majale lisaks korteri kooli lähedal, et siis laps sinna sissekirjutada ja seda kasutada kui kodu aadressi aga viimastel aastatel on kontrollid väga rangeks läinud ja kui su laps ikka iga päev sel aadressil ei ela siis selline asi läbi ei lähe.

Meile on 6 ja 9 minuti autosõidu kaugusel 2 väga head kooli (teises rajoonis). Need on piirkonnas kus sotsiaalmajasid ei ole ja seega automaatselt on õhkkond teine. Meil on tuttavaid kes on isegi enne laste sündi just kooli pärast sinna piirkonda kolinud ja nüüd üks nendest lastest sai just sinna kooli sisse. Ühte kooli helistasime ja küsisime, et kas meil mingit lootust on, kuigi kool ei ole meie kodupiirkonnas ja nad ütlesid kohe ühe suure EI. Teine kool oli lahkem ja ütles, et nende koolis on meie piirkonnast mõned lapsed, aga sissesaamine oleneb sellest kui palju just sel aastal juhtub tahtjaid olema.
Me ise oma silmaga kooli veel näinud ei ole aga veebilehe ja tuttavate soovituste järgi oleme põhimõtteliselt juba kogu oma lootuse just sellel koolile pannud. Kõigele lisaks on neil ka oma välisujula mis siinsete koolide puhul on lausa luksus.

Ühtepidi me mõtleme, et nii noores eas, kus nad midagi eriti keerulist veel koolis ei õpi, ei olegi see nii tähtis milline see kool on kuna eratundidega ja oma suunamisega saab ju lapse taset kõrgel hoida AGA samas teame, et erakool on see kus haridust kohe algusest peale kõrgel hoitakse ja iga last vastavalt tema võimetele suunatakse ning hea algus antakse aga mis kõige olulisem Greta tunneks ennast seal turvaliselt ja enesekindlalt....ja saaks ilusat koolivormi kanda ja kooli näiteks sellise kübarakesega minna :)... noh see lihtsalt selline väike boonus veel :))

Ahhh, nii palju rahutuid öid, kuna ma lihtsalt ei tea mis oleks õige valik ja mis ei oleks. Kui meil oleks seda raha siis me üldse ei mõtleksgi selle üle vaid paneks Greta kohe erakooli, aga me lihtsalt ei saa 3 majalaenu korraga maksta (koolimaks oleks ju kui väike majalaen) ilma, et me siis kõikidest teistest asjadest ei loobuks. See ei ole ju ka õige kui me enam näiteks Eestisse ei saaks lennata või peaksime arvestama ainult £100 nädalase toidurahaga aastast aastasse. Peale selle, kuna Pete töö on lepinguline siis ei tea me nagunii pool aastat ette kus ta töötama saab ja kas üldse saab. Ühesõnaga, kuigi me põhimõtteliselt oleks ka praegu raha Greta erakooli panna, siis ei õigustaks see kuidagi seda stressi mis sellega kaasneks.

Ka oleme vaikselt kaalutlenud oma vanalinna korteri müümist, kuna sel juhul jääks igakuised laenumaksud automaatselt ära ja kapitalis olevat raha saaks kasutada meie praeguse maja laenu vähendamiseks AGA see korter on ju meie pensionifond seega me ei ole kindlad kas see oleks finatsiaalselt õige otsus....

Kolida heale koolile lähemal ei tule kõneallagi kuna me maksaksime siis kahekordse hinna ja saaksime viletsama maja kui nüüd. Sellele lisaks kui siin maal osta kinnisvara siis olenevalt selle hinnast pead sa riigile maksma tulumaksu (stamp duty). Kui su maja maksab üle 250 000 naela siis on see maks 3% mis tähendab, et näiteks £450 000 maja ostes pead sa riigile maksma üle £13500. No täiesti mõtetu, selle eest me saaks juba Greta esimese aasta erakoolis makstud, plus koolivormi osta. Sellele lisaks peaks siis nagunii võtma veelgi suurema majalaenu mida me teha ei plaani. Peale selle me armastame oma praegust maja nii maja enda kui ka selle asukoha pärast.

OEHHHHH, ja siis ma mõtlen, et Greta on ju alles beebi, pole teine 4negi veel aga me peame siin mõtlema juba ta ülikooli aastaid. Eestis mõned emad alles kaalutlevad lapse lasteaeda panemist.

Ma kohe ei tea mida teha. Pean vist hakkama Petele lisaks iga nädal loteriid mängima :)....

PS. ma postitan selle romaani nüüd lõpuks ära ilma uuesti üle lugematta muidu ei näe see kunagi ilmavalgust kuna mul on kogu aeg nii kiire ja palju teha. Kindlasti on vigu täis aga noh olgu siis.

10 comments:

 1. Kuule, minu arvates oled sa pikemaid postitusi ka kirjutanud :P Kuna te tulemused teada saate?

  ReplyDelete
 2. Aa, jah, avalduste sisseandmise viimane päev on 15 Jaanuar ja teada saame Aprillis.
  Kui sinu esimesse soovitud kooli sisse ei saa siis pannakse sind automaatselt aastaks waiting list-i.

  ReplyDelete
 3. Ossaajutt kui keeruline. Täitsa tunnen kaasa kohe.
  Meil minnakse kooli kuueselt, seega on meil kaks aastat aega. Ja minu teada meil nii karmi erinevust koolide vahel ei ole. Vähemasti pole ma küll paanitsevaid vanemaid näinud. Siinsete vanemate ainuke valikutingimus on minu arust koolisolemise kellaajad.
  Väga põnev ja hariv lugemine oli igal juhul. Sa oled tubli, et nii pikki ja põhjalikke postitusi viitsid kribada. Jõudu! Ja ootame siis pikisilmi tulemusi!

  ReplyDelete
 4. No mis ma oskan öelda ... jõudu, jaksu ja kõik minu pöidlad peos et Greta saaks soovitud kooli. Kas teil seal koduõpe pole lubatud? No et õpib aastakese kodus ja siis ehk saab kooli sisse :) Kas teil on ka kindel riiklik õppekava?
  Küll on hea et meil siin üks kool on. Ja iga last võetakse vastavalt tema tasemele, nõrgemaid aidatakse ja tugevamaid ergutatakse :)

  ReplyDelete
 5. Koduõpe on kindlasti olemas aga seda me ei kaalutle kohe kindlasti. Selleks on mitu põhjust.

  Esiteks ma ei kujuta ette kuidas ma siin Gretat õpetama hakkan kui mina temaga ju eesti keeles räägin. Ok numbreid saab kirjutada aga tal on ju vaja sinna juurde vastavat sõnavara. Lugema õppimisest ei tasu üldse rääkidagi :) Pärast räägib laps veel lonkava sõnavaraga ja minu aksendiga :)

  Teiseks, minu närvid ja tervis ei peaks küll vastu kui ma iga jumala päev hommikust õhtuni Gretaga tegelema peaks ja siis veel koolitunde tegema ning kodutöö ja kokkamine sinna otsa. NO thanks :)

  Kolmandaks, kuigi Gretal tavaliselt võtab üsna palju aega uute kohtadega kohanemisega siis talle hirmsasti meeldib teiste laste seltskond. Sellepärast sai ta ka ju lasteaeda pandud 2,5selt.
  Kui ta kooli ei läheks siis ei oleks mul talle neid sõpru igapäevaselt kuskilt võtta kuna kõik teised on ju koolis. Kui nad sealt peale 3 lahti saavad ja ehk 4ks koju jõuavad siis on järgi vaid 3 tundi enne kui nad peale 7 magama lähevad.
  Nii et koduõpeks meil küllaldaselt põhjust praegu ei ole :)

  Lisan vaid täpsustuseks, et loomulikult aidatakse siin koolides igat last vastavalt tema tasemele. Klassides on näiteks lugemine ja matemaatika mitmes eri rühmas vastavalt laste tasemele AGA probleem pigem selles, et neid kes kõike hästi teevad nendele ei anta küllaldaselt tähelepanu, et nad veelgi paremini teeks või et neil igav ei hakkaks. Arusaadav ju ka, et kui sul on klassitäis lapsi kes keskmise või madalama tasemega (või näiteks ei räägi üldse inglise keeltgi) siis kogu energia läheb nende upitamisele, et klassi või kooli üldist õppetaset heal kohal hoida kui sellele, et eeskujuliku õppeedukusega lastele lisa tähelepanu anda.
  Ma muideks üldse ei väidagi, et minu laps saab olema mingi geenius aga siiski on ju tähtis, et kõiki lapsi 'venitatakse' ikka veelgi parema poole ja rohkem tööd tegema :)

  ReplyDelete
 6. Kooli saamise kriteeriumid on teil siis vägagi sarnased Tallinna omaga. Kuigi siin jäävad ära erivajadusega. Aga laps saab kooli, mis on linnulennult kõige lähemal ning üle raudtee kooli ei taheta saata. Ja siis veidi loeb vendade õdede koolisköimine ning mingil hetkel hakatakse juba vaatama sissekirjutuse pikkust, kes kauem, sel eesõigus.
  Meil tuleb see stress ka järgmine aasta, et kirjutame avalduse ning jääme ootele. Muidugi, kui just ei taha last eliitkooli panna ning ei läbi temaga katseid.

  Aga hoiame pöialt Gretale ja teile, et saaksite endile parima lahenduse.

  ReplyDelete
 7. Tänud :)
  Eks see ole praegu rohkem selline paanika olemine. Ma tegelikult ise mõtlen, et kui ma korra oma silmaga need koolid kõik ära olen näinud siis võib olla just see kodulähedane variant ongi see kõige õigem :)

  ReplyDelete
 8. No me juba rääkisime... Pane avaldus sisse ja ära paanitse enne kui tulemused saabuvad. Siis kas on asi korras või on tõsinevpõhjus paanitsemiseks ja plaan b peale mõtlemiseks :)

  ReplyDelete
 9. Küll mul on hea meel, et ma ei pea selliste asjade pärast veel muretsema. Eelmine aasta kurvastusega vaatasin, kuidas kolleeg oma kolmandat lasti tahtis heasse kooli panna. Lisaks hakkas kolleeg kuus kaks korda kirikus käima, et last kirikukooli panna. Lõpuks sai laps koha kooli, mis on linnulennult üle Thamesi nende kodust, aga kui ei taha last paadiga üle jõe sõidutada, siis autoga on kõige väiksem ring oma 40minutit, mis on ka ebanormaalne. Minu meelest ta lõpuks nädal peale kooli algust sai lapse vähe sobilikumasse kooli, aga jube jant oli alguses küll...

  ReplyDelete
 10. Mari, tead ma tegelikult olen juba täitsa maha rahunenud :) Mulle millegi pärast tundub, et see kool mis meile kõige lähedamal ongi see õige. Ma käisin ühte väga head kooli eelmisel nädalal vaatamas ja mulle see ei meeldinud.
  Sel kuul veel paljude koolide külastamine ees seega eks ma kirjuta taas pikemalt kui parema ülevaate olen saanud.
  PS. see kool mida ma vaatamas käisin asub meie majast 6 min autosõidu kaugusel, kõndides läheks aga aega 45 min, lapsega siis veelgi rohkem :)

  ReplyDelete