Thursday, 27 October 2011

MIDA 7 AASTANE LAPS PEAKS TEADMA

Pööningul olevaid kaste koristades leidsin oma vanade töömaterjalide seast väikese kausta kus kirjas mida peaksid erinevas eas olevad lapsed siinsetes koolides õppima ja mida teatud eas teadma ja oskama.
Need andmed on küll vanad (aastast 2000) aga ma ei usu et need palju muutunud oleks või siis et tase madalamaks oleks langenud.

Vaatasin mida siis üks 7 aastane laps peaks juba teadma mõeldes sellele et Eestis lähevad ju lapsed enamuselt 7 aastaselt kooli. Ma ei mäleta palju oma esimesest klassist aga võib olla oskaks keegi kommenteerida kas see ühtiks mingil määral ka Eesti koolide esimese klassi eesmärkidega.
Ma vabandan kui mu tõlge konarlik tundub kuna ma tõesti ei tea kuidas mõnda asja eesti keeles kutsutakse aga arvan et saate kõigesti ilusti aru. Mõned, vaid inglise keelele omased eesmärgid, jätsin siit loetelust välja

MIDA 7 AASTANE LAPS PEAKS OSKAMA
Lugemine
Oskama anda omapoolse arvamuse või idee sellest mida nad lugenud on
Lugema kõva häälega ja arusaama millest on jutus juttu.
Oskama rohkem kui ühel viisis proovima arusaada tundmatust sõnast.

Kirjutamine
Oskama kirjutada jutte alguse, keskosa ja lõpuga
Oskama kasutada kirjutamist erinevaks otstarbeks nagu näiteks nimekirjad ja juhised
Kasutama huvitavat sõnavara mis läheb kokku teemaga
Oskama valida sõnu ja detaile mis huvitaks kuulajat
Oskama kirjutada lauseid kasutades suuri tähti lause alguses ja punkte lause lõpus
Omama head käekirja

Matemaatika
Oskama lugeda ja kirjutada numbreid kuni 100 ja panna neid õigesse järjekorda
Oskama lugeda edasi või tagurpidi ühe või kümne haaval alustades erinevatest numbritest
Oskama öelda has number on paarisnumber või parity
Teadma peast kõike lahutusi ja liitmisi kümne piires (4+6= 10, 10–6=4, 4+2=6 jne)
Teadma kümneseid numbripaare mis moodustavad 100 (30+70=100, 50+50=100 jne)
Oskama korrutada peast 2 ja 10nega

10 comments:

 1. Appi. Meie lastelt küll seda ei nõuta. Isegi lugemisoskus pole kohustuslik aga tuleb kasuks ja üldiselt oskavad 1.klassi õpilased vähemal või suuremal määral lugeda. Liitmist hakkavad nad 1. klassis õppima samuti kirjutavad tähti ja numbreid.
  1. klassi minnes on oluline sotsiaalne valmidus, ta peab teadma enda nime, vanemate nime, kus elab ja ka muudmoodi iseendaga hakkama saama.
  Ühesõnaga suurem osa mis sul nimekirjas on 1.klassi õppekavas, aga nad ei pea seda oskama kooli minnes :)

  ReplyDelete
 2. Ma vaid täpsustan igaks juhuks et Inglismaal on lapsed 7 aastaselt juba 2 aastat koolis käinud nii et see ei ole nõudmine kooli alustamiseks.
  Aga kas näiteks 1 klassi lõpetnud laps oskaks kõike neid asju? Ma üldse ei mäleta kas me 1 klassi lõpus juba kirjutasime nii pikki jutte või ei.

  ReplyDelete
 3. Lugesin uuesti üle. Ei. Minu lapsed pole küll mingeid jutte kirjutanud. Ma ei tea et Johannagi oleks, käib kolmandas klassis. Johannes (2.kl) on teinud vaid ärakirja töövihikust. Seal max 5 lihtlauset. Aga mul lapsed õpivad iseseisvalt ja piinlikkusega pean tunnistama et ma väga detailset pole suutnud nende õppekavasse süveneda. Küsisin üle, Johannes pole omast peast siiani pidanud midagi kirjutama, Johanna on mõned korrad kirjutanud pisikese jutukese.
  Ühesõnaga, ei, siin ei pea oskama kõiki neid asju 1.klassi lõpuks. Vähemalt tavakoolis mitte. Õnneks :) Küll jõuavad.

  ReplyDelete
 4. http://www.taebla.edu.ee/palivere/doc/ainekavad/eestikeel_1-3.pdf

  ReplyDelete
 5. Selge pilt, suured tänud :)

  ReplyDelete
 6. No kui inglise lapsed nii targad ja arenenud oleksid juba 7-aastaselt, mida nad siis ülejäänud aja algkoolis teeksid? See võibolla mõne haridusbürokraadi soovunelm, mitte tegelikkuse kurb pilt. Suur osa lapsi ei oska lugeda ka keskkoolis, lihtsamatest matemaatikatehetest rääkimata.

  ReplyDelete
 7. Probleeme on siinses hariduses/yhiskonnas palju (nagu mujalgi), aga 0elda, et "suur osa" ei oska lugeda ega liita ega lahutada on ikka natuke palju.
  S6ltub sellest, kus koolis lapsed k2ivad ja kes on nende vanemad.
  Ma arvan, et siin meie juures (Londonist veits eemal) on need punktid (Alice'i post) t2iesti asjakohased ja suurel enamusel lastest pole mingeid probleeme.

  ReplyDelete
 8. Ma ei saa aru, pagulane, miks sa kogu ega nii pessimistlik oled..
  Meie laps hakkas viieselt lugema ja nüüd kuueselt oskab ta tõesti enamust siinsest loetelust.. aasta pärast tõenäoliselt kõike.

  Kuigi liiga palju on nõutud siiski.

  ReplyDelete
 9. Ma arvan et pagulane pidas silmas fakti et kuigi Inglismaal algab koolitamine nii varakult ja intensiivselt siis vaatamata sellele on siin suur number lapsi kes ei oska keskoolisgi veel korralikult lugeda ja arvutada... mis on tegelikult ka tosi.
  Jah see oleneb suurelt just alukohast ja vanematest ja ma arvan et koik kes me siin maal elame teame kui palju on siin selliseid perekondi kus haridus puudub nii vanematel kui ka vanavanematel, lastest siis veel raakimatta.

  ReplyDelete
 10. Alice, just seda ma silmas pidasin. Kas tõesti väljendasin end nii segaselt?

  ReplyDelete