Friday, 28 January 2011

VIISAKUSEST

Lugesin mõni aeg tagasi Postimehest ühte artiklit kus keegi vanemat sorti naine kiitis kui viisaka käitumisega on inimesed Inglismaal. Eriti tunnetas ta seda kui tuli tagasi Eestisse kus inimesed isegi otsa joostes teist nägugi ei teinud. 
Nagu selliste artiklitega ikka sai see palju kommentaare vormis et ei ole need inglased midagi nii viisakad, et kogu selle näilise viisakuse taga on tegelikult ükskõiksus ja et ma olen parema meelega mats kui et hakkan teesklema. Inimesed ehk naeratavad küll ja küsivad et kuidas läheb aga tegelikult on neil täiesti üks puha kas sul on onu surnud või laps haige jne. 
Kahjuks ei ole mul siia panna selle artikli linki et te ise saaksite neid kommentaare lugeda.


Mina ei tea kuidas teised aga mina pigem võtaksin selle pealiskaudse viisakuse kui selle kui keegi minuga matslikult käitub. Ma rõõmuga ise vabandan kui keegi mulle kogematta jala peale astub kuigi see tundub kui et ma vabandaks et mu jalg teise inimese jala alla jäi. Pigem nii kuna see jätab mulle parema tunde kui see et ma selle pealeastuja peale vihaseks saaks või teda selle eest noomiksin ja pärast negatiivsete emotsioonidega oma päeva jätkaks (ja võib olla kogematta suurest vihast veel ise kellegile märkamatta jala peale astun). See ise vabandamine toob endaga kaasa ka automaatselt selle et astuja ise vabandab tihti ka siis kui tal seda ehk kõige pealt plaanis ei oleks olnud. 
Nii et selle asemel et üks teise peale häält tõstaks või siis kannatajaks jääda ja vihaseid emotsioone endale tänavalt koguda toob selline 'võlts' viisakus enamjaolt hoopis rohkem positiivseid elamusi kui näiteks moment kui mitte midagi ei oleksgi juhtunud.


Ma ise näen ja tunnetan seda samuti kui Eestis käin. Paljudel inimestel on kui silmaklapid peas mis näitavad vaid nende enda ees olevat piirkonda. Mõned kas või astuvad väikesele lapsele peale kui vaid saaks sinna kuhu vaja. Lennujaama check in järjekord on teine näide kus tihti on näha kui jäärapäised mõned võivad olla ja kui ruttu kaunist inimesest võib saada ootamatult metsik kiskja.


Tihti tunnetan ma seda eestlaslikku 'mitte teise lähedal inimese olemas olu' sündroomi oma emaga siin ringi käies. OK, mu ema on küll viimane inimene kes matslikult käituks aga tal ei ole ka sees seda automaatset 'vabandust' mis  teiste inglaste seas võib ebaviisakana tunduda (tegelikult on ta iga siin olekuga juba üsna hästi välja treenitud nii et kurta ei saa).


Teine koht kus inglased väga viisakad on, mis kohe kindlasti ei ole võlts, on LIIKLUS (Jutt ei käi nii palju Londoni sisese liikluse kohta ja piirkondade kohta kus teiste maade rahvastikuesindajad enamjaolt ülekaalus). Autojuhuid on väga viisakad nii kaasliiklejate kui ka jalakäijate suhtes. On täiesti tavaline et autod lasevad jalakäijaid üle teen nii seal kus on zebra ülekäigurada kui ka seal kus seda ei ole. Teed antakse teistele autodele kas esitulesi vilgutades või mõnikord ka signaali andes, ette lastud auto tänab siis kindlasti tagasi näiteks korraks avariitulesid peale pannes (mis siis taga olevale autole on hästi näha) või lihtsalt käega viibates.


Kuidas saab selline käitumine olla võlts!?


Eriti südantsoojendav on see kui ma näiteks lasen bussil peatusest tagasi teele tulla ja siis bussijuht tänab mind oma tulesid vilgutades. Et selline suur buss kellel on nagu nii õigus sealt eelisjärjekorras sõitma hakata viitsib vaevaks võtta ja mind väikest autot tänama hakkata. 


Kõige imelikum võib veel see eestlastele tunduda et tihti on ka nii et kui keegi laseb sind ette ja sina neid tänad siis tänavad nemad sind omakorda veel ka omakorda tagasi - nii et tänan et mind tänasid.
Muideks mõned inglased kes on just kedagi tänanud võivad täitsa solvuda kui neid omakorda veel tagasi ei tänata (eile just kuulsin raadiost).


Ja nii ongi meil siin täiesti normaalne et meie veel mitte isegi 2ne laps oskab juba ülekäigurajal olles seisma jäänud autosi käega viibates tänada ja neile rõõmu valmistada. 
Ma ise teen ka seda sama ja samas alati mõtlen et ma tänan neid autosid et nad mind ülekäigu rajal surnuks ei sõida nagu tihti Eestis juhtuda võib.


Mind teeb küll selline viisakus väga rõõmsaks ja toob naeratuse suule ja mina ei saa aru  kuidas saab keegi väita et ta pigem on aus ja matslik kui 'võlts' ja viisakas.

15 comments:

 1. Olen sinuga suures osas nõus. Liikluse viisakus sõltub aga minu meelest paljustki, kuskandis Inglismaal olla. Ma ise elan Canterburys ja seal on küll liiklus megaviisakas. Londonis (vähemalt Ida-Londonis ja kesklinnas) ei ole viisakust minu meelest küll rohkem, kui Eestis. Pigem veel vähem! Kehtib tugevama õigus, keegi sind vahele lasta ei taha, üle tee minnes ma pole veel näinud, et auto oleks aeglustanud! Sul laps käekõrval, äkki see ka teeb asja paremaks. Ma signaaliga tänajaid ei ole kohanud (aga tänu sinule oskan nüüd tähele panna, et nad ei solvuks:)), küll aga käeviipega ja tuledega. Aga viisakus on siin tõesti siiras ja selline tore tänamiskomme teeb tõesti tuju heaks. Ann

  ReplyDelete
 2. Tead ma tapsustan natuke. Ma laksin vist natuke liiga signaali lainele (kuigi signaal on toesti yks harvem kasutus viis siin viisakuse puhul). Tanamine kaib ikka enamjaolt tuledega.
  Hea et tahelepanu juhtisid eri kohtade kohta Inglismaal kuna jah kui meie naiteks Londonisse sisse soidame, kus liiklus on tihe ja rahvast palju siis ega seal jah keegi eriliselt viisakas ei ole vaid ikka kes ees see mees ja sama ka meiega.
  Samuti ma arvan et linnaosades mis on multicultural seal on ka see liikluse kultuur teine kuna inimesd ka teise tagapohjaga ja kultuuriga.

  ReplyDelete
 3. Olen nous. Eestis tihti ettetulev mentaliteet, et "mina sind ei tunne, seega sulle ei naerata, ega otsa ei vaata" on nii kurnav... elu on palju ilusam kui teiste vastu kena oled :)

  ReplyDelete
 4. Soomeski on inimesi igasuguseid. Osad juhid kiidavad kas tulede või käega, kui neid ette lased, osa aga sõidavad peaaegu et külge, kui sul pole suurt võimalus neid kolmnurga tagant peateele päästa. Vahel ongi tunne, et ehk see kolmnurk on hoopis peatee märk :)
  On kena kui jalakäiad käega viibates tänavad ja seda teen ka ise jala liigeldes.
  Eestis liigeldes on üle tee lastud ilusti, kuigi jah, ega enne autoteele ei julge astuda, kui auto täielikult sebra ette seisma on jäänud.
  Väike heategu päevas teeb kogu päevast parema.

  ReplyDelete
 5. Mina olen isiklikult näinud et buss tänas tuledega meid kui lasime tal peatusest välja keerata, millele tal oli ju ka seaduse järgi õigus. Ja seda Tallinna linnas. Aga eks siin ole samuti kui Inglismaal et suuremates linnades nii ja väikestes kohtades teist moodi. Aga inimesi on ju ka erinevaid. Olen selle külaeluga juba nii harjunud et Tallinnasse küll ei tõmba :)
  Mina olen küll viisakas ja pigem naeratan kõigile kui käin mossis näoga ringi :)

  ReplyDelete
 6. Kersti ma arvan siiski et kui sa siia tuleksid siis sa naeksid seda vahet palju rohkem. Loomulikult on viisakaid inimesi palju ka Eestis aga ma raagin just sellisest yldmuljest nii liikluses kui ka lihtsalt inimeste seas. Ma ei ole meie Eesti oleku ajal veel kordagi nainud liigeldes tanaval sellist liiklus viisakust kui siin....ja muideks Tallinn on meie moistes alev :)

  ReplyDelete
 7. Kusjuures terve see autojutt oli minule nii äratuntav - just eestist!!! Mina räägin siis lõuna-eesti liikluskultuurist, päälinnast ei tea ma midagi. Täpselt samamoodi tänamine, ettelaskmine jne käib ka Lõuna-eestis. Samamoodi ikka vabandatakse kui midagi kogemata juhtub poes või tänaval. Mokaotsast, aga siiski - häbelikud ju :) (mitte kõik eestlased).

  Just oli Ita-Est foorumis juttu, kuidas eestlased sõidavad nagu teod ja liiklus venib jalakäijate tõttu, kes üksipulgi sebrale longivad.
  Peale kuu aega eestis olemist, istusin Milano lennujaamas autorooli ning korraga oli liiklus KIIRE. Kiiruspiirang oli 70km/h aga see tähendab Itaalias, et sa pead vähemalt 80ga sõita, muidu saad signaale. Ja saingi - esimese poole tunni jooksul 3 korda signaalitati, mille peale manuel kostis: "mis sa ei oska enam sõita vä?" :D
  Signaalitamine on itaalias väga....negatiivne ja solvav. Kindlasti käivad ka sinna juurde zestid, aga ma ei vaadanud peeglisse :) lol

  Tegelikult pole nad midagi nii matsid seal eestimaal ka (võibolla tln-s?), ma ei märka suuri erinevusi. Okei, Eestis ei tule suvaline inimene kusagil suvalises poes või tänaval minu juurde ja ei teata kõva häälega: "Oi kui ilus laps sul on! mis ta nimi on? vana ta on? tead, minul on ka lapselaps...jne" , mis Itaalias on päris tavaline :) eriti väikeses linnas.

  Täpsustamiseks veel, et mina räägin Eesti väikelinnast ja Itaalia väikelinnast :)

  ReplyDelete
 8. Aga käega ma ikka ei täna, kui üle sebra lastakse. Pole harjunud.
  Minu arvates on see siin itaalias natuke solvav jalakäija suhtes, umbes et: "aitäh autojuht, et sa peatusid, kuigi tundus, et sa ei peatagi, missest et ma juba ülekäigurajal olin ja tundus, et sa kohe-kohe sõidad nii minule kui ka mu lapsele otsa"

  Ma tahaks siinkohal tsiteerida ühte raamatut aga mul pole seda hetkel kodus. Aga see on väga hea lõik :) Tegelikult terve essee, kuidas ühes inglismaa linnas taheti linnasisest liiklust aeglustada (igasuguste vahvate trikkidega :D ). See oli vist "The Idler"-i 40.das väljaandes. Kohe, kui raamatu tagasi saan, kirjutan sealt ühe lõigu blogisse.

  ReplyDelete
 9. Liiklusviisakus oleneb, suures linnas sõitjad närvilisemad ja jalakäijaid rohkem. Briti jalakäijad tormavad suvalises kohas üle tee, ime, et neid nii vähe auto alla jääb! Ei lasta neid niisama viisakusest üle tee midagi, ega muidu poleks enamik jalakäijate ülekäigurajad valgusfooridega varustatud. Šotimaal tavalist sebrat peaaegu ei näegi. Ikka oota terve igavik rohelist tuld. Väiksemas kohas on elu aeglasem ja liiklusviisakuse jaoks aega rohkem.
  Minu meelest on USA autojuhid (vähemalt läänepoolsetes osariikides)viisakad, jäävad kaugelt seisma, kui näevad, et ülekäiguraja servas või niisama üle tee minemist ootad. Tagasi UK-sse tulles on juhtunud, et jää või auto alla, sest harjunud sellega, et autojuht laseb su üle. Soomes olid ka vanasti sellised juhid, nüüd võibolla rahvaste rändamise ajal kombed muutunud.
  Jutt sai vähe segane, aga ma isiklikult ei ole eestlastest nii halval harjumusel. Asi paraneb ja viimasel isamaal käigul ei saanudki enam uksega vastu vahtimist :)

  ReplyDelete
 10. Ja, ja, Itaalia liiklus ja sobralikkus on taiesti omaette teema :)
  Mu itaalasest sobranna elas siin paar aastat ja kui ma temaga autos kaasas soitsin siis olin kui Itaalias (yhest reast teise hyppamine, signaalitamine katega vehkimine - nagu tsirkus).

  Ameerikast ma ka ei tea midagi kuna pole seal ise kainud.

  Ma kirjutasin vaid selle artukli pohjal ja selle pohjal kuidas naiteks Pete ( kui polisinglane) siin soidab ja kaitub, kuidas mina olen siin soitma ja kaituma oppinud ja kuidas me naeme suurt erinevust kui me Eestis kaime. Mina Eestis autoga ise yldse ei julge soita, istun vaid korval pingil ja palvetan et avariid ei tule. Eriti veel siis kui kuskil maantee keegi hakkab sinust ette soitma yherealisel teel kui vastasoitev auto on vaid paari meetri kaugusel.

  Loomulikult on Eestis lahkeid ja viisakaid inimesi ja loota voib et pigem rohkem kui vahem. Vaiksed kylad ei tule arvesse kuna nende elanikond on kui yks suur pere ja loomulikult on seal ka kaitumine teistsugune.

  Vordlus kaib ehk rohkem Tallinnaga MIS EI OLE MEIE MOISTES SUURLINN ja meie ise ei ela ka kylas kus liiklus vaike ja inimesed aeglased (elame Londoni aarelinnas).
  Londoni ise on aga kui eraldi maa kuna seal elab yle 7 MILJONI inimese pluss nendele lisaks veel miljoneid turiste. Loomulikult on seal voimatu sama liiklus viisakust pidada kui teistes linnades voi maa kohtades. Jooksen ise ka tihti Londonis punase tulega yle tee kui auto just paari sammu juures ei ole kuna mul ei ole aega seal passida ja inimmassi sees rohelist tuld oodata ja kui autojuht ei hakka ma laskma neid tanavale tilkuvaid voi jooksvaid inimesi vabatahtlikult yle.


  Yldine viisakus aga jaab viisakuseks ja mina ei ole ainus inimene kes selle yle kurdab et Eestis tuleb seda ebaviisakust ikka ysna tihti ette. Eriti jaab see silma poodides ja kohvikutes ja isegi niisama tanaval. Sobralik naeratus kellegi voora poolt tanaval on ikka veel ysna haruldane asi kuigi mitte enam nii hull kui aastaid tagasi....ja ok osa sellest on ka ehk eestlase kinnise iseloomujoon.
  Ma arvan et seda pidas ka see naine kellest artiklis juttu oli silmas. See yldine atmosfaar ja see viisakusest tulevnev positiivsus.

  Liikluse suhtes ei ole mul vaja ka siin ennast oigustada kuna see on eestlastele endilegi hasti teada et liiklusonnetuste arv eestis on ikka KOHUTAVALT suur ja enamuselt just selleparast et puuduvad korralikud liiklusekombed

  Nii et ma olen vaga rahul siinse maa viisakusega et see ei ole nii pealetukkiv kui Itaalias ja mitte nii markamatu kui Eestis vaid just sellises meeldivas ja positiivses koguses mis toob naeratuse naole.

  ReplyDelete
 11. Ning veel
  Mina ei olegi oelnud et eestlased on matsid, seda ytlesid kommenteerijad ise et nad on pigem matsid kui teesklevad viisakust!

  ReplyDelete
 12. Paistab, et see "alev" on sulle ikka päris vastukarva...
  Väga kurb!

  ReplyDelete
 13. Anonyymsele,
  Mitte yldsegi, ma vaid andsin oma poolse ylevaate sellele Eesti lehes olevale artiklile ja toin naiteks et kui ehk tanavapildis on kommenteerijatel tunne et see viisakus siin on volts siis liikluses on ju see sama viisakus naha ja selgelt seal see volts ei ole.

  Ma arvan et paljud inimesed ei ole ise Inglismaal kyllaldaselt voi mitte kordagi kainud et seda vahet naha (voi siis vaid Londonis turistikohtades) voi yldse olla padevad kommenteerima.

  Ma ei tea kuidas siit saab valja lugeda et 'alev' mulle NII hirmsasti vastukarva on aga jah ma mulle meeldib rohkem kui inimesed on viisakad ja sobralikud kui mornid ja kurjad.

  ReplyDelete
 14. On kyll siin viisakam jah. Kuigi Eestis hakkab ka asi paranema.

  ReplyDelete
 15. T2itsa n6us.

  R22kimata Eestist oli minu suur viisakuse ja selle puudumise m2rkamise kogemus kui kunagi USAst (kus k6ik on megaviisakad) lendasin tagasi Frankfurdi kaudu, kus lennujaamas sai ribide vahele nii ei aitas ja vabanduste arv kordades v2iksem kui Ameerikas. Inglismaa on USAst j2rgmine, siis ilmselt Mandri-Euroopa eri riigid ja siis j6uab j2rg ka Eestisse.

  ReplyDelete