Thursday, 6 October 2011

VÄIKE LASTERAAMATUTE TUTVUSTUS

Kuna populaarseid eesti toiduaineid ma enam nautida ei saa siis Eestist koju lennates täidavad mu kohvreid põhiliselt raamatud. Minu raamatuvirna kõrvale on kasvanud nüüd ka  Greta raamatutevirn mis ei ole sugugi väiksem kui mu enda oma. 
Sel korral Eestis käies leidsin ma päris mitu uut raamatut mis Gretale sobisid. Enamus said ka kohe Greta suurteks lemmikuteks. Teades et Eestis on raamatud ikka võrreldes Inglismaaga hirmus kallid siis tegelikult selle raamatuportsu sees on vähemalt 5 raamatut mis maksid alla 4 euro, üks isegi vaid 99 senti.
Otsustasin neid raamatuid siin lähemalt tutvustada kuna võib olla seda tehes aitan ma mõnel teisel välismaal elaval emal oma lastele õiget raamatut Eestis käies osta või seda sealt tellida. Seda eriti et minu kogemuste põhjal on Eestis ikka väga vähe raamatuid mis mõeldud 2-3 aastastele. Alates 4 aastastest lastest on raamatute valik väga lai ja mitmekesine. Olles kahekeelse lapse ema tunnetan ma eriti selliste raamatute puudust  kuna just 2-3 aastasele lapsele tahaks intensiivselt keelt tutvustada ja palju eesti keelseid raamatuid lugeda. Ma arvan et ainult siis kui keelel põhi all suudab laps tulevikus ka selliseid raamatuid nagu Sipsik või Naksitrallid nautida ja neist aru saada. 
Seekord leidsin ma ühe väga toreda elulise ja lihtsa raamatu nimega 'MINU JALAD'. Pidin seda Gretale kohe iga õhtu mitu mitu korda ettelugema ja see oli esimene raamat mida Greta ise eesti keeles ümberjutustama hakkas (enne tegi ta seda alati inglise keeles).
Teks on 2-3 aastaste elust endast ja arvatavasti seepärast see Gretale nii palju meeldisgi. Raamatu lõpu poole oli küll paar lehekülge kus räägiti jalasäärest ja jalamarjast ning jalalabadest viisil mis Gretale natuke segaseks jäi seega tihti ma lihtsalt jätsin teksti lugematta ning rääkisin selle asemel ise vastavalt piltidele. Samas aga tuleb see teks hiljem kindlasti kasuks kui Greta vanem ja suudab juba jalaosade liigitamist tõsisemalt võtta. Seda raamatut lugedes oli mul kange tahtmine autorile kirjutada ja paluda tal veel paar samalaadset raamatut kirjutada. Minu arvates just Epp Petrone 'Marta Varbad' ja 'Minu Jalad' tüüpi lasteraamatutest on Eestis suur puudus.
Teine raamat mis suure populaarsuse omanikuks sai oli 'Ellis Läheb Hambaarsti Juurde'. See raamat oli Apollos pakkumisel ja maksis, kui õigesti mäletan, 2.90 või midagi sellist.
Gretale meeldivad praegusel hetkel hirmsasti raamatud või jutud arstidest. Seda raamatut pidin ma samuti esimestel nädalatel pea mitu korda päevas lugema ja iga kord kuulas ta juttu nagu esimest korda.
Nagu näha siis taas on igal leheküljel just paras ports teksti. Väike laps suudab ilusti jutu ära kuulata ja heas tempos lehti keerates uusi pilte näha.
Raamat 'Ville Väike Metssanotsu' oli järjekodne hea leid. Tavaliselt otsin ma Gretale sobilikke raamatuid Rahvaraamatu internetilehelt ja panen siis valitud oma lemmikuteks. (Otsin raamatuid ka Apollo lehelt aga seal ei saa kahjuks lemmikuid eraldi nimekirja talletada kuigi nende poes on palju selliseid raamatuid mida Rahvaraamatu poes ei ole.) Eestisse minnes otsin siis poest need raamatud ülesse ja vaatan kas olin hea valiku vaid kaanepildi ja sisukirjelduse järgi teinud või ei.
Kui ma Ville raamatu Apollo poeriiulilt leidsin oli mu üllatus ja rõõm suur. See raamat ei olnud mulle kordagi internetis silma jäänud ning raamatut lehitsedes teadsin kohe et see saab Gretaga olema järjekordne hitt. Raamat ise oli  pakkumisel ja maksis väga vähe.

Ville jutud on samuti sellised millega Greta (ja kindlsti ka iga teine tema vanune) end võrrelda saab. Kui nägin et esimene jutt oli sellest kuidas Ville tahtis mähkmetest lahti saada ja potil käia siis sellest täitsa aitas et ostmiseks otsus langetada. Raamatus olevad pildid on armsad, teks taas mitte liiga lühike ega liiga pikk ning lugusi samuti küllaldaselt et jätkuks paariks õhtuks.
Järgmine ostetud raamat oli 'Väikese Muti Seiklused'.
Võrreldes teiste väikese Muti raamatutega on 'Väikese Muti Seiklused' see raamat kus koos 4 juttu (üks iga aastaaja kohta) ja teksti taas just parajalt 2 aastase jaoks. Ostsin selle raamatu esimesena ja kui see väga menukaks osutus siis läksin ruttu poodi lisa otsima. Siis avastasin et nii 'Kuidas Väike Mutt Endale Püksid Sai' kui ka Muti Rakett (või midagi sellist) ning siin juba enne mainitud Muti sünnitava Jänku raamatus olid küll ilusad pildid aga tekst nii pikk et seda ühe õhtuga lugemiseks liiga palju. Ma ei tea kuidas teiste Greta vanuste lastega aga Greta veel ei oska mõnu tunda sellistest raamatutest kus jutt jääb poolikuks või siis et järgmine päev peaks juttu poole pealt lugema hakkama.
Laura raamatud on samuti Greta lemmikuteks saanud. Meil oli kodus juba üks raamat olemas ja sealt ma olen talle valikuliselt jutte lugenud. Laura raamatutes on mõned jutud selgelt natuke vanematele lastele , nagu näiteks Laura on Armukade. Need jutud olen ma lihtsalt vahele jätnud. Eestis olles laenasime raamatukogust ühe vanema Laura raamatu kus oli üheks jutuks see kuidas Laura arsti juures süstil käis. Loomulikult osutus see Greta lemmik jutuks kuna tegu taas arsti juures käimisega. Kahjuks ei ole seda raamatut enam võimalik kuskilt osta seega seda juttu saame uuesti lugeda vaid siis kui läheme jälle vanaemale külla. 
Juhtus aga nii et just samal ajal kui Eestis olime ilmus Laura uus raamat (vist juba kolmas) kus Greta õnneks oli üks jutt ka sellest kuidas Laura haiglas oli. 

Ma ei teagi enam mitmel korral ma Tallinnas raamatupoes käisin aga vähemalt 7 korda küll. Paaril korral magas Greta vankris sügavat und seega mul oli täielik vabadus igat raamatut riiulil põhjalikumalt uurida ning nendel kordadel kui Greta ei maganud sai ta poes olevas mängunurgas mängida või multikaid vaadata ja taas oli mul vabadus raamatutesse sukelduda kuna Eestis ei pea lapsi ju lasteröövi kartuses kogu aeg 100% valvama.
Esimest korda jäi mul silma paar raamatut mis mõeldud poistele. Ma ei tea aga kui nüüd mõtlema hakata siis Eestis vist ei olegi palju raamatuid mis rohkem poiste teemalised (ok, ma ei arvesta neid CARS raamatuid). Ega ma ei ütlegi et nii noores eas peaks raamatud vastavalt lapse soole eraldatud olema aga tore vast siiski kui mõni raamat ka vaid poiste teemadel eksisteeriks. 
Mainin siin AUTOPÕNN ANATON'-i raamatud ära kuna võib olla mõni lugeja kellel kodus väike poiss oleks huvitatud. Ma küll ei oska öelda kas oma sisult need raamatud hiilgavad olid aga kiirelt lehitsedes tundusid küll toredad.

1 comment:

  1. Head leiud Sul. Olen sama meelt, et reeglina on Eesti lasteraamatud liiga keerulise tekstiga.

    ReplyDelete