Tuesday, 25 January 2011

TOY STORY

All olev jutt ja pildid on detsembri kuust. Nagu ma juba mainisin siis Greta iseseisevmäng tegi suure hüppe alatest 21 kuust. Ta küll mängis palju omaette või meiega koos ka enne seda aga mitte nii pikalt ja nii sisutihedalt kui nüüd.


Need väikesed autod koos inimestega olid ta suured lemmikud. Nendega ta sõitis mööda tuba ringi ja inimesed rääkisid omavahel. Tihti oli sündmuseks et kaks inimest sõitsid autoga ja üks kukkus autost välja ja hakkas nutma. Olenevalt siis tujust tuli kas politsei ja päästis väljakukkunud inimese või tuli keegi teine ja rääkis midagi (enamalt beebi keeles) ja siis paar musi ja kallistused.
  
Praegu mängitakse nendega ka aga mitte hetkel nii tihedalt.
Teiseks suureks lemmikuks on tal Eestist ostetud puust loomad. Jõulude ajal tuli jõulukaunistustega välja ka põhjapõdrad (või nii sama põdrad) ja neile pakuti siis nii kooki kui jooki ja jooksutati neid niisama mööda metsa ringi.

AGA KÕIGE, KÕIGE lemmikum mäng (ka praegu) on tal selline 'farmi' mäng mis käib aknalaua peal lillepottide vahel nende sama puuloomakestega. Ma küll tegelikult ei tea kas tegu on mingi farmiga aga ma lihtsalt kutsun seda nii kuna see tõesti näeb välja nagu üks suur õue mäng. Piltidelt ei ole näha aga tavaliselt ronivad need väikesed lambad alati lillepottidesse ja püherdavad mulla sees ja siis on seda mulda kõik kohad täis. Ühel väiksel lambal on kootud vest seljas ja müts peas ja tihti ma kuulen kuidas ta mängu sees hüüab 'Oh, no, hat, hat...hereyougo' või siis tuleb ta minu juurde ja kurdab et 'müts gone'.
Mütsi kaotamise lisaks traavivad need loomad ringi lillepottide vahel ja tihti nokivad lillelehti. Kui see väike lill mille lehed eriti nopitavad olid juba poolenisti loomade söödaks oli läinud tõstsin ma poti lihtsalt akna pealt ära kuna see jutt et lill haiget saab või et nii teha ei tohi ei aidanud midagi, loomad on loomad ja lille hävitamine jätkus. Mulla laialiveo koha pealt panen praegu lihtsalt silmad kinni ja käin aeg ajalt nii akna all olevat sohvat, patju, põrandat kui ka last ennast tolmuimejaga imemas. Aeg ajalt ma siiski kontrollin et ta mu lillepotte aknalaua pealt alla ei proovi potsatada kuna viimasel ajal on tal selline teema käsil kus üks padi (vahel suur, vahel väike olenevalt mis esimesena kätte satub) pottide vahele surutakse ja loomad siis kas selle all või peal või ümber vaatavad. Hullematel juhtudel satub ka hiigel suur Peppa sinna istuma aga siis ma küll röögatan kõva häälega ja konfiskeerin nii padja kui ka põrssa.


Kogematta avastas Greta enda jaoks Playmobile kujukesed. Mul oli tema toas kapi peal 3 väikest karpi playmobili mehikestega juba sellest ajast kui Greta ei olnud isegi meie plaanides. Üks päev märkas ta neid ja sellest ajast peale tahtis neid pakke alati enda kätte saada. Mina panin aga pakid kõrgemale riiulile ja ütlesin et ta on veel liiga väike nende jaoks kuna pakil on ka soovitav iga alles alates 3 või isegi 4 aastastest lastest. Greta aga nurus ja nurus ja lõpuks jõulude ajal andsin alla ja näitasin neid Gretale. Õnneks oli üks nendest pakkidest kus oli lumememm ja poiss sees ja seega saime Gretagaga lume teemalisi mänge mängida ( just aastaaja kohane). Talle nii meeldisid need tegelased ja ta sai oma väikeste näppudega väga hästi hakkama et neile kas siis mütsid pähe panna või labidad kätte jne. Mõni kord läks abi ka ikka vaja aga kuna Gretal on hüli hea käe-silma kordinatsioon siis sobivad sellised väikesed asjad talle väga hästi. Jõulude ajal ma isegi tellisin talle ebayst palymobili Jõuluvana komplekti et talle mängides näidata kes see jõuluvana on ja mida ta teeb nii et kui jõulud käes siis tal on vähemalt pilt selge jõuluvanast. Töötas jube hästi ja Gretale hirmsasti meeldis.
Kord mänguasjade poes olles nägin ma korvi mis paksult täis neid playmobili väikeseid karbikesi ja ma ütlesin talle et ta võib sealt ühe endale valida. Ma küll proovisin kõrvalt vaikselt propageerida ühte emme ja beebi komplekti aga Greta valis välja kutsudega karbi. 
Need väikesed pakid on veel selle poolest head et need maksavad vaid 2 naela ringis ja seal on üsna mitu asja sees millega saab korraliku mängu maha mängida. 
Mõttemaailmaga seotud mängudele lisaks meeldivad talle ja nn lauamängud. üks lemmikuteks on selline kuulamise mäng.
Mängu nimi on umbes mida sellist nagu  hääled meie tänaval. Kassetile on lindistatud erinevaid hääli ja mängus on kaasas väikesed pildikesed. Kui kuuled kasseltilt häält siis pead vastava pildi leidma. Gretale väga meeldib see ja ta tunneb kõik hääled ära. Erilised lemmikud on loomulikult kassi mjäugumine, koera haukumine, beebi nutt ja telefoni helin. Neid pildikesi ta siis ka alati kallistab ja musitab kui vastav heli kassetilt tuleb.
Teine mäng on kassi-linnu mäng kus kaardid keeratakse teist pidi ja siis hakatakse neid üks haaval võtma. Kui saad linnu kaardi siis saad sa selle endale kui aga kassiga kaardi siis kass sööb/ajab su linnud ära ja sa oled kaotaja.

Gretale pakub see mäng aga pinget just sellepärast et tema tahab saada kassi. Nii et kui linnu kaardi saab siis on pettunud näoga ja kui kass tuleb siis me 'tantsime ja laulame'.
Meil on veel paar mängu mida ta hea meelega mängib aga mul kahjuks ei ole praegu nendest pilte. Puzzlede vastu ta erilist innustust ei näita. Ma ei teagi kas sellepärast et need talle liiga lihtsad on või mis. Ta vahest teeb neid. Esimest korda tehes ta teeb neid ilusti aga kui pärast uuesti teeb siis alati venitab iga tükiga ja mul ei ole ka tahtmist teda taga sündida nii et ma kas teen ise ruttu mõne tüki ta eest ära või jätan ta lihtsalt neid tegema...tavaliselt kõnnib lihtsalt ära. Loodan ise et ehk kunagi hiljem ta hakkab ka neid nautima kuna mul on ju mitu, mitu kasti puidust ja papist ilusaid puzzlesid ja muidu mänge pööningul teda ootamas.
See allolev pilt on aga tehtud eile. Ma ei tea aga selle pildi peal tundub Greta meile eriti suure lapsena võrreldes jõulueelsete piltidega. Ta meil tegelikult hakkab selliseks trullakas tõmbuma, ime ei ole ka kuna ta võiks vist kogu aeg midagi süüa. Me mõnikord Petega õudusega mõtleme et ei tea kas tast tulebgi ehk selline paks laps. Ta hea meelega liiguks palju küll aga ega ta niisama õues tihti ringi ei lippa nagu ta ehk Eestis elades teeks. Me ikka väga tihti autoga kuskil või kui ta siis käib palju siis seda kuskil ostukeskustes või muidu toidupoes. Ujumas käib ja tantsimas ning sportimas ka aga sellist õues olemist ei ole nagu ma tahaks. Ok, paraegu talv ka ja kui ilmad soojemaks lähevad siis on teda kerge aeda  kupatada (seal ta tahaks nagu nii kogu aeg olla).

Need on siis mõned märkmed 20-23 kuu mängu arengust. Ära ei saa ka unustada et tema kõige lemmikumad mängimised on praegu BEEBID (need on alati lemmikud olnud), PEPPA ja seda kohe 100 korda, Jõuluvana tuleku ja sünnipäeva mängimine, mõlemad seotud kingitustega, bussid, Brio rongid ja igasugu kassid/koerad.

Ise oskab väga ilusti mängida aga tavaliselt toimub see siis kui mina midagi LIIKUDES teen (koristan, koristan, koristan). Kohe kui ma maha istun et kas siis lugeda või arvutis olla siis ta märkab seda ning tuleb ja tahab et ma temaga mängiks.... ning kui ta ütleb 'emme tule mängggi, pleeeeeeeeas' ei ole mul südant ära öelda.

5 comments:

 1. Tore on see aeg, kui lapsed mänguasjadega mängivad ja omale fantaasiamaailmasid loovad. Suuremaks saades istuvad ainult arvutis vm elektroonika taga :(

  ReplyDelete
 2. Johanna ja Johannes ka mängivad omavahel pikki pikki tunde järjest. Igasuguseid mänge: reisimist, poodi, kooli, Legodega ... ja õues leiavad ka palju tegemist. Neil ka väike vanusevahe. Seepärast polegi aru saada et neli last majas. Laural koguaeg omad tegemised, Johanna Johannes mängivad kuskil omaette ja siis jääbki vaid Marta :D

  ReplyDelete
 3. Greta on kui Leiutajateküla Lotte :)
  Nii asjalik ja hakkaja.

  ReplyDelete
 4. Puidust loomad on lahedad.
  Muideks täna kokkab "Come Dine With Me" saates naine, kes on nii sinu moodi. Channel 4 kell 5 õhtul :)

  ReplyDelete
 5. Kas toesti? Huvitav oleks naha kuidas ma siis valja naen. Panen kohe programmi lindistama et ohtul meelest ara ei laheks :)

  ReplyDelete