Friday, 26 August 2011

REIS SOOME

Me kaalusime mitu korda kas minna üldse Soome või mitte. Pete tahtis midagi natuke rohkemat kui vaid Eesti sest Eestis on ta juba mitu, mitu korda käinud ning kuna Rootsi oleks liiga palju päevi ära võtnus siis otsustasime Soome kasuks. Õigemini siis Muumimaa kasuks kuna ega Soomes vist peale lõbustuspargi kuhugi mujale põnevasse kohta polegi mina (kui ei ole just kedagi tuttavat kelle juures kuskil järvekaldal suvitada :). Nii et võtsimegi siis selle reisu ette. Pakkisime kotid autosse ja võtsime vanaema kamppa ning alustasime reisu kella 11.00-se laevaga. Me oleks Soome poolel rohkem aega võitnud kui me oleksime kella 7se laevaga läinud aga kuna meil oli ju kell veel Inglise ajas ja 2 tundi taga siis me kohe kuidagi ei oleks suutnud hommikul kell 3 end teele seada.


Laevas võtsime kohad sisse lastemängunurga juures et Greta saaks teiste lastega mängida. Inglismaal ma vabatahtlikult küll ei sooviks kahte tundi kisavate laste juures veeta aga Eesti lapsed on lausa erakordselt vaikse olemisega nii et ma oleksin vabalt võinud seal isegi magada. Ainuke asi mis silma paistis oli see kui näljased sealsed lapsed olid. Eriti jäid silma umbes 2 aastased kaksikud kes kätt ette sirutades minu käest kommi hakkasid küsima kohe kui nägid mind ranitsa lukku kallale minemas. Noh kommi mul loomulikult ei olnud nii et minu käest nad ei saanud midagi küll aga õnnestus neil teiste kaasreisijate käest nii küpsiseid ja kommi lunida kui ka salaja nende jooke juua. Huvitav oli see et ema ise oli seal lähedal aga kas siis ei näinud või ei tahtnud näha seda kuidas nende lapsed kerjasid. Iga kord kui nad minu juurde jälle süüa nuruma tulid saatsin ma nad oma ema käest seda küsima, mida nad siis ka tegid kuid tulemusteta. Ühe teise poisi pidi ema üldse mänguväljakult ära viima kuna see hakkas nii kõvasti nutma kui ema ei lubanud tal meie arbuusi tükke vaadata ja suured lapsed imetlesid salamisi Pete lõheleiba. Ma juba vahepeal mõtlesin et seal ei tohigi süüa aga samas sõid ka teised vanemad ja seal oli söömiseks lauad väljas nii et midagi keelatut me ei teinud.
Greta suureks elamuseks laeval oli kehamaaling. Lastenurgas oli spetsiaalselt üks tädike kes kõikidele lastele tasuta maalinguid käte peale joonistas. Greta valis endale ise hiirekese kuju ja oraanzi värvi välja ja peale seda keeldus 2 päeva vanni minemast.

Kui me kella 13.00 ajal Helsingisse jõudsime alustasime kohe sõitu (või õigemine kella 13.30 ajal) Naantalisse mis Helsingist nii umbes 2.5 tunni kaugusel oli. Ilm oli päiksepaisteline ja teed tühjad ja head. Sinna poole sõites jäi silma 4 asja: järved, kivised kaljurahnud, kasemetsad ja põdra hoiatusmärgid,neid viimaseid oli siis tõesti pea iga kilomeetri tagant.
Naantali poole lähenedes ilmusid taevasse tumedad vihmapilved ja ei länud kaua kui hakkas kallama tugevat vihma. Me ei lasknud ennast sellest heidutada ja jäime positiivseteks kuigi kell hakkas lähenema juba 4le ja Muumimaa oli avatud vaid 18.00.
Viskasime kotid ruttu oma ööbimis kohta, millest ma eraldi postituse teen kuna see on seda igati väärt, ning suundusime Muumi saare poole (ka sellest eraldi postitus).
Naantali ise on väike aga hästi tuntud koht (vähemalt Soomlaste endi seas). Väike vanalinn on imetlusväärselt ilus kuigi meil ei olnud aeg sellega palju lähemalt tutvuda. Seal on palju kirikuid, muuseume, galeriisi, restorane ja hotelle ning ööbimiskohti. Seal asub ka Soome presidendi suveresident mida saab teatud päevadel külastada. Meie käisie seal 16 augustil kui soome lapsed olid juba kooli läinud seega oli linnake üsna vaikne ja tühi, ning eks sellele aitas ka vihm kaasa. 


Järgmisel hommikul aga oli päike väljas mis andis kohale ilusa läike. Kuna me pidime õhtul kella 4 tagasi Helsingis olema ja ma tahtsin veel poodidest Gretale vihmapükse osta (lootes et ehk on Soomes suurem valik ja parem hind kui Eestis) siis lahkusime juba varakult. Tagantjärele vaadatuna oleksime võinud vabalt veel tunnikese linnas ringi jalutada kuna meil jäi palju aega üle aga noh eks me siis järgmine kord ole targemad.Laevareis tagasi läks sama valutult kui Soome sõidu ajalgi ning kuna istusime jälle lastenurgas siis oli  Gretal rõõmu palju. Me Petega ei suuda ikka ära imestada kuidas üks nii suur, raske ja võimas asi nagu see laev suudab vee peal püsida.
Gretal vedas jälle kuna kohal oli see sama tädike kes maalinguid tegi ja Greta sai ka teise käe peale endale kassi pildi mida ta siis kõikidele pärast uhkelt näitas ning ütles et ei tohi katsuda kuna see on märg...ka kaks tundi hiljem.
Pete oli Soome reisiga väga rahul (no mina ikka ka aga ma olen ju Soomes pea 2 aastat elanud nii et mingit suurt üllatust see endaga kaasa ei toonud ning vanaemale ma arvan meeldis samuti) ja ma arvan et me läheme sinna võib olla järgmisel aastal uuesti. Helsingis olen ma Petega varem korra käinud aga see oli küll väga igav reis ja me tulime isegi varajasema laevaga koju kuna meil ei olnud seal palju midagi teha või näha.
Mis meid aga väga imestama pani oli see kui kallid on Soomes hinnad. Tavaline väike pudel mullivett maksis poes 1.70 eurot ja see oli kõige odavam. Ma ostsin paar väikest asja nagu õuna, tunakala karbi ja natuke küpsist ja veel nipet näpet ning mu arve oli 20 eurot. Ma ei tea palju see siis veel maksma läheks kui ma peaksin kogu perele süüa ostma.
Riiete poodides käisime natuke aga peale seda kui ma nägin kui kallid on juba toidupoodides olevate riiete hinnad siis ma matsin plaani Gretale sealt vihmavarustuse osta. Ning kui koledad olid veel need kallid riided. Küll aga ostsin ma talle paari talve(lume)saapaid mis ka oma 23 eurot maksid aga noh neid meil siit nii kergesti ja odavalt nagu nii ei leia seega olin sunnitud ostma. Kuna elektri ja gaasi hinnad tõusevad taevani siis võib arvata et kindlasti tuleb kõigi inimeste nuhtluseks jälle külm ja lumine talv seega varustus peab olemas olema.
Restoranis me seal ei käinud kuna tahtlikult üürisime elamise koos köögiga aga me vaatasime möödaminnes paari restorani hindasid ja meil jäi suu täitsa lahti. Steak (loomaliha filee), mis tavaliselt ongi üks kallimaid roogasid restorani menüüs,maksis seal 28 ja 32 eurot!!!!! Uskumatu, ning tegu ei olnud üldse mingi kõrgema klassi restoraniga. Meie restoranides on hind tavaliselt 16 naela ringis (mis on juba isegi kallis) nii et kaks korda kallim. Soomes küll ei saaks endale lubada kuus paar korda väljas söömas käimist.
Nüüd kui Eestis on ka eurod kasutusel tundus mulle et ka seal on hinnad kallid. Võib olla olid ka enne aga kui sa Inglise naelte eest saad posu sajaseid tagasi siis tundus et raha oli palju ja asjad odavad nüüd aga kadus raha kogu aeg käest.
Meil siin Inglismaal ei saa ikka kurta kuna korralike asju saab ikka väga odava raha eest. Samas aga näitab see kui palju me siin maal raiskame loodust ostes endale odavalt igasugu pudi padi ja kui midagi natuke katki läheb siis kohe jälle uus ning raiskame ja raiskame nii raha kui loodust. Kui ikka asjad oleksid kallimad siis mõtleks mitu korda kas osta või mitte ja ostetud asjad oleks palju rohkem hinnas kui see odav kraam mis me kodudesse lademetesse koguneb.


6 comments:

 1. Vot nüüd ma saan ka öelda et ma olen seal käinud:) Mulle ka Naantali väga meeldis.

  ReplyDelete
 2. Kas lastega või üksi ja kas Muumimaal ka?

  ReplyDelete
 3. Käisime lastega. Siis oli neid veel 3 :) Käisime Muumimaal ka. Sõitsime laevalt otse Naantalisse, õhtul jalutasime seal ja ööbisime kämpingus. Hommikul läksime Muumimaale, õhtul sõitsime Serena veepargi lähedale mingisse kämpingusse, järgmisel päeval olime Serenas ja õhtul Tallinnasse tagasi.See oli vist 3 aastat tagasi.

  ReplyDelete
 4. Pole Soomes juba aastaid käinud, kuid "kallis" maa on ta mu jaoks alati olnud. Samas sinnakolinud eestlased mitmetes foorumites hõikavad kui odav Soome võrreldes Eestiga olevat.

  ReplyDelete
 5. oi,oi, kui ilus too teine pilt on!!!

  ReplyDelete
 6. Näed, käisite ikkagi ära. Tublid! Meie läksime sama laevaga ja ka meil hakkas pärastlõunal Muumimaal sadama. Aga selleks ajaks oli meil juba kõik nähtud ka.
  Väga tore!

  ReplyDelete