Sunday, 8 July 2012

EESTI MULJED 2 - linnaelu

Tallinna ja Tartu Ahhaa keskuses näidatakse praegu Lotte 4D filmi. Kui ma sellest uudisest kuulsin siis otsustasin, et lähme seda kindlasti vaatama. Mõeldud tehtud. Kohale jõudes tuli aga välja, et 4D alla 110cm lapsed vaadata ei saa kuid sama filmi 3D aga küll. Filmi näidati sellise väikese kasti (kapsli) sees kus oli vaid 9 kohta ja mille uks filmi ajaks suleti automaatselt nii, et ise sa sealt seest kuskile põgeneda ei saaks. Kui ma kuulsin et Greta on liiga väike 4D filmi jaoks siis ma olin algul nats kurb KUID kui ma pärast nägin kuidas see kastike seal rappus ja kõikus ja loksus ja mida kõike siis ma tõsiselt tänasin jumalat, et mu laps vaevalt alla meetrine oli. No tõesti, ma kohe kindlasti ei oleks sealt kastist elusana välja tulnud. 
Muideks selle plakati saab igaüks peale filmi valurahaks tasuta kaasa.
 Ja ega see 3D samuti suurt midagi parem olnud, vähemalt minu jaoks. Ma ei tea kuidas Greta suutis sellele vastu pidada aga mina pidin küll vahepeal silmad kinni panema või pea kõrvale keerama, et mitte oksele hakata või muidu oma aju mingit teadmata pidi kahjustada. Film kestis vaid 5 või 6 minutit aga ma suutsin selle lühikese aja jooksul mitu korda mõttes oma kätt juba hädanupu suunas sirutada ja pärast terve päev oli selline tunne nagu keegi oleks mu ajul pooli vahetanud. Greta jaoks see kogemus vist nii shokeeriv ei olnud kuna käitus teine üsna normaalselt ja vahtu suust samuti kastist välja tulles ei ajanud aga samas uuesti tagasi minna ei soovinud seega päris Lotte filmiga ei saa ikka võrrelda. Muideks Lottet nägi selles filmijupikeses ehk vaid 4 sekundi jagu.
Pärast filmi läksime restorani sööma kus laps ei tunnistanud pakutavat pastat söögikõlblikuks ja sõi selle asemel vaid pooldeist viilu leiba. Seega maksma läks see tema leivasöömine meile pea 12 eurot kuna lasteportsu nad mulle nõus pakkuma ei olnud ja kui ma palusin, et kas oleks võimalik et nad taldrikule siis suure hunniku asemel vähemalt väiksema koguse panevad siis lubasid teha seda vaid päris hinna eest. Nii et teatud summa vastu taevast. Saage aru, ma oleks selle raha eest endale mingi raamatu siin saanud osta. 
 Gretaga restorani käigust võtsin nii palju õppust, et peale seda olen talle vaid vahvlijäätist lõunasöögiks ostnud. Vähemalt ei pillu ma enam oma raamatu raha restoranide solgipange.
Estonia teatri juures nägime me selliseid toredaid tõkkepuid. Kui ma neid pildistasin hakkas Greta äkki kiljuma  ja läks igati hasarti.
Teist pilti tõkkepuust tehes sain ka pihta millega tegu. Nimelt nägi laps taas Lotte bussi. Tänaseks oleme me seda bussi juba 3 korda näinud aga pihta ma ei ole saanud mis marsuudil nad sõidavad ja mida see buss endast üldse kujutab. Paari inimese käest olen küsinud ka aga nad ei ole üldse pihta saanud millest ma räägin seega pole tahtnud endale rohkem häbi teha. Eesmärgiks on siiski üks tiir sellega teha enne kui Eestimaa pinnalt lahkume. Saab näha kas õnnestub.
Lotte teemaga jätkates siis Tallinna Kaubamajas on nüüd igati uhke uus Lotte mängutuba. Tegelikult kui aus olla siis minu arvates oli vana mängunurk Kaubamajas palju vägevam. Turnida sai rohkem ja pildid seinal olid samuti ilusamad. Kuid siiski polnud ka sellel kohal palju midagi viga. Kui te peaksite sinna sattuma siis kindlasti vaadake ka nende vetsu kuna seal on eriti armas vetsupott suurema poti kõrval ja sama lugu kraanikausiga. Isegi ukselinke on kaks, üks laste oma ja üks täiskasvanutele (või siis eriti suurtele väikelastele :).
Üheks eesmärgiks sinna mängutuppa minnes oli see, et anda Gretale võimalus eesti lastega mängida ja suhelda. Hurraaa, kohale jõudes ootas meid ees kaks tüdrukut kes rääkisid inglise keeles ja üks väike vene tüdruk ning hiljem lisandus veel üks 1,5 aastane poiss kelle ema oli küll eestlane (vähemalt minu arvates rääkis ta eesti keelt puhtamalt kui soome keelt) kuid lapsega rääkis vaid soome keeles.

 Mis mulle selle mängutoa juures KÕIGE hämmastav oli oli see, et sa võid jätta oma lapse sinna 2 tunniks tasuta siis kui sul on ette näidata mingi kaubamaja ostutsekk. Loogiline oleks siis, et see tsekk peaks olema mingi teatud summa suurune AGA EI. Sa võid ka näiteks Kaubamaja toidupoest kõige odavama leivakese 20 sendi eest osta ja selle ettenäidata. Minu jaoks täiesti uskumatu. Viin lapse kaubamajja mängima 20 sendi eest ja siis lähen näiteks ise kinno. Väga äge lapsehoidmis süsteem. Kusjuures mängutuba on avatud 9-21 ja sealse töötajaga vesteldes tuli välja, et just 18-21 ajal on seal tavaliselt kõige rohkem lapsi. Muideks kui sul tsekki ettenäidata ei ole siis on poole tunni hind 2 eurot.

 Mängutoale lisaks on kaubamajas ka nüüd täiesti uus lasteosakond ning seda lausa läbi kahe korruse. Ühel korrusel on vaid riided ja teisel mänguasjad ja jäätisekohvik. 

 Mänguasjade korrus on tõesti väga lahe. Mina ei ole meil Inglismaal küll veel näinud nii valikulist kaupa ühesgi mänguasjade poes. Sellele lisaks on välja pandud asju millega on lastel lubatud poes mängida. Mul ongi Gretaga tavaliselt alati Eestis olles see probleem, et laps on nii harjunud, et Inglismaal ei kobise keegi eriti kui laps poes midagi katsub või seda enda kätte võtab, seda eriti siis veel mänguasjade poes. Eestis aga olen tähelepannud, et mingi kuri tädi luurab kogu aeg lapse ja minu seljataga kui me poes ringi liigume ja oh õudust veel kui laps peaks midagi riiulilt katsuma või enda kätte võtma. Ok, loomulikult ei käi see nüüd iga poe kohta aga mulle on jäänud selline üldine mulje. Aga vot kaubamajas on nüüd selline koht millega meie harjunud oleme.

 Muideks, selle osakonna töötajad olid kõik lõbusalt riietatud ja kimasid vahepeal mööda poodi tõukeratastega ringi. Väga lahe.


 Sellised toredad kärud olid seal ka kuigi ma ei saanud hästi nende mõttele pihta. Milline laps ei jõuaks või ei tahaks mänguasjade poes ise ringi liikuda ja mänguasju uudistada? Mingit väikest titte samuti ei saa nagu sinna istuma panna kuna seal puudub ju turvavöö millega ta toolile kinnitada ja kohe kui nats järsemalt käru nöörist tõmmata lendaks titt peaga vastu käru äärt. Teine asi loomulikult kui need on üldiselt kogu kaubamaja peal kasutamiseks kuigi ka siis tunduks imelik mingit 4 aastast hakata sellega läbi riideterivisid vedama (väiksemate laste puhul oleks vist emadel juba automaatselt isiklik vanker kaasas). 

11 comments:

 1. oh kallis Tallinn...

  Aga tahtsin öelda, et ma küll pole sada kuud juba Eestis käinud, aga pildi pealt vaadates tundub see Lotte buss täiesti tavaline liinibuss, mis on lihtsalt siis teemakohaselt ära kaunistatud. Neid igatmoodi kaunistatud busse-tramme on ennegi olnud ja isegi siin Itaalias. Kuigi mitte Lotte piltitega, hihii :)
  Ilusat puhkust!

  ReplyDelete
 2. Vot ma ei teagi seda Lotte bussi asja kuna ma lugesin nii umbes kuu aega tagasi, et Lotte buss sõitis lastekaitse päeva puhul kaks päeva Tallinnas ringi ja seal sees näidati Lotte filme. Buss nägi täpselt samasugune välja kui need mida meie näinud oleme seega ma nüüd ei teagi kas on lihtsalt tavaline või on seal sees ka midagi põnevat.
  Sõita tahaks Greta sellega sellelegi vaatamata kas seal sees midagi on või ei (ma talle ei ole üelnud mida ma lehest lugesin seega ega ta midagi rohkemat ei ootagi kui vaid sellega sõitu)

  Ja oh kui kiiresti sa juba kommisid, ma ei olnud saanud veel tekstigi kohendada kui juba komm platsis.
  Mul endal on koguaeg kiire, et ma ei ole saanud aega sinu blogisse kommentaare jätta kuigi teemad on huvitavad :) Eks ma siis kommi kunagi hiljem.

  ReplyDelete
 3. Kaubamaja on paljude eestlaste jaoks liiga kallis, võibolla sa seepärast eesti lapsi ei kohanudki :)
  Meie ka oma Tallinna tripil käisime seal lastemaailmas. Oli lahe küll. Vaatasin ise paljusid mänguasju suure huviga. Johanna ja Johannes said oma taskurahast seal lahti ja Marta sai mullitaja :D

  ReplyDelete
 4. See 4D kino on muidu küll äge, aga minul on ühe Tartu oma poiste tehtud filmiga muide sama asi, et hakkas õudselt halb ja kui poleks silmi kinni pannud, oleksin tõenäoliselt oksendanud ka. Need filmid, mis pole Eestis tehtud, ei ole üldse südant pahaks ajanud. Ja see raputamine on tegelikult tühi-tähi, see kolin kostub ilmselt suurem, kui asi väärt.
  Aga sellest restoraniasjast ma ei saanud aru täpselt, kas Greta enne portsu toomist juba ei tahtnud neid friikaid või ikka maitses enne? Nõme küll, kui nad laste portsu ei tahtnud anda, aga lauda toodud asjade eest ikka vist peab maksma, missiis, et ei maitsenud... 12 EUR on friikate eest muidugi päris kõva summa, kust Tartu linnas nii kallis koht leidus üldse, Lõunakeskuses kohe?

  ReplyDelete
 5. Luize, eks oma osa oli ka sellel, et see kapsel seest nii väikene oli no ja siis veel pime ja uks ka automaatselt kinni. Võib olla kui oleks mingis suures saalis siis oleks ok olnud.
  Kast ikka loksus korralikult ja mingit erilist müra just ei teinudgi. Seda loksusmist sai ju väljasolijad näha plus üleval oli ka telekaekraan kust sai näha mis nägu inimesed sees tegid :)

  Restoran oli Tallinnas ja söögiks ei olnud fiikad vaid korralik pastaroog. Vaatasin just internetist hindu ja ei olnud jah nii kallis et 12 eurot see portsu täis (parandan kohe tekstis ära). Mul oli tunne, et minu toidule lisaks tuli arve üsna suur seega ikkagi kogu Greta söök läks raisku nii toidu kui raha mõttes.

  Mahl toodi ka üllatavalt suure klaasiga (meie jaoks) mida nii mina kui Greta ei jõudnud ära juua seega see jäi meist samuti sinna lauale. See et mahl suures klaasis on ei ole loomulikult midagi kaebamist väärt me lihtsalt ei teadnud seda ja ma oleksin võinud meile kahepeale ühe mahla tellida.

  Loomulikult, tellitud toidu eest tuleb maksta see nagu ei olnudgi probleem. Greta tahtis küll pastat aga ega mina ei teadnud ju milline see pasta enne tellimist välja näeb ja mis maitsega see on. Mul õnnestus talle küll paar pasta spiraali suhu saada aga ma nägin et talle see mille kastme sees need olid ei maitsenud seega ei sundinud rohkem sööma. Ise ma maitsta seda toitu ei saanud seega ei oska kommenteerida kas oli hea või ei.
  Aga tühja sellest toidust, meil oli sellelevaatamata lõbus :)

  ReplyDelete
 6. Mis paindumatu restoran see kyll selline on?! No ytle see nimi ära, siis teaks vältida. Tallinnas on tore söögikoht F-Hoone, seal kohe kindlasti keegi su lapsele täiskasvanu portsu peale suru. Koht on muidugi väga boheem, et oleneb maitsest. Toidud on imehead, väike mängunurk on ka.
  Mis puutub bussi, siis paistab sealt äärest, et see on buss nr. 15 Sôjamäe ehk siis puhtakujuline Lasnamägi. :) see vôib päris huvitav kultuuriring olla, tagasiminek nôukogude aega.

  ReplyDelete
 7. Pasta muidugi, mitte friikad. Minu näpukas.
  Ja üldse ma tegin kohe järelduse, et kõik toimus Tartus, sellest ka imestamine. Tartu 4D kino on ka ikka saal, kuhu lähed, nagu tavalisse kinno, ei miskit kapslit. Seda ma imestasingi.

  Loodetavasti on muljed kodumaalt ikka positiivsed valdavalt.

  ReplyDelete
 8. Väga huvitav info. Tahtsin Leandrot ka Lotte filmi viia vaatama, aga nüüd mõtlen enne läbi. Ma arvan, et ta satuks paanikasse :-(
  Väga põhjalik postitus. Me jõuame kohe kohale ja hea meelega loen su kogemusi. Kauaks jääte?

  ReplyDelete
 9. Suusi, nägin neid Lotte busse ka teisi numbreis ja üks oli hoopis Rocca al Mare juures. Kui ma lehest lugesin siis minu mäletamist mööda öeldi et neid busse on vaid kaks seega ma siis ei tea, võib olla panevad igal hommikul eri liinidele. Ja kas aknast üldse näebgi midagi välja, need ju täis joonistatud seega sellest ehk võib järeldada, et ehk näidatakse sees filme.

  Leidsingi artikli uuesti ülesse ja sain nats selgust
  artikel ise on siin
  http://www.tallinnapostimees.ee/861662/tallinnas-soidab-ringi-lotte-buss/

  Söögi koha pealt nii palju, et ärge väga valesti aru saage. Ma ikka kirjutasin asjast selle vaatega, et meil see söömine nats aia taha läks (Restoran oligi muideks nimega AED :) ja mitte seda, et nad seal nii paindumatud olid.
  Ja loomulikult on Eesti muljed ikka ainult head, Gretale meeldib siin nii hullupööra et sõnu ei ole.

  Tänud F Hoone soovituse eest. Proovime ära käia ;)

  Riian, Minge ikka kohale ja vaata seda karbikest oma silmaga enne kui otsustate. Ma ei oska su poja kohta otseselt öelda kuidas talle 4D mõjuks AGA ma arvan et sina seda küll üle ei elaks ha ha ha
  Samas 3D võib olla meeldiks talle väga- seal panevad nad vaid tuule puhuma ja film on selline, et sa lendad selle putukaga koos tema lennukis. Seega lähed läbi pilvede ja puude ja laskud isegi murule ning urgu sisse kus on nagu ameerika mäed jne ning lõpuks siis Lotte maja aknast sisse tema söögilauda.
  Ma arvan kui ma oleksin olnud suures saalis ja seda sellise effektiga vaadanud siis oleks OK olnud aga mulle vist ei meeldinud seal pisikeses kinnises kapslis.
  Kui te kohale lähete siis sa ei pea kohe piletit ostma , vaadake lihtsalt kuidas see kast välja näeb ja kui teil veab siis ehk on just 4D jooksmas ja näete loksumist ka. Internetis on kellajad üleval aga kui meie kohale läksime siis need ei vastanud tõele seega võib olla tasub hoopis helistada.

  Oleme siin veel kuni reedeni.

  ReplyDelete
 10. Kahju, et mul enesel nii vahva mängutoa teenuseid enam vaja ei lähe :)
  Kauba sortiment Eestis on üldiselt mitmekesisem kui nt UK-s, kuna ostetakse sisse väga erinevatest riikidest. Eriti meeldivad mulle apteegid, kus hea valik erinevaid loodustooteid. Iseasi on muidugi hinnad.

  ReplyDelete
 11. Jah, mul on tunne , et Eestis on üsna palju kaupa Saksamaalt. Palju puidust mänguasju-mänge jne ning hästi häid rasvakriite ja pliiatseid.
  Ning apteeki koha pealt nõus. Mul oli raskusi siit leida näiteks D vitamiini kus ei oleks midagi mulle sobimatut sees (ikka kuskil mingi soya või mis iganes) ja hind ka alati pea 10 naela ringis.
  Läksin Maksimarketi väikesest apteekist läbi ja lihtsalt huvi pärast küsisin D vitamiini ning sain kohe tilgad (minu puhul paremad kui tabletid kuna tableti seedimine on ju teine asi kui tilkade) mille koostiseks vaid kookusõli ja d vitamiin.
  Problem solved.
  PS. Uskumatu, et minul kes ma tegelikult ikka palju päikese käes olen olnud (ka talvel oma annuse Hispaaniast saanud) on d vitamiin madal.

  ReplyDelete