Thursday, 7 July 2011

RUKKILILLELINE NÄDALALÕPP

Kui me Gretaga balleti tundi läheme kõnnime me alati ühest armsast lillepoest mööda.  Kevadel ostsime sealt pea iga nädal kas hüatsinte või nartsissi potikesi mis maksid kuskil 1.50 või 2 naela. Nüüd kui poest mööda läheme tahab Greta alati sealt lilli osta. Ma tihti luban ka kuna esiteks mulle meeldivad lilled ja teiseks seal on müügil palju odavaid väikeseid potikesi mida saab pärast aeda istutada. Eelmisel nädalal aga oli väga kuum ilm ja seega ütlesin Gretale et seekord me jätame lille ostmise vahele, et lilledele ei meeldi kuumas olla. Peale tantsutundi proovis Greta uuesti oma õnne ja ma juba hakkasin ei ütlema kui silma jäi ämber rukkililledega. LOOMULIKULT PIDIN ma sealt ämbrist endale kimbu kaasa ostma...
Päev hiljem avastasin et Eestis algas ju laulu ja tantsupidu ning otsisin internetist ruttu Eesti TV otsesaadete lehe välja. Vaatasin kogu reedese päeva avamise ära. Mul vaasis oleva lillekimbu sarnaseid rukkilille kimpe jagati ohtralt nii heliloojatele kui ka dirigentidele. Killuke Eestit meie kodus tänu Gretale.
Laupäeval vaatasin tantsupidu. Kuna ma juba teadsin et väikesed lapsed tantsivad Kalli Kalli tantsu mille lõpus nad mõmmi kuju platsile moodustavad siis kohe kui see laul-tants algas kutsusin Gretat vaatama. Tema kui vana tantsulõvi läks tantsimist nähes kohe põlema ning haaras Petel kätest kinni et ekraanil olevat tantsu järgi teha. Järgnevaid tantse jälgis veel vähemalt 20 min enne kui isu täis sai.
Pühapäeval käisime hommikul väljas seega laulupidu ma algusest peale ei näinud. Alustasin vaatamist poistekooridest alates ning pidasin vastu peaaegu lõpuni. Noh see lõpp oli ju see kõige tähtsam osa laulupeost ja oi kui kuri ma olin kui just lõpu laulude ajal hakkas otseülekanne juksima ja mõne aja pärast lõpetas üldse näitamise ära. Nii jäigi see lõpp vaatamatta ja kuigi seda saab internetist ka kordusena uuesti vaadata siis edasi kerimine ei tööta seal nii hästi ning kogu 4 tundi algusest peale uuesti vaadata mul ka ei ole isu.
Mis aga laulmisse puutub siis ma olen ikka küll üks korralik väliseestlane kes ei saa ühtegi laulu ilma pisarateta kuulata. 
Täitsa võimatu kui isamaaline ma olen...vähemalt laulu ja tantsupeo poole pealt küll.
Ma ei tea kas Gretal õnnestuks kunagi selle suure laulukaare all laulda või tantsupeol tantsija olla aga rahvariided muretsen ma talle kindlasti. Mul on juba isegi õmblejale tellimus 2 aastat varem sisse antud nii et kui Greta on 4ne saab ta oma garderoobi ühe korraliku eesti kleidi (olen kade :)

5 comments:

 1. kirjutan alla, kahe käega!!!
  Ja mis pisarapoetamisse puutub, siis mina tihun ka ABSOLUUTSELT iga kord, kui sellise rahvalikuma lauluviisi keegi kuskil üles vötab. Nutan siis, kui Tätte kontserdil purje laulu lauldakse, kui Tönis Koitu vannub, kui Metsatöll "Tuulepealse Maa" tunnusmeloodiat paneb...
  Ja rukkililli ostaks pangetäie!

  ReplyDelete
 2. See oli tõesti võimas. Pisarateta ei saa minagi ...

  ReplyDelete
 3. Selle laulupeo parimad ja läbimõeldumad osad olid algus ja lõpp ehk mudilaskoorid (v.a viimane laul, mis kahjuks nässu läks, kuna dirigent võttis liiga aeglase tempo ja lapsed ei kuulnud laval saateansamblit) ja siis taas alates segakooridest. Kõige igavam repertuaar oli lastekooridel, neist oli mul lausa kahju, sajas teismelised tüdrukud laulmas järjest laule, mis neile ealiste iseärasuste tõttu pigem vastumeelt olid.

  Kui sa Gretale päris rahvariideid tahad, siis tasub muidugi põhjalikumalt läbi mõelda, ja teha täpselt sinu Eesti-juurte ainetel, mitte niisama "vormilt rahvuslikku" komplekti. Viimane on muidugi lihtsam, kiirem ja ilmselt odavam ka.

  Muide, minu Karksi-Halliste neiu riided, mille vastu sul huvi tekkis ja mida ma nüüdseks juba mitu komplekti olen valmis teinud, saab võrreldes paljude teiste kihelkondade riietega üsna väikese vaevaga ja soodsalt, eriti kui seelik teha villase asemel linasest ja kõladega kootud pook seeliku servas asendada sobiva poepaelaga, sest villane kõlapook ei jäänud linase peal üldse hästi hoidma. Kuna sa ei pea nende riietega minema rahvakultuuri eksamile, siis 99% inimestest vahet ei märkagi. Hetkel on mul järkekorras ainult kaks ja pool komplekti :)

  Vöösid ma (veel) ei koo, nii et osta endale sel suvel alustuseks vöö, need maksavad Eestis 50 euro ringis.

  ReplyDelete
 4. Lagrits, tead mul tegelikult ongi tahtis et Greta rahvariietus oleks selline mis rahvuslik aga samas et saaks ka siin kanda ilma et imelik oleks. Noh ma motlen et ega Inglismaal ikka paris rahvariieteid niisama selga ei pane. Natuke kahju oleks ka lihtsalt rahvariide komplekti eest suurt summat valja maksta ja siis seda korra kanda (kui sedagi) ja ongi juba vaike ning parast lihtsalt Greta toas seina peal eksponeerida.

  Ega ma vaga tapselt ei naegi sealt pildi pealt millised need 'sinu' laste riided olid aga paistsid just sellised mida ma silmaspean...noh voib olla moningase muutusega aga praegu vaga raske oelda kuna kes teab milline Greta 4- 5 aastaselt valja naeb.
  Vahemalt on mul vaga hea meel et sa nii lahkelt ennast omblejaks ja noustajaks pakkusid :)

  Muideks mul ju endal olid ka kooliajal muhu toonides rahvariided kui laulupeol laulmas kaisin aga ma ei tea kuju see seelik parast jai - vist pidin omblejale tagasi andma.
  Teine mote mida ma voib olla yks paev sooviks teha oleks see et naiteks laenutada rahvariided ja teha yks pere pilt - kuigi ma ei tea kas see oleks synnis inglise mees eesti talupoja riietesse panna.

  PS. nagin ikka laulupeo lopu ka ara kuna onneks on ETV lehele pandud laulupidu nyys mitme osana nii et ei pea kogu 4 tundi korraga vaatama.

  ReplyDelete
 5. Meil on päris rahvariided ja rahvuslikud riided. Ei pane jah neid päris riideid eriti selga. Koolis jõulupeol käis ja ühel Eestlaste peol. Ilus linane rahvusliku mustriga kleit näiteks on teine teema. Seda saab siin ikka tihti kanda.

  ReplyDelete