Friday, 3 February 2012

VÄGA PIKK ILMA REPORTAAZ

Pean vist ka ühe külma teemalise postituse tegema.
Nii nagu paljudes teisteski Euroopa riikides nii onga meie poole Siberist külmemat ilma läkitatud. Täna hommikul oli nii mõnus karge ilm. No mõnus siis minu arvates ja mõnus sellepärast et ei olnud niiske. Oli üsna külm aga auto aknaid kraapima ei pidanud nagu tavaliselt sellise temperatuuriga.
Mina isiklikult olen märganud, vähemalt meie ümbruskonnas, et inimesed on palju soojemalt riides kui näiteks kahel viimasel aastal suure lume ajal. Jah loomulikult leidub ka neid kes pea 0 kraadi juures ikka veel shortsidega ringi jooksevad ja lapsi kes põlvikutes kooli lähevad aga üldkokkuvõttes on siiski rohkem neid inimesi kellel 'tuti'mütsid peas ja suured sallid kaelas. Ma tean et see sortside juttu on eestlastel nii raske uskuda ja tekitab palju kõneainet AGA ma ütleks et samasuguse reaksiooni osaliseks saaks siin näide sellest kuidas Eestis suvel lapsed kõrvadega mütse kannavad. Mina isiklikult oli eelmisel suvel just tunnistajaks ühele juhtumile kus lapsel oli natukene jahedama ilmaga lausa fliisist kõrvadega müts peas, sügisjope ja fliisi püksid jalas samal ajal kui minu laps vaid pikkade varrukatega pluusiga ringi jooksis.

Mis puutub talveriietesse siis mul on tunne et sel aastal sain ma selle omamisest või mitte omamisest kõige paremini aru. Kui eelmisel aastal oli meil nagu nii Eestisse sõit planeeritud ja Gretale soojemad riided selle tarvis muretsetud  (Lume püksid sain juhuslikult heategevuse poest ja saapad ka väga odavalt) siis selleks talveks pidin asju varuma vaid selle lootusega et ehk siiski tuleb taas lumi maha. Nüüd mul ongi siin Gretale Soomest ostetud kallid talvesaapad (pea 30 eurot kuna odavamaid ei olnud), talvepüksid (H&M
£16) ning talvejope taas mingi üle 20 naela ootamas et lumi tuleks maha ja kui ei tule siis ei ole mul järgmine aasta nende asjadega midagi teha ja raha raisku läinud. Mütsid ja sallid ka aga noh neid saab ka soojema ilmaga kanda kuigi Greta salle eriti ei kanna vaid lihtsalt kõrgekaelusega pluusi kampsuni all. Lootust siiski on et ehk talvejope mahub järgmisel aastal veel selga.
Meil vaid Greta kellele talveriideid osta aga kui sul on peres kaks või enam last siis lihtsalt IGAKS JUHUKS neile korraliku talvevarustust osta oleks ääretult kallis.....OK, nõustun et sukapüksid võiks siiski jalas olla ja need ei maksa nii palju ka :)
Kui te nüüd küsite et miks peaks ette ostma et ostke siis kui lumi maha tuleb või kui väga külmaks läheb siis vastus sellele küsimusele on see et kui sa oma ostmised jaanuari jätad siis võid sul vedada kui sa midagi talvist veel allahindlustest leiad kuna peale jaanuari on meil poes juba trikood (ehk siis kevad-suve riided). Suusariideid võib olla veel vastavates suusapoodides müüakse aga ma ei ole kindel ja kui müüakse siis sealt ostes kindlasti väga kallid.

Ma hakkan väsima nendest iga aastasest talveilma teemalistest targutamistest (pean enamalt silmas Eesti ajakirjandusliku targutamist, täpsemalt siis kommendaare). Fakt on see et Eesti on maa kus talv tuleb IGAL aastal. Ok, mõni aasta on tunduvalt külmem ja lumerohkem kui teine AGA talv siiski tuleb ja seda pikemalt kui vaid paar päeva.
Inglismaal ei ole vähemalt minu siin elamise aja jooksul (18 aastat siis) Lõuna Inglismaal olnud nii külma (lumerohket) talve kui kahel viimasel aastal (selle aasta kohta on veel vara midagi öelda). Lund olen ma mõnel varajasemal aastal ikka näinud aga see on olnud rohkem selline paari tunnine lõbu. Korralike lumesaapaid ei ole ma kogu siin elamise ajal omanud ja Eestisse minnes panen matkakingad jalga mis kaitsevad igasugu ilma vastu.
Peamiseks ohkamis kohaks eestlaste poolt on see et meil siin väikese lumega kohe kõik seisma jääb ja kui me hädaldame et oh õudust õues on -5 kraadi. -5 kraadi inglastele siin aga tundub nagu -35 eestlastele KUNA Lõuna Inglismaal langeb temperatuur päeval harva nii madalale samamoodi nagu Eestis ei ole iga päev temperatuur -35. Nii ja just sellepärast siin selle üle paanitsetaksegi ja sellest suurt juttu tehakse.

Teine põhjus miks see meile nii suurt probleemi tekitab on see et kuigi temperatuur langeb vaid miinus 5le siis see võib saada eluohtlikuks tuhandetele vanainimestele kellel ei ole raha et oma elamist kütta. Probleem ka selles et siinsed majad ei ole ehitatud miinuskraadidega talve kohaselt seega kütetud soe õhk põgeneb majast kiiresti välja. Viimase paari aastaga on riik propageerinud majasoojustamist ja selleks isegi tasuta fonde välja jaganud. Soojustuse all käib enamalt siiski jutt topelt akende ja pööningu soojustamisel. Ma ei tea kuidas viimastel aastatel ehitatud majad on soojustatud AGA Inglismaal on väga palju just vanu maju (Victori aegseid ja 1930, 40, 50, 60 aastatest) mille ehitamise ajal ei saa palju juttu olla põranda alusest soojustusest või topelt akendest! Enamus majadel on küll tänapäeval juba topelt aknad aga paljudel vajavad ka need uuesti väljavahetamist mis aga omakorda maksab väga palju...Victoria aegsete majade suurtest akendest rääkimata.
Meil küll ei ole kõrgeid aknaid kuid me ise ka kaalutlesime kas tasub paari külmema kuu pärast suurt summat välja käia või siis lihtsalt paksud kardinad ette tõmmata ja hommikul käteratikuga higistanud aknaid kuivatada. Aasta hiljem siiski kogusime raha kokku ja vahetasime ära aga paljud seda endale lubada ei saa. Minu unistus oleks et saaks kõik meie seinad ka korralikult ära soojustatud aga see ei tule kohe kindlasti kõne alla ja ei tasuks ennast rahaliselt ära. Nii et siin maal tavainimesed talvel tubades suveriietega ei käi ja ei näe selleks ka põhjust kuna ei ole ju suvi. Pigem keeratakse ikka temperatuur kraad allapoole või siis lülitatakse üldse päevaks, kui kedagi kodus ei ole, välja kuna gaasi ja elektri hinnad vaid kasvavad.

Mis puutub lumme siis teab iga autoga sõitev eestlane isegi kui ohtlik on ilma talvekummiteta jääl või lumel sõita, ega teil muidu ei oleks talvekummid seaduse järgi kohustuslikud.
Sellise jutu peale vastatakse tavaliselt AGA miks siis teile ei ole autodel vastavaid kumme all!? Kumme ei ole all kuna riigil ei oleks raha üle Inglismaaliselt kõikidele bussidele talvekumme alla panna PAARIKS PÄEVAKS AASTAS. Ja kui neil oleksgi kummid all siis ega nad väga kaugele nendega ikka ei pääseks kui eraisikute autod mööda teid ringi libisevad ning õnnitusi ja ummikuid tekitavad.

Meie muretsesime igaks juhuks selleks talveks endale 2 talverehvi alla ja nüüd loodame et makstud raha raisku ei lähe ja kas või korraksgi lumi maha tuleks et neid kasutada saaks. Meie tegime seda kuna meil oli selleks raha AGA paljudel inimestel ei ole samasuguseid võimalusi, seda eriti veel nüüd kui elu niigi kalliks on läinud ja paljud peavad penne lugema et pere toidetud ja maksud makstud saaks. Keda need talvekummid veel huvitavad sellise elu juures ja seda siis ka JUHUL kui lumi peaks maha tulema!

Kui mu itaalasest sõbranna meil paar nädalat tagasi külas oli siis ma mitmel korral imestasin ja kommenteerisin et miks ta ennast nii paksult riidesse paneb enne välja minekut. Ta pani isegi kindad juba toas kätte kuigi pidime vaid autosse minema. Tema vastas selle peale et aga õues on ju jaanuari kuu! Õues sortsides mehi nähes ohkis ja puhkis ta samamoodi nagu iga eestlanegi teeks kuigi nii mõnigi neist hüppas vaid korraks autost välja et putkast paki suitsu või võileiba osta. Tema seletas et itaalased käivad väiksemagi külma ilma puhul soojade riietegaja sest milleks külmetada. Sama juttu olen lugenud nii mõnegi Itaalias elava eestlase blogidest. Arutasime asja ja jõudsime järeldusele et kuna Itaalias on suvel enamjaolt niiiiiii kuum siis kohe kui ilm natukenegi jahedmaks tõmbub tundub see neile palju jahedamana kui näiteks meile eestlastele või inglastele ja panevad paksud riided selga. Loogiline ju :).
Siinsed inglased (tuletan meelde et minu jutt käib Lõuna Inglismaa kohta, mis üleval põhjas toimub seda ma ei tea kuna näiteks Sotimaal on ju talved tavaliselt ikka lumega ja külmad) on harjunud enam vähem sama aastaajaga aasta ringselt ja seega kohe kui tuleb natuke kuumem suvi on paanika ja natuke külmem talv taas paanika.
Eestlased aga kogevad puhtalt 4 aastaaega ja seega kui on juba augusti keskpaik siis sügis kohe kohe tulemas ja lapsukesele mütsike pähe (ütlen seda siin natuke narritades kugi tean et ega see kõikide kohta ju käi) ...Itaalias aga samal ajal peamine suvekuu käimas.

Ma luban endale et see saab minu viimaseks ilma 'seletus' postituseks siin blogis olema. Järgmisetel aastatel lingin vaid sama postitust.
Nüüd aga panen pöidlad pihku, ka magaval Gretal, et nädalalõpuks lubatud lumi ka meieni jõuaks et me lumememme teha saaks...või siis vähemalt pallikesi. Greta igal juhul VÄGA ootab!

14 comments:

 1. Just, just aga kas nõustud? Anna oma poolne ülevaade, sa ju nats rohkem põhja pool :)

  ReplyDelete
 2. Ma küll ei ole kohanud, et eestlased inglaste talvekäitumist naeruvääristaks. Kindlasti me imestame ja muheleme, aga see on ju normaalne kui talvel lühikeste pükste ja plätudega inglasi kohata. See on ju igale normaalsele inimese arusaadav, et nädala jagu võib-olla lume pärast ei ole vaja talvekumme osta. Mina sõitsin eelmises vägagi lumises Inglismaa talves väga edukalt suvekummidega. Ka Eestis on aeg olnud ju, kui talvekumme ei tuntudki. Ikka sõideti
  Teisest äärumusest rääkides kohtasin sügisel Londonis ka palju sulejope ja talvesaabastega inimesi, kui õues oli 18 kraadi. Naljakas rahvas ühesõnaga...
  Sellest aga ma küll aru ei saa, miks ei tasu majade korralik soojustamine ennast ära. Gaas on Inglismaal ju väga kallis ja jahedat ilma pea pool aastat. Lisaks annaks paljudele majadele paigaldada gaasiküttele lisaks Eestiski poppe õhksoojuspumpe. Minu jaoks oli Inglismaa talv üks elu raskeimaid, õues oli jahe aga toas pea sama jahe ja rõske. Õudne...

  ReplyDelete
 3. Tere Anu,
  nagu ma mainisin siis seda inglaste naeruvääristamist tuleb kõige rohkem esile ajalehtede kommentaare lugedes. Ma tean küll et seal käib teatud tüüpi inimesi kommimas ja sellele ei tasuks liiga palju tähelepanu pöörata aga siiski. Vahel olen samu arvustusi kuulnud ka tuttavate suust.

  Kui sa LONDONIS (siis Londoni südalinnas) neid sulejopega ja saabastega inglasi kohtasid siis võin peaaegu 99% karanteerida et tegu oli turistidega :D.
  Londonis liikuvate inimeste põhjal ei saa üldse mingit järeldust inglastest teha kuna seal on igasuguseid sulelisi ja karvaseid koos :)

  Ma ei pidanud silmas et majade soojendamine ei tasu ära VAID et see on VÄGA kallis ja paljudel inimestel lihtsalt ei ole selleks raha. Mida ma ütlesin oli see et näiteks meil ei tasu maja seinte soojustamine ära kuna meil ei ole plaan siin majas elulõpuni (või siis järgmised 10-15 aastat) elada ja seega ei taha selle maja peale liiga palju raha kulutada ilma et me seda pärast müügist tagasi saaksime. Plus meie kodu on ikka täiesti normaalse soojusega ja külmetama me siin küll ei pea :)
  Meie nuhtluseks on pigem veranda mis lae osast soojust välja laseb. Tahaks seda klaasi vastu ära vahetada aga taas maksaks tuhandeid naelu ja no ei raatsi paari kuu pärast aastas seda raha maksta.

  Ma oletan et kui sina siin elasid siis elasid üürikorteris. Paljud üürikorterid või siis ehk rohkem üürimajad on palju hullemas korras kui näiteks su oma maja kuna üürile andjad tavaliselt ei soovi eraldi kulutusi teha. Seega seal tihti aknad, uksed tuult läbi laskmas ja hallitus rõskusest seintes või laes. Kui meie suhte alguses maja üürisime siis kleepisime kõikidele akendele mingi vastava plastikust kile ette ja ei olnud hullu.

  Õhusoojendus pumpa oleme ka kaalutlenud meie verandale (meil käis isegi ühe vastava firma mees meile hinnapakkumist tegemas) AGA taas oleks liiga palju maksma läinud ja me ei tahnud seinu lõhkuma hakata (kuna meie maja positsiooni arvestades ei saanud seda igale seinale panna ja seega oleks nõudnud palju lõhkumist jne.
  Peale selle oleks see häält teinud (kuigi väga minimaalset) aga see kindlasti ei oleks naabritele meeldinud ja ka meid häirinud. Peale selle ei oleks see tänu meie tubade positsioonile rohkem kui vaid verandat ja suurt tuba soojendanud ja seega poleks sel palju mõtet olnud.

  Ma avan et kui nii viisi edasi läheb ja talved iga aasta hakkavad ikka külmemad ja külmemad olema ning gaasi ja elektri hind aina tõuseb et küll siis hakatakse siin rohkem majade soojendamisega tegelema. Ja nagu ma ütlesin siis ma ei tea, võib olla uuemad majad ongi juba vastavalt ehitatud.

  No nii nüüd andsin küll vist väga detailse ja pika ülevaate :D

  ReplyDelete
 4. Nõustun selle koha pealt, et südatalvel pole talveriideid saada. Tahtsin käpikuid lapsele ja kõik oli alega läbi müüdud. Talv alles ju hakkab :) Aga praegu on jah bikiinid ja õlapaeltega kleidid müüa. Ja suvel oli tegu, et sukkpükse saada.

  Muideks, minu meelest on siin paljudel lastel korralikud talvejoped seljas.. aga pead on paljad. Ja kurgualused.

  Aga majade teema on ikka imelik. Tegelt on seda jahedat aega ikka palju. Sügisesed külmad tuuled puhuvad ukse alt sisse. Ja ventilatsiooni august. Ma panen sinna augu ette talveks kile, kuigi seda teha ei tohi. Ja ukse ette panekuks müüakse siin spets patju... selle asemel, et korralikud uksed ette panna. Soojustamise peale võiks ikka mõelda ka. Kuna ma olen põhjas elanud, siis kesk Inglismaaga võrrelda ei saa. Seal oli ikka jube külm! Alates nov. vist.. need külmad mereäärsed tuuled. Aga majad on samasugused.

  Aga- inimesed on siin niimoodi aastasadu elanud. See lihtsalt on nii. Meie, välismaalased, tõmbleme. Küll harjume. Näiteks need eraldi kraanid mind enam ei häiri.. kui on nii, siis on nii.

  Kuna siin on hallitus suur probleem, siis tehti meile selgeks, et maju tuleb tuulutada. Ja tuulutamine käib siin nii, et pool päeva tuleb aken lahti hoida. Minu meelest siin polegi vaja tuulutada, sest tuul puhub nagunii igast august sisse- välja.

  Muideks inglased käivad küll suvel talvesaabastega. Lääpatallatud ka veel. Lastele ka topitakse need jalga.

  Tahtsin midagi veel öelda, aga läks meelest ära.. :D

  ReplyDelete
 5. Mermaid, tead me toppisime meie magamistoa ventilatsiooni auku kohe mingi svammi ja tõmbasime ribid kinni :D Teha nii ei tohiks jah aga midagi juhtunud ka ei ole ja peale akende vahetust on hallituse asi talvel pea et kadunud.
  Kas teil pesukuivati on? Näiteks toas pesu kuivatamine (eriti radikale pandes) teeb seda kõige hullemat niiskust mis akendele jääb. Meil kuivurit ei ole aga õnneks kuivab kõik ruttu verandal ära ja ma väga harva panen radikale riideid kuivama. No aga meil väike pere ka ja peseme harva pesu aga kui rohkem pesemist oleks siis oleks küll hull.

  Siiski ei suuda ma aru saada kuidas meil (ema juures) Eestis kunagi sellist niiskust akendele ei tule või hallitust tuppa? Võib olla sellepärast et seal nii palju pinda ja suured toad et õhk liigub palju paremini ...?!?

  ReplyDelete
 6. Et ma kedagi segatusse ei ajaks siis see olen ikka mina kes siia viimase ja neljanda kommentaari kirjutas. Olin lihtsalt teise konto pealt sisse logitud :)

  ReplyDelete
 7. reportaaZ

  tegelikult peaks lausa katusega z olema aga ma enda arvutil seda ùles ei leia!

  Nùùdlàhen siis kogu muud juttu ka lugema, lihtsalt see riivas silma :)

  ReplyDelete
 8. Ruudi, tänud reportaaZi eest :)
  Ma ise arvasin et on katusega S aga kuna katust ei olnud võtta siis kasutasin lihtsalt S-i
  Parandan kohe ära :)

  ReplyDelete
 9. No riietuse osas on ju võimalik kihiline riietumine, vastavalt ilmale siis, soe tuulekindel fliis, vest ja alla ka midagi.
  Meil ka pole raha et enda maja soojustada ja nii me siis kütame ilma ööpäev läbi.
  Ja naelkummid jah viimase aja leiutis :)

  ReplyDelete
 10. Kersti, naelkummid võivad ju viimase aja leiutis olla aga ei saa ju võrrelda 1,3 miljoniga Eestit mitukümmend aastat tagasi praeguse 60 miljoni elanikuga UKga :)

  ReplyDelete
 11. No jah, aga on ka vahet kas on 5 päeva lumi maas või 6 kuud sitt suusailm :)

  ReplyDelete
 12. '6 kuustel' rohkem kogemusi kui '5 päevalistel' (no õigemini 1 päevalistel) :D

  ReplyDelete