Wednesday, 26 October 2011

UNITED COLOURS OF BRITAIN

Täna tuli Greta lasteaiast koju kaardiga kus ta soovis meile Head Diwalit. Diwali (Deepavali) ehk Valguse püha on riiklik püha Indias, Nepaalis, Sri Lankal, Malaasias, Singapuris ja veel mõnel maal mida ma ei hakka siia kõike ülesse kirjutama. Selle tähistamine algab oktoobri keskelt kuni novembri keskpaigani ja nagu ma aru saan siis erinevatel maadel erinevatel põhjustel. Ma proovisin küll lugeda selle püha kohta täpsemalt aga see oli nii pikk jutt ja läks nii keeruliseks et ma parem ei hakkagi proovima seda siin ümber seletama. Kuna Inglismaal elab palju indialasi siis tähistatakse seda püha nende poolt ka siin riigis. Tavaliselt taipame meie et see püha on kätte jõudnud kui õues hakatakse järsku rakette laskma. See rakettide rohkus oleneb sellest kus linnaosas sa elad ja kui suur on sealne indialaste rahvastiku arv. Kui me vanasti oma üürimajas elasime siis seal oli diwali ajal just kui uus aasta algamas aga praegu oleme vaid korra rakette kuulnud.
Rangoli on traditsiooniline India rahvuskunst. See on usu ja kultuuri uskumuste sümbol ja sellega kaunistatakse Hindu festivalide ajal põrandaid ja sisehoove ning uskumus on et see toob head õnne. See on selline lühikokkuvõte. Ma hea meelega oleks kuulanud mida kasvatajad lasteaias lastele sel teemal rääkisid sest ma ei tea mida 2 ja 3 aastane laps sellest aru võiks saada kui ta just ise Indiast pärit ei ole. 
Mul ei ole midagi selle vastu et lastele eri rahvuste kombeid õpetatakse küll aga on mul imelik mu oma lapselt saada kaart mis soovib mulle Happy Diwali. Mis mõte sellel on?!?

8 comments:

 1. Ma ei saa aru, miks sind häirib, et nad Diwalist lasteaiast rääkisid. Ilus püha minu meelest, seotud valguse ja värvide ja heatahtlikusega. Hindude jaoks väga oluline püha. Ja miks ei võiks sul laps sulle Happy Diwali soovida? Arvestades UK mitmekesist rahvaste ja usundite paablit oleks ju tobe lasteaias vahet tegema hakata, millist püha tähistatakse või millist mitte. Või kes tohib teatud püha tähistada? Moslemilapsed ei tohiks jõulukaarte teha kui kõik teised usinasti seda teevad? Minu meelest on väga tore, et nad teiste usundite pühadest ja nende tagamaadest õpivad ja teada saavad.

  ReplyDelete
 2. Meil on ka kodus neid Diwali kaarte Oskari lasteaiast ja koolist... hea, et opivad mis puhasid teised rahvused peavad. (Oliveril on praegu lasteaia vaheag 2 nadalat, tema Diwali kaarti ei pidanud seega tegema :)

  ReplyDelete
 3. Mind kohe ÜLDSE EI HÄIRI ja mul ei ole MIDAGI SELLE VASTU, pigem mulle meeldib et eri rahvuste kombeid ja tavasi õpetatakse nii koolis kui lasteaias.
  Ka ei ole mul mitte midagi selle vastu kui vatsavat kunstitööd tehakse ja see siis koju tuuakse (nagu see Rangoli muster).
  Aga kuna me ei ela Indias ja nii minu laps kui meie ei ole sellest rahvusest siis minu arvates ei ole vaja hakkata kodudesse saatma teiste maade pühade kaarte, eriti veel kui alla on kirjutatud LOVE Greta.

  Jõulukaardid käivad siinse maa tavade juurde ja seega on ju täitsa loomulik et neid tehakse ja koju saadetakse vaatamata kas oled muslim või inglane või mis tahest rahvusest kuna sa elad siin ja siin on sellised tavad. Indias elades ootaksin ja võtaksin Dawali kaardi hea meelega vastu kuna siis ma elaks ju Indias ja arvatavasti ka võtaks selle püha pühitsemisest osa.

  Eestis, näiteks,on ju samuti palju venerahvusest inimesi aga minu teada seal lasteaedades ei tehta vene jõulude kaarte mis siis Jaanuaris lastega koju saadetakse. Noh kuigi ma tean et ei ole otseselt mõtet nüüd Eestiga võrdlema hakata aga mõte jääb samaks.

  See on vähemalt minu vaade asjale :)

  ReplyDelete
 4. Aga teised ju viivad tehtud kaardid koju oma vanematele, kas nendelt lastelt, kelle püha just ei ole, peaks kaardid ära korjama? Ma ei tea, ma ise lapsena oleks küll väga kurb olnud kui minu õhinal tehtud kaart, mida ma emale tahaks näidata, uksel ära võetakse samas, kui India poiss tohib selle kaasa võtta. Või vastupidi siis jõulu või lihavõtte või mistahes kristliku kaardiga ei tohiks moslemipoiss koju minna, et nende vanemal imelik poleks olla.
  Moslemid ja juudid üldjuhul jõulukaarte ei saada. Minu juudi usku puhastverd inglastest sõbrad ei ole põlvkondade kaupa jõulusid pidanud, vaevalt et ka kaarte saatnud :) Nii, et nende puhul see vaevalt tava on ja samas on nad ju ka inglased.

  ReplyDelete
 5. Minu nägemus on et ei olegi vaja mingit ÕNNITLUSKAARTI teha teiste usupühade puhul mis siin riigis ei ole riigipühad.
  Siis ei pea kellegi käest midagi ära võtma või kellegile midagi keelama. Usu teemat tutvustavate käsi- ja kunstitöödega ei tekiks sama situatsiooni.
  Kui inimene on muslim või juut jne siis tähistab ta neid pühasid oma pere ja sugulaste vahel või teiste muslemitega koos.
  Jõulud on siinsed pühad, koolid, lasteaiad, kontorid on kinni ja kõik saavad sellest osa rahvusest sõltumatta. Muslemid elavad siin riigis ja seega oleks loomulik et võtavad omaks siinsed kombed ja pühad, kas nad jõule ka kodus pühitsed või ei see on iga pere enda otsustada.
  Meil on ka üsna mitu väga head tuttavat kes on juudid ja kes on siia riiki elama tulnud. Kodus jõule nad ei pea aga neile saadetakse jõulukaarte ja nemad saadavad jõulude ajal neid ka teistele kohalikkele tuttavatele. Hanukkah kaarte aga saadavad ainult oma juudist tuttavate vahel.

  Siin riigis on poliitiline korreksus läinud juba nii kaugele et mõnes koolis ei ole lubatud Jõulude ajal biibli teemalisi näidendeid esitada juhuks kui see peaks mõnda muslemit solvama.

  Loomulikult ei ole see nüüd maailma lõpp et mu laps meile Happy Diwalit soovis, kuigi see ei tundunud õigena, aga tõsi see on et ega seda kuidagi nagu nii muuta ei saa. Ja kes teab võib olla paari aasta pärast on see meil ametlik püha ja me kõik saame vaba päeva, hurraaaa :)

  ReplyDelete
 6. Olen Alice'ga sama meelt. Me oleme 6nneks suts maad Londonist kaugemal ja meil neid kaarte ei tehtud. Tean, et teemadena on nii laste eel-koolis kui p2ris koolis teiste rahvaste tavasid sees.

  Vaatamata sellele, et k6ik nii multi-kulti on, on sel riigil siiski veel oma riigipyhad olemas.

  Sul peaks kyll mingi s6na6igus olema, kuna maksad neile, nii et v6id vabalt m2rku anda, mis Sa asjast arvad.

  ReplyDelete
 7. Katarina, mind ei häiri see asi nii palju et ma peaksin sellepärast lärmi tõstma. Ma vaid mõtlesin kõva häälega siin blogis oma mõtteid asjast :)
  Selliseid asju ei saa nagu nii enam muuta ja küll ma aastatega ära harjun :) See oli mul lihtsalt esimene kogemus kuna mul ju vanemaid lapsi ei ole.

  ReplyDelete
 8. Kipun samuti Alice arvamust toetama. Samas olen täiesti kindel, et moslemeid jõukukaarte valmistama ei panda ja neid koju ka ei saadeta. Kõik käivad ju kikivarvul,et mitte kuidagi moslemeid solvata või nende usklikke tundeid riivata vms.

  ReplyDelete