Sunday, 2 October 2011

SAAGEM TUTTAVAKS - STONEHENGE

Oi kui mitu korda ma olen tuttavate suust kuulnud lauset et nende sureks sooviks, unistuseks on Inglismaale tulla ja kõigi Londoni peamiste vaatamisväärtustele lisaks ära näha Stonehenge. Kuna me eile taaskord juhtumisi sealt mööda sõitsime siis otsustasin paar pilti autoaknast teha ja teid, kellel veel see soov olemas on, natuke ettevalmistada. 
Nimelt enamusel kellel on see sooviks olnud ja kellel on õnnestunud Stonehenge oma silmaga ära näha on tegelikult üsna pettunud. No linnukese, et kivid nähtud on kirja saadud aga mingit lummavat elamust enamjuhul küll mitte. Seda eel kõige ehk sellepärast et inimesi ei lasta kivide lähedale ja neid saab vaid 9 meetri kauguselt ringikäies imetleda. Loomulikult nendele kel ajaloo ja kividega on suurem suhe on ka see suursündmus aga niisama huvilistele pigem pettumus.
Sama lugu juhtus meiega kes me seal mitu, mitu aastat tagasi esimest korda peatusime et suur maailmaime oma silmaga ära näha ja oma kätega ära katsuda ha ha ha. Olime sel ajal English Heritage liikmed ja meile sissepääs tasuta aga kui nägime et lähedale nagu nii ei saa siis ei hakanud üldse ajja taha turistide massi sisse ronima. Polnud enam seda õiget tunnet. Imetlesime niisama teeäärest ja siis jätkasime oma teekonda Bath-i.
Muideks piletid maksavad täiskasvanutele 7.50 ja lastele 4.50 (perepilet 19.50) seega kui arvestada kui vähe seal tegelikult midagi näha on siis ikka väga kallid piletid.
Samas ma korrutan et kui see tõesti on kellegi eluunistus siis loomulikult võimaluse korral tasub külastamist aga minu soovitus oleks küll et kui te vaid sellepärast Londonist välja sõidate siis parem juba kasutage nii sõidu kui pileti raha millegi parema peale. Londonis on ju nii palju kuulsaid ja vähem kuulsaid kohti mida saab isegi tasuta näha. 
Kui te aga omate autot ja plaanite sinna oma autoga sõita siis ma soovitan teha sellest juba pikem reis ja minna samas ka külastama lähedal olevat linna Salisbury (kuulus oma katedraali poolest) ja juba kaugemal olevat linna nimega Bath (see on võrratu koht).
Ning kui te tõesti olete SUUR Stonehenge fän siis teile teadmiseks et korraldatakse ka nii nimetatud Special Access Visits (ehk siis eripääsmega külastusi) väljaspool lahtioleku aegu ja siis lubatakse tunniks ajaks kivide juurde korraga 26 inimest. Need eripääsmed on väga populaarsed ja tavaliselt juba kuu aega ette väljamüüdud.

5 comments:

 1. Ei olegi Stonhenge'i vaatama läinud just sel põhjusel, mida Sa juba kirjeldasid. Aga kui soov maksu- ja turistidevabasid seisvaid kive näha, peab sõitma Lewise saarele Välis- Hebriididel, kus uhkes üksinduses seisavad Callanish kivid (neid seal kaks paika lähestikku, kuigi piltidele kipub jääma enamasti suurem koht). Samas kandis on ka väga põnev paarituhande aasta vanune "broch".

  ReplyDelete
 2. Meie käisime Stonehenges, küll ühendades selle täpselt Bathi ja Salisburyga, nagu sa ka tabavalt soovitasid :) Me küll ei olnud pettunud, pileti hinna sisse kuulus nimelt ka audiogiid ja kogu see rada ümber kiviringi oli erinevate huvipunktidega tähistatud ja klappidest sai siis juttu juurde kuulata. Meil kulus seal oma tund, oleks niisama läinud kivide juurde, oleks 10miniga minekut läinud. Kumbki meist ei tunne, et oleks mahavisatud raha olnud.

  ReplyDelete
 3. Pagulane, googeldasin kohe soovitatud kohti. Vaga ponevad naevad valja aga no toesti tundub nagu asuksid maailmalopus :)...kuigi see just annaksgi asjale veelgi suurema elamuse ja tunde.
  Yks paev me kindlasti tulema Sotimaad korralikult vallutama, teil on seal ju nii palju imelisi kohti.

  Mann, mul on hea meel et sulle koht suurt elamust pakkus.
  Neid audiogiide pakutakse jah enamuses National Trusti ja English Heritage vaatamisvaartustes AGA kui sa ei oleks osanud inglise keelt voi mond muud pakutavat keelt ning oleksid soitnud VAID ainult selle koha parast Londonist valja siis ma arvan et elamus ei oleks olnud sama aga linnukese oleks kirja saanud kyll :)

  ReplyDelete
 4. Kui tulemas olete, siis küsi julgesti, annan lahkesti soovitusi :)

  ReplyDelete
 5. Pagulane - tana, teen seda kindlasti :)

  ReplyDelete