Friday, 25 May 2012

ÕHTUSED HIRMUTAVAD UUDISED

Kell on 10 õhtul. Istun sofal ja hingan sisse ja välja. Sisse hingan seda palavust mis meil siia äkitselt ilmus ja välja põrandalaki ning värvi segu. Telekas on parasjagu uudised. Äkki kuulen et mainitakse midagi meie ümbruskonna kohta. Teritan kõrvu ja oh õudust. Räägitakse, et kolmes koolis kuskil siin meie lähedal on keegi kahtlane mees (ja arvatavasti ka naine) lähenenud lastele. Ühe kooli territooriumil hakkas see võõras mees rääkima ühe tüdrukuga aga tüdruk oli kohe õpetaja juurde jooksnud. Teise kooli juures   oli haaranud ühest poisist kinni aga poiss õnneks rabeles ennast vabaks. Kolmanda kooli juures nähti kahtlast tegelast rattaga ringi sõitmas. Praegu ei ole veel teada kas tegu on ühe ja sama inimesega või et kas need kolm juhust on omavahel seotud.

Elame tegelikult ühes turvalisemas Londoni rajoonis ja nüüd siis sellised uudised.
Eestis elades on vist raske aru saada kui hea ja vaba elu seal lastel on (jätan välja selle hiljutise juhtumi Narva tüdrukuga).
Ma jälgin siin oma last kui kotkas saaki. Nii mõnigi eestlane ei suuda sellest aru saada. Ma vahel isegi mõtlen, et võib olla see ongi mingi massi psühhoos mille haardesse ma olen sattunud AGA....
Aga just see AGA on see mis mul lõdvestuda ei lase ja mu last piinab pideva 'ole minu juures', 'hoia käest kinni', 'ära nii kaugele jookse', 'sinna ei tohi minna' hüüetega. Väsitav ja stressav nii mulle kui lapsele.

Tänane uudis oli värske meeldetuletus, et kui mõtledgi mõnikord minuti et Inglismaa ju nii suur ja protsent võimalikule riskile on ehk väike, siis oma lapse puhul on kasvõi 0.5% juba suur protsent.

Üks kool nendest kolmest on nüüd kuni suvevaheajani politsei valve all, et vanematel turvatunnet tagastada. Kahtlase mehe jaht on loomulikult algatatud ja loodetavasti jõuab varsti lõpule.

Mõelgu teised mida tahavad aga Gretal ei lase ma enam üksi tagaaias mängida ja piinan teda oma manitsustega veelgi rohkem edasi. Ma olen seda 'võõra mehega kaasa minemise' juttu tegelikult Gretaga juba varem rääkinud ning temal on sellel teemal oma arvamus ning lahendus millest ma aga ühes teises postituses kirjutan (kuna see on üsna humoorikas).
Seletamine seletamiseks, mida 3 aastane ikka suudab nendest asjadest aru saada ja nende tõsisust tunnetada. Tihti ma ise ka ei tea enam mida ja kuidas rääkida ning lõpuks tuleb selline supp välja et parem oleks üldse vait olnud olla ja lihtsalt last pidevalt valvata.

9 comments:

 1. Oh,jube ...
  Siin Hiiumaal on küll tunne nagu oleks vanajumala selja taga :) Ja eks lapsed olidki suures osas põhjuseks siia kolimisel.

  ReplyDelete
 2. Mina kardan ka neid asju ja olen täiesti kindel, et iga lapse annab ära rääkida. Küll need onud oskavad meelitada. Mul on jälle see hirm ka, et ma ei julge oma ilusa blondi lapsega kaugemale (kui Eesti :D ) reisida.

  Meil tuleb koolist paar korda aastas kiri, et kooli ümbruses on nähtud kahtlast meest, et hoidke silmad lahti. Mingit konkreetset intsident pole õnneks veel olnud.

  Aga mina ei "piina" oma last sellega, et ära sinna mine ja tee seda ja tee toda :D Mul on mees selline ja see on nii tüütu. Praegu on ta juba suur aga enne. Silma hoidsin peal kogu aeg ikka.

  ReplyDelete
 3. Meil õnneks on sellest'piinamisest' nats kasu ka olnud. Me käime palju linnas, poodides ja muidu rahvarohketes kohtades ning siis peab Greta teadma et ta ei tohi nii kaugele eest ära joosta et tema meid ei näe või meie teda ei näe. Kui me tal lihtsalt minna laseksime (tal küll ei ole kommet tahtlikult ära joosta) ja midagi ei ütleks või meelde ei tuletaks siis tal ei oleks mingit aimugi reeglitest ja ohutusest.

  Tihti kui me heategevuspoodides käime siis ma lasen Gretal mänguasjade juures mängida kui ma ise raamatuid vaatan. Tavaliselt on see siis kui Greta hüüab riiulite vahel et Emme kus sa oled, ma ei näe sind mis näitab et süsteem toimib.
  Kuigi jah nagu sa ütlesid siis küll need onud ja tädid teavad juba kuidas lapsi meelitada nii et parem kui laps on ikka nagu kummiga keha küljes kinni :)

  ReplyDelete
 4. No see teema tuleb meil suvel lisi vötta ;-) sest nii palju on öelda!
  Meie elame suhteliselt turvalises kohas, aga ma pakun et Eestiga vörreldes olen mina ka kotkamamma, kes oma lastest kümne küünega kinni hoiab. Eks ma üritan teadlikult end tagasi hoida, aga reaalsuse eest end ei peida ju ka.
  Samas olen mina mäepapa körval lausa ladna...tema on meil see, kes igas nurgas koledat kolli näeb ;-)

  ReplyDelete
 5. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 6. Tuleb õpetama kartma nii onusid, kui ka tädisid ja suuremaid lapsi.Väga kohutav oli see 90-ndate alguse Liverpooli juhtum, aga kes ütleb, et taolist asja taas juhtuda ei või. Aega-ajalt on uudistes juhtumitest, et mänguplatsil suuremad lapsed väiksemaid seksuaalselt kuritarvitanud on. Jube, jube maa! Isegi kui politsei mõned kätte saab, pole pedofiilide karistused ranged.

  ReplyDelete
 7. Pagulane, ma kirjutan sellest hiljem eraldi kuidas ma Gretat hirmutan ja mida tema vastu ütleb. Tihti ma ei suuda seda küllalt mõjuvalt teha.

  Ma nii sooviks et oleks mingeid raamatuid väikestele lastele millel on kohutavad lõpud mitte sellise happy endings. Visuaalselt oleks see palju mõjuvam kui pidevalt ise rääkimine. Ok raamatus ei pea siis just verd ja seksuaalset kuritarvitamist näitama aga Greta eas olevale lapsele aitaks sellestgi kui kirjutada et siis sa ei saa enam kunagi näha oma ema ja isa või midagi sellist.
  Raamatuga oleks ka see hea asi et siis aitab kui seda vaid korra või paar lugeda ja pärast saab vaid meelde tuletada raamatule viidates, rääkides aga võib see teema liiga pikalt ja masendavalt päevakorras olla mis nagu ei ole selle hirmutamise eesmärk.
  Vanemad saavad ju siis ise valida kas nad tahavad sellist raamatut oma lapsele lugeda või ei aga vähemalt oleks valik.

  ReplyDelete
 8. No aga meil on ju Madeline. Nett lahti ja räägi ja näita pilte. Samas ega nii väikesed onudega kaasa ei saa minna, kuna vanemad hoolsalt vaatavad. Probleem võib tekkida just suurematega.. ma ei tea... 8- 9 aaastasetaga või millal nad yksi mänguplatsile ja kooli lähevad? Oma seitsmest ma kyll ei lase veel.

  ReplyDelete
 9. Mina tegelikult kardan koolikiusamist ka. Ja ma olen mõelnud, et millised vanemad sellistel lastel on? Osad on kindlasti ok, aga kuidas vanemad tunnevad, et nende laps kiusab teisi? Ma olen mõelnud vahest, et kui minu laps oleks see kiusaja.. see oleks ikka nii suur häbi.

  ReplyDelete